2024 May 20 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1403
چرائی عدم قبول شهادت امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) در داستان فدک!
کد مطلب: ٨٩٧٠ تاریخ انتشار: ١٣ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١٠:١٤ تعداد بازدید: 4077
حبل المتین » نقد خلافت خلفای سه گانه
چرائی عدم قبول شهادت امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) در داستان فدک!

حضرت زینب ، علت عدم قبول شهادت امیرالمؤمنین در پس گیری فدک
حبل المتین 94/02/13

بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ : 94/02/13

خلاصه مطالب این برنامه

در بیان فضائل حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)

قضیه زینب کبری (سلام الله علیها) قضیه به حق سخت، دشوار و مهمی است و دارای اهمیت زیاد است. همه مسلمانان مخصوصا ما شیعیان نسبت به حضرت زینب (سلام الله علیها) واقعا بدهکاریم. ایشان حق بزرگی به گردن همه مسلمانها بلکه حق بزرگی به گردن اسلام دارد. به قول آن شاعر می گوید:

زینب اگر نبود اثر کربلا نبود/ شیرازه ای برای کتاب خدا نبود

زینب اگر نبود علم حق به پا نبود / این خیمه ها و پرچم و رخت عزا نبود

که امام سجاد (سلام الله علیها) خطاب می کند به زینب کبری و می فرماید:

«أَنْتِ بِحَمْدِ اللَّهِ عَالِمَةٌ غَيْرُ مُعَلَّمَةٍ فَهِمَةٌ غَيْرُ مُفَهَّمَةٍ »: تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى.

یکی از مراجع بزرگوار می گوید اگر می خواهید از حضرت ولی عصر حاجت بگیرید او را قسم بدهید به مظلومیت عمه جانش زینب کبری. یا خدا را قسم بدهید به قلب شکسته زینب کبری به آبروی زینب کبری قسم بدهید. تلاش کنید دوستان بعد از هر نمازتان تلاش کنید با یک صلوات فرستادن زندگی تان را با عنایت زینب کبری (سلام الله علیها) گره بزنید.

غصب فدک از حضرت زهرا (سلام الله علیها):

فدک اولاً ملک پیغمبر بود سند آوردیم پیغمبر به حضرت زهرا بخشید این را هم سند آوردیم. من گمان نمی کنم دیگر کسی در این زمینه شبهه ای برایش باقی مانده باشد. نکته بعدی که وقتی فدک را تصرف کردند با این تعبیری که ابن شبه نمیری و دیگران دارند ابن حجر عسقلانی آوردیم که داشتند:

«ان ابابکر انتزع من فاطمه فدک»: ابابکر فدک را از فاطمه گرفت

رد کردن شهادت حضرت امیر؛ مخالفت با آیه مباهله است!

این کتاب «صحیح مسلم» هست ببینید می گوید:

«وَلَمَّا نَزَلَتْ هذه الْآيَةُ (فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ) دَعَا رسول اللَّهِ عَلِيًّا وَفَاطِمَةَ وَحَسَنًا وَحُسَيْنًا فقال اللهم هَؤُلَاءِ أَهْلِي»: وقتی که این آیه نازل شد، پیغمبر علی و فاطمه و حسن و حسین را فراخواند و فرمود: خدایا اینها اهل بیت من هستند.

این کتاب «تفسیر ابن کثیر دمشقی» هست شاگرد آقای ابن تیمیه حرانی ببینید این تعبیری که می آورد که جابر می گوید:

« قدم على النبي العاقب والطيب فدعاهما إلى الملاعنة فواعداه على أن يلاعناه الغداة قال فغدا رسول الله فأخذ بيد علي وفاطمة والحسن الحسين... وفيهم نزلت تعالوا ندع أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُم»: عاقب و طیب به نزد پیغمبر آمدند و حضرت آنها را به ملاعنه دعوت کرد. آنها وعده فردا را دادند برا ملاعنه. فردا پیغمبر دست علی و فاطمه و حسن و حسین را گرفت... و آیه مباهله در حق اینها نازل شد.

رد شدن شهادت محبوب ترین افراد نزد پیغمبر؛ قابل قبول نیست!

روایت از ابو نعیم هست و یونس و عیزار و نعمان بن بشیر مستقیم از ابوبکر اجازه گرفت که بیاید خانه پیغمبر یعنی خانه عایشه:

«فَسَمِعَ صَوْتَ عَائِشَةَ عَالِياً وَهِىَ تَقُولُ والله لقد عَرَفْتُ ان عَلِيًّا أَحَبُّ إِلَيْكَ من أبي وَمِنِّى »: صدای عایشه را شنید خیلی بلند به پیغمبر می گوید به خدا قسم این را من فهمیدم و شناختم که علی در نزد تو، از من و پدرم محبوب تر است.

بیننده ی اهل سنت:

فقط یک سوال داشتم می خواستم از حاج آقا بپرسم. شاید مثلا جانشینی حضرت علی شاید هم در حدیثها آمده باشد بعد از سه خلیفه دیگر بر حق باشد!؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی: پیغمبر اکرم می فرماید علی وصی من هست. علی خلیفه من هست:

«وَ أَنْتَ خَلِيفَتِي فِي كُلِّ مُؤْمِنٍ مِنْ بَعْدِي»: و تو خلیفه و جانشین بعد از من هستی برای تمامی مؤمنین. السنة، اسم المؤلف: عمرو بن أبي عاصم الضحاك الشيباني، دار النشر : المكتب الإسلامي - بيروت - 1400، الطبعة: الأولى، تحقيق : محمد ناصر الدين الألباني؛ ج2، ص 565، ح 1188

آیةالله العظمی سیستانی: هر گونه کمک به شبکه الهیاری، خلاف شرع است!

حضرت آیت الله العظمی سیستانی نسبت به همین شبکه «شیخ افغانی اللهیاری» رسماَ گفت هر گونه کمک به این شبکه خلاف شرع است! این شبکه ها را شبکه شیعه نمی دانند آیت الله العظمی مکارم شیزازی به همین شکل. خود رهبری چندین بار نسبت به همین شبکه فدک، هم شبکه به نام اهل بیت، گفت اینها شیعه ای که از انگلیس و از آمریکا به درد تشیع نمی خورد. علناً مراجع ما گفتند این شبکه ها شبکه های شیعی نیستند.

تفصیل مطالب این برنامه

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

کیست زینب عامل تکمیل عشق / بعد زهرا فارغ التحصیل عشق

کیست او پروانه ای پر سوخته / سوختن از فاطمه آموخته

در فدک صبر علی را دیده است / عشق را با فاطمه سنجیده است

مرحبا زینب که طوفان کرده است / آنچه زهرا گفته بود آن کرده است

او به بحرالعشق نوح کربلاست / عشق او فتح الفتوح کربلاست

خلق را زینب شناسی نیست نیست / فاطمه داند که زینب کیست کیست

سلام بر شیر زن کربلا، قهرمان دشت کربلا، عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری. و سلام خدمت شما سوگواران و ارادتمندان به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت مخصوصا حضرت زینب کبری (سلام الله علیها).

بهترین ها را برایتان آروز می کنم و عرض تسلیت و تعزیت خدمت یکایک شما عزیزان بیننده که همراه هستید با برنامه زنده «حبل المتین» از شبکه جهانی ولایت.

شاید خیلی ها آروز داشتند مثل چنین شبی مثل فردایی در شب وفات شهادت گونه حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) در دمشق در زینبیه دمشق و در کنار حرم با صفای این بانو باشند. شاید به هر دلیلی این امکان فراهم نباشد. دعا بکنیم ان شاء الله شرایط فراهم بشود با نابودی دشمنان اسلام ومسلمین با نابودی داعش با نابودی آل سعود ان شاء الله با امنیت کامل در کنار حرم با صفای حضرت زینب کبری و حضرت رقیه در دمشق آنجا عرض ادب بکنیم ولی از همین جا ارادت خودمان را به ساحت مقدسه این بانوی با کرامت این بانوی بزرگوار تقدیم می کنیم ان شاء الله از ما بپذیرند.

امشب برنامه زنده «حبل المتین» مثل هفته های گذشته ما با حضور استاد بزرگوار حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی، تقدیم حضور شما می شود. و البته ما منتظر هستیم که پیامک های خودتان را به دست ما برسانید.

شماره پیامک ما هم زیر نویس هم شد 30001203 برای عزیزانمان در ایران اسلامی. هر کجا که هستید اگر می خواهید از عشق و اردات و محبت خودتان به حضرت زینب کبری شیرزن کربلا و یادگار آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) که به حق "زین اب" زینت پدر است برای ما بفرستید.

اگر در خصوص آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) می خواهید عشق و ارادت و محبت خودتان را نشان بدهید بسم الله. با پیامک های شما ان شاء الله این عشق و ارادت ها به دست ما خواهد رسید. هم دوستانی که در ایران اسلامی هستند می توانند از طریق پیام داخل 30001203 و همچنین پیامک بین المللی شبکه جهانی ولایت مطالب خودشان را برای ما ارسال بکنند. ان شاء الله به وقت خودش ما صدای گرم شما عزیزان بیننده را خواهیم شنید. خدمت شما حضرت استاد سلام عرض می کنم عرض تسلیت و تعزیت خدمت شما دارم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بنده هم همچنین خدمت بینندگان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هر کجای این گیتی پهناور، بیننده این برنامه هستند و ما را مهمان کانون گرم و باصفای خانواده خودشان قرار داده اند خالصانه ترین سلامم را همراه با تعزیت ایام وفات شهادت گونه زینب کبری، عقیله بنی هاشم، تقدیم می کنم.

خدا را قسم می دهم به آبروی زینب کبری، پاداش ما را در این مصائب جانکاه، فرج موفور و سرور مولایمان بقیة الله الاعظم قرار بدهد. همه شما گرامیان را حاجت روا نموده، دغدغه های فکری و ذهنی شما برطرف سازد. دعاهای همه شما عزیزان را به اجابت مقرون کند. باشد که ما را هم در گوشه گوشه های ذهنتان دعا کنید و در مظان اجابت دعا فراموشمان نکنید. چون بر این باوریم که اگر توفیقی نصیب ما می شود به برکت دعای شما گرامیان هست.

مجری:

خیلی متشکرم از حضور شما. ما همانطوری که دوستان بیننده مان می دانند، بحثمان در برنامه زنده «حبل المتین»، مدتی است در خصوص قضیه «فدک» هست. و ان شاء الله این بحث را ادامه خواهیم داد. اما با توجه به اینکه امشب شب رحلت عقیله بنی هاشم زینب کبری (سلام الله علیها) هست، می خواهیم ابتدای برنامه مان را از زبان حضرت استاد مطالبی را در شأن و منزلت این بانوی بزگوار بشنویم ان شاء الله بحثمان را ادامه خواهیم داد استاد در خدمتیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر الناصر و معین الحمد الله و الصلواة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و لعن دائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر اللهم وفقنا لما تحب و ترضی و لا تکلنا الی انفسنا طرفة عین ابدا.

در بیان فضائل حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)

قضیه زینب کبری (سلام الله علیها) قضیه به حق سخت، دشوار و مهمی است و دارای اهمیت زیاد است. همه مسلمانان مخصوصا ما شیعیان نسبت به حضرت زینب (سلام الله علیها) واقعا بدهکاریم. ایشان حق بزرگی به گردن همه مسلمانها بلکه حق بزرگی به گردن اسلام دارد. به قول آن شاعر می گوید:

زینب اگر نبود اثر کربلا نبود/ شیرازه ای برای کتاب خدا نبود

زینب اگر نبود علم حق به پا نبود / این خیمه ها و پرچم و رخت عزا نبود

یک یا حسین بر لب ما و شما نبود/ در کار عشق گرمی بازار زینب است

و به حق فداکاری های زینب کبری، خطبه های آتشینش، بیانات شیوا و زیبا و رسایش، اولاً شهادت جانسوز امام حسین و پیام کربلا را به گوش تمام جهانیان رساند و دشمن را که آمده بود اسلام را از بیخ وبن بر کند آنچنان مفتضح کرد و در زباله تاریخ افکند که الان هر مسلمانی، غیر مسلمانی، تاریخ اسلام به ویژه صدر اسلام را مطالعه می کند، هزاران هزار لعن و نفرین خودش را نثار بنی امیه و بنی مروان می کند.

و سید الشهدا و جانبازان رکابش بویژه زینب کبری (سلام الله علیها) با نیکی و خوبی یاد می کند. که البته من باز معتقدم از زینب کبری کسی باید سخن بگوید که علم را از مکتب وحی نوشیده باشد. سخن گفتن درباره حضرت زینب خلاصه خیلی سخت است باز به قول شاعر

خدا در مکتب صبر علی پرداخت زینب را /برای کربلا با شیر زهرا ساخت زینب را

بسان لیلة القدری که پنهان است قدر او / کسی غیر از حسین بن علی نشاخت زینب را

واقعا به این شکلی است یا می گوید که:

قضا به کربلا تا کشید زینب را / بلا به قیمت جانش خرید زینب را

مگو چرا ز حسینش جدا نمی گردد / خدا برای حسین آفرید زینب را

خب ببینید از همان اول ولادت، اصلا شیرازه تربیت زینب (سلام الله علیها) یک شیرازه خاصی است. وقتی به دنیا می آید امیرالمومنین و صدیقه طاهره می خواهند اسم بگذارند پیغمبر اکرم مسافرت است می گویند نه، تا پیغمبر نیاید ما اسم برای این بچه نمی گذاریم! نبی مکرم می آید خیلی با سرعت به خانه زهرا می رود قنداقه به دست می گیرد اولین جمله ای که به زبان جاری می کند می گوید من این را «زین اب» نامیدم! یعنی زینت بابا. زینت پدر. خیلی جالب است دوستان می توانند کتاب «ریاحین الشریعه» ج 3 ص 39 تفصیل قضیه را در آنجا ببینند.

مجری:

پدرش مولا امیر المومنین زینت و فخر همه عالم هست، این دختر زینت پدر!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله بله واقعا همین است. عالم به علی نازد. علی به زینب. یا شما ببینید در این روایت مشهور است مرحوم محدث قمی در کتاب «منتهی الآمال» همان ج 1 ص 298 چاپ جدید و مصادر متعدد دیگر آورده اند که امام سجاد (سلام الله علیها) خطاب می کند به زینب کبری و می فرماید:

«َ أَنْتِ بِحَمْدِ اللَّهِ عَالِمَةٌ غَيْرُ مُعَلَّمَةٍ فَهِمَةٌ غَيْرُ مُفَهَّمَةٍ »

تو، بحمداللّه‏، عالمى هستى كه نزد كسى تعليم نديدى و دانايى هستى كه نزد كسى نياموختى.

الإحتجاج علی اهل اللجاج(للطبرسی)؛ ج2، ص 305؛ بحارالأنوار، ج45، ص 164

یعنی در حقیقت می فرماید که تو علم را در مکتب استاد نیاموختی از مکتب وحی و از علم لدنی آموختی.از شرچشمه فرا گرفته ای.

خب این کاملا مشخص است که یک فردی که این چنین است عالمه غیر معلمه هست یک جایگاه ویژه ای دارد. یا شما ببینید در قضیه های مفصلی که در کربلا انجام می شود ما یک تعابیری در رابطه با حضرت زینب (سلام الله علیها) هست که واقعا نشان گر اوج کمال حضرت زینب و جایگاه رفیع و عظمت زینب کبری (سلام الله علیها) را می رساند.

زینب کبری معصومه نیست. امام و حجت هم نیست. ولی بعد از شهادت سیدالشهدا برای حجت خدا آرام بخش است. تسلی بخش است خیلی عجیب است که می آید به حضرت سجاد (سلام الله علیها) عرضه می دارد:

«لَا يُجْزِعَنَّكَ مَا تَرَى فَوَ اللَّهِ إِنَّ ذَلِكَ لَعَهْدٌ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ إِلَى جَدِّكَ وَ أَبِيكَ وَ عَمِّك»‏

پسر برادرم خیلی جزع نکن. به خدا قسم این مصیبت ها همان خبرهایی بود که پیغمبر خدا، به جدت امیرالمؤمنین و پدرت امام حسین و عمویت امام حسن خبر داده بود.

كامل الزيارات، ص 261؛ بحارالأنوار، ج28، ص 57

خیلی عبارت عبارت عجیبی است. که می آید برای حجت خدا تصلی بخش است. یا در قضیه کوفه، «عبید الله بن زیاد» فاسق پسر فاسق و ولی منصوب از طرف فاسق، وقتی سخنان افشاگرانه زینب کبری، محکم، منطقی و آتشینش را می شنود و مفتضح می شود، می بیند راه دیگری ندارد به جلاد می گوید باید حمله کنید اینها را بکشید!

بعد او را مذمتش می کنند که این زن است. این که دیگر کشتن ندارد. بعد پشیمان می شود می گوید نکشید. بعد دستور می دهد امام سجاد را بکشند که در میان آنها هیچ مردی نماند این جمله خیلی جالب است زینب کبری با اینکه دستش بسته در زنجیر اسارت است می آید می گوید:

«وَ اللَّهِ لَا أُفَارِقُهُ فَإِنْ قَتَلْتَهُ فَاقْتُلْنِي مَعَه‏»

به خدا سوگند از برادر زاده ام جدا نمی شوم اگر بناست او را بکشی مرا نیز با او بکش.

إعلام الورى بأعلام الهدى،( ط- الحديثة)؛ طبرسی، ج1، ص472؛ بحارالأنوار، ج45، ص 117

«عبید الله» مبهوت ماند. گفت رحم چکار می کند. عشق برادری و برادر زادگی به کجا می کشاند. که حاضر است برای برادر زاده اش خودش را فدا کند ولذا حضرت زینب (سلام الله علیها) یک جایگاه ویژه ای دارد.

و من یک جمله ای را در «اعیان الشریعه» ج 3 ص 62 دیدم که دارد از امام سجاد (سلام الله علیه) که این دیگر اوج تقوا و عبادت زینب کبری است.

می گوید در آن مسیری که از کربلا راه افتادیم به کوفه تا به شام یک شب نافله عمه ام زینب ترک نشد. افراد عادی یک مشکلات عادی برایشان پیش بیاید نماز واجبشان را ترک می کنند. خواهران عزیزم برادران گرامم، من گمان نمی کنم در عالم هستی از بدو خلقت تا پایان خلقت مصیبتی بالاتر از مصیبت کربلا متصور بشود.

در زیارت عاشورا می خوانیم:

«يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ لَقَدْ عَظُمَتِ الرَّزِيَّةُ وَ جَلَّتْ وَ عَظُمَتِ الْمُصِيبَةُ بِكَ عَلَيْنَا وَ عَلَى جَمِيعِ أَهْلِ الْإِسْلَامِ وَ جَلَّتْ وَ عَظُمَتْ مُصِيبَتُكَ فِي السَّمَاوَاتِ عَلَى جَمِيعِ أَهْلِ السَّمَاوَات»‏

ای ابا عبدالله همانا تعزیتت بزرگ و مصیبتت در جهان بر ما شیعیان و تمام اهل اسلام سخت و عظیم و ناگوار و دشوار بود. و تحمل آن مصیبت بزرگ، در آسمانها بر جمیع آسمانیان، سخت و دشوار بود.

مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد، شیخ طوسی؛ ج2، ص 774

یعنی اصلا این مصیبت مصیبتی است که تمام آسمان و زمین را تحت تاثیر قرار داد. ولی با این مصیبت طاقت فرسا و جانکاه که می گوید از کوفه که راه افتادیم تا شام، یک مرتبه نافله اش، اصلا تعبیر دارد «نوافلش»! نافله صبح و ظهر و عصرش خب نافله ظهر خودش هشت رکعت است. نافله عصر هشت رکعت و نافله مغرب و غیره یا حداقل نافله هایی که در سفر نمی افتد حداقلش، مثل نافله صبح ، نافله مغرب، نافله عشاء بنا به نقلی نافله شب که دیگر در سفر و حضر ندارد. امام سجاد می فرماید:

«إنّ عمّتي زينب كانت تؤدّي صلواتها من قيام، الفرائض و النوافل عند سير القوم بنا من الكوفة إلى الشام، و في بعض المنازل كانت تصلّي من جلوس. فسألتها عن سبب ذلك؟ فقالت: اصلّي من جلوس لشدّة الجوع و الضعف»‏

عمه ام زینب در طول مسیر ما از کوفه به شام، تمام نمازهای واجب و مستحبی خود را ایستاده می خواند. ولی در بعضی از منزلگاهها، نشسته می خواند. من از علت این کار پرسیدم. گفت: به خاطر شدت گرسنگی و ضعف جسمی، نمازم را نشسته می خوانم.

عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآيات و الأخبار و الأقوال؛‏ بحرانى اصفهانى، ص 954‏

می فرماید در بعضی از منازل، عمه ام زینب نشسته نافله شبش را می خواند از شدت ضعف و از شدت گرسنگی. خیلی واقعا عجیب است. نمی دانم چه هست آدم بعضی وقتها یک تکه هایی از زندگی این بانوی بزرگوار را می خواند واقعا مبهوت می ماند. خدای عالم قلب فولادین به این خانم داده. قلب آهنین داده. چه کرده در برابر آن مصیبت ها می گوید خدایا این قربانی ها ی کوچک را از ما بپذیر.

اینها واقعا درسی است برای بشریت البته زینب کبری از همان اوائل کودکی با مصائب دست و پنحه نرم کرده یا به قول یکی از شعرا دارد که:

نظر کرده به مادر میان در و دیوار /همان قصه مسمار امان از دل زینب /

از آن سیلی صورت که شد قاتل زهرا / همان غربت کبری امان از دل زینب /

چه شد کرب و بلایی به آن قد خمیده / بدید رأس بریده امان از دل زینب/

نمک پاش دلش بود همان دشمن ایمان / کتک زد به یتیمان امان از دل زینب

من می خواهم از همه بینندگان عزیز مخصوصا خانم ها، کوچولوهایی که پای گیرنده ها نشسته اند بیایید زندگی تان را با زینب کبری گره بزنید.

توصیه ای اخلاقی، برای برقراری ارتباط با حضرت زینب (سلام الله علیها)

گره زدن هم خیلی هزینه نمی برد من یک چیزی را امشب می گویم حالا آنهایی که این عرض من را چون خودم عامل هستم یقین دارم اثر می گذارد. ببینید عزیزان هر نمازی که می خوانید بعد از هر نماز تلاش کنید یک یا سه تا صلوات اگر می توانید سه تا توحید که یک ختم قرآن است هدیه کنید به حضرت زینب. ولی ترک نکنید چون در روایت ما داریم عمل کم ادامه دار، بهتر از عمل زیاد کوتاه مدت است.

تلاش کنید و لو با یک صلوات فرستادن روح ایشان را شاد کنید. ولی هر نماز که می خوانید ترک نکنید یک مدتی یک سه، چهار ماه که بگذرد یک ارتباط خاصی میان خودتان و زینب کبری احساس می کنید آن وقتی است که در خانه حضرت زینب رفتی دیگر شما را دست خالی بر نمی گرداند.

یکی از مراجع بزرگوار حالا الان دقیقا در ذهنم نیست آیت الله العظمی اراکی هست یا مرحوم مقدس اردبیلی یکی از اعاظم که می گوید اگر می خواهید از حضرت ولی عصر حاجت بگیرید او را قسم بدهید به مظلومیت عمه جانش زینب کبری. یا خدا را قسم بدهید به قلب شکسته زینب کبری به آبروی زینب کبری قسم بدهید.

تلاش کنید دوستان بعد از هر نمازتان حداقل با یک صلوات یعنی با حضور، نه اینکه مثل نماز فکرتان جایی دیگر باشد، خلاصه یک «اللهم صل علی محمد و آل محمد» لقلقه زبان نشود یعنی با حضور خدایا درود بفرست بر محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) تلاش کنید با یک صلوات فرستادن زندگی تان را با عنایت زینب کبری (سلام الله علیها) گره بزنید آن وقت وقتی نتیجه را دیدید بنده را هم دعا کنید.

مجری:

سر نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود / کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود

قهرمان کربلا و در واقع حماسه ساز واقعه کربلا بعد از عاشورا حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) حالا جالب هست حضرت استاد شما در بین فرمایشاتتان گاهی می خواستید از حضرت زینب تجلیل کنید ناخودآگاه نام حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا بر زبان جاری می شد. این حالت برای ما هم هست. آخر یک شاید نمی دانم داستان هست که گاهی این اتفاق می افتد در هر صورت اینها همه خانواده اهل بیت هستند. همه پاک هستند همه مطهر هستند دست توسل ان شاء الله بجوییم بر همه آنها مخصوصا بر زینب کبری (سلام الله علیها).

ما ان شاء الله بحثمان را ادامه خواهیم داد در محضر آیت الله دکتر حسینی قزوینی. شما هم می توانید باز عرض می کنم برای ما پیامک بدهید اگر در خصوص مناسبت امشب رحلت حضرت زینب کبری (علیها السلام) یا در خصوص وجود مقدس آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) که زین اب است که حضرت زینب زینت پدر هست و پدر کسی نیست جزء آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) که فخر عالم و آدم و همه بشریت هست و ان شاء الله ما هم دست توسل بجوییم بر این عزیزان.

حضرت استاد ما بحثمان رسید به اینجا که بحث فدک را داشتیم ادامه می دادیم که حضرت صدیقه طاهره فدک را به عنوان ملک شخصی آمدند و از خلیفه اول طلب نمودند گفتند آقا این ملک شخصی من هست. هدیه پیغمبر به من هست.

ولی متاسفانه خلیفه اول جناب ابوبکر از حضرت طلب بینه و شاهد کردند گفتند شاهد بیاورید دلیل بیاورید بینه بیاورید. حضرت زهرای مرضیه پس از اینکه حالا خلیفه اول مطالبه بینه کرد، حضرت امیر را بردند ام ایمن را بردند رباح را بردند اینها شهادت دادند که پیغمبر فدک را داده و ملک شخصی حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است. ولی خلیفه اول نپذیرفت.

اینها خلاصه مطالبی بود که حضرت عالی در برنامه گذشته فرمودید. منتهی می خواهیم قدری در خصوص این موضوع که حالا مراتبش را من عرض کردم یک به یک اینکه شاهد آوردند و خلیفه اول نپذیرفت این را در منابع اهل سنت بفرمایید تا ان شاء الله سوالات بعدی را هم خدمتتان عرض بکنم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید ما در رابطه با قضیه فدک بنا شد که یک مقداری مفصل بحث بشود. بحث سر این بود که آیا فدک ملک شخصی نبی مکرم هست یا ارث است؟ صدیقه طاهره هست خب!

بعضی ها روی این یک مقداری مخصوصا «ابن تیمیه» این ناصبی خبیث، خیلی تلاش می کند که خلاصه تردیدی ایجاد کند یا شیعه ها می گویند ملک است اینکه خودش به عنوان ارث در خواست کرده ما روایات متعددی از منابع اهل سنت آوردیم بر اینکه نبی مکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که این فدک را که ملک طلق خودشان بوده به حضرت زهرا بخشیدند این از تفاسیر و کتابهای کلامی و تاریخی شان با سندهای متعدد آوردیم.

اولاً ملک پیغمبر بود سند آوردیم پیغمبر به حضرت زهرا بخشید این را هم سند آوردیم. من گمان نمی کنم دیگر کسی در این زمینه شبهه ای برایش باقی مانده باشد. نکته بعدی که وقتی فدک را تصرف کردند با این تعبیری که ابن شبه نمیری و دیگران دارند ابن حجر عسقلانی آوردیم که داشتند:

«ان ابابکر انتزع من فاطمه فدک»

ابابکر فدک را از فاطمه گرفت

صدیقه طاهره آمد گفت این فدک را پدرم به من داده. مدارک متعددی هم ذکر کردیم از منابع عزیزان اهل سنت. خلیفه اول گفت که اگر همچنین چیزی هست شما شاهد بیاورید. با اینکه خب اولا فدک دست حضرت زهرا بود. ملکش بود. کسی که مثلا در یک خانه ای می نشیند در یک زمینی زراعت می کند نمی آیند بگوید آقا این را از کجا آوردی؟

قاعده «ید» کاملا حاکم هست. و این بر خلاف این قاعده اسلامی بود که آمدند گفتند که شما شاهدت کیست! و ثانیاً مگر یک پدری چیزی را به فرزندش می خواهد بدهد همسایه ها را جمع می کند آی همسایه ها جمع بشوید من می خواهم مثلا این فرش را به این دخترم بدهم! این زمین را به این دخترم بدهم! این ماشین را به این دخترم بدهم! آن زمان هم که دیگر محضری و ثبت اسنادی و غیره هم نبود که بیایند چیز کنند ولی با همه اینها این همه روایات ما نقل کردیم که گفتند رسول اکرم فدک را به صدیقه طاهره هبه کردند. علی ای حال از حضرت مطالبه شاهد و بینه کردند امیر المومنین آمد شهادت داد امام حسن و امام حسین شهادت داد ام ایمن شهادت داد رباح شهادت داد خب اینها را در جلسه گذشته آوردیم.

آیا شاهد خواستن از حضرت زهرا، با آنهمه فضائل نقل شده؛ صحیح بود؟

حالا با تحلیل جلسه گذشته سوال حضرت عالی این بود که اصلا این یک بحثی ما داشتیم که اصلا حضرت زهرا با آن فضائلی که دارد و با آن بیاناتی که نبی مکرم و عایشه همسر پیغمبر درباره صدیقه طاهره دارد آیا از حضرت زهرا باید بینه خواست؟

و نمونه اش را هم آوردیم که پیغمبر اکرم در مواردی که افراد شهادت می دهند بر ورود یا خروج ماه قمری، به مجرد شهادت دادن یک شاهد، می پذیرد و دستور می دهد روزه بگیرند روزه بخورند.

یا در قضیه جابر خود خلیفه اول وقتی جابر گفت پیغمبر به من وعده داده بود از مالی که از بحرین که می آید به من 500 دینار بدهد خلیفه اول به جای 500 دینار 1500 دینار به او داد. یعنی سه برابر!! حتی ما از «ابن حجر»، «بدر الدین عینی» آوردیم بر اینکه گفته بودند این «جابر»، صحابی هست اگر ما از صحابه بخواهیم بینه مطالبه کنیم این بر خلاف کتاب است!! بر خلاف سنت است!! اگر جابر راست نگوید چه کسی می خواهد راست بگوید؟ حتی یک مسلمان نمی آید به پیغمبر دروغ ببندد چه رسد به صحابی!

ولی این آقایان در رابطه با حضرت زهرا همین را هم قائل نبودند که آیا حضرت زهرا که وقتی می گوید پیغمبر به من عطا کرد نستجیر بالله دروغ می گفته!؟

علی ای حال ان شاء الله، نعم الحکم الله به تعبیر حضرت امیر (سلام الله علیه) و ما در جلسه گذشته هم گفتیم حضرت امیر (سلام الله علیه) با توجه به آیه تطهیر عصمت او مطرح است. خدای عالم بر پاکی او و طهارت او شهادت داده.

حضرت امیر صحابی که بوده! به قول شما مگر صحابی را عادل ندانیم چه کسی را عادل بدانیم. حداقلش بابا داماد پیغمبر نیست، خلیفه چهارم هم نیست، ولی یک صحابی هست یا نه؟ یا یک مسلمان هست یا نه؟ حکم اولیه در مسلمان راست گفتن است الا خلافش ثابت بشود.

لذا ما بحث آیه تطهیر را ما مفصل مطرح کردیم که آیه تطهیر کاملا بی نیاز می کند فرد را از هر گونه تعدیل و توثیق. بلکه آیه تطهیر تعدیل خدای عالم است این آقایان از آیه 100 سوره توبه «وَ السَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهاجِرينَ وَ الْأَنْصار» می آیند بر عدالت 120 هزار صحابه استدلال می کنند. یا آیه 18 سوره فتح «لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنينَ إِذْ يُبايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ» را مطرح می کنند.

بابا، علی جزء السابقون هست یا نه؟ جزء بیعت رضوان هست یا نه؟ جزء مبارزین بدر هست یا نه؟ حداقلش این است.

آیا یک فردی که این همه فضیلت دارد و این همه سابقه دارد و قطعی هم هست ولی متاسفانه شهادت او مورد قبول قرار نمی گیرد می گویند نه باید یک مرد دیگر بیاید خب رباح هم آمد خب چرا ندادند؟ حسن و حسین آمدند خب چرا ندادند؟ این که چهار تا مرد شد دیگر و ام ایمن آمد ام ایمنی که پیغمبر شهادت به بهشتی بودنش داده بود. چرا فدک را ندادند؟ من در خدمت حضرت عالی هستم.

مجری:

خواهش می کنم حضرت استاد! یک نکته ای را فرمود در بین فرمایشاتتان که قبول نکردن شهادت حضرت امیر (علیه السلام) مخالف با آیه تطهیر هست که البته در برنامه گذشته مفصل در موردش صحبت کردید. الان هم یک اشارة مایی به آن داشتید.

آیا رد کردن شهادت حضرت امیر؛ مخالفت با آیه مباهله نیست!؟

اما ذهنم رفت به سمت یک آیه دیگر که آن هم یک نقش ویژه ای وجود مقدس آقا امیر مومنان علی علیه السلام در این آیه دارد و آن آیه مباهله هست که در آیه مباهله حضرت امیر به عنوان نفس پیغمبر معرفی شده است. «انفسنا و انفسکم» به عنوان نفس پیامبر حالا رد شهادت حضرت امیر علی علیه السلام اینجا مخالفت با آیه مباهله نیست واقعا!؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نکته قشنگی است جناب آقای حاج علی آقا. واقعا اینها دردهایی است و واقعا مظلومیت امیر المومنین را می رساند.

به تعبیر علامه امینی، آن علی شناس معاصر ما، می گفت: خدا از اول خلقت تا آخر خلقت به من عمر بده و بنشینم بر مظلومیت علی گریه کنم!

یعنی واقعا این شکلی است. خدا می داند من بارها هم گفتم بالاترین مظلومیت علی این است که علی را نشاختند. تصور کردند علی هم همانند افراد دیگر هست. حتی بعضی ها را هم از علی مقدم داشتند.

من والله نمی دانم واقعا این روایتهایی که عزیزانمان نقل کردند در کتابهای خودشان آیا هیچ تدبیری تدبری دقتی در این روایتها می کنند!؟ یا شما ببینید شاید بیش از پنجاه ، شصت روایت در ذیل همین آیه مباهله آوردند می گوید بابا در خود «صحیح مسلم» آمده دیگر صحیح مسلمی که بعد از قرآن اصح الکتب است. حتی بعضی ها می گویند صحیح مسلم از صحیح بخاری هم صحتش بیشتر هست!

این کتاب «صحیح مسلم» هست ببینید می گوید:

«وَلَمَّا نَزَلَتْ هذه الْآيَةُ (فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ) دَعَا رسول اللَّهِ عَلِيًّا وَفَاطِمَةَ وَحَسَنًا وَحُسَيْنًا فقال اللهم هَؤُلَاءِ أَهْلِي»

وقتی که این آیه نازل شد، پیغمبر علی و فاطمه و حسن و حسین را فراخواند و فرمود: خدایا اینها اهل بیت من هستند.

صحيح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري، دار النشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج4، ص 1871، ح 2404

خود ابن تیمیه می گوید بابا زنهای پیغمبر امهات المومنین بودند ولی پیغمبر اکرم برای مباهله هیچ کدام از امهات المومنین را نبرد! به جای «نساءنا» زهرای مرضیه را برد و دیگر فرزندان پیغمبر بودند. ولی از آنها هیچ کدام را نبرد حسن و حسین را برد و از صحابه ابوبکر و عمر و عثمان و دیگران بودند ولی پیغمبر اکرم علی را برد.

خب ببینید برای چه رفتند آنجا؟ این را من از عزیزان خواهش دارم خوب دقت کنند اصلا مباهله برای چه بود؟ پیغمبر اکرم با نصارای نجران مناظره کرده محاجه کرده اینها زیر بار نرفتند پیغمبر اکرم فرمود که خب حالا که حرف من شما را قانع نمی کند، اگر راست می گویید در مذهب خودتان و در دینتان بیایید مباهله کنیم. مباهله یعنی به همدیگر نفرین کردن آدابی دارد از معجزات اسلام هست.

شوخی هم نیست خود امام صادق هم فرمود با مخالفین مناظره کنید و اگر چنانچه کار به اینجا کشید مباهله هم کنید. و باهلوهم دستور دادند ائمه به ما مباهله هم بکنید:

«بينوا للناس الهدى الذي أنتم عليه، و بينوا لهم ضلالهم الذي هم عليه و باهلوهم في علي بن أبي طالب (عليه السلام)»

امام کاظم به محمد بن حکیم فرمود: با مردم بحث و مناظره کن. و حقی که خودت به آن اعتقاد داری را برای آنها بیان کن. و راه گمراهی که آنها بر آن هستند را برای آنها بیان کن. و با اینها در مورد حقانیت علی بن ابی طالب مباهله کن.

تصحيح اعتقادات الإمامية، الشيخ المفيد: ص 71

در بحث ولایت بارها هم ما اینجا اعلام کردیم ما حاضریم در توسل در امامت در هر چیزی که می خواهند مباهله کنند بیایند. این تخم و ترکه های وهابی ها که این همه دارند جولان می دهند واقعا اگر مرد میدان هستند، مرد علم هستند، بیایند.

الان دیگر شبکه ولایت یک شبکه عمومی است برای همه عزیزان اهل سنت و غیره حتی مسیحی ها هم می آیند اینجا صحبت می کنند ما حرفشان را پخش می کنیم. خیلی از بزرگواران اهل سنت آمدند ما این تریبون شیعه را به صورت زنده در اختیارشان قرار دادیم و حال آنکه شما سابقه ندارد در این سی، چهل سال اخیر یکی از تریبونهای وهابی را به اندازه ده دقیقه در اختیار یک شیعه قرار بدهند!

در بحثهای مناظره هم بوده در شبکه مستقله یا صفا و غیره آن مجری شیطانشان می آمد می دید همین که یک بچه شیعه دارد خوب بالندگی می کند مطلب را می خواهد بپزد بلافاصله حرفش را قطع می کرد، سوال پیچ می کر،د از این شاخه به آن شاخه می پراند و یا در بعضی از مناظره ها مثل مناظره ای که با آن بابا داشت پا شد شروع کرد او را کتک زدن با لنگه کفش او را از جلسه بیرون کرد! آن هم هیچ حرف هم نمی زد!!

اینکه بیایند یک تریبون را به اندازه یک ربع در اختیار شیعه قرار بدهند شیعه بیاید حرفش را بزند آنها هم بعد بیایند حرفشان را بزنند.

علی ای حال در اینجا نبی مکرم می خواهد برود آنجا برای مباهله. آقا شما نمی گویید مگر ما حقیم بیاییم همدیگر را نفرین کنیم. خدا هر کس را که باطل است نابود کند. اگر من باطلم خدا من را نابود کند اگر شما باطلید آقای نصاری نجران، شما را نابود کند. رفته برای چه برای اینکه ثابت کند اسلام حق است!

مجری:

و به هر صورت جان خودش و اهل بیتش در خطر است

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله در خطر است. اگر واقعا نستجیر بالله ایمان قطعی به حقانیت خودش نداشت نمی رفت. عزیزترین عزیزش را هم برده آنجا برای چه؟ اینکه پیغمبر راست می گوید پیغمبر پیغمبر هست یعنی برای رسالت پیغمبر، صداقت پیغمبر، حقانیت اسلام، حضرت علی، زهرا، حسن و حسین رفتند آنجا سه چیز را ثابت کنند:

یک: حقانیت اسلام را ثابت کنند. شهادت بدهند بر حقانیت اسلام.

دو: صداقت پیغمبر

سه: رسالت پیغمبر

خب بابا یک کسی که از طرف خدای عالم برای حقانیت اسلام، صداقت پیغمبر، رسالت پیغمبر، رفته شهادت داده، آیا از انصاف است که شما بیایید شهادت او را رد کنید؟

وقتی نصارای نجران آن ریئسشان چشمش افتاد به سیمای نورانی حضرت امیر حسن و حسین برگشت به قومش گفت من می بینم پیغمبر یک کسانی را با خودش آورده اگر اینها دست به دعا بردارند ریشه تمام مسیحی ها تا ابد از صفحه گیتی کنده می شود! ما مباهله نمی کنیم چون مباهله کنیم نابود می شویم. حاضریم جزیه بدهیم. نه مباهله می کنیم نه مسلمان می شویم. مسیحی می مانیم جزیه می دهیم.

خب ببینید این حضرت امیر (سلام الله علیه) برای این قضیه رفته و جالب این هست که دوستان عزیز این کتاب «تفسیر ابن کثیر دمشقی» هست شاگرد آقای ابن تیمیه حرانی ببینید این تعبیری که می آورد که جابر می گوید:

« قدم على النبي العاقب والطيب فدعاهما إلى الملاعنة فواعداه على أن يلاعناه الغداة قال فغدا رسول الله فأخذ بيد علي وفاطمة والحسن الحسين... وفيهم نزلت تعالوا ندع أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُم»

عاقب و طیب به نزد پیغمبر آمدند و حضرت آنها را به ملاعنه دعوت کرد. آنها وعده فردا را دادند برا ملاعنه. فردا پیغمبر دست علی و فاطمه و حسن و حسین را گرفت... و آیه مباهله در حق اینها نازل شد.

تفسير القرآن العظيم، اسم المؤلف: إسماعيل بن عمر بن كثير الدمشقي أبو الفداء، دار النشر: دار الفكر - بيروت – 1401؛ ج1، ص371

جابر می گوید «و انفسنا و انفسکم» رسول الله و علی بن ابی طالب است. مراد از «انفسنا» نبی مکرم و امیر المومنین هست. نفس ما پیغمبر است. مراد از نفس، علی بن ابی طالب است. «ابناءنا» حسن و حسین هست. «نساءنا» حضرت زهرا (سلام الله علیها) است.

دیگر از این واضح تر از این روشن تر و بعد ایشان می گوید حاکم در مستدرکش آورده و گفته صحیح هست و شرائط صحیح مسلم را دارد.

خب ببینید این دیگر خیلی واضح و روشن هست. من گمان نمی کنم بحث خیلی بحث علمی سختی باشد. فهمش مشکل باشد. یا مثلا احتیاج به یک دقت بیشتری مثلا بعضی از عزیزان زنگ می زنند می گویند مطالعه می کنم، فکر می کنم بعد جواب می دهم.

این دیگر ما صفحه کتاب را هم نشان دادیم برای عزیزان. جلد کتابش هم ما نشان دادیم از اول تا آخر روایت هم آوردیم دیگر بدون تقطیع. آقایان نگویند آقا اول روایت را آورد آخر روایت را آورد وسط روایت را نیاورد! همه عزیزان بیننده کتاب و جلد کتاب و آن صفحه کتاب روایش هم برادشتند دیدند. الان هم الحمد الله این کتابها در اینترنت هم هست خیلی به راحتی عزیزان نرم افزار هم نداشته باشند از اینترنت به سادگی می توانند این کتابها ار دانلود کنند و مشاهده کنند.

مجری:

حالا من استاد برای خودم قابل قبول نیست من این را خواهش می کنم دوستان بیننده هم یک مقدار فکر بکنند. یک ملکی که برای خود پیغمبر بوده برای خود پیغمبر بوده این بخشیده و هدیه داده و در بست در زمان حیاتش داده به حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها). بعد آقای خلیفه می آید این را می گیرد و طلب بینه می کند و شاهد می خواهد. اصلا از حضرت زهرا شاهد و دلیل و برهان و بینه خواستن معنا ندارد بعد حالا برای اینکه حضرت صدیقه طاهره ثابت بکند، می رود شاهد می آورد چه کسی را می آورد اصلا گذشته از همه آنها امیر المومنین را می آورد. امیر المومنین خلیفه چهارم شما عزیزان اهل سنت است. به نظر شما اگر علی بیاید به یک چیزی شهادت بدهد باید پذیرفت یا نباید پذیرفت؟ یک کمی فکر بکنیم کسی که دارای فضائل فراوان هست.

آیا رد شدن شهادت محبوب ترین افراد نزد پیغمبر؛ قابل قبول است؟

حالا استاد! اینهایی که شما بیان می فرمایید دائم ذهنم می رود به سمت چیزهای دیگر آن جایگاه ویژه و با منزلتی که حضرت امیر مومنان علی (علیه السلام) دارد خب ما در منابع اهل سنت آمده از خود عایشه ام المومنین همسر پیغمبر که مگر ایشان نگفتند که محبوب ترین انسانها نزد رسول گرامی اسلام، «علی» بوده. حضرت امیر مومنان حضرت علی علیه السلام بوده.

حالا خوب از ابعاد مختلف ما می گوییم پنجره های مختلف را باز بکنیم به این موضوع نگاه بکنیم خوب شهادت چنین آدمی که محبوب ترین افراد نزد پیغمبر هست آن هم به نقل عایشه باز هم باید رد بشود ؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله این هم باز یک زاویه دیگری از مظلومت آقا امیر المومنین (سلام الله علیه) و فضیلت امیر المومنین هست. خب پیغمبر اکرم نستجیر بالله یک کسی که به دروغ بیاید بگوید پیغمبر این فدک را بخشیده، یعنی کسی که دروغ بگوید محبوب پیغمبر می باشد؟

آقایان می گویند آیه 18 سوره فتح «لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنينَ إِذْ يُبايِعُونَكَ» راضی شد از مومنین. مگر می شود خدای عالم از یک کسی راضی باشد و آن بعدا مثلا گناه کند اهل جهنم باشد. بد کند خب بابا این که دیگر محبوب ترین انسانها نزد پیغمبر است. پیغمبر اکرم مگر فرد عادی است هر فردی را به عنوان محبوبترین فرد انتخاب بکند. مگر خود قرآن نمی گوید:

(وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحى)

و هرگز از روى هواى نفس سخن نمى‏گويد. آنچه آورده چيزى جز وحى نيست كه به او وحى شده است.

سوره نجم (53): آیه 3 و 4

حالا عزیزان این را هم بد نیست گرچه ما قبلا هم عرض کردیم ببینند این کتاب مسند جناب آقای «احمد بن حنبل» هست با تحقیق «حمزه احمد زین» که این هم جلد 14 حدیث 18333 روایت هم خود محققش می گوید

«اسناده صحیح»

سندش هم صحیح است

آقایان نگویند که یک روایتی آوردند که سندش مشکل دارد. ببینید از اول راویت تا آخر روایت هم آقایان دقت کنند ما دیگر چیزی جا نمی گذاریم. روایت از ابو نعیم هست و یونس و عیزار و نعمان بن بشیر مستقیم از ابوبکر اجازه گرفت که بیاید خانه پیغمبر یعنی خانه عایشه:

«فَسَمِعَ صَوْتَ عَائِشَةَ عَالِياً وَهِىَ تَقُولُ»

صدای عایشه را شنید خیلی بلند به پیغمبر می گوید

آقا جان! این را عایشه یا راست می گوید یا دروغ می گوید نستجیر بالله. می گوید

«والله لقد عَرَفْتُ ان عَلِيًّا أَحَبُّ إِلَيْكَ من أبي وَمِنِّى»

به خدا قسم این را من فهمیدم و شناختم که علی در نزد تو، از من و پدرم محبوب تر است.

این دیگر کتاب «کافی» نیست که شما بیایید بگویید از اول تا آخرش باطل است! «بحار» نیست که از اول تا آخرش باطل باشد! این دیگر مسند احمد بن حنبل هست و روایتش هم صحیح است می گوید: دو مرتبه یا سه مرتبه این حرف را عایشه زد. یعنی عقیده داشت قسم هم دارد می خورد.

خب به ما بفرمایید آیا این راست است یا دروغ است؟ اگر دروغ است خب شما نستجیر بالله به همسر پیغمبر نسبت دروغ می دهی! و دون شأن شماست! و اگر راست و حقیقتا هم راست است خب یک کسی که محبوب ترین انسانها در نزد پیغمبر هست آیا این می آید به خاطر چهار وجب زمین به پیغمبر دروغ ببندد؟ شهادت دروغ بدهد؟ اینجا آیا این به قول «أ من الانصاف یابن الطلقا» این واقعاً انصاف است؟ به تعبیر زبنب کبری. بعد ابوبکر می آید و می خواهد حمله کند می آید دخترش را بزند می گوید:

«يا بِنْتَ فُلاَنَةَ الا أَسْمَعُكِ تَرْفَعِينَ صَوتَكِ على رسول اللَّهِ»

ای دختر فلانی! من نشوم که تو صدایت را بر سر پیغمبر بلند کنی!

خب ببینید «اعیزار بن حریث» هم ثقه هست، از تابعین هست و مسلم هم روایت کرده از او. خب این دیگر واضح و روشن است و احتیاجی نه به دقت دارد نه به مطالعه دارد کتابش را هم آوردیم از اول تا آخر.

مجری:

قسم می خورد که محبوب ترین افراد نزد پیغمبر، امیر المومنین علی (علیه السلام) است.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله و عزیزان هم که می گویند افضل بر طبق خلافت است. این روایت این عقیده را هم باطل می کند که عایشه می گوید علی بن ابی طالب از خود من و از پدرمن در نزد تو محبوب ترین است دیگر چکار کنیم این هست!

لذا این طور روایت ها یک مقداری دقت بیشتری می خواهد و یک مقدار ما آن تعصب ها را کنار بگذاریم و بیاییم قبل از آنکه مرگ فرا رسد و دیگر فکر ما کار نکند و پشیمانی ما به جایی نرسد، ندامت ما فایده ای به حال ما نداشته باشد، برگردیم.

من برای بدبختی اینها دلم می سوزد!!

من هم به شیعه ها می گویم هم به سنی ها می گویم بابا بروید از مذهبتان تحقیق کنید از دینتان تحقیق کنید. در مسائل دینی و اعتقادی تقلید باطل است. ببینید الحمد الله اگر زمان گذشته یک کسی می گفت من امکان تحقیق برایم نیست امکان پژوهش نیست الان الحمد الله رب العالمین کتاب در دسترس همه هست. نرم افزارهای علوم اسلامی در اختیار همه هست. این اینترنت در حقیقت همه کتابها هست.

مطالب اینجا هست این ماهواره ها خب ببینید این بحثهایی که ما داریم می کنیم شما نگاه کنید این آقایان در این شبکه های وهابی شیطانی شان دو ساعت سخن پراکنی می کنند یک مدرک هم نمی دهند!!

من همین دو روز قبل بود در یکی از این شبکه های عربی دیدم که یک آقایی را آورده بودند که واقعا آدم نگاه می کرد وحشت می کرد از قیافه اش، به قول آقای «حسن بن فرحان مالکی» که به آقای ملازاده گفت: خدای عالم چون قلب تو سیاه هست آدم پستی هستی قیافه ات هم چنین کرده!!

حالا ما کاری به آن نداریم. این بابا داشت حرف می زد که آقا اصلا کتابهای شیعه من اوله الی آخره باطل. من اوله الی آخره کذب. یعنی من حدود نیم ساعت نگاه کردم ببینیم یک حرفی می زند یک روایتی را مثلا بیاید بگوید این آقا روایت کافی به این دلیل رد است. همان یک کلیاتی آقایان می آیند و مطرح می کنند. این آقایان با عقلها هم آقا هر کس می خواهد چیز بشود خرافات را بگذارد کنار. نمی دانم متعه و خمس و مهدویت و غیره.

بابا اگر شما مرد هستید شما که به قول آقای ملازاده شهادت داد که عقل ندارید. دیگر کسی که عقل ندارد ما که نمی گوییم به قول حداقل «المومنین بعضهم اولیاء» بعض دیگر از باب ولایت هم بود

ولی حداقل نسبت به این آقای خدمتی بزرگوار ما هم که احترام کردیم به او خب بیاید همان در رابطه با صیغه بیاید مناظره کنیم و مباهله کنیم. دیگر از این بهتر؟ ما حاضریم در همین صیغه درباره خمس درباره مهدویت که شما همین طوری فله ای دارید حرف می زنید و هزار تا حرفتان سنار نمی ارزد مناظره کنیم.

من این برنامه که دوستانمان درست کرده بودند در رابطه با یک کلیپی ولادت امیر المومنین در کعبه، واقعا من امروز زنگ زدم به دوستان دست مریزاد گفتم و الحق من به نظرم بهترین کلیپی بود در این پنج سال دوستان ما درست کرده بودند. حرفهای چرند، حرفهای مزخرف، حرفهای باطل آقایان را نقل می کردند بعد کتابهای اهل سنت علمای اهل سنت را نشان می دادند.

آقا اصلا این قضیه ولادت علی در کعبه دروغ است! آقا دروغ است آقا جعلی است، آقا نه، دروغ نیست. خب علی رفته آنجا متولد شده خب بت خانه بوده مگر فضیلت است برای علی؟

خیلی عجیب است یعنی اینها هر روزی خلاصه یک آدم عادی زنگ می زنند به اینها ، اینها را به چالش می کشند من بعضی وقتها اینها که در می مانند در جواب دلم به حال اینها می سوزد. یعنی برای بدبختی اینها دلم می سوزد!!

دیشب بود یا دو شب قبل یک برنامه عربی داشتند یک بنده خدایی زنگ زد که دو تا سوال کرد. گفت: آقا از این مهمانتان سوال کنید ما متواتر ضعیف داریم یا نداریم! یک سوال دیگر هم کرد بعد بدون اینکه اینها را جواب بدهد گفت آقا شما یک کتابی درباره وهابیت نشان بدهید به من کتابی نوشته شده باشد آن هم داشت ترجمه می کرد من یک سوال کردم از این در جواب ماند گفتم آقا یک کتابی به ما معرفی کنید درباره وهابیت بابا این دارد سوال می کند آقا از این مهمانت بپرس ببین ما متواترضعیف هم داریم یا نداریم!

خب ببینید دوستان یعنی کسی یک دو شب سه شب شبکه ولایت را ببیند شبکه های اینها را هم ببیند قضیه واضح و روشن است. یعنی واقعا واضح و روشن است. اینها هم برای اینکه از قافله عقب نمانند از اتاق بغلی زنگ می زنند. دوستان ما افشاگری کردند یک نفر به نامهای مختلف ولی با یک صدا و با یک لحن یک روزی از تهران یک روز از مشهد یک روز از اصفهان. آقا من هدایت یافتم. چنین کردم...

بابا این مسخره بازی ها را بگذارید کنار. این دجال بازی ها را بگذارید کنار. تا چه وقت می خواهید مردم را به گمراهی بکشانید؟ تا چه وقت می خواهید مردم را به طرف آتش جهنم بکشانید؟ از خدا بترسید از قیامتتان بترسید والله تالله پشیمان می شوید آن روزی که شعله های آتش جهنم بدن شما را فرا بگیرد. پشیمان می شوید والله پشیمان می شوید.

دلیل بطلان شما؛ فرار از مناظره است!

دلیل بر بطلان شما هم، همین است که حاضر نیستید برای گفتگو و فرار می کنید. ما بارها گفتیم دیگر الان دیگر آن زمان نیست بیایید سیگنال به سیگنال تلوزیون به تلوزیون این مسئولتان بیاید قشنگ حسابی مدیریت هم ما شرط کردیم چون روی مدیریت شیطنتی اینها ما هیچ اعتمادی نداریم. ما امتحانمان را پس دادیم. الان همین می بینید عزیزان اهل سنت می آیند بعضا می آیند 20 یا 25 دقیقه اینجا حرف می زنند. یک بچه می رود آنجا همین که احساس می کنند این حرف برای زدن دارد بلافاصله قطع می کنند.

خیلی از سنی هایی که می روند آنجا می خواهند با اینها بحث بکنند در رابطه با عقائد باطلشان بلافاصله قطع می کنند. این بهترین گواهی است آقاجان قشنگ حسابی زنگ بزنید روابط عمومی شبکه. قشنگ برنامه ریزی بکنید. دو شب سه شب پنج شب شما حرفتان را بزنید ما هم حرفمان را می زنیم. دقیق هم تلاش می کنیم پنج دقیقه آقای خدمتی حرف بزند پنج دقیقه هم ما. یا دوستان ما حرف بزنند.

خوب بیایید دانه دانه اگر ایشان از رده خارج شد گفت آقا من نمی توانم نفر بعدی بیاد. اگر آن هم نمی توانم نفر بعدی بیاید. ما که حرفی نداریم.

ما خدا را شاکر هستیم که این توفیق را به ما داده که مطالب را مستدل و مستند بیان بکنیم. و تلاش هم می کنیم بر اینکه اهانتی صورت نگیرد. ما هم بارها گفتیم اهانت به مقدسات اهل سنت را ما گناه نابخشودنی می دانیم. عزیزان اهل سنت اگر من خودم یا دوستان یک جمله ای گفته باشیم بوی اهانت از او بیاید یا اهانت از او استفاده بشود ما رسما از همه عزیزان اهل سنت پوزش می طلبیم.

دیگراز این بهتر؟ از این واضح تر؟ یا نه، اگر کسی بیاید بگوید آقا شما فلان روز همچنین عبارتی گفتید این توهین است ما همانجا هم به این برادرمان یک هدیه تقدیم می کنیم که حداقل آمد یک اشکالی از ما گرفت چون اشکالی که از ما می گیرند ما را یک پله به طرف کمال نزدیک تر می کنند و اینکه همانجا از همه عزیزان اهل سنت ما پوزش می طلبیم.

من یک روز یک جمله ای نسبت به عایشه نقل کردم گفتم که «توهین به عایشه مثل تف سر بالاست» اینها آخر منطق هم نمی فهمند. ما معمولا می گویم کسی که مثلا به پدرش یا مادرش بخواهد جسارت کند تف سر بالاست.

یعنی این کلمه «تف سربالا» یعنی اگر کسی فحش بدهد فحش به خودش بر می گردد. این آقایان این را دیگر شق القمر کردند. فتح الفتوح کردند گفتند بله آقای قزوینی آمده نسبت به عایشه چنین گفته توهین به عایشه تف سربالاست و...

نمی دانم والله می فهمند یا نمی فهمند؟ نمی دانم چیست ما بارها آمدیم گفتیم آنهایی که نسبت فحشا نسیت به عایشه می دهند اینها اگر چنانچه واقعا موجب ایذاع پیغمبر باشد گرفتار لعن خدا می شوند. موجب تنقیص پیغمبر باشد قطعا ارتداد آور است.

اینها جرأت نمی کنند اینها را پخش کنند. من یک جمله ای از سید جعفر مرتضی نقل کردم گفتم ایشان در اینجا این را آورده و بعدش هم گفتم من به هیچ وجهی اظهار نظر هم نمی کنم. اول و آخر جمله من را برداشتند آن وسط یک جمله ای من گفته بودم عایشه شر است آن را برداشتند گویا اینکه یک چیزی را فتح الفتوح کردند برای اذهان. همان باعث شد که خیلی ها بیایند اینجا برنامه ما را ببیند و ببینند که ما با چه احترامی حتی دوستان شیعه ما از ما گلایه می کنند شما احترامی که به اهل سنت دارید نسبت به ما ندارید.

من در خدمت حضرت عالی هستم.

مجری:

خواهش می کنم. پس خلاصه این بخش این شد که شخصیتی که محبوب ترین افراد نزد پیغمبر هست، به شهادت جناب عایشه که قسم هم می خورد شهادت این شخص که محبوب ترین است، قاعدتا باید پذیرفته بشود ولی پذیرفته نشد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله و این هم من باز خدمت عزیزان هم بگویم در تکمیل فرمایشات آقای حاج علی آقا. آقای «ابن حجر عسقلانی» متوفی 852 در «فتح الباری» آدرسش هم رند هست ج 7 ص 27 ایشان می گوید به سند صحیح نقل شده که عایشه گفت:

«قَالَ اسْتَأْذَنَ أَبُو بَكْرٍ عَلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَسَمِعَ صَوْتَ عَائِشَةَ عَالِيًا وَهِيَ تَقُولُ وَاللَّهِ لَقَدْ عَلِمْتُ أَنَّ عَلِيًّا أَحَبُّ إِلَيْكَ مِنْ أَبِي»

ابوبکر برای ورود به نزد پیامبر اجازه گرفت. در این هنگام صدای عایشه را شنید که با صدای بلند می گفت به خدا قسم من دانستم که علی در نزد تو از پدرم محبوب تر است.

فتح الباري شرح صحيح البخاري؛ ابن حجر عسقلاني، احمد بن علي (م 852)، دار المعرفة، بيروت، 1379 هـ.ق؛ ج7، ص27

این دیگر خیلی واضح و روشن است این دیگر آنجا هم که ما گفتیم جناب احمد زین هم کاملا صحت روایت را تصحیح کرده. این هم باز صفحه فتح الباری آقایان ببینند این تعبیر هست

«وَأَخْرَجَ أَحْمَدُ وَأَبُو دَاوُدَ وَالنَّسَائِيُّ بِسَنَدٍ صَحِيحٍ عَنِ النُّعْمَانِ بْنِ بَشِيرٍ»

احمد بن حنبل، ابوداود و نسائی این روایت نعمان بن بشیر را با سند صحیح نقل کرده اند.

ببینید و «اخرج» اول عبارت است، «الحدیث» هم آخر عبارت است. آقایان نگویند بر اینکه روایتی که آقای ابن حجر آورده بود شما تقطیع کردید اولش را عرض کردید و آخرش را نگفتید من در خدمت حضرت عالی هستم.

مجری:

بسیار خوب. خیلی متشکرم ازشما حالا ما سوالات دیگری هم داشتم ان شاء الله می گذاریم برای برنامه های بعدی.

پس خلاصه کلام این شد که وقتی حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) طلب می کنند فدکی که خلیفه اول غصب کرده خلیفه اول طلب شاهد می کنند بینه می خواهند. امیر المومنین می آید. رباح می آید. ام ایمن می آید. امام حسن و امام حسین می آیند و شهادت می دهند ولی قبول نمی شود.

ما بحثمان فعلا در مورد شهادت امیر المومنین است که چرا باید شهادت حضرت امیر پذیرفته نشود؟ شخصتی که مصداق آیه مباهله هست. مصداق آیه تطهیر هست. آیه تطهیر در شان او آیه مباهله در شان او نازل شده. کسی که صادق ترین و محبوب ترین افراد نزد نبی گرامی اسلام هست. چرا باید شهادتش پذیرفته نشود؟ که اینها همه از منابع عزیزان اهل سنتمان اینها را بیان کردیم امیدوارم که مورد توجه تان قرار گرفته باشد.

بخشی از پیامک های بینندگان برنامه:

بحثهای ما ادامه دارد. ما فعلا می خواهیم در خصوص موضوع فدک صحبت بکنیم در جلسات آینده ان شاء الله همراهی بفرمایید. خب یک نگاهی هم داشته باشیم به پیامک های سراسر مهر ومحبت و لطف و مرحمت شما عزیزان بیننده ای که از جاهای مختلف لطف کردید پیامک دادید

آقا امید از خمینی شهر گفتند کنکوری هستم خلاصه دارند آماده می شوند برای دانشگاه رفتن که ان شاء الله آرزو می کنیم که موفق بشوند. گفتند برنامه تان را نمی بینم اما به یادتان هستم. بله برنامه ما را نمی بینند ولی پیامک را خلاصه دادند.

می دانند چه ساعتی برنامه ما شروع می شود و معلوم می شود که خلاصه آماده می شوند برای کنکور همین جا هم آرزو می کنیم موفق بشوند. جوانهای عزیز، آقا پسرها، دختر خانم هایی که شبانه روز دارند تلاش می کنند تا ان شاء الله موفق بشوند آن رشته مورد نظر خودشان مورد علاقه خودشان در دانشگاه ان شاء الله به آن برسند.

سلام جانم فدایت یا زینب کبری شفاعتم کن تا بیشتر از این شرمنده نشوم 911 پیامک فرستادند که فکر می کنم حالا برای منطقه شمال هستند.

السلام علیک یا زینب کبری نازنین زهرا از شهر رضا که ایشان هم برای ما پیامک فرستادند و عنایت خودشان را نشان دادند.

البته معمولا به همراه خانواده پدر و مادر همراهی می کنند گاهی به نیابت پدر و مادر برای نازنین زهرای عزیز پیامک می فرستند که ان شاء الله همیشه در ظل عنایات و توجهات حضرت صدیقه طاهره باشند.

آقا مرتضی بدیعیان پور از بندرعباس از شما هم ممنون هستم.

محمد ولی از شیراز دیگر حالا من عذر خواهی می کنم پیامکهایتان یا متن است یا شعر هست اینها زیاد هست.

محمد آقا از مشهد دعا بکنیم برای کسانی که ان شاء الله مجرد هستند و شرائط برایشان محیا بشود تا یک ازدواج سالم و صالحی داشته باشند. یک همسر شایسته ای داشته باشند هم آقا پسرها و هم دختر خانم ها.

حالا بگذریم از رحلت حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) مناسبهای شادی ما در پیش رو داریم البته مخصوصا ماه شعبان المعظم که پر است از مناسبتهای عید ان شاء الله شرایط فراهم بشود برای جوانهای عزیزمان به همین زودی آقا داماد بشوند یا عروس خانم.

گفتند که من فدایی حسین و زینب غلام زینب وحسین هستم 9163412

علی اصغر سهرابی از کرمانشاه از شما هم ممنون هستم.

و محمد حسین از مقدم از اهواز.

خانم موسوی از شما هم ممنون هستم پیامک شما هم به دست ما رسید.

محمد آقای عزیز از اصفهان که برایمان شعر فرستادند.

آقا یا خانم نجابت از استهبان فارس ایشان هم لطف کردند پیامک دادند حالا چقدر خوب هست که عزیزانی که پیامک می دهند اسم و فامیلی خودشان را برای ما بگویند تا ان شاء الله ما در برنامه به اسم خودشان هم اسمشان مطرح کنیم هم یادی از آنها بکینم و هم تشکر.

البته خیلی از عزیزان دیگری که لطف کردند و مرحمت کردند برای ما پیامک دادند ان شاء الله اگر فرصت شد در فواصل بعدی حتما پیامک های این عزیزان را هم خواهم خواند.

امشب شب شهادت گونه و رحلت شهادت گونه حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) است بانوی بزرگواری که زینت پدرش مولا امیر مومنان علی (علیه السلام) هست من اگر بخواهم یک مثال بزنم مثال قرآنی که «انا زینا السماء بزینة الکواکب» اگر در قرآن نگاه بکنیم خداوند متعال این ستاره هایی که در آسمانها هست این را به عنوان زینت قرار داده که وقتی نگاه می کنیم به ستاره ها آن عظمت و بزرگی خداوند متعال و این آسمانها را به آن پی می بریم خدا یک ستاره ای به آسمان «علی» داده و آن «زینب» هست که مردم نگاه بکنند به این ستاره پر فروغ و به جایگاه والا و شأن و منزلت آقا امیر مومنان علی علیه السلام برسند.

ان شاء الله همیشه این عشق و ارادت و محبت مولا امیر مومنان علی علیه السلام در دلهایتان پر باشد و لبریز و همیشه کامتان شیرین از این حلاوت حلاوت شیرینی محبت مولا امیر المومنین.

واقعا نشان بی نشان علی است. مظلوم عالم ما حتی در این مناسبتهای مثل شهادت یا وفات مثلا حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) که می شود یک شکلی باز یاد مولا در دلهای ما تداعی می شود منتهی از یک نوع دیگرش و آن مظلومیت و غریبی آقا امیر مومنان علی علیه السلام هست.

همانطوری که حضرت استاد بارها فرمودند مظلومیت علی به خانه نشینی 25 ساله نیست مظلومیت علی به این نیست که شهادتش را نمی پذیرند. مظلومیت علی به این نیست که در محراب عبادت فرق مبارکش را می شکافند. مظلومیت علی به نشناختن اوست. اینکه چرا نشناختند علی را و امروز هم متاسفانه گاهی می بینیم که نمی شناسند آن طوری که باید و شاید.

و گاهی این را عرض بکنم عزیزان در بین ما شیعیان هم مولایمان غریب و مظلوم است. بیایید این غبار غربت را حداقل ما شیعیان ما محبان ما که ولایت مولا را داریم از سر و روی مولا برداریم با تحقیقمان، با مطالعه مان، بشناسیم آن جایگاه ویژه مولا امیر مومنان علی (علیه السلام) را.

کتاب شریف نهج البلاغه را بخوانیم خطبه های قشنگ و زیبای حضرت کلمات قصار حضرت نامه های حضرت را بخوانید به اندازه سهممان تلاش بکنیم تا این غبار مظلومیت از سر و روی نورانی و مبارک مولایمان امیر مومنان علی علیه السلام حداقل در عصر خودمان برداشته بشود

تماس تلفنی بینندگان با برنامه:

ما از این لحظه به بعد در خدمت دوستان خوب بیننده مان هستیم صدای گرم شان را می شنویم فقط خواهشم این هست که عزیزانمان چه شیعه و چه اهل سنت مختصر و مفید صحبت بفرمایند که ما بتوانیم تلفن های بیشتری را پخش بکنیم.

اولین بیننده ما از مشهد مقدس آقا ابراهیم اسمشان هست آقا ابراهیم سلام.

«آقا ابراهیم» از «مشهد مقدس» (شیعه):

سلام خدمت شما و حاج آقا قزوینی

مجری:

خیلی متشکرم آقا ابراهیم اگر لطف بکنید یک کمی هم بلندتر صحبت بکنید ممنون می شوم ما در خدمتتان هستیم

بیننده:

من گفتم سنت، به خاطر اینکه اعتقاد دارم سنی واقعی ماییم که اهل بیت را بعد از سه هزار خورده ای سال برایشان ارزش قائلیم. من همان کسی هستم که جناب قزوینی قبل از محرم زنگ زده بودم که گفتم خدا به من توجهی نمی کند و شما یک ذکر از فاطمه زهرا دادید به من خیلی کمکم کرده تا الان. الان یک سوال دارم یک راهنمایی از شما و وقت دیگری نمی گیرم از بینندگان.

من از بچه گی یاد گرفتم دستم به زانویم می گیرم می گویم یا علی! می خواستم بگویم حاج آقا من 65سال سنم هست. نمی دانم تا الان چه حقی از کسی خوردم حسابش را ندادم. چه گناهانی کردم چقدر نماز و روزه قضا دارم چقدر نمی دانم! الان برای من توضیح بدهید اگر بخواهم جبران گذشته را بکنم چکار کنم؟

مجری:

درست است. البته آقا ابراهیم ما یک برنامه ای داریم در شبکه جهانی ولایت سه روز در هفته هم پخش می شود. عرض کنم به حضورتان بله برنامه «زمزم احکام» است که آنجا می توانید مطرح بکنید اما مختصر ان شاء الله استاد توضیح خواهند داد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

من متوجه سوالشان نشدم!

مجری:

گفتند حالا حق حقوقی ممکن است در طول عمرشان داشته باشند به دیگران مثلا حق کسی ضایع شده باشد چطور می توانند ادا بکنند این را؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

همان رد مظالم به اندازه ای که یقین کنند ذمه شان بری شده

مجری:

بسیار خوب. خیلی متشکرم آقا ابراهیم ان شاء الله به همین مقدار ولی اگر خوب مفصل تر خواستید ما سه روز در هفته بحث احکام را داریم آنجا می توانید مطرح کنید و جواب مصل تر را دریافت کنید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله نماز هم باید به قدر متیقین که انسان یقین کند که دیگر بیش از این نماز قضا نشده باشد

مجری:

درست است. عرض کنم که بیننده بعدی مان آقا امین هستند از تهران آقا امین سلام به شما سلام علیکم در خدمتتان هستیم آقا امین چه خبر در خدمتتان هستیم برادر!

«آقا امین» از «تهران» (شیعه):

سلام عرض می کنم خدمت شما و همه بیننده های محترم و خدمت حاج آقا هم دیگر سلام ویژه داریم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خواهش می کنم سلام علیکم

بیننده:

سلامت باشید. من فقط خیلی سریع می خواهم یک مطلبی در کتاب حق الیقین آیت الله مجلسی آمده من فقط خیلی سریع در حد یک دقیقه بگویم که وقت به بقیه هم برسد.

شبکه ها می گویند که حضرت زهرا اصلا حرف زده، نزده چرا اعتراض نکردند؟ نارضایتی خودش را اعلام نکرده؟ طلب حق خودش را نکرده؟ در یک جایی حضرت فاطمه خطاب به ابوبکر می فرمایند بگیر امروز فدک را بی معارضی و منازعی تا روز محشر تو را ملاقات کنم و در مقام حساب از تو سوال کنم. پس نیکو حکم کنند ه ای است خدا و طلب کننده حق محمد است. و وعده گاه قیامت است. و در قیامت زیانکار خواهی شد و ندامت فایده ای نخواهد بخشید و هر چیزی را قرار گاهی هست و بعد از آن خواهید دانست که کیست آنکه می آید به سوی او عذاب خوار کننده و حلول می کند بر او عذاب ابدی.

دیگر فکر کنم با این جملات دیگر مشخص است هم اعتراص بوده هم نارضایتی بوده و اینکه وعده عذاب داده شده .دیگر می گویم همه چیز فکر کنم مشخص بوده بعد هم از شبکه خودتان هم تشکر می کنم.

مجری:

ممنونم آقا امین عزیز درود بر شما. سلام به خانواده محترم برسایند. البته ما حالا جلوتر که برویم می رسیم به خطبه فدکیه حضرت صدیقه طاهره فاطمه شهیده (سلام الله علیها) آنجا مفصل فراز ها را مورد بحث و بررسی ان شاء الله قرار می دهیم. حالا که شما یک اشاره ای هم داشتید.

اما از اسلام آباد غرب آقا فرزاد پشت خط هستند و از عزیزان اهل سنت ما آقا فرزاد سلام به شما خوب ظاهرا صدای ما را آقا فرزاد نداشتند اگر که مجدد ارتباط برقرار شد ما حتما صدای ایشان را خواهیم شنید

اما باز از عزیزان اهل سنت ما پشت خط هستند آقا کامران از ارومیه سلام به شما آقا کامران

«آقا کامران» از «ارومیه» (اهل سنت):

سلام علیکم خسته نباشید.

مجری:

خیلی متشکرم در خدمتتان هستیم.

بیننده:

فقط یک سوال داشتم می خواستم از حاج آقا بپرسم. شاید مثلا جانشینی حضرت علی شاید هم در حدیثها آمده باشد بعد از سه خلیفه دیگر بر حق باشد!؟

مجری:

درست است. کجا چنین چیزی آمده؟

بیننده:

می گویم شاید. مثلا گفته باشند بعد از سه خلیفه ما در هر صورت به حق باشد. نه مثلا اول

خب آخر چنین چیزی آمده به نظر شما در منابع شما که بعد از سه خلیفه باشد. خب حاج آقا دیگر حدیث خوانند گفتند حضرت علی بر حق هست. مثلا در حدیث گفتند اسمش یادم رفت اسم کتاب را.

مجری:

خوب آقا کامران شما عنایت کن صدای تلوزیون را ببند چون این تاخیر صدا باعث می شود ما صدای شما را یک مقدار با مشکل مواجه بشویم.

حالا استاد توضیح بفرمایید

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید آقا کامران عزیز مثلا اگر پدر بزرگ شما حالا من نمی دانم در قید حیات هستند یا از دنیا رفتند، ببییند مثلا پدر بزرگ شما می گوید مثلا فلان پسرم بعد از من وصی من است. خب می گوید بعد از من وصی من است. می تواند مثلا بچه های دیگر حالا نگفته مثلا به عنوان نفر اول نفر دوم حالا عموی ما هم هست اول او وصی بشود دوم دایی ما وصی بشود؛ بعد بیاید این پسرش وصی بشود؟ آیا این طوری شما برداشت می فرمایید از وصیت نامه یک فرد عادی؟

بیننده:

نه والله من برداشت اینطوری یعنی من بفهمم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خدا اموات شما را بیامرزد. وقتی پیغمبر اکرم می فرماید علی وصی من هست. علی خلیفه من هست. بگوید:

«وَ أَنْتَ خَلِيفَتِي فِي كُلِّ مُؤْمِنٍ مِنْ بَعْدِي»

و تو خلیفه و جانشین بعد از من هستی برای تمامی مؤمنین.

السنة، اسم المؤلف: عمرو بن أبي عاصم الضحاك الشيباني، دار النشر : المكتب الإسلامي - بيروت - 1400، الطبعة: الأولى، تحقيق : محمد ناصر الدين الألباني؛ ج2، ص 565، ح 1188

بعد از من یعنی چه؟ یعنی بعد از وفات من. بعد از رحلت من علی وصی بعد از من هست. یعنی بعد از وفات من. یعنی عرف این را می فهمد. یعنی همه این را می فهمند اگر نظرش باشد که مثلا علی وصی من هست وصی چهارم این احتیاج به قرینه دارد احتیاج دارد باید بگوید پیغمبر پیغمبر اکرم «وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحى» ضمن اینکه باید آنها را هم بگوید.

نفر اول این آقا؛ نفر دوم این؛ نفر سوم این؛ نفر چهارم هم علی ابن ابی طالب! یا نه، حداقل بگوید علی خلیفه چهارم من هست. آیا یک جا پیغمبر فرموده علی خلیفه چهارم من هست؟ یعنی اینها خیلی واضح و روشن است. آقا کامران عزیز من.

ببینید این روایاتی که ما از کتابهای شما بزرگواران خواندیم مخصوصا در جلسه گذشته خیلی واضح و روشن بود. مخصوصا بحث خلافت بحث شوخی نیست. بحث خلافت این که پیغمبر اکرم می فرماید «انت خلیفتی فی کل مومن من بعدی» تو خلیفه من هستی در حق تمام مومنین بعد از من؛ ببینید هیچ قیدی هم ندارد .در اینجا کتاب «السنة ابن ابی عاصم» را ما خدمت دوستان هم نشان دادیم ص 556 یا در کتاب مستدرک حاکم ص 133 خوب این دیگر خیلی واضح و روشن است برادر بزرگوارم.

مجری:

خوب آقا کامران پاسخ را گرفتید ؟

بیننده:

بله بله دستتان درد نکند.

مجری:

نکته ای نیست دیگر؟

بیننده:

نه قربان شما دست شما درد نکند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

دست شما درد نکند برادر عزیز!

مجری:

ممنونم موفق باشید. اما باز هم از عزیزان اهل سنت ما این بار از زاهدان آقا عبدالله پشت خط هستند آقا عبد الله سلام علیکم و رحمة الله

«آقا عبدالله» از «زاهدان» (اهل سنت):

سلام خدمت آقای دکتر قزوینی و تمام بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام و رحمة الله

مجری:

خیلی متشکرم آقا عبد الله در خدمتیم

بیننده:

آقای دکتر قزوینی ببینید این شبکه های سلفی وهابی تریبون جامع اهل سنت نیستند!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

احسنت!

بیننده:

که شما با اینها مناظره می کنید اگر واقعا شما می خواهید مناظره بکنید با علمای بزرگ چهار مذهب اهل سنت حنفی، شافعی، مالکی، و حنبلی، مناظره بکنید. آنهایی که مثلا فکر واقعا اصلی اهل سنت دارند اینها از زمان «محمد بن عبدالوهاب» پیدا شدند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببین آقای آقا عبدالله عزیز! ما گفتیم با علمای بزرگوار حنفی مالکی و... مناظره نمی کنیم، بلکه گفت و گوی دوستانه می کنیم! حاضریم ما اسم این را «مناظره» نمی گذاریم اصلا و ابدا.

ولی ما گفت و گوی دوستانه حاضریم. دست آقایان را بفشاریم پیشانی شان را هم ببوسیم. تشریف بیاورند قم قدمشان روی چشم ما. یا نه ما را دعوت کنند ما سه چهار سال قبل یا پنج سال قبل در «مهاباد» بودیم. آنجا بزرگواران علمای بزرگوار بنا بود یک جلسه ای ما را هم دعوت کنند منزل اگر اشتباه نکنم یکی از علما به نام آقای ابوبکر. قطعا الان صدای ما را می شنوند. ما سه چهار بار هم زنگ زدیم آقا بنا بود دعوت کنید آنجا بنشیم با هم دیگر گفتگوی دوستانه داشته باشیم.

ببینید ما با عزیزان اهل سنت مشکلی نداریم آقا عبد الله عزیز! نه ما آنها را تکفیر می کنیم نه آنها ما را تکفیر می کنند نه با آنها ما جنگ داریم نه آنها با ما جنگ دارند. الان زندگی دوستانه و مسالمت آمیز دارند.

من با علمای اهل سنت، رفت و آمد حتی خانوادگی ام بیشتر از علمای شیعه هست. و هیچ مشکلی هم نداریم. آنها می آیند اینجا منزل ما در خدمتشان هستیم. ما می رویم منزل آنها در خدمت ما هستند. ولی الان ما اگر می گوییم با وهابی ها مناظره می کنیم چون اینها شمشیر از رو بستند علیه ما.

هم بر علیه اهل سنت، هم علیه شیعه. یعنی اگر ما با این وهابی ها مناظره کردیم، هم حقانیت اهل سنت ثابت می شود، هم حقانیت شیعه ثابت می شود. یعنی یک تیر و دو نشان!

ای کاش اهل سنت واقعی ایران، یک رسانه خاصی برای خودشان داشتند!!

من یکی از تأسف هایی که می خورم حتی همین دیروز هم ما یک جلسه ای بود آنجا هم گفتم ای کاش اهل سنت واقعی ایران ما یک رسانه خاصی برای خودشان داشتند. بنده هم بارها گفتم اگر آقایان بیایند مسائل مالی اش را تامین بکنند.

عزیزان شافعی مذهب، حنفی مذهب، البته نه آنهایی که تفکر سلفی دارند نه، اینها بیایند بنده هم با توجه به تجربیاتی که من دارم آماده هستیم بیاییم یک شبکه رسمی عزیزان اهل سنت راه بیاندازیم. بنده هم در خدمتشان هم حاضرم باشم و تجربه ای که بنده دارم شاید از تجربه بچه های صدا و سیما خیلی بیشتر است.

بله خود جناب آیت الله جزائری حالا ما نمی خواستیم بگوییم رفته بود پیش آقای ضرغامی گفته بود ما می خواهیم شبکه راه بیاندازیم گفته بود آقا متخصص این کار فلانی است. ما رفتیم در عرض دو هفته سه هفته الحمد الله شبکه «الاهواز» که الان یکی از شبکه های خیلی بالنده عربی در منطقه هست آبروی وهابیت را هم برده الحمد الله.

من واقعا آمادگی دارم به تمام علمای اهل سنت شافعی های عزیز حنفی های عزیز آنهایی که واقعا سنی هستند، سلفی نیستند، تفکر سلفی ندارند، بنده آماده هستم در خدمتشان یک شبکه مستقل سنی داشته باشیم.

الان واقعاً یکی از مصیبت این دیگر تاسف نیست «الازهر» با آن عظمتش رسانه ندارد! بله خود الازهر زمان فرعونهای سابق که اینها تحت استثمارر و استعمار آنها بودند یک مدتی هم که این اخوانی ها آمدند روی کار، آنها هم که دیگر شمشیر را از رو بستند، این آقای سی سی است مسی است چیست؟ این آقا هم آمده سر کار این هم که دیگر منتظر است که ببیند که آقای ملک عبدالله یا ملک سلمان یک چیزی دستور می دهد به ایشان دستورات ایشان را اجرا بکند البته با اجازه پدر بزرگشان آمریکا!! و اسرائیل که آن دیگر مادر کوچولوی شان هست.

علی ای حال واقعا این مصیبت است. عزیزان اهل سنت مصیبت است. این تاسف نیست الازهر که نظرش نماد اهل سنت است یک رسانه رسمی در اختیارشان نیست! و ما هم خیلی تلاش می کنیم به یک نوعی بتوانیم ما با این دوستان رایزنی بکنیم بگوییم آقا جان ما آمادگی داریم هر هفته یک ساعت دو ساعت پنج ساعت ما شبکه ولایت را در اختیار الازهر قرار بدهیم بیایید حرفهای خودتان را بزنید ولو علیه ما هم باشد!!

مجری:

خوب آقا عبدالله از شما ممنون هستم با این نکته ای که گفتید سبب خیر شدید نکاتی را هم جناب استاد بفرمایند ار شما ممنون هستم ان شاء الله موفق باشید. ظاهرا آقا فرزاد از اسلام آباد غرب ارتباطشان برقرار شد آقا فرزاد سلام به شما

«آقا فرزاد» از «اسلام آباد غرب» (اهل سنت):

سلام علیکم حاج آقا اسماعیلی خسته نباشید

مجری:

خیلی متشکرم در خدمتتان هستیم

بیننده:

ببخشید من می خواستم این دو سه تا سوال را از حاج آقا قزوینی بپرسم البته خدمت ایشان هم سلام عرض می کنم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله

بیننده:

خواهش میکنم. اولا من این را می خواستم بگویم ما در طول تاریخ بشریت، کسی که به اندازه علی و اولاد علی، اولاد حضرت علی، نداریم که به اندازه آنها دست و دلباز و فداکار و مهربان باشد. در تاریخ وجود نداشته ضمن اینکه پیامبران آن هم در حد حضرت علی بودند دیگر بالاتر از حضرت علی نبودند این از طرف من.

ولی خوب حالا این قضیه فدک؛ فدک قبل از اینکه ارث پیامبر باشد نعمت خدا بر روی زمین بوده. خب من می خواستم بدانم حالا غصب شده توسط ابوبکر، آیا این فدک غصب شد این چه شد؟ این باغ چه شد؟ میوه های این باغ را چه کسانی خوردند؟ ثروتمندان یا فقیران؟ چون اگر دست علی و اولاد علی بود به فقیران ضعیفان و نیازمندان می رسید. آیا به دست ابوبکر افتاد به دست فقیران رسید یا ثروتمندان؟

مجری:

خب آقا فرزاد! می شود من مثلاً من بیایم خانه شما را بگیرم، خانه ای که برای شماست در خانه تان هم هستید نشستید این را از شما بگیرم. بگویم می خواهم برای فقرا خرج بکنم شما راضی هستید؟

بیننده:

خب من گفتم که این باغ قبل از اینکه ارثیه پیامبر باشد نعمت خدا بر روی زمین بوده

مجری:

خب می دانم. الان خانه شما هم نعمت است. من بیایم این را از شما بگیرم بعد بگویم این را برای فقرا خرج بکنم شما راضی هستید؟

بیننده:

نه، واقعاً برای فقرا خرج شد یا نشد؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید برادرم. حالا ان شاء الله می رسیم سرنوشت فدک چه شد. که زمان آقای ابوبکر گرفتند عمدتا مصرف کارهای جنگی شد. یعنی درقضیه جنگ ردّه آنهایی که علیه ابوبکر قیام کرده بودند و قبول نداشتند و غیره ،عمدتاً صرف آنجا شد.

بعد بخشی از این را هم زمان خلیفه دوم به امیر المومنین وعباس برگرداندند دوباره از اینها گرفتند. زمان عثمان هم عثمان برداشت کل فدک را به مروان بخشید. به دامادش بخشید! همانطوری مروان هم به پسرش بخشید.

همانطوری پسر و پسر در اختیار بنی امیه بود تا زمان مامون فرا رسید. مامون گفت من برایم ثابت شده این فدک ملک شخص پیغمبر بود که پیغمبر هم به حضرت زهرا داده بود به والی مدینه نوشت این را به فرزندان حضرت زهرا بده برگرداندند. بعد از اینکه مامون از دنیا رفت حاکمهای بعدی آمدند گفتند نه مامون اشتباه کرده دوباره پس گرفتند. این داستان فدک بود. آقای آقا فرزاد عزیز! در طول تاریخ حالا ان شاء الله ما در رابطه با اینکه فدک چه شد بعد از حضرت زهرا زمان آقای ابوبکر زمان خلیفه دوم ، سوم زمان خود امیرالمومنین و غیره چه بود اینها را ان شاء الله خدمت بینندگان عزیز مفصل با سند عرض می کنیم.

مجری؟

خوب آقا فرزاد نکته ای دیگر هست؟

بیننده:

نه ممنون زنده باشید.

مجری:

التماس دعا. اما بیننده بعدی ما جناب آقای میربلوچ زهی از زاهدان هستند که ایشان هم از عزیزان اهل سنت هستند آقا سلام به شما

آقای «میربلوچ زهی» از «زاهدان» (اهل سنت):

سلام علیکم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام عزیز دلم

بیننده:

ببخشید اول می خواستم جواب آقای عبدالله از زاهدان تماس گرفته بود را بدهم. آقای عبد الله! همه اهل سنت ایران، آن چهار شبکه توحیدی را قبول دارند و حرف و ندای ما اهل سنت هستند.

از آیت الله یک سوال داشتم!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

آقای میر بلوچ زهی! الان حداقل در همین شبکه ولابت، تعداد زیادی از علمای اهل سنت چه از شرق کشور آمدند اینجا چه از غرب کشور آمدند اینجا گفتند این شبکه ها شبکه های اهل سنت نیست. آیا اینها را شما اهل سنت می دانید یا نمی دانید؟

بیننده:

اینها سخن اهل سنت ایران را می زنند اصلا چیز اضافه و کمی نمی گویند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

الان شما فرض بفرمایید امام جمعه موقت سنندج ایشان آمد اینجا و گفت آقا این شبکه ها، شبکه های اهل سنت نیست! آقای بهمنی آمد همین را گفت. همینطور از خود زاهدان تعدادی از عزیزان اهل سنت از علمای بزرگوارشان دیگر آمدند اینجا ما صحبتهایشان را زنده پخش کردیم از اینجا. دیگر برادر عزیزم خوب اینها اعلام کردند که این شبکه ها شبکه های اهل سنت نیست.

ضافه الان در این شبکه ها دارند شیعه را کافر، مشرک، مهدور الدم می دانند آیا شما هم عقیده تان بر این است که شیعه ها واجب القتل هستند!؟

بیننده:

نه؛ شیعه ها جزء مسلمان هستند خدا را قبول دارند قبله مان یکی است.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خب اگر شما این طوری هستید الان شما همین در شبکه «کلمه»، مگر همین آقای دکتر دلینی را نیاوردند در یک جلسه شاید پنج بار شش بار برگشت گفت که شیعه ها کافر هستند کافر!!

مجری:

آقای میر بلوچ زهی آقا شما حضرت زهرا را دوست دارید ؟

بیننده:

بله جانم فدایش!

مجری:

خدا خیرت بدهد ان شاء الله. اگر شبکه ای به حضرت زهرا توهین بکند شما این شبکه را قبول دارید؟

بیننده:

هرگز؛ واجب القتل است!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

احسنت!

مجری:

خوب الان این شبکه ها دارند توهین می کنند به حضرت صدیقه!

بیننده:

هر کس توهین کند به والله واجب القتل است!!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

یعنی الان ببینید برادر من، کسی بیاید مثلا کاریکاتور مادر شما را، مادر من را بگذارد حالا من مثال نزنم که فقط تنها بگویید مادر شما را مادر من را کاریکاتورش را در شبکه بزنند حضرت عالی چکار می کنید آقای میر بلوچ زهی عزیز؟

بیننده:

همانطور که حضرت زهرا مادر من است ام المومنین عایشه هم مادر من است!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

احسنت! الان شما ببینید در همین شبکه چقدر به خود عایشه توهین کردند! ما که برنامه شان را پخش کردیم حضرت زهر ا جدا؛ ما که بارها آمدیم گفتیم کسی اگر بخواهد نستجیر بالله به عایشه نسبت فحشا بدهد یا ملعون است یا مرتد است!

بیننده:

بله صدر در صد

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خب دیگر از این بهتر؟ ما بگوییم آقای میر بلوچ زهی عزیز از این واضح تر؟

رهبری آمد رسما بیانیه داد آن کسانی که به عایشه توهین می کنند اینها را ما شیعه نمی دانیم. مراجع ما بیانیه دادند.

آیا علمای اهل سنت هیچ کدامشان آمدند بیانیه بدهند که در این شبکه ها به حضرت زهرا جسارت شد؛ کاریکاتور حضرت زهرا را پخش کردند؛ آیا یکی از این بزرگواران یا آقای میر بلوچ زهی عزیز، یک دفعه آمد حالا الان یک دفعه حالا این فرمایشاتتان را کمی قبول کنیم ولی آیا علمای بزرگوار آمدند بگویند آقا این کاری که این شبکه ها می کنند این مورد تایید اهل سنت نیست!؟

مجری:

خب آقای بلوچ زهی! حالا باتوجه به این توهین هایی که ما گفتیم در این شبکه ها شده هم به عایشه هم به حضرت زهرا؛ آیا باز هم اینها شبکه های شما هستند؟

بیننده:

ببخشید اصلا یک سوال دارم می توانید مدرک بیاورید؟

مجری:

ما زیاد پخش کردیم. سندهایش را بله ما فیلمهایش را پخش کردیم در همین شبکه الان هم هست اسنادش هست.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بارها ما آن بابا آمد گفت که آقای میر بلوچ زهی عزیز، همین آقای عبدالله حیدری آمد گفت مذهب شیعه از مذهب آلت پرستهای هند پست تر است آیا این را شما قبول دارید؟

بیننده:

ببخشید یک سوال دیگر از شما داشتم

مجری:

نه حالا همین جا این بحث را تمامش کنیم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نه، ببینید برادر من شما که می گویید اینها شبکه های توحیدی هستند، یک مقداری بزرگواری کنید حالا ما ان شاء الله یک کلیپی هم دوستانمان دارند آماده می کنند از فحش های رکیکی که اینها به اهل سنت دادند، به ائمه دادند، به صحابه دادند، به شیعه دادند، این را من ان شاء الله شاید در همین روزها این کلیپش را از شبکه ولایت پخش می شود ببینید. عزیز دل من ما دیگر نمی خواهیم بگوییم شما بیایید همین طوری حرف بزنید.

بیننده:

من تاکید می کنم این شبکه ها شبکه های توحیدی هستند!! بعد یک سوال دیگر آیت الله

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید من نمی دانم دوستان می توانند مانیتور من را یک لحظه بدهند به آنتن. مانیتور من روی آنتن هست؟ صدایش را آقای اسماعیلی شما ببینید این صدای کامپیوتر من روی آنتن است. من یک کلیپی را به احترام آقای میر بلوچ زهی پخش بکنم برای اینکه ایشان یقین کنند.

مجری:

حالا تا آماده می شود آقای میر بلوچ زهی با توجه به اسنادی که بیان شد پس اینها نمی توانند در واقع گفت که شبکه های مورد تایید اهل سنت هستند درست است؟

بیننده:

به نظر من تمام ملت اهل سنت، به نظر همه آنها اینها شبکه های اهل سنت هستند!

مجری:

خوب یعنی شما قبول می کنید توهین به حضرت زهرا را !!؟

بیننده:

هرگز

مجری:

خوب اینها توهین کردند می گویم در شبکه هایشان شما باز هم می گویید شبکه شما هستند!

بیننده:

هرگز؛ کسی که به حضرت زهرا به ام المومنین عایشه توهین کند مسلمان نیست!

مجری:

خب برادر عزیز! هم به حضرت زهرا توهین کردند، هم به عایشه. پس باز هم شبکه های شما هستند؟!

بیننده:

خیر، اگر توهین کردند نه، اگر نکردند چرا هستند.

مجری:

خدا خیرت بدهد ان شاء الله

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

آقای بلوچ زهی عزیز این را بزرگواری کن ببین آقای بلوچ زهی عزیز من! فقط برای احترام حضرت عالی (در این قسمت، کلیپی پخش شد که در آن حیدری به مذهب شیعه توهین می کرد. برای مشاهده کلیپ، می توانید به فایل تصویری این برنامه در شبکه جهانی ولایت مراجعه کنید)

مجری:

خوب بسیار عالی. آقای برادر میر بلوچ زهی صدا را داشتید؟

بیننده:

بله

مجری:

الان اینها توهینهایی بود که از همین شبکه وهابی به شیعه می کرد شما اینها را قبول دارید؟

بیننده

خیر؛ ولی از شبکه های شیعه هم به اهل سنت زیاد توهین می کنند!

مجری:

اگر شبکه ای به اهل سنت توهین کرد ما آن را محکوم می کنیم ما آن را شبکه شیعه نمی دانیم.

بیننده:

بله خیلی ممنون

مجری:

بزرگوارید. خوب حالا ما چون وقتمان کم هست اگر نکته دیگری هست بفرمایید

بیننده:

نه خیلی ممنون

مجری:

موفق باشید ان شاء الله خدا نگهدارتان باشد

ما بارها در این شبکه گفتیم آقای میر بلوچ زهی عزیز! حضرت استاد فرمودند مراجع معظم فرمودند به دوستان اهل سنت ما نگویید برادارن اهل سنت، این جمله از حضرت آیت الله العظمی سیستانی هست که بگویید عزیزان اهل سنت ایشان فرمودند در این شبکه گناه نابخشودنی است هر گونه توهین، جسارت به عزیزان اهل سنت به مقدساتشان، رهبری انقلاب حرمت توهین به مقدسات اهل سنت را فتوا دادند. هم عایشه هم سایر خلفا اینها چیزهایی است که داریم به آن توجه می کنیم ولی آنها دائم دارند توهین می کنند جسارت می کنند.

آیةالله العظمی سیستانی: هر گونه کمک به شبکه الهیاری، خلاف شرع است!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

حضرت آیت الله العظمی سیستانی نسبت به همین شبکه «شیخ افغانی اللهیاری» رسماَ گفت هر گونه کمک به این شبکه خلاف شرع است! این شبکه ها را شبکه شیعه نمی دانند آیت الله العظمی مکارم شیزازی به همین شکل. خود رهبری چندین بار نسبت به همین شبکه فدک، هم شبکه به نام اهل بیت، گفت اینها شیعه ای که از انگلیس و از آمریکا به درد تشیع نمی خورد. علناً مراجع ما گفتند این شبکه ها شبکه های شیعی نیستند ولی خب این برادر عزیزمان توجهی ندارد و کم لطفی می کند.

مجری:

نه خب، در آخر پذیرفتند دیگر، از صداقت ایشان ممنونیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

تشکر می کنیم. عزیزان واقعا آدمهای منصفی هستند قضیه وقتی روشن می شود اینها را می پذیرند. حالا ان شاء الله ما به احترام هم عزیزان اهل سنت و هم آنهایی که یک مقدار نظر تقریبا چیزی نسبت به این شبکه ها دارند، ما تلاش می کنیم ان شاء الله در آینده بسیار نزدیک یک نقد خوبی نسبت به شبکه ها ما داشته باشیم که مردم بدانند که این شبکه ها بنام اهل سنت دارند آبروی اهل سنت را دارند می برند.

مجری:

درست است. خب اما باز بیننده بعدی ما، شاء الله امشب بیننده های اهل سنتمان بیشتر هستند آقای کریمیان از دیوان دره از عزیزان اهل سنت هستند آقای کریمیان سلام به شما

آقای «کریمیان» از «دیوان دره» (اهل سنت):

سلام. خسته نباشید شب بخیر خدمت جناب عالی و دکتر قزوینی سلام عرض می کنم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمت خدا بر شما

بیننده:

قربان شما. ممنون. ببینید حاج آقا این شبکه های وهابی نه رهبران اهل سنت هستند نه ارتباطی با اهل سنت دارند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

احسنت! خدای عالم رحمت کند آن شیری را که شما خوردی!

بیننده:

نه اهل سنت آنها را قبول کند اگر کسی یک ذره درک و فهم داشته باشد یک کلاس ابتدایی سواد داشته باشد پای تلویزیون بنشیند، می داند که اینها چه کسی هستند. چه می خواهند اینها. می خواهند چه بگویند. مثلا اسلام ناب محمدی هر چه گفته آنها بر عکسش می کنند هیچ چیزی را قبول ندارند. هیچ کدام از اهل سنت پیرو آنها نیستند. حرف آنها را هم گوش نمی دهیم.

شما الان پیش میلیون ها بیننده می فرمایید عزیزان اهل سنت شبکه داشته باشند بیایند در این شبکه هر جا اهل سنت واقعی صحبت کنند! مشخص است دیگر شما هیچ مشکلی با اهل سنت ندارید. اهل سنت را قبول دارید. همه با هم برادرند. الان ازدواج اینقدر زیاد شده من ده فامیل دارم با شیعه ازدواج کرده هیچ مشکلی هم ندارد. مطمئن باشید که هیچ کس از مردم اهل سنت اینها را قبول ندارد هیچ کاری هم نمی توانند بکنند.

نه وقت خودتان را بگیرید نه با آنها مذاکره کنید نه لیاقت آن را دارند که با آنها اصلا اجازه ندهید اسمشان را سر زبان خودتان بیاورید.

مجری:

خیلی متشکریم آقای کریمیان. البته آقای میر بلوچ زهی هم با همین نکاتی که ما حداقل برایشان عرض کردیم و اسنادی هم که نشان دادیم خودشان پی بردند به مطلب. بعضی وقت ها خب از گوشه و کنار چیزهایی ممکن است به گوش انسان برسد بعد قضاوت بکند اما وقتی به حقیقت برسد بهتر می تواند بپذیرد.

آقای کریمیان از شما ممنون هستم موفق باشید ان شاء الله

بیننده:

همان کلیپی هم که پخش کردید خودش گویای همه چیز است دیگر مگر آدم خودش را به بیراهه بزند

مجری:

درست است خیلی متشکریم خدا نگهدارتان باشد ان شاء الله التماس دعای خیر داریم از شما

اما بیننده بعدی ما از شیعیان هستند آقای اسدی از قزوین آقای اسدی سلام به شما

آقای «اسدی» از «قزوین» (شیعه):

سلام علیکم خسته نباشید. سلام دارم خدمت حاج آقا قزوینی و تسلیت می گویم رحلت خانم زینب را. می خواستم در مورد این غصب فدک صحبت کنم یک صحبت کوچکی چون حاج آقا فرمودند که در این موارد اعتقادی نمی شود مثلا تقلید کرد من هم می خواستم حالا اعتقاد خودم را بگویم.

مجری:

البته ایشان منظورشان بحث اصول دین و اینها بود دیگر بله؟

بیننده:

بله، به نظر من آقای ابوبکر با این کار خودش توهین کرد به پیغمبر. چون پیغمبر یعنی فراموش کرده بود. پیغمبر معصوم است یعنی پیغمبر فراموش کرده بود که گفته کسی از من ارث نمی برد یعنی فراموش کرده بود این حرف خودش را و باغ فدک را بخشید به فاطمه زهرا!!

و اگر مثلا این حرفش هم بعد از این بود که مثلا باغ فدک را هدیه داده بود پس چرا پیغمبر خودشان دوباره باغ را پس نگرفتند از فاطمه زهرا؟ و آقای ابوبکر هم وقتی که غصب کرد این هم دلیل داشت می خواست چون اگر می خواست باغ را بدهد باید خلافت را هم بر می گرداند به حضرت علی و بعد حاج آقا گفتند که به جابر 1500 دینار بخشیدند این کار را هم کردند که برای خودشان یک راهی باز کنند!

مجری:

درست است بسیار خوب خیلی متشکریم آقای اسدی از شما حالا ان شاء الله که ما در برنامه های آینده مان، مستند اگر نکته ای هم بیان می کنیم در خصوص موضوع فدک هم برای شیعیان و هم برای عزیزان اهل سنتمان، مستند، آن هم از کتب علمای اهل سنت بیان می کنیم که موضوع ان شاء الله بیشتر روشن بشود خدا نگهدارتان باشد.

اما آقای حسینی از کرج بیننده بعدی ما هستند آقای حسینی سلام به شما

آقای «حسینی» از «کرج» (شیعه):

سلام علیکم سلام عرض می کنم خدمت شما و استاد بزرگوار

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله

مجری:

ممنونم آقای حسینی در خدمتتان هستیم

بیننده:

عرضم به حضور شما که تسلیت عرض می کنم بابت رحلت شهادت گونه حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) بعد یک سوالی داشتم از حاج آقا.

استاد اینکه چرا حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در خطبه فدکیه روی هبه بودن این باغ فدک تاکید زیادی نفرمودند؟ بیشتر روی این مسئله تاکید فرمودند که ارثیه به اولاد پیغمبران می رسد و اصلا چون این مسئله هبه بوده دیگر نمی توانست ارثیه بودنش زیاد مطرح باشد و بیشتر باید روی هبه بودن این تکیه می شده ولی خیلی این مسئله در خطبه حضرت زهرا بحث پیرامون ارث بردن اولاد پیامبران از پیامبران در واقع گردش کرده است.

مجری:

درست است آقای حسینی اگر به متن خطبه نگاه کرده باشید البته به یک شکلی حالت گفتگویی و مناظره دارد وقتی حضرت صدیقه طاهره شروع می کنند به مطلب گفتن، آنجاست که خلیفه اول بعضی از مطالبی را بیان می کند که حضرت در واقع پاسخ می دهند اگر دقت کرده باشید حالا حضرت استاد توضیح می فرمایند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید حالا ما ان شاء الله وقتی به خطبه رسیدیم ان شاء الله اینها را مطرح می کنیم. ببین برادر بزرگوارم صدیقه طاهره آمد فدک را به عنوان «ملک» خواست. و ابوبکر گفت برو شاهد بیاور. شاهد هم آورد شاهدهایش را رد کرد.

فرض اگر در آن خطبه هم می گفت به عنوان ملک می گفت آقا شاهد نداری تو دیگر حرفی نبود. مردم هم می گفتند آقا شاهد نداری تو برو شاهد بیاور. و مردم هم که حالا این هم از مظلومیت صدیقه طاهره هست که خوب صلاح نمی دیدند یعنی بعضی از مصالح را رعایت می کردند و یا نمی توانستند یا اگر هم می گفتند مثل ابوذر و سلمان باید کتک خورده از مسجد می رفتند ولی قضیه ارث قضیه واضح و روشنی بوده.

در قضیه ارث، دیگر اینها نمی توانستند بیایند بگویند تو فرزند پیغمبر نیستی تو دختر پیغمبر نیستی تو شاهد بیاور که دختر پیغمبری! در قضیه هبه می گفتند که برو شاهد بیاور ولی در اینکه این ارث هست نمی توانست بگوید آقا برو شاهد بیاور که تو دختر پیغمبری. الا اینکه بیاید بگوید که حضرت زهرا هم گفت مگر اینکه شما ثابت کنید من یک دین دیگری دارم پدرم یک دین دیگری داشت.

مثلا من مسلمان نیستم یهودی هستم مسیحی هستم از پدرم ارث نمی برم و اضافه بحث ارث را بحث قرآنی حضرت مطرح کرد. اینها که آمدند «نحن معاشر الانبیاء لا نورث» در آنجا اثبات کرد که منطق اینها منطقی است که قرآن تایید نمی کند. بر خلاف منطق قرآن است و اینجا کاملا واضح و روشن است آن قضیه هم در میان همه مردم پیچیده بود و معلوم بود چیست قضیه. اینکه قضیه هبه بوده و و آمدند حضرت امیر شهادت داد ام ایمن و غیره همه مردم هم می دانستند این قضیه را چیزی که همه می دانستند نیازی به گفتن نداشته در آنجا چیزی که روشن نبود قضیه ارث استدلال حضرت و اینکه مردم چرا نمی آیند از حضرت دفاع بکنند و ساکت ماندند حالا ان شاء الله ما اینها را در خطبه ها مطرح می کنیم آقای حسینی.

مجری:

خیلی متشکریم از شما آقای حسینی و تشکر از تماس شما. ان شاء الله که موفق باشید و خیلی از عزیزان دیگر که لطف می کنند و همراهی می کنند فکر می کنم یک تلفن دیگر هم اگر دوستان فرصت باشد وصل بکنند آقای محمدی از کرمانشاه پشت خط ارتباطی ما هستند آقای محمدی سلام به شما.

آقای «محمدی» از «کرمانشاه» (شیعه):

سلام. قربان شب شما بخیر من هم سلام عرض می کنم خدمت حاج آقا دکتر حسینی قزوینی و همچنین آقای اسماعیلی مجری با توان و دوستدار اهل بیت علیه السلام.

من خیلی دیر رسیدم و به موضوع نرسیدم فقط یک شعر نوشتم در مدح مولای متقیان که امیداورم مورد پسند شما قرار بگیرد.

مجری:

خیلی هم خوب است بهتر از این نمی شود ما هم لذت می بریم

بیننده:

ممنون تشکر

ندارد رونق محفلم یا رب بی ذکر علی / آن شاه که باشد بعد از پیامبر وصی و ولی

سرد و خاموش است بی نام علی عشق و انجمن / عشق او باشد در این وانفسا علم و گنج من

گواهم یا رب بر خلوص یار محراب و نماز / آن که اولیاء می برند نزدش هر دست و نیاز

عرضه کرد اسلام بر عرب رسول از لطف و صفا / علی شد آن دم وصی نبی یار و با وفا

می دهد زکات هنگام رکوع شاه یزدانی / چو آمد گدا ندید ارزشی نگین شاهانی

ورد زبان و کعبه دل سوران و یارش علی هست جانا / تا که آن شود محو روزگارش

منورعالم ز انوارت یار چو هستی علی / نباشد روشن بی عشق و مهرت فانوس دلی

ممنونم همین اینکه اجازه دادید.

مجری:

یا علی مدد. یا علی مدد. دست شما درد نکند آقای محمدی عزیز. ان شاء الله که همیشه محمدی باشید و محمدی بمایند. علوی ان شاء الله خدا نگهدارتان باشد. و تشکر از همه عزیزان خوب بیننده ای که می دانم خیلی ها دوستان اتاق فرمان می گویند تماس گرفتند نشد یا تلفن ما اشغال بود یا این خطهایی که در اختیار بود و تعداد افراد زیاد بود نشد.

ان شاء الله عمری باشد در برنامه های بعد و همه عزیزانی که لطف کردند با دستان مهربانشان پیامک دادند از همه آن عزیز ان هم ممنون و سپاسگذار هستم و به لحظات پایانی برنامه زنده امشب حبل المتین رسیدیم استاد دعا بفرمایید در حق همه کسانی که ملتمس دعا هستند

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ما امشب کم خواندیم پیامک ها را

مجری:

پیامک ها را ان شاء الله دوستان بدهند در آینده بیشتر می خوانیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله بیشتر باید بخوانید. و ما تقاضا داریم بعضی از عزیزان که نمی توانند چون بعضی از وقتها شده دوستان می گویند که 350 تا 400 تلفن می آید ثبت نام می کنند من دیدم امشب کمتر از ده ، دوازده تا یا حداکثر ما مثلا ما 15 تلفن ما می گیریم یعنی عده ی زیادی نمی توانند. ولی اگر عزیزان بزرگواری کنند همانطور که حاج علی آقا هم اعلام فرمودند سوالتشان را پیامکی بفرستند و ما تلاش می کنیم اگر یک سوال شفاهی می گیریم یک سوال پیامکی هم جواب بدهیم ما در خدمت بینندگان عزیزمان هستیم.

خدایا قسمت می دهیم به آبروی زینب کبری فرج مولای ما امام زمان نزدیک بگردان.

قلب مقدسش با ظهورش مسرور بگردان.

ما ار از یاران ویژه آن بزرگوار قرار بده.

قلب نازنیش از ما راضی و خشنود بگردان.

ما را مشمول عنایات ویژه آن بزرگوار قرار بده.

خدا به آبروی حضرت زینب رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما.

مخصوصا عزیزان ما که در عراق و سوریه و یمنی گرفتار این اشرار هستند خدا به آبروی زینب کبری به قلب زینب کبری اینها را از این گرفتاری خلاصی بخش.

این اشرار این وهابیت تکفیری را به آبروی زهرا ی مرضیه به آبروی حضرت زینب سلام الله محو و نابود مزمحل بگردان.

خدا به آبروی زینب کبری بر بیماران ما مخصوصا بیماران مورد نظر شفای عاجل کرم فرما.

حوائج حاجت مندان برآورده نما حوائج ما حوائج دست اندر کاران شبکه جهانی ولایت حوائج بیننده گان عزیز مخصوصا عزیزان ولایت یاور به آبروی زینب کبری برآورده نما.

دعاهای ما را به آبروی زینب کبری به اجابت برسان.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

از تک تک شما دوستان خوب بیننده ممنون و سپاسگذر هستم که امشب هم همراهی کردید برنامه زنده «حبل المتین» را از شبکه جهانی ولایت امیدوارم مورد توجه تان قرار گرفته باشد امشب شب حزن و اندوه مولا امیر مومنان علی علیه السلام هست شب حزن و اندوه سید الشهدا هست و شب شهادت یا رحلت شهادت گونه حضرت زینب کبری سلام الله علیها ان شاء الله در مجالس اگر شرکت کردید ما را هم دعا بکنید ما هم در حق شما دعا می کنیم

زینب اگر نبود محرم نداشتیم / هیأت نبود این همه آدم نداشتیم

التماس دعا خدا نگهدار یا علی مدد.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب