2024 July 23 - سه شنبه 02 مرداد 1403
تکفیر مدیر دارالعلوم زاهدان مولوی عبدالحمید توسط معاون ایشان مولوی مرادزهی
کد مطلب: ١١٦٧٨ تاریخ انتشار: ١٦ آذر ١٣٩٦ - ١٩:٠٥ تعداد بازدید: 8073
فتنه وهابیت » شناخت وهابیت
تکفیر مدیر دارالعلوم زاهدان مولوی عبدالحمید توسط معاون ایشان مولوی مرادزهی

يکي از مسائلي پر حاشيه که در ايام ولادت با برکت نبي اکرم(ص) در بين اهل سنت و وهابيت به پا مي شود بحث ميلاد النبي(ص) مي باشد.

هر چند براي خود من سوال است که چرا وهابيت و آن کساني که ادامه دهنده راه آنان هستند به اين مناسبت به چشم بدعت مي نگرند،مگر ذکر و ياد پيامبر زمان و مکان خاصي را مي طلبد؟ و آيا واقعا براي بيان سيره پيامبر بايد حتما به همان روشي عمل کنيم که دقيقا در صدر اسلام اتفاق افتاده است؟

اگر اينگونه باشد پس پاسخ اين افراد به برگزاري مراسمي به عنوان ختم صحيح بخاري چيست؟آيا صحابه در صدر اسلام چنين مراسمي داشتند؟ چرا مراسم ختم صحيح بخاري در زاهدان را برگزار ميکنند؟ آيا اين مراسم بدعت نيست؟

از اين باب سوالات در قبال کساني که مدعي هستند مراسم ميلاد النبي بدعت است چون صحابه اين مراسم را برگزار نکردند زياد است ولکن آنچه که قصد داریم در اين مقاله بيان کنيم تضاد عقيدتي بين مدير مدرسه دارالعلوم زاهدان جناب عبدالحميد اسماعيل زهي با معاون ايشان جناب مرادزهي مي باشد.

ديدگاه مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي در مورد ميلاد النبي

مولوي عبدالحميد در کتاب محمود الفتاوي که در واقع کتاب استفتاء و پاسخ به مسائل شرعي اهل سنت حنفي از طرف دارالعلوم زاهدان مي باشد در بحث ميلاد النبي اينگونه پاسخ ميدهد.

تقسيم شيريني و جشن گرفتن هنگام سالروز ولادت آن حضرت

چه مي فرمايند علماي دين در مسئله ذيل: آيا در ايام ولادت نبي مکرم اسلام کارهايي چون توزيع شيريني، سخنراني و جشن و سرور جايز است؟ و اکنون در بعضي مناط ق اين کار را ميکنند. چون خود نبي مکرم اسلام فرمودند: نوآوري در دين بدعت است آيا اين جزو بدعت محسوب مي شود؟ و اگر جايز نباشد و کسي آنها را جايز قرار دهد چه حکمي دارد؟

الجواب باسم ملهم الصواب

اگر به اين نيت جلسه منعقد مي کنند که در آن جلسه، سيرت آن حضرت بيان شود و ترغيب به اتباع آن حضرت بوده و افرادي را که از حقيقت اسلام خبر ندارند در جلسه دعوت مي کنند تا از سيرت طيبه آن حضرت با خبر شوند؛ با توجه به اين تفاصيل، انعقاد چنين جلسه اي مستحب و موجب اجر و ثواب است

دارالافتاء حوزه علميه دارالعلوم زاهدان

27/1/1420ه ق

محمود الفتاوي ج 3-4 ص 335


همانگونه که ملاحظه فرموديد جناب عبدالحميد و اساتيد دارالعلوم زاهدان اعتقاد دارند که نه تنها ميلاد النبي بدعت نيست بلکه يک امر مستحبي و داراي اجر و ثواب است.

ديدگاه مولوي مرادزهي در مورد ميلاد النبي

بعد از اطلاع از نظر مولوي عبدالحميد اسماعيل زهي قصد داريم نظر مولوي مرادزهي نماينده ايشان را مطرح کنيم.

کفايت الله دهلوي از علماي اهلسنت کتابي دارد به نام تعاليم الاسلام که جناب مرادزهي اين کتاب را ترجمه و در مقدمه مطالب اين کتاب را تاييد کرده است.

اهميت کتاب تعليم الاسلام:

همانگونه که از اسم کتاب بر مي آيد،اين کتاب در واقع قالب و خزني است که تمام مسايل مربوط به احکام و عقيده اسلامي در آن گنجانده شده و در آن يافته

مي شوند... و جزو برنامه درسي مدارس و مکاتب ديني در جاهاي ياد شده مي باشد...در خاتمه خواندن و مطالعه اين کتاب به تمام دوستان بالخصوص جوانان نوجوانان و خردسالان توصيه مي شود و بر هر فرد مسلمان لازم است نسخه اي از آن را در منزل خويش داشته و براي خانواده با برنامه صحيح و آموزنده قرائت کند

عبدالمجيد مرادزهي خاشي

حوزه علميه دارالعلوم زاهدان

در ادامه بحث جناب مرادزهي مهر تاييد زده اند بر بدعت گذار بودن مولوي عبدالحميد چرا که ايشان تصريح ميکنند به بدعت بودن ميلاد النبي.

پرسش434:پاره اي از کارهاي که بدعت اند،شرح دهيد؟

3-برپايي مجالس جشن و سرور در سالگرد تولد پيامبر،ائمه و غيره

تعليم الاسلام مفتي کفايت الله دهلوي ترجمه مرادزهي خاشي ص159

با توجه به اين مدارک و روايت صحيح در نزد اهلسنت که پيامبر فرموده: کل بدعت هاي ضلالت است و گمراهي و کل گمراهي در آتش جهنم

وكل بدعة ضلالة وكل ضلالة في النار

جناب مرادزهي آيا استاد شما بدعت گذار و در ضلالت و آتش جهنم است؟

منتظر پاسخ جناب مرادزهي در مورد تکفير مولوي عبدالحميد توسط ايشان هستيم.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها