2024 February 27 - سه شنبه 08 اسفند 1402
ولايت از منظر قرآن 1
کد مطلب: ٥٥٧٦ تاریخ انتشار: ٢٦ اسفند ١٣٨٧ تعداد بازدید: 7090
سخنراني ها » امیرالمؤمنین علیه السلام
ولايت از منظر قرآن 1

نزول آیه ولایت در شان امیرالمؤمنین و اثبات خلافت
پاسخ به شبهات 87/12/26

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 87/12/26

استاد حسيني قزويني

بحثي كه امروز در خدمت دوستان هستيم، در مورد آيات مربوط به ولايت است. گرچه در اين زمينه، سخن گفتن به سادگي امكان پذير نيست؛ چون بنا بر آنچه كه در روايات اهل سنت آمده است، از قول ابن عباس مي گويند:

300 آيه در حق اميرالمؤمنين (عليه السلام) نازل شده است.

اين 300 آيه را فقط انسان قرائت كند و به پايان ببرد، ساعت ها و ماه ها و سال ها طول مي كشد. ولي از آنجايي كه:

آب دريا را اگر نتوان كشيد هم به قدر تشنگي بايد چشيد

به برخي از آياتي كه تقريبا مي شود ادعا كرد، جنبه محوريت دارد، مي شود اشاره كرد. من به بعضي از اين آيات، اشاره اي مي كنم و بحث مفصل را به فرصت هاي ديگر محوّل مي كنيم. يكي از اين آيات، اين آيه شريفه است:

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ (سوره مائده/آيه55)

1 . فقط و فقط، ولي شما خداست و 2. رسولش و 3. كساني كه ايمان آورده اند و نماز را به پا مي دارند و در حال ركوع، زكات مي دهند.

كه خداوند در اين آيه، بحث ولايت را مفصّل مطرح مي كند. با إنما كه در ادبيات عرب، دليل بر حصر است، آغاز مي كند. ولايت بر مردم، اولّا و بالذات، از آنِ خداست. ولايت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، ولايتي است كه خداوند عطا كرده است و بدون انتصاب ولايت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) به خدا، ولايت در آنجا، هيچ مفهومي ندارد. ولايت اهل بيت (عليهم السلام) هم انتصابش به نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است:

يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ (سوره مائده/آيه67)

آنچه را كه خداوند در رابطه با اميرالمؤمنين (عليه السلام) به عهده تو گذاشته است، به مردم ابلاغ كن.

در اين آيه، چند مسئله مورد توجه بايد قرار بگيرد:

1. ما بايد ثابت كنيم اين آيه در حق اميرالمؤمنين (عليه السلام) وارد شده است و اين، شرط اول كار است. مادامي كه ما نتوانيم ثابت كنيم اين آيه در حق اميرالمؤمنين (عليه السلام) نازل شده، نمي توانيم ولايت اميرالمؤمنين (عليه السلام) را اثبات كنيم. چون در آيه، وصفِ وليّ سوم مطرح شده است، نه اسمش.

2. ثابت كنيم كه در اينجا، ولايت به معناي محبت يا نصرت نيست.

در رابطه با بحث اول، روايات متعددي داريم بر اينكه اين آيه در حق آقا اميرالمؤمنين (عليه السلام) نازل شده است. نه يك يا دو روايت، بلكه روايات متعددي در اين زمينه در منابع معتبر اهل سنت آمده بر اينكه مراد از:

الَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ

اميرالمؤمنين (عليه السلام) است.

در اين زمينه، كافي است روايات متعددي كه طبري و ديگران نقل كرده اند را ببينيد تا روشن شود مراد از اين آيه، افراد ديگري غير از آقا اميرالمؤمنين (عليه السلام) نيستند. اين قضيه از افراد متعددي از صحابه وارد شده:

وقتي اميرالمؤمنين (عليه السلام) در حال ركوع بودند، سائل آمد و تقاضاي مساعدت كرد و احدي به او جواب نداد و آقا اميرالمؤمنين (عليه السلام) كه در حال ركوع بود، دستشان را اشاره كردند و سائل آمد انگشتر را از دست آقا اميرالمؤمنين (عليه السلام) گرفت و رفت و به دنبال آن، اين آيه شريفه نازل شد.

يكي از ناقلين اين قضيه، خود اميرالمؤمنين (عليه السلام) است. آقاي حاكم نيشابوري ـ از استوانه هاي علمي اهل سنت ـ در كتاب معرفة علوم الحديث از قول اميرالمؤمنين (عليه السلام) نقل مي كند:

وقتي من در حال ركوع بودم، سائلي آمد و من انگشتر را به آن سائل دادم، جبرئيل نازل شد و اين آيه را بر نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نازل فرمود.

معرفة علوم الحديث، ص2 ـ البداية و النهاية لإبن كثير، ج7، ص394 ـ تاريخ مدينة دمشق لإبن عساكر، ج42، ص356 ـ المناقب للخوارزمي، ص266

ناقل ديگر اين قضيه، ابن عباس ـ حِبر الأمة ـ است و نقل مي كند:

من حضور داشتم و اميرالمؤمنين (عليه السلام) در ركوع، انگشتر به سائل دادند و جبرئيل نازل شد و اين آيه را آورد.

أنساب الأشراف للبلاذري، ص150 ـ اسباب نزول الآيات للواحدي النيشابوري، ص133 ـ كنز العمال للمتقي الهندي، ج13، ص108

از ديگر ناقلان اين روايت، عمار ياسر ـ كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:

عمار مع الحق.

عمار، همواره با حق است و راستگوتر از عمار وجود ندارد.

ـ است.

المعجم الأوسط للطبراني، ج6، ص218 ـ نظم دُرر السمطين للزرندي، ص86

يكي ديگر از ناقلان اين قضيه، سلمة بن كهيل ـ از شخصيت هاي برجسته اهل سنت ـ است.

از مفسران بنام اهل سنت، آقاي مجاهد و سُدّي و عتبة بن حكيم، در تفسير اين آيه شريفه گفته اند كه شأن نزول اين آيه، إعطاء انگشتر به سائل توسط اميرالمؤمنين (عليه السلام) بود.

الدر المنثور للسيوطي، ج2، ص293 ـ احكام القرآن للجصاص، ج2، ص557 ـ تفسير القرطبي، ج6، ص221 ـ تفسير ابن كثير، ج2، ص73 ـ تفسير الطبري، ج6، ص389 ـ البداية و النهاية لإبن كثير، ج7، ص394

و شخصيت هاي برجسته و متعدد ديگري اين قضيه را نقل مي كنند. جالب اينكه آقاي سيوطي در كتاب الدر المنثور، جلد2، صفحه 293 و تفسير قرطبي، جلد6، صفحه221 و زاد المسير ابن جوزي، جلد2، صفحه292 و ساير بزرگان اهل سنت نقل مي كنند از شخصيت هاي متعدد حديثي و تفسيري اهل سنت. مثلا از عبد الرزاق ـ استاد بخاري ـ از ابن جرير طبري از ابو الشيخ از ابن مردويه از ابن عباس روايت جالبي را نقل مي كنند:

وقف بعلي سائل و هو راكع في صلاة تطوع فنزع خاتمه فأعطاه السائل، فأتي رسول الله صلي الله عليه و سلم فأعلمه ذلك، فنزلت علي النبي صلي الله عليه و سلم هذه الآية: إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ، فقرأها رسول الله صلي الله عليه و سلم علي أصحابه، ثم قال: من كنت مولاه فعلي مولاه، أللهم وال من والاه و عاد من عاداه.

سائل، ايستاده بود و علي مشغول خواندن نماز مستحبي بود. علي انگشترش را در آورد و به سائل داد. سائل، نزد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) رفت و اين قضيه را براي او بازگو كرد و اين آيه بر نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نازل شد. پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) اين آيه را براي اصحاب خود خواند و فرمود: هر كس من مولاي اويم، علي هم مولاي اوست ... .

پس معلوم مي شود اين حديث:

من كنت مولاه فعلي مولاه

انحصار به غدير خم ندارد و قبل از غدير خم هم اين مسئله آمده است. آقايان مي گويند كه قضيه غدير خم را شما شيعيان ثابت كنيد كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) اين را فرموده است. ما اهل سنت مي گوييم درباره همان شبهه سپاه يمن بوده است كه مردم است از حضرت علي (عليه السلام) رنجيده بودند و نزد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) شكايت كردند و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:

من كنت مولاه فعلي مولاه.

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، سال ها قبل از غدير خم اين جمله را فرمودند. البته در سال هشتم هجري هم بُريْده از طرف خالد آمد نزد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) سعايت كرد از اميرالمؤمنين (عليه السلام) و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) همان جا فرمود:

علي ولي كل مؤمن بعدي، من كنت مولاه فعلي مولاه.

علي، ولي هر مؤمني است بعد از من و ... .

آنچه كه قطعي است، اين است كه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) قبل از غدير خم، دو بار اين تعبير را دارد.

آقاي قاضي عضد الدين ايجي ـ از استوانه هاي كلامي اهل سنت است و هر چه كه اهل سنت در حوزه كلام دارند، عيال سفره ايشان هستند ـ در كتاب المواقف، جلد3، صفحه 601 تعبيري دارد:

و أجمع أئمة التفسير أن المراد علي.

پيشوايان علم تفسير، اجماع دارند كه مراد از اين آيه، علي است.

البته اين قضيه، مقداري پيچيده است.

امسال، يكي از ماهواره هاي وهابيت به نام المستقلة ـ كه قطعا از لندن پخش مي شود. 4، 5 سال است كه برنامه اجراء مي كند و عمدتاً مناظرات بين وهابيت و شيعه در اين شبكه اجراء شده است و در سال اول (1382) دكتر تيجاني و ابو زهراء از طرف شيعيان و عثمان الخميس و بلوشي و عبد الرحمن دمشقية هم از طرف وهابيت بودند و 24 شب در ماه رمضان، مناظرات داشتند ـ ، امسال از اول ماه رمضان، يك نفر از شيعيان آوردند به نام دكتر سعد ـ كه يك پزشك شيعي در لندن است و يك اطلاعات عمومي هم از مسائل شيعه دارد ـ و از طرف وهابيت، شيخ عدنان عََرعور ـ از علماي طراز اول وهابيت سوريه ـ را آورده بودند با يكي از اساتيد دانشگاه هاي سعودي و يك طلبه اي هم از شيعيان سوريه وارد مناظره شد. متاسفانه در طول اين مدت، افرادي كه توانايي مناظره را داشته باشند، در اين مناظرات بين المللي شركت نكردند و افرادي كه شركت كردند، افرادي هستند كه در اين زمينه، يد طولائي ندارند.

حوزه هاي علميه بايد براي اين، فكري بكنند كه آيا در اين زمينه، كسي را تربيت نكرده اند؟ يا تربيت كرده اند و صلاح نمي دانند؟ حوزه هاي علميه بايد پاسخ گويي اين قضيه باشند. در طول 30 سالي كه از انقلاب اسلامي ايران مي گذرد، يك مناظره تمام عيار بين شيعيان و اهل سنت در ماهواره هاي بين المللي يا داخل كشورمان، حتي يك مورد هم اتفاق نيفتاده است. حال آنكه اگر اين مناظرات و گفتگوهاي دوستانه دوجانبه صورت بگيرد، خيلي از قضايا حلّ مي شود. چون اهل سنت داخل كشور، ما و نظام را متهم مي كنند كه علماي شما در صدا و سيما مي آيند و يك جانبه حرف مي زنند و به ما فرصت دفاع و حرف زدن در صدا و سيما را نمي دهيد. صدا و سيما، متعلق به عموم مردم است و ما هم جزء مردم هستيم. حق مسلم ماست كه افرادي از ما به صدا و سيما بيايند و پاسخ بدهند و حقانيت مذهب خودمان را ثابت كنيم. من در اين زمينه، كاملا حق را به اينها مي دهم. نه از باب اينكه حق مسلّم اينهاست، از اين باب كه اگر اينها بيايند، خيلي از قضايا روشن مي شود. چون وقتي ما به تنهايي سخن مي گوييم و آنها حضور ندارند، در برابر ادله محكم و قوي ما، آنها به مخاطبين شان و هم مذهبان خود مي گويند ما همه حرف هايي كه اينها مي زنند را باطل مي دانيم و دلايل محكمي داريم، ولي به ما اجازه دفاع نمي دهند.

امروز، مظلوم نمائي، يكي از بهترين حربه هاي موفقيت در عرصه بين الملل است. معمولا خيلي از افراد كه دليل ندارند و يا دليل دارند و طرف مقابل با خشونت برخورد مي كند، به هدفش مي رسد و سريعا از حربه مظلوم نمائي استفاده مي كند و قضيه را به هم مي زند. اگر اين آقايان بيايند در صدا و سيما يا در ماهواره هاي جهاني حضور پيدا كنند و هم اينها حرف شان را بزنند و هم شيعه، اگر اين جوان شيعه و سني، تشخيص داد كه مذهب اهل سنت حق است، خوب بروند و از روي علم رفته اند و قرآن مي گويد:

فَبَشِّرْ عِبَادِ * الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ (سوره زمر/آيه18)

ما گلايه اي هم نداريم. اگر مناظره اي صورت گرفت و 4 نفر از شيعه رفتند و سني شدند، ما هيچ گلايه اي نداريم، اصلا و ابدا. طبق اين آيه شريفه عمل كرده اند. به شرطي كه اگر جوانان آنها هم بعد از اين مناظرات، آمدند دسته دسته و فوج فوج، مذهب اهل بيت (عليهم السلام) را انتخاب كردند، آنها هم نبايد گلايه و اعتراض كنند يا مانند آقاي قرضاوي فرياد بزنند كه شيعيان براي نشر فرهنگ شيعه، ميلياردها تومان سرمايه گذاري مي كنند و نيروهاي ورزيده و دوره ديده به كشورهاي عربي مي فرستند و جوانان ما را دسته دسته شيعه مي كنند. اين نبايد پيش بيايد. جلوي شما را كه نگرفته اند. امروز، كشورهاي عربي، عمدتا در اختيار اهل سنت است و در ميان كشورهاي عربي، كشور شيعي مستقل نداريم. حتي بحرين كه 70٪ شيعه دارد، حكومتش سني است. امكانات و صدا و سيما و ماهواره هاي بين المللي در اختيار شماست و حرف مي زنيد. بر فرض صحت، نيروهاي ورزيده شيعه هم حرف مي زنند. خب، اين جوانان حرف شما را مي شنوند و حرف شيعه را هم مي شنوند و تشخيص مي دهند كه مكتب شيعه، مكتب درستي است و دسته دسته وارد مذهب اهل بيت (عليهم السلام) مي شوند. پس چرا اين طور اعتراض مي كنيد و جِلِزّ و وِلِزّ شما در آمده است؟

من در همين سفر، با تعدادي از اهل سنت عرب كه از كشورهاي خليج به زيارت آقا امام رضا (عليه السلام) آمده بودند، ديدار داشتم، به صراحت مي گفتند ارتباط هايي كه ما با كشور مصر داريم، خود علماي اهل سنت مصر از اين سخنراني آقاي قرضاوي، تعبير به فتنه مي كنند. آقاي قرضاوي، يكي شخصيت بين المللي است و رئيس اتحاديه جهاني علماي اسلام است و تأثيرگذاريش در جهان اسلام، خيلي فوق العاده است. چون خيلي ها متوجه فرهنگ و مذهب شيعه نبودند و بعد از سخنراني ايشان، جوانان به فكر افتادند كه مذهب شيعه چيست كه آقاي قرضاوي دادش بلند شده است؟ مي آيند بررسي مي كنند و مي بينند كه مذهب شيعه، حق است و دسته دسته در مصر، به مذهب شيعه كشيده مي شوند. حال آنكه قبل از سخنراني آقاي قرضاوي، همچنين فتنه اي نبود. به قول مثل معروف:

عدو سبب خير شود، اگر خدا خواهد

ايشان، همچنين زمينه اي را براي روشن شدن جوانان اهل سنت فراهم كردند. اينها نبايد گلايه كنند. وقتي حق روشن شد، بخواهيم يا نخواهيم، مردم به دنبال حق مي روند. مردم را مي شود با سرنيزه به صورت موقت از جذب به حق جلوگيري كرد، ولي نمي شود براي هميشه، جلوي حق را گرفت. شايد آفتاب، چند صباحي پشت ابر بماند، ولي عاقبت اين آفتاب از پشت ابرها بيرون مي آيد و جلوه نمايي مي كند و تمام جهان را روشن مي كند و راهي براي انكار آفتاب نمي ماند. مذهب شيعه هم همين طور است. يك مذهب برخواسته از متن قرآن است. يك مذهب منطبق با سنت راستين نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است. لذا، الان مي بينيم كه دسته دسته و فوج فوج در داخل كشور جمهوري اسلامي ايران و در كشورهاي اروپايي و آمريكايي، به ويژه آفريقايي، به طرف مذهب شيعه كشيده مي شوند. اين سيل عظيمي كه از رويكرد جوانان به طرف شيعه آغاز شده است، آقاي قرضاوي كه هيچ، پدر بزرگ او هم نمي تواند جلوگيري كند.

در همين مصري كه داد اين آقا در آمده است، رسما اعلام كردند كه وهابي ها، 80 ميليارد دلار براي تبليغ وهابيت هزينه كرده اند؛ يعني هزينه 50 سال حوزه هاي علميه شيعه در سراسر جهان را فقط در يك كشور سرمايه گذاري كردند. نتيجه چه شد؟ اين است كه مي بينيد.

لذا، چنانچه مناظرات و گفتگوها در عرصه هاي بين المللي انجام بگيرد، ما از خداي مان است. چون مطلبي كه در يك جلسه رويارويي و چهره به چهره مطرح مي شود، آنها هر چه در توان دارند، در طَبَق مي گذارند و ما هم همين طور و به نمايش مي گذاريم. يك نمايشگاه بين المللي عرضه كالاي فرهنگ شيعه و سني برپا مي كنيم. در اين نمايشگاه عرضه كالاي فرهنگي، مردم، هر آنچه را كه ديدند خوب است، انتخاب مي كنند. انتخاب، حق مردم است. نه ما بايد اعتراض كنيم و نه اين آقايان.

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»Share
1 | سعيد | Iran - Isfahan | ١٢:٠٠ - ٢١ دي ١٣٨٨ |
با تشکر از شما
2 | مهران | Iran - Mahabad | ١٢:٠٠ - ٢٢ دي ١٣٨٨ |
نامه اي سرگشاده به همزبانمان و هم وطنمان آقاي محمد قزويني سلام عليكم احتراما جناب آقاي قزويني بدون حاشيه مي خواهم چند سوال از شما بپرسم که اگر جوابي داشتيد که مسلما نداريد حاضر به شنيدنم وحتي اگر به علت تشويش اذهان عمومي نخواهيد مطلبم را در سايت بگذاريد اشکالي ندارد ولي خواهشا جوابتان متقن باشد نه مثل جوابهاي آقاي مجلسي و علماي دربار صفوي که ان شاءالله شما از آن علما که روحشان در آتش جهنم مي سوزد نخواهيد بود. چرا باز همان آيه انما وليكم الله....و آيه يا ايها الرسول بلغ....و حديث غدير؟!!! چرا ما بايد همه اينها را با تاويلها و احاديث باطل شيعه و علماي معلوم الحال معتزله و نيمه سبايي ،کنار هم بچينيم و از کلمه مولا به عنوان رهبر و اولي به تصرف و عالم الغيب ومعصوميت استفاده نماييم تا بشود نيت شوم و سياسي عبدالله بن سبا را از آن بيرون بکشيم ؟!! چرا خداوند که همه چيز را به تفصيل بيان کرده است حتي يک اشاره که بتوان بدون تاويل در آن خلافت بلافصل علي(رض) را ثابت کرد در قرآن بيان نفرموده است تا ما با استفاده از آن بتوانيم ايشان را اولين خليفه رسول الله بدانيم چرا بايد اين سه چهار آيه را آنقدر کش و قوس بدهيم و دروغ بر آنها ببنديم تا بتوانيم از آن خلافت علي را ثابت کنيم مگر خداوند تمام آيات قرآن را براي فرزند انسان قابل فهم نفرموده تا هر کس با اندک علمي بتواند هدايت پيدا کند ؟ چرا ما بايد براي فهميدن حديث غدير کتاب چند ده جلدي الغدير را آنقدر بخوانيم تا حداقل وارد بحث پر پيچ و خم 1000ساله شيعه شويم وبتوانيم اظهار نظر کنيم چرا اين خلافت را 4132نفر صحابي جليل القدر که بعد از پيامبر وارث کتاب الله و عترت وسنت رسول الله شدند ودر طول بيست وسه سال دعوت وعهد سعادت از جان ومال و خانواده و شهر و ديار و اعتبار خود گذشتند و در راه دستورات قرآن و سنت جانبازي کرده و هر لحظه حاضر بودند جان خود را در راه رسول الله و حتي اصحاب بزرگ رسول خدا بدهند نتوانستند از کلام رسول خدا دريابند و بقول شما همگي بجز 4و5 نفر منافق و فاجر و کافر شدند و از دين برگشتند در حالي که سه سال پيش از آن خداوند زنده وقهار که ممکن است آسمانها وزمين به هم بپيچد ولي سخن او نقطه اي تغير نمي پذيرد در بيعت رضوان که در روز روشن وبدون نياز به حديث و داستان رخ داد از آنها تا قيامت اظهار رضايت کرد و مفصلا در آيات روشن ديگر نيز از آنها اظهار رضايت نموده و آنها را به خاطر اعمال نيکشان به بهشت و نعمتهاي خلد برين وعده نمود لطفا دوباره بخوانيد: وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ المُهَاجِرِينَ وَالأَنْصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَلِكَ الفَوْزُ العَظِيمُ وسبقت گرفتگان اولين از مهاجرين و انصار و کساني که از آنها به نيکي تبعيت کرده اند خداوند از آنها اظهار رضايت کرده و آنها را به بهشتهايي که از زير درختان آن نهرهاي آب جاريست وعده مي دهد ودر آن جاودانه اند تا به ابد و اين مسلما رستگاري آشکار است جناب قزويني چرا شما آيات واضحات را در حق اصحاب مهاجر وانصار ناديده مي گيريد و احاديث صحيح السند را در رابطه با فضائل آنها مخصوصا فضايل عشره مبشره و خلفاي راشدين و علي الخصوص حضرت ابي بکر صديق و عمر فاروق(رضي الله عنهما وعمن تبعهما باحسان الي يوم يبعثون) باطل و کذب مي شماريد و بعدا از همان کتابهايي که در فضايل صحابه قلم فرسايي کرده اند مي آييد ويک حديث را که نويسنده آنرا موضوع ودروغ دانسته ولي براي رعايت امانت از گوينده روايت نموده آنقدر کش و قوس مي دهيد تا مانند کتاب الغدير به صد جلد برسد چرا کسي از شما از هزاران حديث راجع به صحابه که در صحيحين و سنن و کتابهاي حديث مانند البدايه والنهايه و مسند امام حنبل و تاريخ الخلفا آمده حتي براي نمونه يکي را هم قبول ندارد وآنها را موضوع بني اميه وبني عباس مي دانيد !!! آخر مگر مي شود در يک کتابي از اهل سنت هر حديثي بتواند در حد سه چهار درصد مورد علاقه غلات شيعه واقع شود بايد درست و راوي آن صادق وصحيح السند باشد ولي در همان کتاب اگر نويسنده آن قسم ياد کند که فلان حديث در نعت صحابه اي مانند ابي بکر است شيعه کينه ورز او را کذاب دانسته وروايت را موضوع مي پندارد آيا در جهان غير شيعه کسي اين کار را انجام داده است؟؟ نه به خدا قسم جناب قزويني شما چرا به موقع قرائت آياتي که در ارتباط با نيت شيعه است فقط گزيده اي از آن را مي آوريد و در مورد آيات قبلي و بعدي آن و مکي يا مدني بودن آن و نظر علماي موثق اهل سنت در مورد شان نزول آن هيچ توجهي نمي کنيد و با سانسور ومانور به وسيله احاديث موضوع و مشکوک در نهايت مي گوييد که اين آيه ولايت علي را اثبات مي کند و از ولايت علي نيز با چند آيه وحديث مثل آيه تطهير معصوميت وي و به وسيله حديث غدير خلافت بلا فصل او را آنهم به گونه اي که خودتان هم راضي نمي شويد اثبات مي کنيد واز آنجا امامت و اولي به تصرف بودن امامان خاندان علي مثل تقي و رضا و جواد وعسکري(رضي الله عنهم) و مهدي موهوم خود را اثبات کرده و به خاطر امامت يک انساني که مسلما طبق ادعاي 99فرقه شيعه در طول تاريخ وتمام اهل سنت وجود خارجي ندارد و غيبت 1100ساله دارد مي آييد و به بزرگ خاندان ائمه و برادر و فرزند امام يعني جعفربن محمد لقب شرابخور وفاجر ومفسدفي الارض مي دهيد که اين نشانه بطلان تمام عقايد خرافي و زخم روي زخم روافض قديم است ونه چيز ديگر و اين را مي رساند که شما هيچ علاقه اي به خانواده اوليا الله نداريد بلکه مي خواهيد عدد 12 را به هر قيمتي جور کرده و بگوييد دوازده نفر ما همان دوازده نفر خليفه اي است که پيامبر در کتابهاي صحيح اهل سنت بيان کرده !! يعني تمام اينهابه اين خاطر است که يک حديث از صحيح بخاري در شان دوازده نفر از خانواده علي صدق کند و اين چيزي نيست جز تضاد در عقيده و تضاد در عقيده تنها چيزي است که در طول تاريخ در مقابل غلات ايستاده وقلبها را از پذيرش خرافات بازداشته است . جناب قزويني لطف کنيد و دوباره نگوييد که ما سند داريم که اصحاب يکديگر را لعن کرده اند و با هم جنگ کرده و با هم مشکل داشته اند ومي خواستند پيامبر را به شهادت برسانند که اينها همه با قرآن و روايات موثق سلف صالح منافات داشته و بوي پاي ابن سبا يهودي و دين يهود را مي دهند . بلکه با قرآن بياييد و آيات بشارت و نعت از صحابه را جواب دهيد و آنها را نقد کنيد وگرنه با بيل وکلنگ پوسيده ابن ابي الحديد و سبط ابن جوزي و ابن عساکر وغيره تيشه به ريشه قرآن نزنيد و ضمنا من کليه بحث هاي خود را با شما بنا به اسناد صحيح از کتب علماي اهل سنت و جماعت انجام خواهم داد نه با کتب مشکوک بزرگان جبل عامل لبنان و اگر قرار باشد در خصوص اين کتابها بحث شود بنده باز با فراغ بال آماده تشريح وبيان افضات پتروشيمي اصفهان خواهم بود جناب قزويني اگر به اين نامه پاسخ داديد من دنباله بحث را خواهم کرد و گرنه بنده با هيچ نيروي گمنام امام زمان که مسما به پاسخ به شبهات است بحثي ندارم والصلواه والسلام علي رسول الله و علي آله واصحابه البرره التقي

پاسخ:

با سلام
جناب مهران
1- فرموده‌ايد « ولي خواهشا جوابتان متقن باشد نه مثل جوابهاي آقاي مجلسي و علماي دربار صفوي که ان شاءالله شما از آن علما که روحشان در آتش جهنم مي سوزد نخواهيد بود»!
بهتر است به جاي اهانت به علماي شيعه ، اگر اشكالي به آنان داريد مطرح كنيد ! (جالب است كه وقتي شيعيان اشكالات علمي علما و بزرگان اهل سنت را مطرح مي‌كنند ، شما آن را به پاي اهانت مي‌گذاريد ! اما خود علنا به علماي شيعه اهانت مي‌كنيد)
2- فرموده‌ايد «چرا باز همان آيه انما وليكم الله....و آيه يا ايها الرسول بلغ....و حديث غدير؟!!!»!
چون در خانه اگر كس است يك حرف بس است ! شما پاسخ يكي از اين سوالات را نداده‌ايد و توقع داريد شيعه اين ادله متقن را كنار گذارد و به سراغ مطالب ديگر برود!
3- فرموده‌ايد «ما بايد همه اينها را با تاويلها و احاديث باطل شيعه و علماي معلوم الحال معتزله و نيمه سبايي ،کنار هم بچينيم و از کلمه مولا به عنوان رهبر و اولي به تصرف و عالم الغيب ومعصوميت استفاده نماييم»!
آيا علماي اهل سنتي كه همگي اقرار كرده‌اند معني كلمه مولا در غدير خم به معني اولا به تصرف است ، سبئي و معتزلي و ... بوده‌اند ؟
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=130
اصلا چه دليلي براي بطلان مذهب معتزله داريد (تا چه رسد به شيعه كه در مورد ايشان با اهانت تعبير سبئي را به كار برده‌ايد)! مگر نبايد كه براي رد هر كس دليل علمي معتبر آورد ؟
4- فرموده‌ايد « چرا خداوند که همه چيز را به تفصيل بيان کرده است حتي يک اشاره که بتوان بدون تاويل در آن خلافت بلافصل علي(رض) را ثابت کرد»!
ا. خداوند همه چيز را در قران به تفصيل بيان كرده است ؟! نماز صبح چند ركعت است ؟ لطفا با قرآن ! برزخ وجود دارد يا خير ؟ لطفا با قرآن و به صورت صريح و...
ب. آيا خلافت ابوبكر و عمر را مي‌توانيد با قرآن و به صورت صريح ثابت كنيد ؟!
5- فرموده‌ايد « چرا بايد اين سه چهار آيه را آنقدر کش و قوس بدهيم و دروغ بر آنها ببنديم تا بتوانيم از آن خلافت علي را ثابت کنيم»!
دروغ بستن احتياج نيست ! تنها كمي تفكر لازم است !شما توقع داريد آيات بدون تفكر راهنماي شما باشند اما خداوند فرموده است « إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآَيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ» و...
6- فرموده‌ايد «مگر خداوند تمام آيات قرآن را براي فرزند انسان قابل فهم نفرموده تا هر کس با اندک علمي بتواند هدايت پيدا کند»!پاسخ شما از جواب قبل مشخص شد !
7- فرموده‌ايد «چرا ما بايد براي فهميدن حديث غدير کتاب چند ده جلدي الغدير را آنقدر بخوانيم تا حداقل وارد بحث پر پيچ و خم 1000ساله شيعه شويم وبتوانيم اظهار نظر کنيم»!
به همان دليلي كه مسلمانان براي اثبات حقانيت خويش بر ضد كمونيست و مسيحيت و ... صدها جلد كتاب نوشتند تا از لا به لاي آن بتوانند حقيقت را براي ساير مذاهب اثبات كنند و شبهاتي را كه دشمنان دين در صدها جلد (براي حفظ دين دروغين خويش) ايجاد كرده بودند پاسخ دهند !
8- فرموده‌ايد « چرا اين خلافت را 4132نفر صحابي جليل القدر که بعد از پيامبر وارث کتاب الله و عترت وسنت رسول الله شدند ودر طول بيست وسه سال دعوت وعهد سعادت از جان ومال و خانواده و شهر و ديار و اعتبار خود گذشتند و در راه دستورات قرآن و سنت جانبازي کرده و هر لحظه حاضر بودند جان خود را در راه رسول الله و حتي اصحاب بزرگ رسول خدا بدهند نتوانستند از کلام رسول خدا دريابند»
ا. بر فرض كه كلام شما صحيح باشد مگر در كتب شما از رسول خدا (ص) مطلب حقي به صورت روايت نقل نشده است كه قَالَ النَّبِيُّ « نَضَّرَ اللَّهُ مَنْ سَمِعَ مَقَالَتِي فَلَمْ يَزِدْ فِيهَا ، وَرُبَّ حَامِلِ عِلْمٍ إِلَى مَنْ هُوَ أَوْعَى مِنْهُ»
ب. چه كسي گفته است همگي آنان جانبازي كردند ؟ آيا فرار آنها در احد و خندق و خيبر و حنين و... از روي جانبازي بوده است ؟!
ج . آيا همين صحابه نبودند كه در زمان رسول خدا (ص) مخالفت هاي بسيار با آن حضرت كردند ؟
د . چه كسي گفته است كه اين صحابه خلافت را از حديث غدير نفهميدند ؟ (بسياري از ادله شيعه از همين صحابه و از كتب اهل سنت دلالت بر خلافت دارد)
ه . آيا صحابه فقط همين تعداد بودند ؟!
9- فرموده‌ايد « و بقول شما همگي بجز 4و5 نفر منافق و فاجر و کافر شدند و از دين برگشتند»!
پاسخ اين ادعاهاي واهي در آدرس ذيل بارها و بارها به شما داده شده است !:
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=sokhan&id=89
10- فرموده‌ايد «در بيعت رضوان که در روز روشن وبدون نياز به حديث و داستان رخ داد از آنها تا قيامت اظهار رضايت کرد»! چرا بي جهت بدون در نظر گرفتن آيه «فمن نكث فانما ينكث...» كه در همان سوره و در همان واقعه نازل شده است ، به دروغ و به خلاف نص صريح قرآن رضايت خداوند را دائمي مي‌دانيد ؟
جداي از اينكه اين آيه فقط مربوط به مومنين است و نه همه حاضرين «لقد رضي الله عن المومنين»!
11- آيه سابقون نيز در آدرس ذيل مفصلا جواب داده شده است :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?frame=1&bank=maghalat&id=121
12- فرموده‌ايد «احاديث صحيح السند را در رابطه با فضائل آنها مخصوصا فضايل عشره مبشره و خلفاي راشدين و علي الخصوص حضرت ابي بکر صديق و عمر فاروق(رضي الله عنهما وعمن تبعهما باحسان الي يوم يبعثون) باطل و کذب مي شماريد»!
ا. بارها به اين اشكال شما پاسخ گفته‌ايم كه خود عشره ، اين فضيلت را دروغ مي‌شمردند (سعد بن ابي وقاص در صحيح مسلم اين حديث را تكذيب مي‌كند ! جنگ طلحه و زبير با اميرمومنان تكذيب عملي اين روايت است ! اميرمومنان ابوبكر و عمر را دروغگو بدكار حيله‌گر و خيانتكار مي‌داند!)
ب. چرا همانطور كه ما به روايات صحيح السند شما در مورد مطاعن خلفا استدلال مي‌كنيم شما براي اثبات فضائل آنان به روايات صحيح السند كتب شيعه استدلال نمي‌كنيد ؟
13- فرموده‌ايد «مگر مي شود در يک کتابي از اهل سنت هر حديثي بتواند در حد سه چهار درصد مورد علاقه غلات شيعه واقع شود بايد درست و راوي آن صادق وصحيح السند باشد ولي در همان کتاب اگر نويسنده آن قسم ياد کند که فلان حديث در نعت صحابه اي مانند ابي بکر است شيعه کينه ورز او را کذاب دانسته وروايت را موضوع مي پندارد آيا در جهان غير شيعه کسي اين کار را انجام داده است؟؟ نه به خدا قسم
»!
آيا شما در مورد روايات شيعه همين سخن را نداريد ؟! اين يك قاعده عقلائي است كه «اقرار العقلاء على انفسهم جائز» نه اينكه هر ادعايي بر ضد هر شخص يا مذهب ديگر داشتند صحيح باشد ! ما روايات اهل سنت را كه بر ضد خود آنان است به خاطر همين قاعده عقلائي قبول مي‌كنيم !
13- فرموده‌ايد «چرا به موقع قرائت آياتي که در ارتباط با نيت شيعه است فقط گزيده اي از آن را مي آوريد و در مورد آيات قبلي و بعدي آن و مکي يا مدني بودن آن و نظر علماي موثق اهل سنت در مورد شان نزول آن هيچ توجهي نمي کنيد و با سانسور ومانور به وسيله احاديث موضوع و مشکوک در نهايت مي گوييد که اين آيه ولايت علي را اثبات مي کند»!
اينهمه بحث در مورد شان نزول آيات را كه با روايات اهل سنت ثابت كرده‌ايم ، نديده‌ايد ؟‌!
14- فرموده‌ايد « به خاطر امامت يک انساني که مسلما طبق ادعاي 99فرقه شيعه در طول تاريخ وتمام اهل سنت وجود خارجي ندارد»
اين چنين نيست كه تمام اهل سنت ايشان را قبول نداشته باشند !‌در بخش شبكه سلام ، مباحث مربوط به مهدويت را ملاحظه كنيد !
15- فرموده‌ايد «بلکه مي خواهيد عدد 12 را به هر قيمتي جور کرده و بگوييد دوازده نفر ما همان دوازده نفر خليفه اي است که پيامبر در کتابهاي صحيح اهل سنت بيان کرده !!»
ما ادعاي تبعيت از سخن رسول خدا (ص) را داريم ولي شما به هر قيمتي مي‌خواهيد از عدد دوازده كه پيامبر (ص) فرموده‌اند دست بكشيد ! آيا ما خلاف كرده‌ايم يا شما ؟
16- فرموده‌ايد «جناب قزويني لطف کنيد و دوباره نگوييد که ما سند داريم که اصحاب يکديگر را لعن کرده اند و با هم جنگ کرده و با هم مشکل داشته اند ومي خواستند پيامبر را به شهادت برسانند که اينها همه با قرآن و روايات موثق سلف صالح منافات داشته و بوي پاي ابن سبا يهودي و دين يهود را مي دهند»
يعني ابن سباي يهودي در قران و صحيح بخاري و مسلم نيز دست برده است ؟!
17- فرموده‌ايد « بلکه با قرآن بياييد و آيات بشارت و نعت از صحابه را جواب دهيد و آنها را نقد کنيد»
ما نيز چنين كرده‌ايم !
18- فرموده‌ايد «ضمنا من کليه بحث هاي خود را با شما بنا به اسناد صحيح از کتب علماي اهل سنت و جماعت انجام خواهم داد نه با کتب مشکوک بزرگان جبل عامل لبنان و اگر قرار باشد در خصوص اين کتابها بحث شود بنده باز با فراغ بال آماده تشريح وبيان افضات پتروشيمي اصفهان خواهم بود»!
اگر تحريفي در كتب صورت گرفته باشد ، در چاپهاي عربستان است ! نه در چاپ‌هاي شيعيان !
در مورد بحث نيز بارها ما براي شما از صحيحين و قرآن دليل آورديم ولي شما جواب نداديد !(مانند همين بحث لعن صحابه) اگر مطلبي داريد بنويسيد و پاسخ بگيريد !
19- فرموده‌ايد «جناب قزويني اگر به اين نامه پاسخ داديد من دنباله بحث را خواهم کرد و گرنه بنده با هيچ نيروي گمنام امام زمان که مسما به پاسخ به شبهات است بحثي ندارم»
تمام پاسخ‌هاي شما تاكنون توسط گروه پاسخ به شبهات داده شده است ! و شما نيز يكبار آنها را پاسخ نداديد ! در صورتي كه توانستيد به سوالات گروه پاسخ به شبهات و اشكالات آنان پاسخ گوييد ، مي‌توانيد سوالات خويش را مستقيما از جناب دكتر قزويني بپرسيد !
گروه پاسخ به شبهات

3 | سيد ال رسول | Iran - Borazjan | ١٢:٠٠ - ٢٤ ارديبهشت ١٣٨٩ |
سلام علي من اتبع الهدي:جناب مهران,خداوند شما را با اوليائتان محشور فرمايد.چرااينقدر سرعت ميگيريد کمي يواش تر,ميترسم ازآن طرف بام سرنگون شوي.هرچندآلان هم سرنگون شده اي,چرااينقدر تندميروي؟مگرتمام سوالات شما پاسخ داده نمي شود؟کمي بينديش.اينقدر تندنرو.فبشر عبادالذين... اگربنده خدائي؟بابا الغدير همه ازکتب خودتان است.اگرقبول نداري همه کتابهايتان رايکجاجمع کن وآتش بزن.به ماچه که خودتان خودتان را محکوم ميکنيد.خداوندهمه رابراه راست(صراط مستقيم,غيرالمغضوب عليهم,ولاالضالين)هدايت فرمايد.آم---------ي----ن.
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها