2024 July 23 - سه شنبه 02 مرداد 1403
آيا وهابيت اعتقادي به منجي دارند ؟
کد مطلب: ٤٩٩٦ تاریخ انتشار: ٠٤ اسفند ١٤٠٢ تعداد بازدید: 12569
پرسش و پاسخ » مهدويت
آيا وهابيت اعتقادي به منجي دارند ؟

آيا وهابيت اعتقادي به منجي دارند ؟

سؤال كننده :محمد رضا بنان خورشيد

پاسخ:

در رابطه با رويكرد وهابيت نسبت به مهدويت ، توجه شما را به اين نكته جلب مي كنم كه وهابيت و اهل سنت حدود 99 درصدشان در رابطه با مهدويت ، پنجاه ـ شصت در صد با شيعه هم عقيده هستند؛ يعني اين ها معتقد هستند كه رسول اكرم صلي الله عليه وآله بشارت داده به وجود حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) كه آن نازنين وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد ؛ همان گونه كه از ظلم و ستم لبريز شده است .

در اين زمينه ما اختلاف آن چناني با اهل سنت حتي با وهابيت هم نداريم . البته اگر فرصتي شد در رابطه با مهدويت نوعي و شخصي كه چه شاخصه هاي دارد سر فرصت بحث خواهيم كرد .

نكته جالب توجه اين است كه ابن تيميه ، بزرگ نظريه پرداز وهابيت هم وقتي در برابر انبوهي از روايات در صحاح سته و حتي در صحيح بخاري و مسلم در باره حضرت مهدي مواجه مي شود، صراحتاً مي گويد :

إن الأحاديث التي يحتج بها علي خروج المهدي أحاديث صحيحة، رواها أبو داود والترمذي وأحمد وغيرهم من حديث ابن مسعود وغيره .

احاديثي كه مي توانيم احتجاج كنيم بر آن احاديث بر قيام حضرت مهدي ، اين احاديث صحيح هستند . اين روايات را ابو داود ، ترمذي و احمد نقل كرده اند .

منهاج السنة النبوية ، ج 4 ، ص211

خود آقاي ابن قيم، شاگرد و ناشر افكار ابن تيميه هم در اين زمينه مفصل بحث كرده است و مي گويد احاديث مربوط به حضرت مهدي، احاديث حسن و صحيح هستند .

جالب تر از اين ها آقاي بن باز مفتي اعظم سابق عربستان سعودي، عبارت خيلي ظريفي دارد :

أمر المهدي معلوم ، والأحاديث فيه مستفيضة، بل متواترة وقد حكي غير واحد من أهل العلم تواترها . وهي متواترة تواترا معنويا ، لكثرة طرقها ، واختلاف مخارجها ، وصحابتها ، ورواتها ، وألفاظها ، فهي - بحق - تدل علي أن هذا الشخص الموعود به أمره ثابت وخروجه حق .

وقد رأينا أهل العلم أثبتوا أشياء كثيرة بأقل من ذلك . والحق أن جمهور أهل العلم ، بل هو الاتفاق : علي ثبوت أمر المهدي، وأنه حق ، وأنه سيخرج في آخر الزمان . وأما من شذّ من أهل العلم - في هذا الباب - فلا يلتفت إلي كلامه في ذلك .

مسئله حضرت مهدي عليه السلام واضح است و احاديث پيرامون آن مستفيضه؛ بلكه متواتر است و تعداد زيادي از اهل علم متواتر بودن احاديث حضرت مهدي عليه السلام را نقل كرده اند . و تواتر آن تواتر معنوي است به خاطر كثرة طرق احاديث آن، و اختلاف در لفظ احاديث و راويان و الفاظ بحق دلالت بر اين دارد كه اين شخص موعود امر ثابتي دارد و خروج او حق است.

و ما ديده ايم كه علما مسائل زيادي را با رواياتي كمتر از اين ثابت كرده اند . و قول حق از علما بلكه اتفاق علما بر ثبوت مسئله مهدويت است و همين قول حق است و به حق كه او در آخر الزمان خارج خواهد شد . و اما عده قليلي از علما (در اين مسئله) توجهي به صحبت درباره او نكرده اند .

مجلة الجامعة الإسلامية بالمدينة المنورة، العدد 3 ، السنة الأولي 1388، في ذيل محاضرة عبد المحسن العباد.

همچنين آقاي ناصر الدين الباني كه از او به بخاري دوران تعبير مي كنند ، شبيه اين عبارت را دارد .

مجلة التمدن الإسلامي الدمشقية ، شمارهء 27 و 28 ، سال 22 ، ص 642 .

رابطة العالم اسلامي كه در حقيقت مركز فرهنگي وهابيت است ، در برج مي 1976 رسماً اعلام كرد :

فإنّ الاعتقاد بظهور المهدي يعتبر واجباً علي كل مسلم وهو جز من عقائد أهل السنة والجماعة ولا ينكر ذلك إلاّ كلّ جاهل أو مبتدع .

اعتقاد به ظهور حضرت مهدي ، يك امري است واجب بر همه مسلمان ها . اين عقيده ، جزء عقائد اهل سنت و جماعت است و جز جاهل و نادان و بدعت گذاري كسي نمي تواند اين عقيده را انكار كند .

مشكل ما با وهابيت ، نسبت به وجود حضرت ولي عصر (ارواحنا له الفداه) ولادت آن حضرت و اين كه آيا حضرت مهدي (سلام الله علي)ه از نسل امام عسكري عليه السلام است و در سال 255 هـ به دنيا آمده يا نه ، مورد اختلاف با وهابيت است كه اين ها قاطعانه در برابر اين عقيده شيعه ايستاده اند. علماي زيادي از اهل سنت صراحتاً در كتاب هاي خودشان گفته اند كه حضرت مهدي سلام الله عليه در سال 255 يا در سال 58 از نرجس خاتون و امام عسكري به دنيا آمده است .آمار 120 نفر از علماي اهل سنت جمع آوري شده است كه همگي اعتراف دارند بر ولادت حضرت ولي عصر اواحنا له الفداء

نظرات علماي بزرگ اهل سنت معترف بر ولادت حضرت مهدي در سال 255 هجري

در رابطه با شخصيت هاي اهل سنت كه در رابطه با ولادت آقا حضرت مهدي سخن گفته اند ، فقط چند نمونه از علماي انساب كه حرف اول را آن ها مي زنند و بعد چند نفر از شخصيت هاي برجسته را عرض مي كنم .

جناب ابو نصر سهل بن عبد الله از اعلام قرن چهارم در كتاب سر السلسلة العلوية صراحت دارد بر اين كه آقا حضرت مهدي فرزند امام عسكري به دنيا آمد و او را قائم و حجت مي دانند .

سر السلسلة العلويه ص 39

بعد مي گويد : هيچ اشكالي در نسب آن حضرت نيست ؛ ولي به خاطر برخي از مسائل سياسي برادرش جعفر آمد و ادعا كرد ميراث امام عسكري را .

جناب فخر رازي از شخصيت هاي برجسته اهل سنت ، صاحب كتاب تفسير كبير ، متوفاي 606 هـ صراحت دارد :

فله ابنان وبنتان . اما الإبنان فأحدهما صاحب الزمان والثاني موسي درجه في حيات أبيه .

امام عسكري (عليه السلام) دو تا دختر و دو تا پسر داشتند . يكي از فرزندان آن ها صاحب الزمان و ديگري موسي بوده كه در زمان حيات پدرش از دنيا رفته است .

الشجرة المباركة في انساب الطالبية ، ص78

جناب محمد امين كه از شخصيت هاي بلند آوازه اهل سنت در شناخت انساب و قبائل عرب است ، صراحت دارد:

محمد المهدي وكان عمره عند وفات أبيه ، خمس سنين .

عمر حضرت مهدي ، هنگام وفات پدرش پنج سال بوده است .

في معرفة قبائل العرب ، ص364

جناب عمري در كتاب المجزي في انساب الطالبين ، ص130 و ديگر بزرگان ابن عنبه در عمدة الطالب في أنساب آل أبي طالب ، ص199 اين تعبير را دارند .

جالب اين است آقاي ابن اثير جزري ، صاحب الكامل في التاريخ ، ج7 ، ص274 صراحت دارد بر ولادت آقا امام زمان در سال 255 هـ كه در هنگام وفات آقا امام عسكري اين آقا در قيد حيات بوده است .

آقاي ابن خلكان از استوانه هاي علمي اهل سنت مي فرمايد :

كانت ولادته يوم الجمعة منتصف شعبان سنة خمس وخمسين ومأتين .

ولادت حضرت مهدي ، روز جمعه نيمهء شعبان ، سال 255 هجري بوده است .

وفيات الأعيان، ج4، ص176

آقاي ذهبي در كتاب هاي متعددش در اين زمينه سخن گفته است . در تاريخ اسلام ، دارد :

وأما ابنه محمد بن الحسن الذي يدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة ، فولد سنة ثمان وخمسين وقيل سنة ستة وخمسين .

تاريخ اسلام ، در وفيات 251 تا 260

همين تعبير را در سير اعلام النبلاء ، ج13، ص119 دارد . شبيه اين عبارت در كتاب العبر في خبر من غبر ، ج5، ص37 دارد.

حضرت مهدي ، فرزند امام عسكري سال 258 يا 256 به دنيا آمده است .

آقاي زركلي وهابي كه در حقيقت تراث وهابيت را در كتاب «الأعلامش» زنده كرد ، كه از وهابيون معاصر ما نيز هست، مي گويد :

ولد في سامرا ومات ابوه وله من العمر خمس سنين . و قيل في تاريخ مولده ليلة نصف شعبان سنة خمس و خمسين و مأتين

حضرت مهدي در سامرا به دنيا آمد ؛ در حالي كه پنج سال بيشتر نداشت ، پدر خود را از دست داد . مي گويند او در نيميه شعبان سال 255 به دنيا آمده است .

الأعلام - خير الدين الزركلي - ج 6 ص 80

براي اطلاع بيشتر مراجعه كنيد به سايت موسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر قسمت شبكه سلام تي وي بحث مهدويت 1،2،3

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج)Share
1 | علي هزاره | United States - Torrance | ١٧:٤٤ - ٢٢ خرداد ١٣٩٣ |
درود بر شما خدمتکاران اهلبيت و اسلام وبر شما زحمتکشان راه حق وبر هر ان کسي که حتي يک قدم براي اثبات حق برداشته و مي خواهد بردارد. براي همه تان ارزوي کاميابي و موفقيت هر چي بيشتر را دارم اميدوارم روزي را شاهد باشيم که ديگر زبان دروغ گويان ديگر اجازه باز شدن هم نداشته باشد چي برسد به تهمت افترا بستن به اسلام و قران واهلبيت ...
2 | امير | Iran - Shiraz | ٢٠:١٢ - ٠٩ تير ١٣٩٣ |
عالي بود
3 | حمید | Iran - Bushehr | ١٦:١٣ - ٠٨ خرداد ١٣٩٥ |
با سلام،آیا صحیح است که مسلمانان وقتی در فتح یکی از قلعه های ایرانیان عاجز ماندند با مشاوره امام علی به پیروزی رسیدند.

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
اگر حضرت علي عليه السلام در برخي مواقع در خصوص فتوحات خلفاء مشورت مي داد از باب مصلحت مردم بود که آمار کشته ها کم شود مثلا در خصوص جنگ جسر بعد از شکست مسلمانان آمده است که از حضرت علي عليه السلام در اين خصوص مشورت خواسته شد
الرحمن بن عوف ، ودعا الناس ، فاستشارهم فأشاروا عليه بالمسير ، ثم قال لعلي : ما ترى يا أبا الحسن ، أسير أم أبعث ؟ قال : سر بنفسك فإنه أهيب للعدو وأرهب له ، فخرج من عنده ، فدعا العباس في جِلة من مشيخة قريش
مروج الذهب ومعادن الجوهر ج‌2، ص‌310.
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
4 | سید مرتضی | Germany - Falkenstein | ٠٩:٠١ - ١٥ اسفند ١٤٠٢ |
سلام علیکم
از زحمات عزیزان سپاسگزارم
در قسمت ابتدایی این مقاله که نظر وهابیت درباره مهدویت است اشکالی ندیدم، ولی در قسمت دوم که نظرات برخی علمای مخالفین بیان شده است، عمدتا نقل نظر شیعه درباره حضرت مهدی است، نه این که خود آنها اعتقاد دارند که آن مهدی موعود که در کلام پیامبر آمده است همان فرزند امام عسکری علیه السلام است، مثلا ذهبی درباره حضرت چنین می گوید: الذي يدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة؛ این یعنی خودش اعتقاد به قائم بودن آن حضرت ندارد، بنا بر این نظر اکثر اهل تسنن درباره حضرت مهدی با عقیده وهابیت در این زمینه فرقی ندارد.

پاسخ:
 با سلام
بله ما هم این عبارات را دیدیم؛ اما این عبارات ناظر به اصل مسئله مهدویت نیست؛ بلکه ناظر به آن وصفی است که شیعه با آن وصف امام زمان صلوات الله علیه را می خواند؛ وگرنه پیرامون اصل مسئله مهدویت دیدگاه همان است که بیان شد.
موفق و موید باشید
گروه پاسخ به شبهات
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها