نسخه موبایل
www.valiasr-aj .com
فهرست نظرات

از تاريخ: تا تاریخ: عبارت موردنظر: محل جستجو:

شماره صفحه از 2862  »
1
کد مطلب: 5137 - عنوان: چرا حضرت علي (ع) نام سه فرزند خود را عمر ، ابوبكر و عثمان گذاشت؟
نام و نام خانوادگی: احمد کربلایی - تاریخ انتشار: ١١:٥٨ - ٠٩ دي ١٤٠٠
پاسخ به نظر شماره 74607
سلام.اگر میخواهید بگویید که ائمه نباید اسم فرزندشان را مثل اسمهای خلفاء می گذاشتند تا ثابت کنن که با اونها مشکل دارن و از اونها بدشان می آمد این درست نیست اگر نامگذاري به خاطر ابراز محبت به شخصيت ها بود، چرا خليفه دوم به سراسر ممالك اسلامي بخشنامه كرد كه كسي حق ندارد فرزندش را به نام رسول خدا صلي الله عليه وآله نامگذاري كند؟
ابن بطال و ابن حجر در شرحشان بر صحيح بخاري مي نويسند:

كتب عمر إلي أهل الكوفة الا تسموا أحدًا باسم نبي.

إبن بطال البكري القرطبي، أبو الحسن علي بن خلف بن عبد الملك (متوفاي449هـ)، شرح صحيح البخاري، ج 9، ص 344، تحقيق: أبو تميم ياسر بن إبراهيم، ناشر: مكتبة الرشد - السعودية / الرياض، الطبعة: الثانية، 1423هـ - 2003م.

العسقلاني الشافعي، أحمد بن علي بن حجر أبو الفضل (متوفاي852 هـ)، فتح الباري شرح صحيح البخاري، ج 10، ص 572، تحقيق: محب الدين الخطيب، ناشر: دار المعرفة - بيروت.

عيني در عمدة القاري مي نويسد:

وكان عمر رضي الله تعالي عنه كتب إلي أهل الكوفة لا تسموا أحدا باسم نبي وأمر جماعة بالمدينة بتغيير أسماء أبنائهم المسمين بمحمد حتي ذكر له جماعة من الصحابة أنه أذن لهم في ذلك فتركهم.

العيني، بدر الدين محمود بن أحمد (متوفاي 855هـ)، عمدة القاري شرح صحيح البخاري، ج 15، ص 39، ناشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت.
2
کد مطلب: 14251 - عنوان: واکنش آیت الله جوادی آملی به اظهارات امام جمعه آزادشهر گرگیج
نام و نام خانوادگی: فاضل - تاریخ انتشار: ١٠:٣٠ - ٠٧ دي ١٤٠٠
آیا اگر هم توهین به امام خمینی شده بود همینطور آرام و با ادب پاسخ می دادید قطعا نه معلوم می شود که شما خط قرمزتان اهل بیت نیست
پاسخ:
 با سلام
اگر ما هم بخواهیم مثل طرف مقابل بی ادب و هتاک باشیم، در این صورت تفاوت بین ما و آن ها چیست؟
این فرهنگ غنی اهل بیت علیهم السلام است که به ما می فرماید با مخالفین خود هم با زبان نرم صحبت کنید؛ کما این که خداوند در قرآن به حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام دستور می دهد که با فرعون با زبانی لین و آرام و نرم سخن بگوید.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

3
کد مطلب: 6327 - عنوان: حضرت مهدي عج در كتب اهل سنت
نام و نام خانوادگی: ابلیس شناس - تاریخ انتشار: ٠٤:٠٦ - ٠٧ دي ١٤٠٠
سلام براهل هدایت .
فکر نمیکنید که مهدی با امام زمان موهوم اززمین تاآسمانها فرق دارند؟!
اینطوری میخواهی شیعیان بدبخت را فریب بدهید؟! امام زمان شما اصلا وجود خارجی ندارد . اما مهدی اهلسنت دراخر زمان تولد میشود نه اینکه 1200 سال میشه با غنداق رفته درسرداب . حالا دیگه زمان تلبیس وفریب گذشته . اما خدا خیرتان دهد چون هرقدر که زیاد دروغ میبافید مردم بیشتر هدایت میشوند.
پاسخ:
 با سلام
این آخر الزمانی که شما می گویید مهدی متولد می شود آیا مشخص است که چه زمانی است؟
آیا امکان ندارد که هفته آینده یا ماه آینده حضرت مهدی علیه السلام ظهور کند؟
اگر امکان دارد پس باید قبل از آن به دنیا آمده باشد و به سنی هم رسیده باشد که بتواند اداره جامعه جهانی را به عهده بگیرد.
با این اوصاف چطور به طور قطع می گویید وجود ندارد؟
در ثانی مگر شما قائل نیستید که انتخاب خلیفه و امام به عهده مردم است، چرا اهل سنت دور هم جمع نمی شوند و مهدی را انتخاب نمی کنند تا جهان را پر از عدل و داد کند؟
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

4
کد مطلب: 12695 - عنوان: جایگاه ممتاز و ویژه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ٢٢:٢٩ - ٠٥ دي ١٤٠٠
سلام عرض می کنم خدمت مسئولین عزیز و محرتم موسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر (ارواحنا فداه) ببخشید مزاحم شدم بنده چند تا سوال داشتم و شبهاتی مطرح شده بود توسط وهابی ها که می خواستم ازتون بپرسم یک سوالم این بود که وهابی ها میگن معاویه اجتهاد کرده و با امیرالمومنین علی(علیه الصلاة و السلام) جنگیده و صحابه کلا اجتهاد کردند و ثواب بردند این یک سوالم بود که آیا اصحاب صفین (یاران معاویه) واقعا مجتهد بودند و اجتهاد کرده و گناه کار نیستند این یک سوالم بود سوال دومم خدمت شما عرض کنم اینکه در چند روز پیش یکی از وهابی ها گفت که شما میگید قرآن و اهل بیت از هم جدا نمی شن! پس چطور امام زمان(علیه السلام) قرآن رو رها کرده و رفته؟ این سوال دومم بود سوال سومم اینکه می خواستم لطف کنید چند تا روایت از کتب اهل سنت مبنی بر دست باز نماز خواندن پیامبر و مسح کشیدن پایشان در وضو و مسح کشیدن امیرالمومنین علیه السلام در وضو برام بفرستید و سوال آخرم این بود که آیا روایاتی که در کتب اهل سنت مثل صحیح بخاری و مسلم و... که در فضائل اهل بیت آمده در واقع صحیح هستند و ما به عنوان شیعه آیا می توانیم به آنها استناد کنیم یا نه؟ یه سوالم اینکه متاسفانه روایت صحیح بخاری که پیامبر فرمودند فاطمه(علیها السلام) پاره تن من هستند متاسفانه با شأن نزول دروغینی آمده! که امیرالمومنین از دختر ابوجهل خواستگاری کرده و حضرت زهرا ناراحت شده و پیامبر نعوذ بالله این حدیث رو بر ضد امیرالمومنین (صلوات الله علیه) گفته این ها سوالم بود ممنون میشم لطف کنید پاسخ بدید خداوند در دنیا و آخرت شما رو خیر بده انشاء الله یا علی مدد
پاسخ:
 با سلام
اجتهاد مادامی درست است که در برابر نص نباشد، اگرچه خلافت و امامت امیرالمومنین علیه السلام با نصوص آیات و روایات قابل اثبات است؛ اما طبق مبنای اهل سنت هم معاویه محکوم است؛ چون علاوه بر روایات علی مع الحق و..... در کتب اهل سنت آمده است که اگر کسی از اطاعت سلطان یک وجب هم خارج شود و بمیرد به مرگ جاهلی مرده است، طبق این روایات که در صحیحین اهل سنت آمده است معاویه حق نداشته است در برابر حاکم که امیرالمومنین علیه السلام است قیام کند، علاوه بر این که با شهادت عمار در جنگ صفین باغی بودن معاویه و سپاهیانش هم ثابت می شود.
این کار معاویه یعنی پشت کردن به دستورات پیامبر صلی الله علیه و آله، همان طور که اگر همین صحابه در زمان حضور پیامبر صلی الله علیه و آله حق تمرد از دستورات ایشان را نداشتند، بعد از شهادت پیامبر صلی الله علیه و آله هم حق ندارند در مقابل کلمات پیامبر صلی الله علیه و آله حرف بزنند و اگر کسی این کار را کند گناهکار است.

در رابطه با سوال دوم شما معنی از حدیث ثقلین این است که هیچگاه قرآن و اهل بیت علیهم السلام در برابر هم قرار نمی گیرند که قرآن یک چیز بگوید و اهل بیت علیهم السلام حرفی خلاف قرآن بزنند؛ یعنی تمامی کلمات و رفتار و کردار اهل بیت علیهم السلام و تمامی فرامینی که در قرآن وجود دارد، در یک سمت و سو قرار دارند و این حدیث ثقلین به نوعی بیان کننده عصمت اهل بیت علیهم السلام است و به ما دستور داده شده است که هم از قرآن و هم از اهل بیت علیهم السلام تبعیت کنیم و مثل برخی افرادی که به قرآن چسبیده اند و می گویند ما نیازی به سنت و اهل بیت علیهم السلام نداریم نباشیم و یا افرادی که قرآن را به صورت کلی کنار گذاشته اند.

در رابطه با سوال سوم به لینک های زیر مراجعه کنید:
https://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=5191
و 
https://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=9006

در رابطه با سوال چهارم شما هم ما به روایات صحیح اهل سنت که در فضائل هم آمده اند زمانی استدلال می کنیم که بخواهیم با آن مسئله ای را برای اهل سنت به اثبات برسانیم؛ اما اگر بخواهیم برای خودمان عقیده درست کنیم برای روایات اهل سنت اگرچه در مورد فضائل هم که باشند ارزش قائل نیستیم.

در رابطه با سوال پنجم شما هم به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=6344

موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

5
کد مطلب: 5009 - عنوان: آيا عمر بن الخطاب ، به حضرت زهرا سلام الله عليها جسارت كرده است ؟
نام و نام خانوادگی: ولد الفاطمه - تاریخ انتشار: ٠٠:٠٦ - ٠٤ دي ١٤٠٠
پاسخ به نظر شماره 24444
بردید کارنامه عمر رو بخونید، با تحقیق نه تعصب. خودتون می فهمید
6
کد مطلب: 5009 - عنوان: آيا عمر بن الخطاب ، به حضرت زهرا سلام الله عليها جسارت كرده است ؟
نام و نام خانوادگی: ولدالفاطمه - تاریخ انتشار: ٠٠:٠٤ - ٠٤ دي ١٤٠٠
پاسخ به نظر شماره 24450
باسلام. برادر در اون لحظه حمعیت کثیری حدود 40 نفر حضرت علی علیه السلام رو گرفته بودند که با رجوع به روایت حضرت سلمان علیه السلام. بعد علاوه بر این قضیه خلیفه دوم کارنامه سیاهی دارد که بر یقین ما می افزاید
7
کد مطلب: 13810 - عنوان: پاسخ به سه شبهه جدید، پیرامون شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٦:٠٧ - ٠٢ دي ١٤٠٠
سلام عرض می کنم خدمت بزرگواران موسسه تحقسقاتی ولیعصر(عجّل الله فرجه الشرذیف) ببخشید یه سوالی داشتم خدمتتون اینکه در ایه37 سوره بقره حضرت آدم علیه السلام کلماتی رو از خدا گرفت و توبه کرد و خداوند توبه اش را پذیرفت، که همانا او تواب و مهربان است37) می خواستم بپرسم که راستش می گن کلماتی که حضرت آدم با توسل به آنها توبه کرد نام پیامبر اکرم امام علی حضرت زهرا و امام حسن و حسین(صلوات الله علیهم اجمعین) بوده است می خواستم بپرسم آیا در منابع شیعه یا اهل سنت چنین روایتی داریم که حضرت آدم به اهل بیت علیهم السلام توسل کرده باشه و اگه روایتی باشه مشتی محکم هست بر دهان وهابی های یاوه گو که می گویند چرا می گویید یا علی یا حسین و... سوالم این بود سلامت باشید انشاء الله الّلهم عجّل لولیک الفرج
پاسخ:
 با سلام
 در خصوص توسل حضرت آدم به رسول خدا  و ائمه چنین نقل شده است:
«لما اقترف آدم الخطيئة قال : يا ربّ أسألك بحقّ محمّد لمّا غفرت لي . فقال اللّه تعالى : يا آدم وكيف عرفت محمّداً ولم أخلقه؟ قال: يا  ربّ لأنّك لمّا خلقتني بيدك، ونفخت في من روحك، رفعت رأسي، فرأيت على قوائم العرش مكتوباً لا إله إلا اللّه، محمّد رسول اللّه، فعرفت أنّك لم تضف إلى اسمك إلا أحبّ الخلق إليك فقال اللّه : صدقت يا آدم إنّه لأحبّ الخلق ، إذ سألتني بحقّه فقد غفرت لك، ولولا محمّد ما خلقتك هذا حديث صحيح الإسناد 
زمانى كه حضرت آدم گرفتار خطا گرديد، خداوند عالم را به آبروى رسول اكرم سوگند داد كه وى را مورد بخشش و مغفرت قرار دهد. خداوند فرمود: اى آدم! چگونه  محمّد را شناختى با اينكه او هنوز پا به عرصه وجود نگذاشته است؟حضرت آدم پاسخ داد: پس از آن كه خلق شدم، به بالاى سرم نظرى افكندم، نوشته اى را در ستون هاى عرش مشاهده كردم كه نوشته شده بود: «لا إله إلا اللّه محمّد رسول اللّه»، در يافتم كه حضرت محمّد گرامى ترين موجود هستى است، چون نام او در كنار نام تو جاى گرفته بود.خداوند فرمود: آرى! راست گفتى، او محبوب ترين انسان هستى است و اكنون كه مرا به حقّ او سوگند دادى از تمام خطاهاى تو صرف نظر نمودم و اگر او نبود، تو را خلق نمى كردم.سند اين حديث صحيح است
المستدرك على الصحيحين: 2/672 ح4227 و2/615
سيوطي نقل مي كند كه حضرت آدم به درگاه خداوند چنين استغاثه مي كرد :
اللهمّ إنّي أسألك بحقّ محمد وآل محمد سبحانك لا إله إلا أنت، عملت سوءً، وظلمت نفسي فاغفر لي إنّك أنت الغفور الرحيم، فهؤلاء الكلمات التي تلقي آدم .
الدر المنثور ، ج1 ، ص 60.
بار خدايا ! از تو درخواست مي كنم به حق محمد و آل محمد كه تو پاك و منزهي و غير از تو خدايي نيست ، من كاري بدي كردم و به خود ظلم نمودم ؛ پس مرا ببخش كه تو بخشنده و مهربان هستي ... .
وأخرج ابن النجار عن ابن عباس قال سألت رسول الله صلى الله عليه وسلم عن الكلمات التي تلقاها آدم من ربه فتاب عليه قال : سأل بحق محمد وعلي وفاطمة والحسن والحسين ألا تبت علي فتاب عليه
الدر المنثور ،  ج 1   ص 147  عبد الرحمن بن الكمال جلال الدين السيوطي الوفاة: 911 ، دار النشر : دار الفكر - بيروت - 1993
أخبرنا أبو أحمد هارون بن يوسف بن زياد التاجر ، قال : حدثنا أبو مروان العثماني ، قال : حدثني أبي عثمان بن خالد ، عن عبد الرحمن بن أبي الزناد ، عن أبيه قال : ' من الكلمات التي تاب الله بها على آدم عليه السلام قال :  اللهم إني أسألك بحق محمد عليك ، قال الله عز وجل : يا آدم ، ما يدريك بمحمد ؟ قال : يا رب رفعت رأسي فرأيت مكتوبا على عرشك : لا إله إلا الله . محمد رسول الله ، فعلمت أنه أكرم خلقك عليك . الشريعة  ج 3   ص 1410
در کتب شيعه نيز آمده است:
َ قُلْ مَا قَالَهُ أَبُوكَ آدَمُ فَتَابَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ مَا قَالَهُ نُوحٌ فَاسْتَوَتْ بِهِ سَفِينَتُهُ عَلَى الْجُودِيِّ وَ نَجَا مِنَ الْغَرَقِ وَ مَا قَالَهُ أَبُوكَ إِبْرَاهِيمُ خَلِيلُ الرَّحْمَنِ حِينَ أُلْقِيَ فِي النَّارِ فَجَعَلَهَا اللَّهُ عَلَيْهِ‏ بَرْداً وَ سَلاماً فَقَالَ يَعْقُوبُ وَ مَا ذَاكَ يَا جَبْرَئِيلُ فَقَالَ قُلْ يَا رَبِ‏ أَسْأَلُكَ‏ بِحَقِ‏ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيٍّ وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْن‏
الأمالي( للصدوق) ؛ النص ؛ ص251
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

8
کد مطلب: 5004 - عنوان: آيا تا قبل از سال 71 ، تقويم ها در باره حضرت زهرا (سلام الله علیها) از كلمه «وفات» استفاده مي كرده اند؟
نام و نام خانوادگی: دانش پژوه - تاریخ انتشار: ٠٠:٥٩ - ٠١ دي ١٤٠٠
پاسخ به نظر شماره 74124
اگر قرآن به تنهایی کافی بود این همه اختلاف بر سر مفاهیم قرآن نمیشد، این همه فرقه با ادعای قبول داشتن قرآن شکل نمیگرفت، این همه تفسیر های ضد و نقیض از قرآن نوشته نمیشد
قرآنی انسان را هدایت می کند که راسخان در علم آن را تفسیر کنند (یعنی کسانی که خدا علم حقیقی قرآن را به آن ها داده است و تفسیر و معانی مورد نظر خداوند از قرآن را ، خدا به آن ها یادداده است) که پیامبر و جانشینان الهی پیامبر دارای این علم اند.

آیه 7 سوره آل عمران را بخوانید
9
کد مطلب: 5004 - عنوان: آيا تا قبل از سال 71 ، تقويم ها در باره حضرت زهرا (سلام الله علیها) از كلمه «وفات» استفاده مي كرده اند؟
نام و نام خانوادگی: سینا - تاریخ انتشار: ٠٠:٤٩ - ٠١ دي ١٤٠٠
دمتون گرم پاسختون بسیار عالی بود
واقعا وقتی کسی جوابی برای اعتقادات باطل خودش نداشته باشه به هر چیزی دست میزنه تا دلیل حق را قبول نکنه
یه عده هم وقتی می بینند امامانشان جنایت کار بوده اند برای توجیه باورهای خودشون هر حرفی رو میزنن و هرجور شده می خوان بزرگانشون رو تبرئه کنن بجای اینکه حق رو قبول کنن !!
10
کد مطلب: 13810 - عنوان: پاسخ به سه شبهه جدید، پیرامون شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
نام و نام خانوادگی: سینا - تاریخ انتشار: ٠٠:٣٥ - ٠١ دي ١٤٠٠
با سلام و احترام
متشکر از پاسخ های خوبتان
سوالی که دارم این است که چرا این اتفاق بزرگ یعنی آتش زدن درب خانه امیر المومنین و شهید کردن دختر پیامبر سلام الله علیهما و ماجراهایی که بعدا در مسجد مدینه رخ داده که جمعیت زیادی شاهد آن بوده اند، در تاریخ به حد تواتر نقل نشده؟ این طور به نظر می آید که چنین واقعه ای را تک تک اهل مدینه باید دیده یا شنیده باشند و بخاطر تلخ بودن و وحشتناک بودن چنین جنایتی از مهمترین ماجرا ها و خاطراتی باشد که برای نسل های بعدی و کاتبان تاریخ نقل میکنند اما می بینیم گزارش های تاریخی در این زمینه محدود هستند و فراگیر نیست
پاسخ:
 با سلام
اولا هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها در منابع بسیاری از کتب شیعه و اهل سنت نقل شده است
ثانیا خلفاء در مدینه جوی را درست کرده بودند که اگر کسی کوچک ترین مخالفتی با آن ها می کرد به شدت با او برخورد می شد و اساسا هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها را می توان نوعی زهره چشم گرفتن از دیگران دانست که بدانند وقتی ما با نزدیک ترین فرد از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله چنین می کنیم با بقیه به طریق اولی برخورد خواهیم کرد.
نمونه آن هم مالک بن نویره و قبیله او بود که در تاریخ نقل شده است که چه جنایتی توسط سپاه ابوبکر در برخورد با آن ها صورت گرفت.
جرم این ها این بود که ابوبکر را به عنوان خلیفه قبول نداشتند.
ثالثا خلفاء قانونی را پایه ریزی کردند تا این مسائل نقل نشود و آن هم قانون منع تدوین حدیث بود و اگر کتابی هم می دیدند آن را آتش می زدند و خود این مسئله هم یکی از ادله ای است که باعث شده است تعداد منابع محدودتر شود.
رابعا بعد از این که نوشتن آزاد شد، قلم به دست افرادی بود که این افراد خود طرفدار خلفاء بودند و طبیعی است که مطالبی که به ضرر خلفاء است را نقل نکنند، برخی به خاطر ترس و برخی به خاطر رضایت حاکم وقت و برخی به خاطر محبتی که به خلفاء داشتند این مطالب را نقل نکردند.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

11
کد مطلب: 13815 - عنوان: دو شبهه مهم مخالفین، پیرامون شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیه)
نام و نام خانوادگی: سینا - تاریخ انتشار: ٠٠:٢٧ - ٠١ دي ١٤٠٠
با سلام و تشکر از پاسخ خوبتان

آیا از از منابع تاریخی و روایات می توانیم این نتیجه را بگیریم که احتمالا یکی از دلایلی که حضرت زهراء سلام الله علیها خودشان پشت در آمدند این بود که می خواستند کسانی که تهدید می کنند به حرمت حضرت زهراء عقب بکشند و بر همه حجت تمام شود که این کارشان قطعا دشمنی با حضرت زهراء است و ممکن است حتی به قیمت خون حضرت تمام شود؟
یا به عبارتی دیگر اگر می خواهند از امیر المومنین بیعت اجباری بگیرند باید با حضرت زهراء دشمنی کنند؟ یعنی نزدیک ترین خویشاوند پیامبر که قرآن در مورد آن ها فرمود "با نزدیکان و خانوداه پیامبر مودت داشته باشید ، که این تنها اجر رسالت پیامبر است"
پاسخ:
 با سلام
برخی این نکته را ذکر کرده اند و این طور تحلیل می کنند که جایگاه صدیقه طاهره سلام الله علیها نزد همه مردم مشخص بود، حضرت با این کارشان خواستند که با استفاده از آن جایگاهی که نزد پیامبر داشتند مهاجمین را از تصمیم شان منصرف کنند لذا خودشان پیش قدم شدند و به پشت در آمدند
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

12
کد مطلب: 14263 - عنوان: پاسخ به اهانت گرگیج
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٩:٥٢ - ٢٨ آذر ١٤٠٠
خداوند شما را حفظ کند حضرت آیت الله قزوینی عزیز
13
کد مطلب: 14263 - عنوان: پاسخ به اهانت گرگیج
نام و نام خانوادگی: حامد - تاریخ انتشار: ١٣:١٦ - ٢٨ آذر ١٤٠٠
بسیار عالی مثل همیشه کوبنده و مستدل و در عین حال مودب و با حرمت همان گونه که سیره اهل بیت علیهم السلام بوده است .

خدا ایشون رو حفظ کنه
14
کد مطلب: 8638 - عنوان: ویژه نامه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
نام و نام خانوادگی: علی - تاریخ انتشار: ١٥:٣٨ - ٢٧ آذر ١٤٠٠
سلام لینکها کار نمیکنه
پاسخ:
 با سلام
به اطلاع بخش فنی جهت برطرف کردن مشکل رسید، ان شاء الله در اسرع وقت مشکل حل خواهد شد
موفق و موید باشید

15
کد مطلب: 8362 - عنوان: آيا در كتابهاي شيعه به حضرت زهرا سلام الله عليها توهين شده است؟ (ويرايش جديد)
نام و نام خانوادگی: حسین - تاریخ انتشار: ١٠:٤٧ - ٢٧ آذر ١٤٠٠
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقُولُوا رَاعِنَا وَقُولُوا انْظُرْنَا وَاسْمَعُوا ۗ وَلِلْكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ : خداوند به وسيله اين آيه مسلمين را از ذكر گفتاری که منجر به سوء استفاده دشمنان دین می گردد بازداشت ، ای کاش مولف محترم قبل از نقل این روایت مجعول آنهم در شان سرور زنان عالم ، با تمسک به این آیه متذکر و از نقل آن خودداری مینمود
پاسخ:
 با سلام
همان طور که مستحضر هستید، مقاله مذکور در بخش پرسش و پاسخ سایت آمده است و از آنجا که به عنوان شبهه مطرح شده است لذا ما ناگزیر به پاسخ به این شبهه هستیم و برای دفع هرگونه جسارت و اهانت به ساحت اهل بیت علیهم السلام این شبهه را پاسخ دادیم و در سایت قرار دادیم تا اگر برای شخص دیگری هم چنین مسئله ای سوال شد به پاسخ آن دست پیدا کند.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

16
کد مطلب: 5006 - عنوان: آيا در صحيح بخاري ، حديثي در بارهء حرمت آزار و اذيت فاطمهء زهرا س وجود دارد؟
نام و نام خانوادگی: علی علیزاده - تاریخ انتشار: ١٤:٤٦ - ٢٦ آذر ١٤٠٠
پاسخ به نظر شماره 23248
در واقع شاید شما شنی هستی تا شیعه و گرنه شیعه عقائدش با شما بسیار متفاوت هست . البته بحث علمی بلدم ولی با یک نظر نمیشه بحث اعتقادی کرد دوستان جواب دادن اولین دروغ شما ادعای شیعه بودن شماست .
17
کد مطلب: 9466 - عنوان: محبت عایشه به ابن ملجم
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٧:٣٥ - ٢٤ آذر ١٤٠٠
سلام علسکم آیا صحابه از منافقین جدا هستند؟ بعضی از وهابی ها میگن صحابی یعنی کسی که پیامبر رو دیده و به پیامبر ایمان آورده و ابن ملجم و عمر بن سعد و ابوالغادیه و... که از قاتلین بزرگان دین مانند امام علی و حسین علیهما السلام هستند صحابی نیستند بلکه منافقند می خواستم بدون آیا صحابی از منافق جداست یا نه و معنی لغوی واژه صحابه که از صحب می آید چیست ممنون اگه لطف کنید پاسخ بدید یا علی...
پاسخ:
 با سلام
تعاریف بسیاری توسط اهل سنت برای صحابه وجود دارد، یکی از تعاریف این است که اگر کسی پیامبر صلی الله علیه و آله را دیده باشد و به او ایمان آورده باشد و با ایمان از دنیا رفته باشد صحابی است.
در لغت صحابی از واژه صحب به معنی همراهی گرفته شده است.
منافق کسی است که به ظاهر ادعای اسلام می کند می کند اما در باطن خویش به اسلام کفر می ورزد؛ کما این که امیرالمومنین علیه السلام به معاویه می فرماید: شما اسلام نیاوردید بلکه ادعای اسلام کردید اما قلبا اسلام را نپذیرفتید.
قطعا منافقین جزء صحابه نیستند؛ اما اهل سنت با تعریفی که دارند راهی برای شناخت منافقین از صحابه ندارند.
بهترین راه برای شناخت منافقین این است که به عملکرد آن ها توجه کرد، قطعا کسی که قصد ترور جان پیامبر صلی الله علیه و آله را داشته و یا به دستورات دین اسلام پشت می کند قطعا منافق است.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

18
کد مطلب: 14240 - عنوان: آیا قیام امام حسین علیه¬السلام با آیه:«وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ» (بقره: 195)تنافی دارد؟
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٧:٠٦ - ٢٤ آذر ١٤٠٠
سلام بسیار زیبا و عالی اجرکم عندالله حتما مقالات بیشتری هم بگذارید ممنون
19
کد مطلب: 10950 - عنوان: ایمان حضرت ابوطالب
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٩:٣١ - ١٩ آذر ١٤٠٠
سلام علیکم ببخشید یه سوال داشتم می خواستم به صورت مختصر و اجمالی توضیح بدید که آیا اسلام ایرانی ها ربط به خلیفه دوم و هجومش به ایران و فتوحاتش دارد و اینکه ایا شخصیت ابولؤلؤ واقعا مجوس و کافر بوده است یا نه سلامت باشید اجرکم عند الله
پاسخ:
 با سلام
با توجه به این که در فتح ایران جنایات بسیار زیادی توسط سپاه عمر روی داده است؛ لذا می توان گفت که قطعا اسلام ایرانی ها ارتباطی به این لشکر کشی و کشور گشایی ندارد؛ بلکه اسلام ایرانیان ثمره زحمات و تلاش هایی است که ائمه علیهم السلام کشیدند و فرزندان و شیعیان خود را به اطراف عالم فرستادند تا اسلام را در قلوب مردم گسترش دهند نه این که به زور شمشیر مردم را مسلمان کنند.
آنچه از منابع خود اهل سنت به دست می آید چنین است که ابو لولو هنگامی که عمر را کشت، مسلمان بود.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

20
کد مطلب: 14041 - عنوان: علت رفتن عائشه و اصحاب جمل به سمت بصره
نام و نام خانوادگی: محمد - تاریخ انتشار: ١٨:٢٨ - ١٤ آذر ١٤٠٠
با سلام ببخشید یه سوال دیگه ای هم از شما داشتم اینکه یکی از اهل سنت می گفت چرا روایات شما از کسانی نقل شده که خود امام تان از آنها بیزاری جسته و آنها را دروغگو خوانده است مثلا گفت که امام جعصر صادق(علیه السلام) زراره را کذاب نامیده و چرا روایات شما از زراره کذابه؟ می خواستم بدون آیا چنین چیزی صحت داره یا نه؟ یا علی مدد خدا نگه دار
پاسخ:
 با سلام
یکی از وظایف امام معصوم علیه السلام علاوه بر حفظ اسلام و ارزش های اسلامی، حفظ شیعیان هم می باشد.
ما روایات بسیاری در مدح زراره از اهل بیت علیهم السلام داریم؛ اما گاهی شرایط به گونه ای بر اهل بیت علیهم السلام و شیعیان آن ها تنگ می شد و فشار حکومت ها به قدری زیاد بود که برای حفظ جان شیعیان، امام علیه السلام از شیعیان مبرز و برجسته خود اعلام بی زاری می کرد تا حکومت خیال کند که آن شخص از شیعیان نیست و با این کار جان آن شیعه حفظ شود؛ چون هم حکومت بنی امیه و هم بنی عباس در کشتن شیعیان سرآمد هستند؛ لذا برای عدم شناسایی شیعیان، اهل بیت علیهم السلام از آن ها اعلام بی زاری می کردند تا جان شان حفظ شود؛ ولی خود شیعیان می دانستند که این بی زاری اهل بیت علیهم السلام از این افراد به خاطر تقیه است؛ چون از جایگاه آن شیعه نزد امام به خوبی اطلاع داشتند.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)