2024 May 27 - دوشنبه 07 خرداد 1403
نزول آيه «ولايت» در باره امامت علي (ع) به اعتراف اهل سنت
کد مطلب: ٥٣٦١ تاریخ انتشار: ١٦ مهر ١٣٩١ تعداد بازدید: 24479
حبل المتین » عمومی
نزول آيه «ولايت» در باره امامت علي (ع) به اعتراف اهل سنت

نزول آیه ولایت در شان امیرالمؤمنین و اثبات ولایت و جانشینی امیرالمؤمنین - نقل شان نزول در منابع اهل سنت
حبل المتين 91/07/16

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 16 / 07 / 91

مجري:

نزول آيه ولايت در حق حضرت امير عليه السلام در كتاب هاي معتبر آمده است يا نه؟

استاد قزويني:

يكي از شبهاتي كه ورد زبان حضرات است، مي گويند: اگر شيعه بر اين عقيده است كه ولايت علي در غدير آمده است و يا اين كه آيه ابلاغ و اكمال مربوط به اين قضيه است و حديث شريف «من كنت مولاه فعلي مولاه» در اين زمينه است، اين دلالت مي كند كه قبلا بحث ولايت حضرت امير مطرح نبوده است و مباحث غدير با معرفي حضرت امير در گذشته منافات دارد.

اين را من ان شاء الله مفصل عرض خواهم كرد كه ولايت امير المؤمنين در همان روز اول اعلان رسالت نبي مكرم بعد از نزول آيه شريفه كه مي فرمايد:

وَأَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ.

سوره شعراء آيه 214

در آن مجمع 40 نفره قريش معرفي شد و در مناسبت هاي مختلف، حديث منزلت و حديث وصايت و حديث ولايت و حديث امامت و ديگر احاديث مفصل مطرح شده است؛ ولي در غدير چون يك همايش بزرگي است كه بنا به نقل ابن جوزي كه حداقل 124 هزار جمعيت در آنجا جمع است.

اگر در گذشته در يك جمع 40 نفره يا 100 نفره و يا 500 نفره مطرح شده بود، شايد اين قضيه كتمان شود يا دستخوش فراموشي شود يا بگويند: نظر نبي مكرم شايد عوض شده باشد يا يك حديثي جعل كنند كه اين اوايل بعثت بوده است و بعد پيغمبر پشيمان شده است.

نبي مكرم براي محكم كردن قضيه و بستن راه گريز و اتمام حجت و رساندن به گوش همه تا اين كه كسي ادعا نكند كه من نشنيده ام، در غدير خم در مجمع حداكثر 124 هزار نفري يا حداقل 90 هزار نفري، ولايت و امامت امير المؤمنين سلام الله عليه را مطرح مي كند تا فرداي قيامت عذري براي كسي وجود نداشته باشد يا به تعبير صديقه طاهره سلام الله عليها كه مي فرمايد:

وهل ترك أبي يوم غدير خم لاحد عذرا.

الخصال، الشيخ الصدوق، ص 173

آيا پدرم در غدير خم براي كسي جاي عذر و گريزي گذاشت؟

آنچه كه در گذشته مطرح شده است مخصوصا بحث آيات قرآني، با اين كه ما در ماه رمضان در يكي از شب هاي احياء آيات را خيلي فشرده مطرح كرديم؛ ولي همان طوري كه مرحوم شيخ طوسي دارد، اقوي دليل بر امامت اميرالمؤمنين، آيه 55 سوره مائده است.

اين را ان شاء الله در يكي دو جلسه به صورت مفصل از منابع متعدد اهل سنت و اقوال بزرگان و بعد از آن 12 شبهه اي كه وهابيت در رابطه با اين آيه آورده اند بيان مي كنيم و پاسخ مي دهيم تا ثابت شود كه اين سخنان اين ها و القاء شبهات شان فقط گريز از مسئوليت و پذيرفتن يك امر مسلم و قطعي است؛ مثل شبهاتي كه نسبت به كلمه «ولي» و استعمال صيغه جمع و منافات صدقه دادن در ركوع با حضور قلب در نماز و اين كه آيا اميرالمؤمنين به اين آيه احتجاج كرده است يا نه و يا اين كه «انما» دلالت بر حصر دارد و زكات در صدقه مستحبي و ديگر شبهات و موهوماتي كه وارد كرده اند.

ما عقيده مان بر اين است كه اين آقاياني كه اين شبهات را مطرح مي كنند، يقينا براي خودشان مسئله روشن و واضح است؛ ولي از اين كه حقيقت را به صراحت بگويند و اعتراف كنند، مي ترسند؛ چون مشكلات زيادي پيدا مي كنند.

مريدهايشان و منصب شان و موقعيت شان و دنياي شان را از دست مي دهند.

قطعا اين ها پشيمان خواهند شد؛ چون دنيا زود گذر است.

به فرض 100 سال عمر كردند، در قيامت عدد كار نمي كند.

آيا اين انصاف است كه انسان يك عمر جاودانه اخروي را به خاطر 4 روز مقام زود گذر و مريد ها بفروشد؟

ما هيچ شبهه اي نداريم كه اين ها اولين لحظه وردشان به عالم برزخ، اولين لحظه حسرت و پشيماني اين ها است. در آنجا پشيماني هيچ سودي ندارد.

آيه كه مي فرمايد:

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ.

سوره مائده آيه 55

در اينجا سخن خيلي زياد است كه مرحوم شيخ طوسي مي گويد: اين قوي ترين دليل شيعه بر امامت حضرت امير سلام الله عليه است كه 18 نفر از صحابه و مشاهير تابعين نقل كرده اند و 63 نفر از حفاظ و اعلام در كتب خود اين قضيه را مطرح كرده اند.

من يك گذري به صورت فهرست وار به نزول اين آيه در حق حضرت امير از كتب مختلف با سندهاي متعدد ما اشاره مي كنيم و در پايان يك نتيجه گيري داريم.

طبراني كه متوفاي 360 است از زيد بن حسن از جدش از عمار نقل مي كند كه اميرالمؤمنين سلام الله عليه در حال ركوع مشغول خواندن نماز مستحبي بود و انگشترش را از انگشتش درآورد و به سائل داد و اين قضيه به نبي مكرم خبر داده شد و بر نبي مكرم اين آيه نازل شد:

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ.

سوره مائده آيه 55

بعد از اين كه اين آيه نازل شد و بر مردم قرائت كرد:

فقرأها رسول الله صلي الله عليه وسلم ثم قال من كنت مولاه فعلي مولاه.

المعجم الأوسط، ج 6، ص 218 و مناقب علي بن أبي طالب ( ع ) وما نزل من القرآن في علي ( ع )، أحمد بن موسي ابن مردويه الأصفهاني، ص 235 و تخريج الأحاديث والآثار، الزيلعي، ج 1 ص 410 و الدر المنثور في التفسير بالمأثور، جلال الدين السيوطي، ج 2، ص 293

پس معلوم مي شود كه اين حديث «من كنت مولاه» مخصوص عيد غدير نيست.

در چند جا نبي مكرم «من كنت مولاه فعلي مولاه» را فرموده است.

در اينجا جيش يمن نبود كه شكايت كند.

در اينجا مي خواهند چه كار كنند؟

در غدير خم مي گويند: سپاه يمين شكايت كرده بودند و درگير بودند، پيغمبر اين حديث را فرمود.

حاكم نيشابوري كه متوفاي 405 است روايتي را از اميرالمؤمنين نقل مي كند كه وقتي اين آيه نازل شد، پيغمبر اكرم وارد مسجد شد و ديد بعضي از مردم در حال ركوع و بعضي در حال قيام و مشغول نماز هستند و حضرت با يك سائلي مواجه شد و پيامبر سؤال كرد:

أعطاك أحد شيئا فقال لا إلا هذا الراكع لعلي أعطاني خاتما.

معرفة علوم الحديث، ج 1، ص 102 و تاريخ مدينة دمشق، ج 45، ص 303

آيا كسي به شما چيزي داد گفت: بله اين آقائي كه در حال ركوع است و اشاره كرد به اميرالمؤمنين و گفت: اين به من انگشترش را داد.

روايت جناب جصاص كه از مفسران نامي اهل سنت است مي گويد: مجاهد، سدي، ابو جعفر و عتبة بن ابي حكيم، اين ها نقل كرده اند:

أنها نزلت في علي بن أبي طالب حين تصدق بخاتمه وهو راكع.

أحكام القرآن للجصاص، ج 4، ص 102

من دوست دارم كه اين آقايان وهابي و اين كارشناساني كه چشم شان را بر روي حقائق بسته اند، اين منابع را ببينند و اين كه اين شخصيت هاي بزرگ مثل مجاهد و سدي و عتبة نقل كرده اند، آيا اين ها فهميده نقل كرده اند يا نفهميده نقل كرده اند؟

اين ها متهم به دروغ هستند يا نه؟

روايت جناب ثعلبي كه متوفاي427 هجري است و از مفسران نامي اهل سنت است، بعد از نقل انما وليكم الله مي گويد: ابن عباس و سدي و عتبة بن حكيم و ثابت بن عبد الله گفته اند:

إنما عني بقوله: (إنما وليكم الله ورسوله الذين يقيمون الصلاة ويؤتون الزكاة وهم راكعون) علي بن أبي طالب (عليه السلام) لأنه مر به سائل وهو راكع في المسجد فأعطاه خاتمه.

غاية المرام وحجة الخصام في تعيين الإمام من طريق الخاص والعام، السيد هاشم البحراني، ج 2، ص 5

مقصود از اين آيه علي بن ابي طالب است؛ چون سائلي از كنار علي گذشت و او در حال ركوع بود و انگشترش را به سائل داد و اين آيه نازل شد.

مطالب زياد است؛ چون مي خواهيم به سؤالات بعدي برسيم و شبهات بپردازيم خيلي سريع مي گويم.

روايت واحدي كه متوفاي 468 است و در كتاب اسباب نزول ملتزم است كه فقط روايات صحيح را نقل كند، مي گويد: نبي مكرم به مسجد آمد و ديد كه مردم در حال ركوع و قيام هستند و ديد كه سائلي مي آيد، از اين سائل سؤال كرد:

هل أعطاك أحد شيئا؟ قال: نعم خاتم من ذهب، قال: من أعطاكه؟ قال: ذلك القائم، وأومأ بيده إلي علي بن أبي طالب رضي الله عنه، فقال: علي أي حال أعطاك؟ قال أعطاني وهو راكع، فكبر النبي صلي الله عليه وسلم.

أسباب نزول الآيات، الواحدي النيسابوري، ص 133 و 134

كسي به شما چيزي داد؟ سائل گفت: يك انگشتر طلائي به من دادند. پيامبر فرمود: اين را چه كسي به تو داد؟ جواب داد: اين آقائي كه ايستاده است و با دست خود به علي عليه السلام اشاره كرد. رسول خدا سؤال كرد: در چه حالي آن را به شما بخشيد؟ گفت: در حال ركوع. بعد از اين سخن رسول خدا صلي الله عليه وآله تكبير گفت و بعد اين آيه را خواند:

ومن يتول الله ورسوله والذين آمنوا فإن حزب الله هم الغالبون

أسباب نزول الآيات، الواحدي النيسابوري، ص 134

روايت جناب آقاي شجري جرجاني كه متوفاي 499 است كه اين ها همه مال قرون اوليه اسلامي هستند، از اميرالمؤمنين سلام الله عليه نقل مي كند: من صدقه دادم به سائل در حال ركوع و اين آيه نازل شد و از ابن عباس و از ابو رافع و از ابو جعفر امام باقر سلام الله عليه هم نقل مي كند.

يعني ايشان از اميرالمؤمنين، ابن عباس، ابو رافع و ابو جعفر، از 4 نفر نقل مي كند.

اين در كتاب امالي جلد 1 صفحه 181 است.

جناب قرطبي كه متوفاي 671 است مي گويد:

نزلت في علي بن أبي طالب رضي الله عنه وقاله مجاهد والسدي.

تفسير القرطبي، ج 6، ص 221

روايت ابن ابي حاتم و طبري را بعدا در پاسخ به شبهات ابن تيميه، مطرح مي كنيم.

جناب سيوطي مي گويد:

نزلت في علي بن أبي طالب وروي ابن مردويه عن وجه آخر عن ابن عباس مثله وأخرج أيضا عن علي مثله وأخرج ابن جرير عن مجاهد وابن أبي حاتم عن سلمة بن كهيل مثله فهذه شواهد يقوي بعضها بعضا.

لباب النقول، ج 1، ص 93

اين آيه در حق علي نازل شده است و ابن مردويه از ابن عباس نقل كرده است و همچنين از اميرالمؤمنين و ابن جرير طبري از مجاهد نقل كرده است و ابن ابي حاتم از سلمة بن كهيل نقل كرده است و سيوطي مي گويد: اين شواهدي است كه يكديگر را تقويت مي كند.

در حقيقت سيوطي مي گويد: روايت با توجه به سندهاي متعدد يكديگر را تقويت مي كند و قطعاً اين آيه در حق اميرالمؤمنين نازل شده است.

ابن تيميه هم مي گويد:

تعدد الطرق وكثرتها يقوي بعضها بعضا

بعد مي گويد:

ولو كان الناقلون فجارا فساقا.

علوم الحديث ( من مجموع الفتاوي )، ج 18، ص 26

اگر ناقلين فاجر و فاسق هم باشند، وقتي طرق متعدد شد مسئله تمام است.

نظر آقاي ابن تيميه اين است كه اگر يك روايتي در فضائل خلفاء يا بر عليه ائمه باشد ، اين طور است؛ مثل حريز بن عبد الله كه هر روز 140 بار اميرالمؤمنين را لعن مي كرده است؛ ولي اگر در مدح اميرالمؤمنين يا فضيلت و يا خلافت اميرالمؤمنين باشد، چه بسا كثرت طرق انسان را به شك مي اندازد و هر چه روايت ضعيف تر باشد، طرق آن هم بيشتر است.

گيرم كه خلق را به فريبت فريفتي با دست انتقام طبيعت چه مي كني

اين ها نمونه هايي بود از منابع متعدد اهل سنت.

منابع زياد است و چون حوصله بينندگان عزيز سر نرود و خسته نشوند، به همين اندازه اكتفا مي كنم.

مجري:

آقاي ابن تيميه مي گويد: در تفسير ابن ابي حاتم و طبري اين روايتي كه خوانده ايد نيامده است. آيا اين ادعاي ابن تيميه درست است؟

استاد قزويني:

انسان نمي داند كه اين آقاياني كه تعبير به شيخ الاسلام مي كنند و در بوق و كرنا كرده اند و به تعبير آقاي محمد بن محمد بخاري بنا به نقل آقاي شوكاني مي گويد: هر كس به ابن تيميه شيخ الاسلام بگويد، كافر است.

اين ها يكديگر را تكفير مي كنند و ما كاري نداريم كه اين ها كافر هستند و يا مسلمان و يا هر چيز ديگر.

اين كارشناساني كه نسبت به اميرالمؤمنين حساس هستند، ما اين ها را منافق مي دانيم و روايت صحيح هم داريم كه مي فرمايد:

لا يبغضك الَّا منافق.

معاني الأخبار، الشيخ الصدوق، ج 1، ص138 و شرح نهج البلاغة، ابن أبي الحديد، ج 1، ص10

آقا ابن تيميه وقتي در روز روشن دروغ مي گويد: ابن تيميه مي گويد:

أما أهل العلم الكبار أهل التفسير مثل تفسير محمد بن جرير الطبري و بقي بن مخلد و ابن أبي حاتم و ابن المنذر و عبد الرحمن بن إبراهيم دحيم و أمثالهم فلم يذكروا فيها مثل هذه الموضوعات.

منهاج السنة النبوية، ج 7، ص 13

اين مطالب جعلي كه اين آيه در حق علي نازل شده باشد، در تفسير ابن جرير طبري و ابن ابي حاتم نيامده است.

الان در نرم افزارهاي آقايان اهل سنت وجود دارد.

آقايان مراجعه كنند و ببينند كه واقعاً ابن تيميه همچين حرفي زده است يا نه؟

ما الان از منابع اهل سنت روايت طبري و ابن ابي حاتم را با سند صحيح نقل مي كنيم.

ببينيد كه اين آقا چقدر دروغ مي گويد.

ابن ابي حاتم در تفسيرش از ابي سعيد اشج از فضل بن دكين از ابو نعيم احول از موسي بن قيس حضرمي از سلمة بن كهيل نقل مي كند:

تصدق علي بخاتمه وهو راكع فنزلت انما وليكم الله ورسوله والذين امنوا الذين يقيمون الصلاة ويؤتون الزكاة وهم راكعون.

تفسير ابن أبي حاتم، ج 4، ص 1162

اميرالمؤمنين انگشترش را در حال ركوع صدقه داد و اين آيه نازل شد.

آقايان اين عبارت را جلوي حرف ابن تيميه بگذارند كه ايشان چقدر دروغ مي گويد.

آن روايتي كه آقايان در صحيحين آورده اند كه سؤال مي كنند از پيغمبر آيا مؤمن زنا مي كند؟ حضرت مي فرمايند: بله، مي گويند: دزدي مي كند؟ حضرت مي فرمايند: بله، مي گويند: آدم مي كشد؟ حضرت مي فرمايد: بله، مي گويند: مؤمن دروغ مي گويد: حضرت مي فرمايند: مؤمن دروغ نمي گويد.

اين روايت را خودتان نقل كرده ايد.

شايد در كتابخانه ايشان آن كتاب اين صفحه را نداشته است.

شايد اين كتاب كه چاپ شده است، اين صفحه را شيعيان اضافه كرده باشند.

اين نرم افزار نويس ها احمق تشريف داشتند و تشخيص نداده اند كه اين از اضافات شيعه است.

از نظر سند:

خود ابن تيميه نسبت به ابن ابي حاتم مي گويد: از علماي اكابري است كه لسان صدق دارد و تفسيرش متضمن روايات قابل اعتماد است.

خود ابن ابي حاتم مي گويد: من صحيح ترين خبر را از نظر سند در اين كتاب آورده ام.

گرچه همين دو مسئله كفايت مي كند بر صحت اين موضوعي كه از ابن ابي حاتم نقل كرده ايم؛ ولي براي اطمينان خاطر، اين راوي ها را هم بررسي مي كنيم؛ ولي خيلي گذرا.

ابو سعيد اشج:

آقاي ذهبي مي گويد:

قال أبو حاتم ثقة إمام أهل زمانه.

الكاشف، ج 1، ص 558

ابن حجر مي گويد:

ثقة.

تقريب التهذيب، ج 1، ص 305

فضل بن دكين:

ابن حجر مي گويد:

ثقة ثبت وهو من كبار شيوخ البخاري.

تقريب التهذيب، ج 1، ص 446

از كبار اساتيد بخاري است.

موسي بن قيس حضرمي:

يحيي بن معين بنيان گذار علم رجال مي گويد:

ثقة.

ذهبي مي گويد:

ثقة.

الكاشف، ج 2، ص 307

سلمة بن كهيل:

يحيي بن معين مي گويد:

ثقة.

تهذيب الكمال، ج 11، ص 315

عجلي مي گويد:

تابعي ثقة.

تهذيب الكمال، ج 11، ص 315

ابن سعد مي گويد:

كان ثقة

تهذيب الكمال، ج 11، ص 315

ابو زرعة مي گويد:

ثقة.

تهذيب الكمال، ج 11، ص 315

ابو حاتم مي گويد:

ثقة

تهذيب الكمال، ج 11، ص 316

ابن ابي حاتم در تفسيرش از عبتة بن ابي حكيم نقل مي كند:

قوله : انما وليكم الله ورسوله والذين امنوا قال : علي بن ابي طالب.

تفسير ابن أبي حاتم، ج 4، ص 1162

مراد علي بن ابي طالب است.

از نظر سندي:

ربيع ابن سليمان:

ابن حجر مي گويد:

ثقة.

تقريب التهذيب، ج 1، ص 206

أيوب بن سويد:

آقاي ابن حجر مي گويد:

صدوق يخطئ

تقريب التهذيب، ج 1، ص 118

حاكم بعد از ذكر سند مي گويد:

صحيح علي شرط الشيخين.

عتبة بن أبي حكيم:

يحيي بن معين مي گويد:

ثقة.

اين ها كاملاً واضح و روشن شد كه ابن ابي حاتم در دو روايت آورده است كه آيه 55 سوره مائده در حق اميرالمؤمنين نازل شده است.

طبري از عتبة بن ابي حكيم نقل مي كند:

إنما وليكم الله ورسوله والذين آمنوا قال علي بن أبي طالب.

تفسير الطبري، ج 6، ص 288

بررسي سندي:

ابن جرير طبري:

ذهبي مي گويد:

كان ثقة صادقا حافظا رأسا في التفسير إماما في الفقه.

سير أعلام النبلاء، ج 14، ص 270

سر سلسله تفسير، آقاي طبري است.

اسماعيل بن اسرائيل رملي:

ابن ابي حاتم مي گويد:

كتبنا عنه وهو صدوق.

الجرح والتعديل، ج 2، ص 158

أيوب بن سويد:

ابن حجر عسقلاني مي گويد:

صدوق يخطئ.

تقريب التهذيب، ج 1، ص 118

قبلا هم گفته ايم.

حدود 50 راوي در صحيح مسلم و بخاري آمده است كه در مورد آن ها مي گويند:

يخطئ كثيرا

ابن حجر در يك حديثي كه أيوب بن سويد است مي گويد:

رجاله ثقات.

حاكم نيشابوري بعد از نقل حديث مي گويد:

صحيح علي شرط شيخين.

عتبة بن أبي حكيم:

يحيي بن معين مي گويد:

ثقة.

خود ابن تيميه در مورد تفسير طبري و تفسير ابن ابي حاتم مي گويد:

تفاسيرهم متضمنة للمنقولات التي يعتمد عليها في التفسير.

منهاج السنة النبوية، ج 7، ص 179

اين نشان مي دهد كه در تفسير ابن ابي حاتم و در تفسير طبري وجود دارد كه آيه ولايت در حق اميرالمؤمنين نازل شده است و اين قابل انكار نيست.

اگر آقايان شك دارند، بگويند: اين روايت نبوده است و شيعيان وارد كرده اند يا نسخه اي كه آقاي ابن تيميه داشته است، اجنه و شياطين اين صفحه را از آن كنده اند و جناب ابن تيميه نتوانسته است اين را ببيند، خلاصه به ما يك جوابي دهند.

ايشان مي گويد: اين آقايان نياورده اند، ما مي گوئيم آورده اند بلكه با سند صحيح هم آورده اند.

مجري:

ابن تيميه ادعا مي كند كه اجماع داريم كه آيه ولايت در حق اميرالمؤمنين نازل نشده است. اين را هم توضيح دهيد.

استاد قزويني:

يكي از دروغ هاي شاخدار آقاي ابن تيميه كه مي خواهد نفاق خودش را به نمايش بگذارد و عداوت خودش را با حضرت امير اثبات كند، اين است كه مي گويد: اجماع اهل علم به نقل و محدثين بر اين است كه اين آيه در حق علي نازل نشده است و در رابطه با علي بن أبي طالب آيه اي نازل نشده است:

قد وضع بعض الكذابين حديثا مفتري أن هذه الآية نزلت في علي لما تصدق بخاتمه في الصلاة وهذا كذب بإجماع أهل العلم بالنقل.

منهاج السنة النبوية، ج 2، ص 30

ما آورديم از سيوطي، واحدي، ابن أبي حاتم، طبري و طبراني و غيره، اين همه روايت نقل كرديم.

يعني همه اين ها دروغ است؟ اين اجماع اهل علم بالنقل چه كساني هستند؟

طبري و ابن أبي حاتم و طبراني و شجري و سيوطي و ابن مردويه كه دروغگو هستند. راستگو كيست؟

در جاي ديگري مي گويد:

اجمع أهل العلم بالنقل علي أنها لم تنزل في علي بخصوصه و أن عليا لم يتصدق بخاتمه في الصلاة و اجمع أهل العلم بالحديث علي أن القصة المروية في ذلك من الكذب الموضوع.

منهاج السنة النبوية، ج 7، ص 11

اهل علم اجماع دارد كه در حق علي نازل نشده است و اين قصه اي كه نقل مي كنند در رابطه با اين انگشتر، از دروغ هاي ساختگي است.

در جاي ديگري دارد:

وجمهور إلامة لم تسمع هذا الخبر و لا هو في شيء من كتب المسلمين المعتمدة لاالصحاح و لا السنن و لا الجوامع ولا المعجمات.

منهاج السنة النبوية، ج 7، ص 17

همچنين روايتي به گوش امت اسلامي نرسيده است.

اين آقايان با توجه به اين مداركي ما آورده ايم، به اين جواب دهند.

از ديدگاه آقاي ابن تيميه اين آقايان كه اين روايت را نقل كرده اند هيچ كدام جزء امت اسلامي نيستند.

آقاي آلوسي كه از وهابيت و سلفي ها است و زبان بد و قلم تندي نسبت به شيعه دارد مي گويد:

أن هذه الآية نزلت في علي كرم الله تعالي وجهه.

روح المعاني، ج 6، ص 197

غالب اخباريين بر اين عقيده هستند كه اين آيه در حق علي نازل شده است.

ابن تيميه مي گويد: اجماع اهل علم بالنقل مي گويند كه دروغ است.

در جاي ديگر مي گويد: از نظر معظم محدثين آيه در حق علي كرم الله وجهه نازل شده است. حرف آقاي آلوسي را با حرف ابن تيميه مقايسه كنيد.

آيا به اين نتيجه مي رسيد، همان طوري كه آقاي سقاف مي گويد: امام ابن تيميه ابليس و شيطان است؟

جناب عضد الدين ايجي كه متوفاي 756 است و از علماي كلامي است، مطالبي را از خواجه نصيرالدين طوسي در كتاب شرح مواقف نقل مي كند كه از آن ها اين است:

قد أجمع أئمة التفسير علي أن المراد بالذين يقيمون الصلاة إلي قوله تعالي (وهم راكعون) علي فإنه كان في الصلاة راكعا فسأله سائل فأعطاه خاتمه فنزلت الآية.

المواقف للإيجي، ج 3، ص 614

مراد از الذين يقيمون الصلاة، علي بن أبي طالب است كه در حال ركوع سائلي از او سؤال كرد و انگشترش را داد و اين آيه نازل شد.

ايشان اين مطلب را نقل مي كند و رد نمي كند.

اين قانون كلي است كه اگر فردي از مخالف مطلبي را نقل كرد و اين مطلب را نقد نكرد، از اين تلقي به قبول مي شود.

اگر اين مطلب مورد تأييد ايشان نبود، چرا يك جمله در رد اين حرف نزده است؟

ابن حجر در مورد آقاي ايجي مي گويد:

وكان إماما في المعقول قائما بالأصول والمعاني

الدرر الكامنة في أعيان المائة الثامنة، ج 3، ص 110

در مورد تفتازاني ابن حجر مي گويد:

الامام العلامة

ايشان هم در شرح مقاصد مي گويد:

نزلت باتفاق المفسرين في علي بن أبي طالب رضي الله عنه حين أعطي السائل خاتمه وهو راكع في صلاته.

شرح المقاصد في علم الكلام، ج 2، ص 288

اين را نقل مي كند و هيچ ردي در اين زمينه مطرح نمي كند.

اگر ايشان نقدي آورده اند شما نشان دهيد تا ما جواب دهيم.

آقاي سيد جرجاني در كتاب شرح مواقف بعد از نقل كلام مي گويد: اتفاق مفسرين بر اين است كه در حق علي عليه السلام نازل شده است.

ديگر صحبت هاي خواجه را نقد مي كند؛ ولي نسبت به اين هيچ حرفي نمي زند.

آقاي سخاوي در رابطه با سيد جرجاني مي گويد: علامه دهر خودش بوده است:

وصار اماما في جميع العلوم العقلية وغيرها.

الضوء اللامع، ج5، ص328

همان طوري كه قبلا هم اشاره كرديم، اين آيه از قوي ترين دلالاتي است بر امامت اميرالمؤمنين سلام الله عليه كه ان شاء الله در جلسه بعدي مفصل در رابطه با دلالت آيه و شبهاتي كه آقايان وهابي ها دارند نقل مي كنيم و پاسخ خواهيم داد.

بيننده آقاي بزاز از تهران

من كه سري قبل هم كه با شما صحبت كردم، منظورم دفاع از كسي نبود.

بنده اشاره به اهل سنتي داشتم كه تماس مي گيرند. شبكه كلمه مي گويد: اين ها توهين مي كنند. ما هم مي گوييم: اين ها توهين مي كنند.

از قرائن و شواهد هم اين گونه بر مي آيد كه عزيزان اهل سنت توان تشخيص مصداق توهين را ندارند و شما هم مي دانيد كه منظور اين ها وقتي مي گويند: توهين مي كنند، منظورشان آن توهيني كه در نظر ما و شما است، نيست.

اين ها مي گويند: چرا گفته ايد كه آقاي عمر فلان.

شما وقتي مبتلا به هستيد به اين جريان و مورد اتهام هستيد و با اين روشي كه شما داريد، باز هم به شما اتهام مي زنند، اگر اين تفكيك را قائل نباشيم، اين كسي كه ضرر مي كند ما هستيم. عزيزان اهل سنت، واقعا توهين چيست؟

استاد قزويني

ما يك روش انتخاب كرده ايم و با اين روش هم جلو مي رويم.

انسان هر كاري كه بخواهد انجام دهد، چه بسا افرادي انتقاد و اعتراض كنند.

مي گويند: يك پدر و پسري بود كه سوار الاغ شده بودند و مردم گفتند: چقدر بي رحم است.

اين بار پدر سوار شد و بچه پياده مي آمد، گفتند: اين پدر چقدر بي انصاف است كه خودش سوار شده است و بچه اش پياده است.

بچه را سوار كرد و خودش پياده آمد، گفتند: اين بچه چقدر بي ادب است كه سوار شده است و پدرش پياده مي آيد.

هر دو پياده مي آمدند، گفتند: اين ها چقدر احمق هستند كه الاغ خالي مي رود.

ما هر كاري كنيم، مردم يك حرفي مي زند.

ما رسما گفتيم كه روش و برنامه ما مشخص است و نسبت به خلفاء و معتقدات اهل سنت احترام مي گذاريم. ما به هيچ وجه حاضر نيستيم كه از اين روش دست برداريم.

گرچه اين دوستان ما انتقاد و اعتراض مي كنند و پشت سر ما حرف مي زنند.

يكي از اين دوستان مي گفت: آقاي قزويني هنوز مولوي و سني نشده است؟

گفتم: اين ها هر چه مي خواهند بگويند، بگويند.

به حاج آقاي محسني اكثرا زنگ مي زنند و مي گويند: مولوي محسني.

ما از اين حرف ها، كك مان هم نمي گزد.

اهل سنت مي گويند: شما كه اين مطالب را از كتب ما نقل مي كنيد، اين ها توهين به ما است. حسن آقا رفيق ما از عراق كه زنگ مي زند، هر دفعه يك چيزي مي گويد و ما را مي خنداند.

اين آقايان هم مي گويند: شما به ما توهين و اهانت و جسارت مي كنيد.

اگر ما چيزي از خودمان بگوييم كه احساسات اهل سنت جريحه دار شود، ما پوزش مي طلبيم. ما همچين كاري را هم انجام نمي دهيم.

ما اهانت به مقدسات اهل سنت را گناهي نابخشودني مي دانيم. عقيده ما اين است و به اين ملتزم هستيم.

اگر خلاف اين هم باشد ما پيشاپيش از عزيزان اهل سنت پوزش مي طلبيم؛ ولي اگر بنا باشد كه نقل مطالب از كتب اهل سنت اهانت باشد، اين اهانت را علماي اهل سنت كرده اند، شما از بزرگان تان گلايه كنيد.

شما اين كتاب ها را به دريا بريزيد و اين مطالب را از داخل آن حذف كنيد و بگوييد اين مطالب در كتابي كه مي خواهد باشد؛ چون اهانت به مقدسات ما است، ما اين ها را حذف مي كنيم و به دريا مي ريزيم؛ مثل برادر حسن البناء كه آمده گفته است 70 درصد صحيح بخاري نادرست است و چيزي نوشته است كه از صحيح بخاري انتخاب كرده است و مي گويد: 30 درصد آن درست است و مابقي همه نادرست است.

چيزي كه به نظر من نادرست است و نتوانستم آن را حذف كنم و آن را آوردم، قضيه رضاع كبير است كه من نتوانستم اين را حذف كنم.

حالا ايشان خدايي ناكرده گرفتار بودند يا ديدن كه به صلاح خودشان نيست كه اين را آورده اند.

اين بزرگان اهل سنت كه ما اينجا مي آوريم، كدام يك از شبكه هاي اهل سنت حاضر هستند يكي از علماي شاخص شيعه را به شبكه شان دعوت كنند و با آن ها صحبت كنند؟

5 شبكه اي كه اين حضرات درست كرده اند كه يكي از طلاب كوچك ما آنجا بيايد و صحبت كند؟

اين ها دليل بر اين است كه از اعتقادات مان خاطر جمع هستيم و يقين داريم كه هزاران نفر بيايند و صحبت كنند، كوچك ترين ضربه اي بر معتقدات ما وارد نمي شود.

بيننده آقاي مرادي از سقز از اهل سنت:

تماس قطع شد.

بيننده آقا رضا از مسجد سليمان:

از مسجد سليمان شهر هزار شهيد و شهر شهيد بهنام محمدي تماس مي گيرم.

افتخار داريم كه تمام مسجد سليماني ها ايل بختياري هستند.

در مسجد سليمان چون همه ايل بختياري هستند، تنها قومي هستند كه يك دست شيعه و مريد و نوكر علي بن ابي طالب عليه السلام هستند.

هيچ قومي در ايران نيست كه اين طور باشد.

شهر شهيد بهنام محمدي كسي كه الگويش حسين بن علي عليه السلام است، اين جوري در ميدان حق عليه باطل سر راست مي كند و جلوي دشمن مي ايستد.

وهابي ها بدانند كه امام حسين عليه السلام همچون پدر گرامي شان مثل يك خاري در چشم وهابيت هستند و يك استخواني هستند در گلوي استكبار.

بنده از راه دور دست و پيشاني حاج آقا را مي بوسم.

ان شاء الله خدا عزت و جلال به ايشان و شما و همكاران تان دهد.

اهل سنتي كه در ايران هستند، مثل گلستان و فارس، چه مذهبي دارند؟

استاد قزويني:

اين ها عمدتا حنفي هستند، در ايران اهل سنت يا شافعي هستند و يا حنفي، مالكي و حنبلي خيلي كم داريم. طبق آماري كه بنده دارم از 4 سال قبل، شايد حنبلي و مالكي در كل ايران به 500 نفر نرسد.

بيننده:

اين ها در چه كشورهايي زندگي مي كنند؟

استاد قزويني:

اهل سنت عربستان سعودي غالبا مالكي مذهب هستند و بخشي هم حنبلي هستند. در عراق مالكي زياد است.

مالكي و حنبلي و شافعي 45 در صد اهل سنت را تشكيل مي دهند؛ ولي حنفي ها به تنهايي از همه فرق اسلامي بيشتر هستند.

بيننده:

درست است كه وهابيت از احمد بن حنبل ريشه مي گيرد؟

استاد قزويني:

بله از آن ها ريشه مي گيرد؛ ولي احمد بن حنبل را در خيلي از قضايا قبول ندارند، از ريشه درآمده است؛ ولي ريشه را قبول ندارند.

بيننده:

شبكه ولايت حجت را بر همه تمام كرده است، حقيقت را بيان مي كند و اين را از منابع اهل سنت بيان مي كند. شما يك روزي بايد جلوي خدا و پيامبر پاسخگو باشيد.

آيا در آنجا جوابي داريد؟ شما در اينجا مي توانيد توجيه كنيد. روز قيامت چه كار مي كنيد؟

بيننده خانم براهويي از زابل از اهل سنت

مي خواستم از اين كه به من وقت مي دهيد تا در برنامه شما شركت كنم، تشكر كنم.

من تازه رسيدم و موضوع برنامه را نمي دانم؛ فقط يك مطلبي را مي خواهم بخوانم.

رسول خدا فرمودند: روز قيامت روزي است كه هراس و وحشت آن زياد است.

هر كس مي خواهد از وحشت و سختي هاي آن رهائي يابد، بايد ولايت ولي من را بپذيرد و از وصي و جانشين و صاحب حوض من علي بن ابي طالب پيروي كند.

همانا او در كنار حوض و دشمنانش را از آن دور مي كند و دوستانش را آب مي دهد.

كسي كه از آن آب نياشامد، دائما تشنه است و هرگز سيراب نمي گردد و كسي كه از آن آب بياشامد، هيچگاه تشنه نمي شود.

علامت و نشانه بين ايمان و نفاق دوستي علي است.

هر كس كه او را دوست بدارد، مؤمن و كسي كه با او دشمني كند منافق است.

كسي كه دوست دارد از صراط مثل برق زود گذر عبور كند و بدون حساب داخل بهشت گردد، بايد علي كه از طرف من بر شما ولايت و سرپرستي دارد و جانشين من بر اهل و امتم مي باشد را دوست داشته باشد.

همانا او در رحمت پروردگار و صراط مستقيم الهي است.

علي امير دين، امام و پيشواي رو سفيدان و مولاي هر كسي است كه من مولاي او هستم.

او را دوست ندارد مگر كسي كه حلال زاده و پاك طينت باشد و با او دشمني نمي كند مگر آنكه بد طينت و حرام زاده باشد يا مثل ملا زاده باشد.

در شب معراج هرگاه با خدا تكلم مي كردم، مي فرمود: يا محمد از طرف من به علي سلام برسان و بگو كه او امام دوستان من و چراغ هدايت براي پيروان من است و بگو اين پيامد را از طرف من تبريك بگو، بعد حضرت فرمود: كسي از مسلمانان انساني كه فقير و تنگ دست است را كوچك نشمريد، همانا يكي از آن ها فرداي قيامت جمعيتي به اندازه 2 قبيله شفاعت مي كند.

مجري:

ما بعضي مواقع شك مي كنيم كه اين سركار خانم براهويي واقعا از عزيزان اهل سنت است؛ چون خيلي محب اهل بيت عليهم السلام است و مطالبي را مي گويند كه به شيعيان مرتبط مي شود.

بيننده آقاي سوري از نهاوند:

مي خواهم سخنانم را با يك بيت شعر خطاب به اين وهابيت شروع كنم.

اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست

عرض خود مي بري و زحمت ما مي داري

ما وقتي در طول تاريخ نگاه مي كنيم، بزرگواراني مثل علامه مجلسي رحمة الله عليه و علامه اميني و سلطان الواعظين شيرازي و اين هايي كه بنده اطلاع دارم و همچنين آيت الله قزويني و آقاي ابو القاسمي و آقاي يزداني زحمت بسيار كشيده اند؛ ولي اين ها دشمني شان را دارند.

در باب تولد اميرالمؤمنين اين ها مي گويند: در كعبه نبوده است.

در باب شهادت شان مي گويند: در كوچه ترور شده است.

در باب مكان مقبره ايشان مي گويند: اينجا قبر مغيرة بن شعبه است.

در باب واقعه عاشورا مي گويد: يك سري شيعيان امام حسين را فريب دادند.

در باب مقبره امام رضا مي گويند: اينجا قبر هارون است.

در باب انگشتر به دست كردن، منتظر اين هستند كه نقطه مقابل شيعه را انجام دهند.

مسئله جنگ جمل مطرح مي شود، مي گويند: براي اصلاح رفت، چه چيزي را اصلاح كردند؟ ريش هاي عثمان را اصلاح كرد.

آدم خيلي متأسف مي شود كه اين چيزها را مي بيند.

خيلي جاي شكر دارد كه همچنين شبكه اي در راستاي كمك كردن به شيعه و بچه شيعه ها است.

استاد قزويني:

از كوزه همان برون تراود كه در اوست.

اين ها وقتي كه نفاق باطني شان و (عذر مي خواهم) حرام زادگي شان را بخواهند به نمايش بگذارند، غير از اين راه ديگري ندارد.

بني اميه اين همه جنايت و ظلم كرد و اهل بيت را در مضيقه گذاشت، چه نتيجه اي داشت؟ جز اين كه فضائل اميرالمؤمنين بيشتر از گذشته منتشر شد و مردم بيشتر به اميرالمؤمنين علاقه مند شدند، آيا نتيجه ديگري هم داشته است؟

ما خدا را شاكر هستيم.

خود اهل سنت وقتي خرافات و مزخرفات اين ها را مي شنوند پي به بطلان اين مطالب مي برند. اهل سنت نسبت به اهل بيت علاقه مند هستند و اهل بيت را دوست دارند.

حرم اهل بيت زيارتگاه اهل سنت است و علما و بزرگان شان به زيارت آقا علي بن موسي الرضا مي رفتند و مشكلات شان را آنجا حل مي كردند؛ مثل ابن خزيمه و آقاي ابن حبان و ديگران.

يك آدم نكره و نتراشيده بگويد: اينجا قبر هارون الرشيد است.

مگر با پوزه زدن سگ بر دريا، دريا نجس مي شود؟

اين ها هر كاري كنند، جز اين كه ماهيت خودشان را نشان دهند و نفرت و تنفر بيننده ها را بيشتر كنند، چيز ديگري نصيب شان نمي شود.

بيننده آقاي عبد المجيد از ايرانشهر از اهل سنت

شرك چيست؟ مشرك كيست؟ تفاوت بين اهل سنت با وهابيت چيست؟

كسي كه از غير خدا حاجت بخواهد يا خصوصيات خداوند را به بنده خدا دهد، آيا اين مشرك نمي شود؟

بيننده آقاي احمدي از كردستان از اهل سنت

يك حديثي است كه آقاي احمدي اصفهاني مي خواند كه از پيغمبر سؤال مي كنند كه صداي خدا مثل صداي چيست؟ پيغمبر هم جواب مي دهد: صداي خدا مثل صداي علي است.

آيا چنين حديثي داريم؟

استاد قزويني:

از كسي كه اين حديث را گفته است از او سؤال كنيد، ما ضامن حرف هاي ديگران نيستيم. ايشان هم فاميلي شما است. نمي دانم كه با شما نسبتي هم دارد يا نه.

از ايشان سؤال كنيد كه اين روايت را از كجا نقل كرده است.

سند آن صحيح است يا نه؟ ما ضامن رواياتي هستيم كه خودمان نقل مي كنيم.

بيننده:

اگر اين طور باشد ايشان رافضي است.

استاد قزويني:

در منابع اهل سنت اين طور روايات مفصل آمده است.

از اين بالاتر، نبي مكرم مي فرمايد: من رفتم به آسمان رفتم:

أتاني ملك فقال: يامحمد (واسأل من أرسلنا من قبلك من رّسلنا) علي ما بعثوا، قال: قلت: علي ما بعثوا، قال: علي ولايتك وولاية علي بن أبي طالب.

تفسير الثعلبي، ج 8، ص 338

از پيامبران سؤال كن اين ها برچه چيزي مبعوث شده اند؟

شما از اين چه جوابي مي دهيد؟

با سندهاي معتبر هم وارد شده است كه تمام انبياء به ولايت علي بن أبي طالب مبعوث شده اند.

بيننده:

احمدي اصفهاني مگر از اهل تشيع نيست؟

مجري:

بنا نيست كه هر كسي كه از اهل تشيع بود، ما او را تأييد كنيم.

بيننده:

جناب عالي هم شك داشتيد كه خانم براهويي از اهل تسنن باشد.

مجري:

خودشان اشاره مي كنند. ايشان تقريبا 8 بار است كه روي خط مي آيند و خودشان مي گويند كه اهل سنت هستند و ما از كسي شناسنامه نمي گيريم.

ما تعجب مي كنيم كه ايشان خيلي زيبا صحبت مي كند و اين قدر به اهل بيت احترام مي كند.

بيننده:

ما هم به اهل بيت احترام مي كنيم.

مجري:

ايشان از احترام بالاتر مي روند و مباحث ولايت را مطرح مي كنند.

استاد قزويني:

ايشان در رابطه با محبت ائمه صحبت كردند. ايشان طعني بر خلفاء نداشتند.

تماس قطع شد.

بيننده آقاي صميمي از يزد

من اهل مطالعه هستم؛ ولي عالمي نيستم كه بتوانم احاديث ضعيف و قوي را از هم تفكيك دهم.

در مورد كتبي كه از علامه محمد باقر مجلسي براي ما به يادگار مانده است، حلية المتقين و بحار الانوار، يك سري احاديث و رواياتي وجود دارد كه من سؤال كردم كه آيا مي توانم بحارالانوار را به صورت مستقيم مورد مطالعه قرار دهم؟

يك عالمي گفتند: نه.

چون بعضا يك سري روايات ضعيف در آن آمده باشد در مورد حوادثي كه در تاريخ ثبت شده است كه من شايد به آن ها به اشتباه استناد كنم و در مورد آن ها قضاوت اشتباهي داشته باشم.

همچنين در مورد كتاب حلية المتقين، به طور مختصر يك مثالي مي زنم.

در اين كتاب حديثي وارد شده بود كه فكر مي كنم از اميرالمؤمنين علي عليه السلام در مورد لباس پوشيدن بود كه اگر لباس را به صورت نشسته بر تن نكنيد، به مدت سه روز حاجت شما برآورده نمي شود و دعاي شما به استجابت نمي رسد.

اين چنين روايتي در كتاب حلية المتقين در باب جامه و لباس پوشيدن آمده بود.

استاد قزويني:

ما رواياتي از ائمه عليهم السلام، مخصوصا از حضرت امير داريم كه مي فرمايد:

عليكم بالدرايات لا بالروايات.

بحار الأنوار، العلامة المجلسي، ج 2، ص 160

اميرالمؤمنين مي فرمايد: شما دراية الحديث داشته باشيد؛ دراية يعني سند حديث را بررسي كردن كه اين رواياني كه در سند آمده است، آيا اين ها ثقه هستند يا نه.

چون روايات هم ناسخ و منسوخ و عام و خاص و مطلق و مقيد دارد.

كسي كه بخواهد دراية الحديث كند، بايد بتواند تشخيص دهد كه اين رواياتي كه آمده است، جزء روايات عام است كه دنبال خاص آن برويم و عام را حمل بر خاص كنيم.

مطلقات را حمل بر مقيدات كنيم.

اگر يك جا ناسخي وجود دارد، ببينيم كه منسوخ آن چيست، منسوخ را كنار بگذاريم و ناسخ را بگيريم. اميرالمؤمنين به ما توصيه مي كند به فقه الحديث و بررسي روايات.

در روايت ديگري در بحار الانوار آمده است:

همة السفهاء الرواية وهمة العلماء الدراية.

بحار الأنوار، العلامة المجلسي، ج 2، ص 160

سفيهان كارشان اين است كه روايات را نقل كنند بدون اين كه سند آن را تشخيص دهند؛ ولي همت علماء دراية الحديث است.

اميرالمؤمنين سلام الله عليه به صحابه و يارانش توصيه مي كرد:

إذا حدثتم بحديث فأسندوه إلي الذي حدثكم فإن كان حقا فلكم وإن كان كذبا فعليه.

الكافي، الشيخ الكليني، ج 1، ص 52

اگر روايتي نقل مي كنيد، سند آن را هم نقل كنيد و اگر اين رواياني كه اين روايت را از پيغمبر نقل كردند راست گفتند، شما هم در ثواب آن ها شريك هستيد و اگر دروغ گفتند، بر عهده راوي است.

روايت بدون سند نقل نكنيد.

آن عزيزاني كه مي خواهند به منابع روائي مراجعه كنند، قبلا يك مقداري علم رجال خوانده باشند تا بتوانند كه اين رواتي كه در سند آمده است، توثيق شده هستند يا نه.

بيننده:

شما چه كتابي را پيشنهاد مي كنيد كه صحيح باشد.

بعضي از روايات و احاديث مثلا در مفاتيح الجنان است كه آمده است و ما به آن استناد مي كنيم و يك سري اعمال كه ما به آن استناد مي كنيم و انجام مي دهيم و بعضا روايات به عنوان صحيح آمده است، شما چه كتاب هايي را پيشنهاد مي كنيد؟

استاد قزويني:

شيعه مثل اهل سنت كتابي ندارد كه از اول تا آخر آن همه صحيح باشد.

كتاب كافي كه 16199 روايت دارد، آن رواياتي كه صد در صد صحيح است، شايد حدود 5 هزار است و مابقي آن ها يا مرسل است و يا مرفوع است و يا راويان مجهول دارد و يا راوي مهمل دارد.

ما يك پيشنهادي به شما مي كنيم.

مرحوم علامه مجلسي تمام روايات 8 جلد كافي را بررسي كرده است و نوشته است كه اين روايت صحيح است يا نه. كتابي دارد به نام «مرآة العقول» كه در آن راويان را بررسي كرده است. تمام روايات را آورده است و صحيح و ضعيف را بيان كرده است.

در اين كتاب كار سندي كرده است.

پدر بزرگوارشان كتابي دارد به نام «روضة المتقين» كه در آن تمام روايات من لايحضره الفقيه را هر كدام كه صحيح و ضعيف است مشخص كرده است.

كتابي داريم به نام «ملاذ الاخيار» كه از پدر بزرگوارش است و در آن تمام روايات تهذيب را بررسي كرده است و صحيح و ضعيف آن را مشخص كرده است.

اين در حقيقت يك راه ميانبر است.

در كتاب مفاتيح و حلية المتقين و بحار الانوار، هم روايات صحيح آمده است و هم روايات ضعيف آمده است.

اين را اگر كسي به علم رجال مسلط باشد و قواعد رجالي را بداند مي تواند تشخيص دهد.

من خودم يك كتابي نوشته ام به نام «المدخل الي علم الرجال والدراية» كه در حوزه كتاب درسي است.

اگر اين را تهيه كنيد براي شما خوب است كه براي 3 سال درسي نوشته شده است و خلاصه قواعد رجالي در اينجا آورديم.

اين كتاب عربي است و متن آن هم در سايت ولي عصر هم وجود دارد.

در اين كتاب 3 تا 18 جلسه است كه پايان هر جلسه تمرين دارد و رواياتي از كافي آورده ايم كه اين روايات اخلاقي است و 4 سؤال طرح كرديم كه به اين ها جواب دهيد.

من معتقدم كه هر كس به اين 18 تمريني كه پايان هر درس آورده ايم جواب دهد، خودش يك متخصص كوچك در علم رجال مي شود و مي تواند تشخيص دهد كه روايت صحيح يا ضعيف است.

بيننده:

اگر سخنراني آيت الله سيستاني خدمت تان است پخش كنيد.

مداحي در شبكه ولايت خيلي كم رنگ است نسبت به ديگر شبكه ها، اگر مداحي بيشتر پخش كنيد ممنون مي شوم.

بيننده آقاي محمدي از سنندج از اهل سنت

تماس قطع شد.

بيننده آقاي رسولي از دزفول

همان جمله معروف پيغمبر اسلام مي فرمايد:

علي مع الحق والحق معه.

الخصال، الشيخ الصدوق، ص 496 و الإمامة والسياسة، ج 1، ص 68

هر جا كه اسم علي باشد و كسي كه شيعه علي باشد در اين دنيا گرفتار است؛ يعني ايران جرمش اين است كه مي گويد علي.

اگر سوريه هم الان گرفتار است؛ چون علوي هستند.

هر جا كه علي و اسم علي باشد شيطان مقابل او قد علم مي كند؛ چون علي حق است. چرا اكثر ائمه اهل سنت از شاگردان حضرت جعفر صادق بوده اند؟

هيچ كدام شان پيروي ايشان نبوده اند. چرا اين ها ولايت را نپذيرفتند؟

بيننده آقاي بزاز از تهران

من سؤال اين است كه جناب آقاي عمر را ما مسلمان مي دانيم يا نه؟

استاد قزويني:

بله.

بيننده:

با توجه به بحث غصب خلافت و شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها و نظر خداوند در قرآن در رابطه با كساني كه از جنگ ها فرار كردند و عدم ايمان به پيامبر در بعضي سخنان شان و اهانت به پيامبر و بدعت در دين، چه طور مي شود كه ايشان مسلمان باشد؟

استاد قزويني:

ما عبارت جناب آقاي خوئي در كتاب طهارت شان را مفصل نقل كرديم كه ما معتقد به اسلام اين ها هستيم. كسي كه شهادتين را بگويد، ما آن ها را مسلمان مي دانيم.

بيننده:

ناصبي ها چي؟

استاد قزويني:

ناصبي فرق مي كند؛ ناصبي يعني كسي كه ناسزا گفتن به اهل بيت و عداوت با ايشان را جزء دين قرار دهد. انسان نبايد اين قدر تند باشد.

بيننده:

من هم قبول دارم و به همين خاطر تعلل بيان كردم.

استاد قزويني:

ما تابع نظر مراجع هستيم.

2 تن از مراجع بزرگوار تقليد مثل امام راحل و آيت الله خوئي مورد تأييد قاطبه جامعه شيعه هستند. اين ها اعلام كردند كه ما در اسلام جز شهادتين چيز ديگري را شرط نمي دانيم. سلمان ايمانش با ابوذر يكي است؟ قطعا اين طور نيست.

عمار را با سهل بن حنيف يا عثمان بن حنيف مقايسه كن، درجه ايمان اين ها زمين تا آسمان تفاوت دارد.

اين كه اين ها كار خلافي كرده اند، فرداي قيامت نتيجه كارشان را مي بينند.

ما بايد يك مقداري دقت كنيم.

بيننده:

اين كه گفتيد اهانت به مقدسات اهل سنت گناه نابخشودني است، اين موضع است يا فتوا است؟

استاد قزويني:

اين نظر قطعي بنده است.

نظر فقهي بنده اين است كه امروز كسي بخواهد به مقدسات اهل سنت اهانت كند، نتيجه اولش اين است كه شيعه را در گوشه كنار جهان در برابر شمشير و گلوله هاي دشمن قرار داده است.

حضرت زهرا سلام الله عليها و آقا ولي عصر ارواحنا فداه، يقينا راضي نيستند كه من كاري انجام دهم و يك شيعه را به خاطر حرف من به او توهين كنند.

بيننده آقاي يزداني از آمل

برنامه جالبي داريد و من به شما افتخار مي كنم.

من يك آدم معمولي هستم و سواد حوزوي ندارم؛ ولي در مورد خلافت اميرالمؤمنين و اهل بيت كتاب هاي زيادي خوانده ام؛ چون دوست دارم كه مذهبي را كه دارم، يقينا و قلبا اين مذهب را قبول كرده باشم.

وهابي ها مي گويند: چون اتفاقي كه در خانه اميرالمؤمنين افتاده است و حضرت زهرا را مورد ضرب و شتم قرار دادند، شما كه اين طور صحبت مي كنيد غيرت اميرالمؤمنين را زير سؤال مي بريد.

من مي خواستم شما راجع به اين قضيه مفصل توضيح دهيد.

مجري:

حاج آقا سؤالات بيننده ها را جواب دهيد كه گفتند: شرك چيست؟

استاد قزويني:

برادر عزيزمان آقاي عبد المجيد از ايرانشهر پرسيدند كه شرك يعني براي خداي عالم شريك قائل شدن.

شرك در ذات و صفات و عبادت حق يكي است.

هر كجا كه ما براي خداي عالم شريك قائل شويم مثلا بگوييم: خدا با بنده اش دنيا را آفريده اند يا خدا ذاتا علام الغيوب است و فلان پيغمبر هم ذاتا علام الغيوب است يا نماز مي خوانم براي خدا و براي پيغمبر، اين ها شرك است.

آن كساني كه اين اعمال را انجام مي دهند مشرك هستند.

تفاوت اهل سنت و وهابيت:

اين ها تفاوت زيادي دارند.

آقايان وهابي ها توسل را نشانه شرك مي دانند و استغاثه از غير خدا را شرك مي دانند؛ ولي آقايان اهل سنت اين ها را شرك نمي دانند.

امام سبكي به عنوان نماينده اهل سنت در كتاب شفاء السقام مي گويد:

يحسن التوسل والاستغاثة والتشفع بالنبي صلي الله عليه وسلم وجواز ذلك وحسنه من الأمور المعلومة لكل ذي دين، المعروفة من فعل الأنبياء والمرسلين وسير السلف الصالحين، والعلماء والعوام من المسلمين ولم ينكر أحد ذلك من أهل الأديان، ولا سمع به في زمن من الأزمان، حتي جاء ابن تيمية فتكلم في ذلك بكلام يلبس فيه علي الضعفاء الأغمار، وابتدع ما لم يسبق إليه في سائر الأعصار.

شفاء السقام، السبكي، ص 293

توسل و استغاثه و طلب شفاعت به نبي مكرم، بدان جايز است ما هم از پيغمبر استغاثه كنيم و هم به پيغمبر متوسل شويم و اين كه توسل و استغاثه جايز و خوب است از امور قطعي است براي كسي كه دين دارد و معروف است از فعل انبياء و مرسلين و سيره سلف صالح هم اين است و علماي اهل سنت و عوام اهل سنت هم اين نظر را دارند و هيچ كدام از اهل اديان توسل و استغاثه و شفاعت به پيغمبر را انكار نكرده است و در هيچ زماني هم به گوش كسي نرسيده است كه اين ها را حرام كند تا اين كه ابن تيميه آمد و اين مباحث را در ميان مردم مطرح كرد و افرادي كه از نظر علمي ضعيف هستند، امر را شيطان گونه بر آن ها مشتبه كرد و ابن تيميه بدعت هايي گذاشت كه در ديگر عصر ها همچين بدعتي سابقه نداشت.

انبياء و مرسلين توسل مي جستند به نبي مكرم و استغاثه داشتند.

با اين فرق ميان اهل سنت و وهابيت مشخص شد.

ما اين را از قول علامه مجلسي و علامه حلي نقل نكرده ايم.

امام سبكي از شخصيت هاي برجسته اهل سنت است و كسي هم نگفته است كه امام سبكي ضعيف است.

اين كه از غير خدا حاجت خواستن شرك است هم جواب داده شد.

توسل و استغاثه به نبي مكرم هيچ اشكالي ندارد.

خود آقاي سمهودي كه متوفاي 911 است مي گويد:

إِعلم اِن الاستغاثة والتشفع بالنبيّ (صلي الله عليه وآله وسلم) وبجاهه وبركته إلي ربِّه من فِعلِ الأنبياء والمرسلين (عليهم السلام) وسيرة السَلَف الصالح واقع في كلّ حال قبل خلقِه (صلي الله عليه وآله وسلم) وبعد خلقِه (صلي الله عليه وآله وسلم) في حياته الدنيويّة ومدّة البرزخ وعرصات القيامة

وفاء الوفا، ج4، ص1371

استغاثه به پيغمبر و شفاعت خواستن از پيغمبر و از جاه و مقام و بركت پيغمبر از كارهاي انبياء و مرسلين و سيره سلف صالح است و اين در حيات و دنيوي و بعد از رحلت پيغمبر و در برزخ و در عرصات قيامت براي نبي مكرم اين مقام ثابت است و هيچ اشكالي ندارد.

شما اين كتاب هاي خودتان را ورق بزنيد (نه كتاب هاي شيعه را) چند جمله مي گويم در اين نرم افزارها جستجو بزنيد.

يا عباد الله اغيثوني

اي بندگان خدا به داد من برسيد.

ببينيد چقدر روايت با سند صحيح نقل شده است بر جواز اين جمله كه نبي مكرم مي فرمايد: اگر كسي در بياباني گير كرد و كسي نبود (نفرمود: بگوييد يا الله اغثني) بگوييد:

يا عِبَادَ اللَّهِ أَغِيثُونِي يا عِبَادَ اللَّهِ أَغِيثُونِي فإن لِلَّهِ عِبَادًا لا نَرَاهُمْ.

المعجم الكبير، ج 17، ص 117

بندگاني از خدا در بيابان ها هستند كه شما نمي بينيد.

بعد آقاي طبراني كه متوفاي 360 است اين روايت را نقل مي كند و مي گويد:

وقد جَرَّبَ ذلك

المعجم الكبير، ج 17، ص 117

اين به تجربه رسيده است.

اگر كسي در بيابان گير كرد بگويد: يا عباد الله اغيثوني

آقايان وهابي مي گويند: اگر كسي اين طور بگويد، كفر است و شرك است و آن شخص مشرك است.

از خود آقاي احمد بن حنبل نقل مي كنند كه مي گويد: من چند بار پياده رفتم به حج و در وسط راه گم شدم و تنها هم بودم تا اين كه به فكر اين روايت افتادم و گفتم:

يا عباد الله دلونا علي الطريق فلم ازل اقول ذلك حتي وقعت الطريق

مسائل أحمد بن حنبل رواية ابنه عبد الله، ج 1، ص 245

من در بيابان گم شده ام اي بندگان خدا راه را به من نشان دهيد، همين كه گفتم ديدم آقاياني كه در بيابان ها مأمور هستند از طرف خداي عالم براي رفع گرفتاري درماندگان رسيدند و من را راهنمائي كردند.

شما ببينيد كه اين ها در منابع شما وارد شده است؟

شما عمدتا حنفي هستيد.

آقاي كمال بن حمام حنفي كتابي دارد به نام فتح القدير كه در اين كتاب مي گويد: آقاي ابو حنيفه آمده بود كنار قبر پيغمبر و خطاب به نبي مكرم مي گفت:

أكرم الثقلين يا كنز الوري جد لي بجودك وارضني برضاكا

انا طامع في الجواد منك ولم يكن لأبي حنيفة من الانام سواكا

آيا اين خطاب به نبي مكرم و به قبر پيغمبر نيست؟

همين تعبير را جناب آقاي صدقي زهاوي از علماي كرد در كتاب فجر الصادق خود صفحه 91 نقل مي كند.

در كتب آقايان آورده اند كه پيغمبر مي فرمايد: اگر حضرت عيسي به قبر من خطاب كند و بفرمايد: يا محمد، من به حضرت عيسي جواب مي دهم.

اين در كتب شما است.

آيا واقعا اين عبارت صحيح است؟

لئن قام علي قبري فقال يا محمد لأجيبنه .

مسند أبي يعلي، ج11، ص462

آيا شما حضرت عيسي را مشرك مي دانيد؟

مجري:

دوست مان سؤال كردند كه چرا علماء اهل سنت خودشان ايمان نياوردند؟

حمله به خانه حضرت علي با غيرت ايشان منافات ندارد؟

استاد قزويني:

ما اين ها را مفصل جواب داديم.

اين ها نشانگر بي ادبي اين ها است كه اين تعبير را به حضرت به كار مي برند.

كسي كه اين تعابير وقيحانه را نسبت به حضرت امير دارد بايد يك آزمايش ژنتيك دهد و ببيند كه واقعا با پدرشان ارتباطي دارد يا نه.

ما شكي نداريم؛ چون در رواياتي كه در اين زمينه آمده است، به آن ها ايمان داريم.

همان طوري كه آن آقا به روايات مگس ايمان دارد و شربت مگس مي خورد.

چون پيغمبر فرموده است، مگس را داخل آب مي كند و بيرون نمي ريزد.

اگر يك قطره خون يا نجاستي در يك تشت آب يا شير بيافتد، آنجا هم شربت نجاست درست مي كند؟

همان طوري كه اين آقا به شربت مگس ايمان دارد، ما هم به اين روايت ايمان داريم و تجربه هم اين را ثابت كرده است و اگر آقايان شك دارند ما حاضر هستيم كه هزينه آزمايش را ارسال كنيم و نتيجه آن هم به آنتن مي آوريم و به همه نشان مي دهيم.


پايان.Share
1 | امام علي عليه السلام در كتب اهل تسنن | | ٠١:٣١ - ٢٠ مرداد ١٣٩٢ |
-در بيان شأن نزول آيه:(يا ايهاالذين آمنوا اتقواالله و کونوا مع الصّادقين) سيوطي در درالمنثوردر ذيل آيه ي مورد بحث مي گويد:ابن عباس روايت کرده که گفت:منظور از صادقين علي بن ابي طالب عليه السلام {است}و نيز مي گويد ابن عساکر از ابي جعفرعليه السلام روايت کرده درتفسيرآيه(کونوا مع الصادقين)فرموده:منظور اين است که با علي بن ابي طالب عليه السلام باشيد.(تفسيرقرآن معروف(درالمنثور في تفسير المأثور)تاليف امام جلال الدين عبدالرحمن ابي بکر سيوطي چاپ خانه ميمنيه مصر سال1314) - در بيان شأن نزول آيه:(و اذان من الله و رسوله الي الناس يوم الحج الاکبر)توبه/2 سيوطي در دُرالمنثور در ذيل آيه شريفه مي گويد:ابن ابي حاتم از حکيم بن حميد روايت کرده که گفت:علي بن الحسين عليه السلام به من فرمود:براي(حضرت)علي عليه السلام در کتاب خدا نامي است که مردم آن را نمي دانند، پرسيدم آن کدام است؟فرمود:مگر نشنيدي آيه (و اذان من الله و رسوله الي الناس يوم الحج الاکبر)به خدا سوگند اذان همو است.(تفسير معروف به درالمنثور في تفسيرالمأثور تأليف امام جلال الدين عبدالرحمن ابي بکر سيوطي چاپخانه ميمنيه مصرسال1314) - در بيان شأن نزول آيه:(يا ايها الذين آمنوا من يرتد منکم عن دينه فسوف ياتي الله بقوم يحبهم و يحبونه اذلة علي المومنين اعزة علي الکافرين يجاهدون في سبيل الله و لا يخافون لومة لائم ذلک فضل الله يوتيه من يشاء والله واسع عليم)مائده/54 فخر رازي در تفسيرکبير در ذيل آيه ي فوق مي گويد:جمعي گفته اند:اين آيه درباره ي علي عليه السلام نازل شده ودليل بر آن، دو وجه است:اول اينکه رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم وقتي خواست رايت<پرچم>جنگ خيبر را بدست آن جناب بدهد روز قبلش فرمود:فردا رايت جنگ را به مردي مي دهم که خدا و رسول را دوست مي دارد و خدا و رسول او را دوست مي دارند، و اين نشاني همان نشاني است که در آيه مورد بحث آمده پس قهراً مقصود از کلمه قوم در آيه شريفه کسي به غير علي(عليه السلام) نمي تواند باشد. دوم اينکه بعد از آيه مورد بحث،آيه ولايت يعني آيه(انما وليکم الله و رسوله والذين يقيمون الصلوة و يوتون الزّکوة و هم راکعون) قرار دارد که بدون هيچ ترديدي درباره ي (حضرت)علي(عليه السلام) نازل شده،پس بهتر است بگوييم آيات قبل از آن نيز درباره آن جناب است.(تفسير مفاتيح الغيب معروف به تفسيرکبير تأليف امام محمد رازي فخرالدين فرزند علامه ضياء الدين عمر معروف به خطيب رازي متوفي سال606 نسخه چاپ دارالطباعه عامره) -در بيان شأن نزول آيه:(ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئک هم خيرالبرية)بينه/7 محمد ابن جرير طبري در تفسير طبري از ابي الجارود از محمد بن علي روايت کرده که فرمود:رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) به علي (عليه السلام) فرمود:يا علي خيرالبريه تويي،و شيعيان تو اند.(تفسيرالبيان تأليف امام ابي جعفر محمد بن جرير طبري متوفي سال310 طبع اول چاپخانه کبراي بولاق مصر سال 1321جلد30ص171). سيوطي در درالمنثور در ذيل آيه مورد بحث از ابن عساکر از جابر بن عبدالله روايت آورده که گفت:نزد رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم بوديم که علي(عليه السلام)آمده، ورسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) به ما فرمود:به آن خدايي که جانم به دست اوست، اين که مي آيد ، و شيعيانش ، هرآينه و به يقين رستگاران در روز قيامتند،آنگاه اين آيه نازل شد:(ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئک هم خيرالبرية)و به همين جهت اصحاب رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) هر وقت علي(عليه السلام)را مي ديدند،مي گفتند:خيرالبريه دارد مي آيد و اين مطلب را ابن عدي و ابن عساکر از سعيد به طور رفع روايت کرده اند و ابن عدي از ابن عباس نيز روايت کرده و ابن مردويه آن را از علي(عليه السلام) روايت کرده و در روايت او آمده که رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم)به من فرمود:کلام خدا را شنيدي که فرمود:(ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئک هم خيرالبرية)؟ايشان عبارتند ازتو<يعني حضرت علي عليه السلام>و شيعيانت، و موعد من و شما کنار حوض است، که وقتي امت ها براي حساب محشور مي شوند شما به عنوان غرمحجل ناميده مي شويد.(تفسير قرآن معروف(درالمنثور في تفسير المأثور)تأليف امام جلال الدين عبدالرحمن ابي بکر سيوطي چاپخانه ميمنيه مصر سال1314). -دربيان اين که آل محمد عبارتند از علي و فاطمه وحسن وحسين امام احمد بن حنبل در کتاب مسند از شهربن حوشب از ام سلمه روايت کرده که گفت:رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) به فاطمه(عليه السلام)فرمود:شوهرت و دوپسرت را نزد من آر،فاطمه ايشان را حاضر کرد،پس آن جناب کسايي فدکي برسر آنان کشيد، وسپس دست خود روي آنان نهاد و گفت:(بارالها،اينان آل محمدند،پس صلواتت و برکاتت را بر محمد وآل محمد قرار بده،که تو حميد و مجيدي)ام سلمه مي گويد:پس من گوشه کساء را برداشتم تا خودم نيز در زير آن قرار گيرم،حضرت آن را از دست من کشيد و فرمود: تو بر خير هستي.(مسند امام احمد بن حنبل چاپخانه ميمنيه سال1313 جلد6ص323). -در بيان اينکه علي عليه السلام جان پيغمبر است: نسائي در خصائص از ابي روايت کرده که گفت:رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود:بني وليعه يابايد دست از تمرد خود بردارند، يا آنکه مردي را بر سرشان مسلط مي کنم که چون جان من است، دستورات مرا مو به مو اجرا مي کند،با قاتلين ايشان قتال نموده، ذراري ايشان را اسير مي کند،در اين هنگام عمر که دست به کمربند من گرفته و پشت سر من ايستاده بود،ناخودآگاه و بي پروا گفت: مقصودش کيست؟من گفتم:منظورش تو ر رفيق تو است،مجدداً پرسيد:راستي منظورش کيست:من گفتم:خاصف النعل است، و علي(عليه السلام) در آن موقع مشغول اصلاح کفش دم پايي خود بود.(خصائص اميرالمومنين علي بن ابي طالب تأليف حافظ و حجت ابي عبدالرحمن احمد بن شعيب نسائي صاحب صحيح معروف چاپخانه التقدم العلمي مصر سال1348 ص19). گويا منظور ابي در اول استهزاء عمر و ابي بکر بوده،که گفته منظورش تو و رفيق تو است،و عمر هم اين را فهميده،و لذا دو مرتبه پرسيده،منظورش کيست و او بار دوم به طور جدي گفته:منظورش علي(عليه السلام)است،نظير اين روايت را محب طبري هم در رياض النضره از زيد بن نفيع آورده، و گفته احمد آن را در مناقب آورده است.(رياض النضره ج2ص164) خصائص چه مي گويد؟ (مختصري از زندگاني نويسنده اين کتاب)کتاب خصائص اميرالمومنين عليه السلام توسط جناب حافظ نسائي نوشته شده است .ايشان کتابي به نام سنن نسايي نوشته اند که از معتبرترين کتب حديث بشمار مي رود.توضيحاتي درباره آقاي نسايي:او مانند ساير صحاح سته اهل ايران بوده و در نسا که نام شهري در نزديکي مرو خراسان بوده متولد شده است.او در طلب حديث به عراق وحجازوشام ومصر مسافرت نمود ومدت زيادي در مصر بسر برد ودرنهايت در دمشق سکني گزيد.طيراني که از جمله کساني است که از او حديث اخذ نموده در کتابش بانام معجم الطيراني الکبير،درحديثي مي گويد:(حدثنا ابوعبدالرحمن النسائي القاضي بمصر...)که نشان از اين که نسائي در مصر به قضاوت نيز مشغول بوده و همچنين ابوعوانه در صحيحش مي گويد:(حدثنا احمد بن شعيب نسائي قاضي حمص...)که به قاضي بودن نسائي در شهر حمص در سوريه دلالت ميکند.او در علم حديث بسيار متبحر بوده بطوري که ذهبي در اين مورد او را از مسلم بن حجاج نيشابوري صاحب صحيح مسلم نيز برتر مي داند.گفته مي شود او از نظر علم رجال بسيار سختگير بوده بطوري که از امام اباالقاسم سعدبن علي زنجاني در مکه درباره يک راوي سوال شدو او آن مرد را ثقه( مورد اطمينان در رجال حديث)دانست.فرد سائل به او گفت:ابوعبدالرحمن نسائي او را ضعيف مي داند،که سعد بن علي زنجاني در پاسخ به آن مرد گفت که نسائي از بخاري و مسلم نيز در رجال سخت ترمي گيرد.در محل فوت نسائي اختلاف است و گفته مي شود او در همان شهر دمشق در سال313هجري وفات کرده وبه مکه آورده شده و درآنجا دفن گرديده .البته مشهور است که ايشان به خاطر کتاب آخرشان(الخصائص في فضل علي بن ابي طالب کرم الله وجهه) بقتل رسيده است. برخي از تأليفات ايشان: سنن نسائي ، الخصائص في فضل علي بن ابي طالب کرم الله وجهه ، مسند امام علي کرم الله وجهه ، الضعفاء و المتروکين و... . و اما مطالبي از کتاب خصائص : 1...عن انس بن مالک:انّ النبي صلي الله عليه وآله وسلم کان عنده طائر فقال:(اللهم بِأَحبِّ خلقک اليک يأکل معي من هذا الطير)اجاء ابوبکر فَردَّه وجاءَ عمر فردّه و جاء علي عليه السلام فأذن له.حديث 10 از انس بن مالک نقل شده که:نزد رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم مرغي بود.پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم دعا کردند:پروردگارا، محبوب ترين مخلوقاتت را پيش من حاضر فرما تا همراه من از اين مرغ بخورد.چندي نگذشت که ابوبکر آمد وپيامبر صلي الله عليه وآله وسلم او را رد کرد(راه ندادند)،عمر آمد او را نيز ردّ کرد.(حضرت)علي(عليه السلام)آمد،پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم به او اجازه ورود دادند. 2...عن سعد بن ابي وقّاص قال:کنتُ جالساً تَنَقَصوا علي بن ابي طالب ،فقال:لَقَد سَمِعتُ رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم يَقُولُ له خَصالَ ثلاثَةٍ، لِاَن تَکونَ لي واحِدَةٌ مِنهُنَّ اُحِبُّ اِلَيَّ مِن حُمرِالنِّعَم:سَمِعتُ يَقُولُ:اِنَّهُ مِنّي بِمَنزِلَةِ هارونَ مِن موسي الاّ اِنّهُ لانَبيُّ بَعدي- سَمِعتُهُ يَقُولُ: لِأَئطِينَّ الرايةَ غَداً رَجُلاً يُحِبُّ اللهَ ورَسولِهِ و يُحِبُّهُ اللهَ ورسولُهُ- وَ سَمِعتُهُ يَقُولُ:من کنتُ مولاه فعليٌّ مولاه. حديث12 از سعد با ابي وقاص نقل شده که گفت:نزد عده اي نشسته بودم که از علي بن ابي طالب عيب جويي کردند.من گفتم از رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم سه ويژگي درباره ي او شنيدم که اگر يکي از آنها را داشتم از شتران سرخ مو برايم محبوب تر بود.شنيدم که مي فرمود: علي(عليه السلام)نسبت به من مانند هارون است به موسي(عليه السلام) جز آنکه پيامبري پس از من نسيت-شنيدم از پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم که مي فرمود:فردا عَلَم را بدست مردي مي دهم که خدا ورسولش را دوست دارد و خدا و رسولش نيز او را دوست دارند-شنيدم از پيامبر که مي فرمود:هرکس من مولاي اويم علي نيز مولاي اوست. 3.عن زيد بن أرقم قال:کانَ لِنَفَرٍ من اصحاب رسول الله(صلي الله عليه وآله وسلم)اَبوابٌ شارِعَةٌ في المسجد:فقال رسول الله(صلي الله عليه وآله وسلم):سَدُّوا هذه الاّ باب عليٍ فَتَکَلَّم في ذلک اُناس:فقال رسول الله(صلي الله عليه وآله وسلم):فَحَمِدَالله و أثني عليه ثمَّ قال:اَمّا بعد،فَإنّي اُمِرتُ بِسَدِّ هذه الأبوابِ غير باب عليّ فقال فيه قائِلُکُم.واللهِ ما سَدَدتُه و لافَتَحتُه لکنّي اُمِرتُ بشيءٍ فَاتَبَعتُهُ. حديث 38 زيد بن ارقم گفت:براي عده اي از ياران رسول الله(صلي الله عليه وآله وسلم)درهايي بود که به مسجد راه داشت.پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود:همه ي اين درها را جز در خانه علي ببنديد.عده اي از مردم پنهاني به اين کار اعتراض کردند.رسول الله ايستاد و حمد و ثناء خداوند(متعال)را گفت:سپس فرمود:همانا من مأمور به بستن اين درها جز در خانه ي علي هستم ولي عده اي از شما اعتراض کردند. سوگند به خداوند که من دري را نبستم و باز نکردم اما به من دستور داده شده که به آن عمل مي کنم. و ... . مناقب خوارزمي چه مي گويد؟ اين کتاب نوشته آقاي خوارزمي است و ايشان از علماي بزرگ اهل تسنن محسوب مي شوند. (تحقيق:مالک محمودي * موسسة النشرالاسلامي-التابعة الجماعة المدّرسين بقم المقدسة) 1.ابو مريم نقل مي کند:از عمار بن ياسر شنيدم که مي گفت: شنيدم رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم)مي فرمود:يا علي(عليه السلام) همانا خداوند تو را به زينتي زينت داده که از همه ي زينتها نزد او محبوب تر است و بندگان ديگر را به آن زينت نداده است(وآن اين است که)زهد تو نسبت به دنيا و بغض دنيا نسبت به تو،و فقرا را براي تو دوست داشتني و محبوب ساخته و در نتيجه به پيروي کردن آنان از تو راضي شدي و آنان نيز به امامت تو راضي شدند. يا علي(عليه السلام) خوشا به حال کسي که تو را دوست بدارد و تو را تصديق کند(نسبت به تو راست بگويد)و واي بر کسي که نسبت به تو بغض داشته باشد و تو را تکذيب کند(نسبت به تو دروغ بگويد). اما کسي که تو را دوست بدارد و تو را تصديق کند(نسبت به تو راست بگويد)پس آنان براداران تو در دين و شرکاي تو در بهشت تو اند واما آن که بغض تو را داشته باشد و تو را تکذيب کند( نسبت به تو دروغ بگويد)پس حقيقت اين است که بر خداست( خداي تعالي است)که روز قيامت او را در جايگاه کذّابين قرار دهد. [گويا مراد اين است که هرکس مولا علي عليه السلام را تکذيب کند روز قيامت در مقام تکذيب کنندگان انبياءعليهم السلام محشور مي شود] الفصل العاشر-حديث126ص116 2.از عائشه نقل شده که گفت:رسول الله(صلي الله عليه وآله وسلم)را ديدم که علي(عليه السلام) را در آغوش گرفته و او را مي بوسيد در حالي که مي فرمايد:پدرم فداي تنهاي شهيد[يا پدرم فداي يگانه شهيد] الفصل السادس-حديث33ص64ال 3.جابر نقل مي کند:رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم)فرمود:جبرئيل از نزد خداوند عزوجل برگي سبز از درخت آس پيش من آورد که با نور[يا خط سفيدي]در آن نوشته شده بود:همانا من محبت علي بن ابي طالب(عليه السلام) را بر تمام خلقم واجب کردم،پس اين را از جانب من به آنها ابلاغ کن. همان فصل-حديث37
2 | مهدي صمدي | Iran - Tabriz | ٠٩:٤١ - ١٨ شهریور ١٣٩٢ |
خداوند شما را در زمره ياران امام زمان(عج) قرار دهد.
3 | مهدي | Iran - Ahvaz | ١٣:٢٩ - ١٨ مرداد ١٣٩٣ |
عالي عالي عالي عالي عالي عالي عالي عاليعالي علي عالي عالي
بسيار زيبا و کامل بود
احسنت بر شما
4 | قاسم | | ٠٢:٢٢ - ٣١ شهریور ١٣٩٧ |
اولا همه قبول دارن ک این ایه در مورد حضرت علی نازل شده،،،،اما بحث سر معنی و مفعوم کلمه ولی است،،،، اگ معنی کلمه ولی رو سرپرست تلقی کنیم پ شیعه ها یه کفر بزرگ انجام دادن،،،،اونم اینه ک توی اذان میگن اشهدو ان علی ولی الله!!!! یعنی علی سرپرست خداست نعوذو بالله!!!! و اگ میگید ن توی اذان معنی ولی سرپرست نیست معنیش یاور و همراه هست،،، پ در مورد معنی ولی در ایه 55 سوره مائده هم ممکنه همین معنی رو بده یعنی یاور ن سرپرست،،،

پاسخ:
سلام علیکم
ولی به معنای کسی که ولایت دارد. مثلا به کسی که حاکم یک شهر هست میگویند والی.
یعنی ما برای حضرت علی ولایتی رو از طرف خدا میدونیم. ولایتی رو که پیامبر بهش اشاره کرد و شیعه و سنی قبول دارند(من کنت مولاه فهذا علی مولاه)
علی ولی الله یعنی علی ولی ای است که خدا او را انتخاب کرده و از طرف خداوند ولایت دارد.
معنیش اینه که شهادت میدهم علی ولی و برگزیده ی خدا وند است.
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها