2024 May 20 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1403
مسئله ارتداد صحابه در منابع اهل سنت؛ و سؤالات متنوع بینندگان برنامه
کد مطلب: ٩٠٩٣ تاریخ انتشار: ١٢ آبان ١٣٩٠ - ١٢:٠٠ تعداد بازدید: 4613
حبل المتین » نقد خلافت خلفای سه گانه
مسئله ارتداد صحابه در منابع اهل سنت؛ و سؤالات متنوع بینندگان برنامه

ارتداد اصحاب پیامبر- مخالفت صحابه با ابوبکر و عمر- نزول آیه تطهیر در شان خمسه طیبه نه همسران پیامبر صلی الله علیه و آله
حبل المتین 90/08/12

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ : 90/08/12

خلاصه مطالب این برنامه

شعار دروغی از وهابی ها:

امروز یکی از مطالب مطرح شده در عرصه ی اینترنت و در رسانه های متعلق به وهابیت است که اینها شعار می دهند که ما کسی را تکفیر نمی کنیم. فتوا به قتل کسی نمی دهیم. حتی می گویند اگر کسی مطلبی پیدا کند که مثلا از کتب اهل سنت فتوا به قتل شیعه داده باشد؛270 میلیارد جایزه می دهیم!!

تماس بیننده برنامه:

من هفته ی پیش با این شبکه وهابی تماس گرفتم و از آقای هاشمی سوال کردم از رحلت پیغمبر (سلام الله علیه و آله) تا روزی که خلیفه اول منصوب شد سه روز طول کشید و از فوت «عمر» تا روزی که «عثمان» به خلافت رسید، شش روز طول کشید! در این شش روز امام امت که بود؟ که اگر بیعتش به گردن کسی نباشد و از دنیا برود بالاخره با مرگ جاهلیت از دنیا رفته است!!؟ آقای هاشمی پاسخ عجیبی داد...

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

مطلب دوم که بیننده عزیز از آقای احمدی اصفهانی آوردند که ایشان در منبر خود گفته اند، همچین روایتی ما نداریم و اگر ایشان سندی دارد اعلام بکند. این ها یک مقداری این طور مطالب را مطرح کردن دور از شأن شیعه است!!

تماس بیننده ای از اهل سنت:

به اعتقاد آقای قزوینی، صحابه پیامبر، الآن در جهنم هستند و لابد فرشته عذاب منتظر دادگاه و نتیجه حکم آن توسط قاضی القضات جناب قزوینی هستند تا به سزای اعمالشان برسانند!!

نظر استاد حسینی قزوینی در مورد شریعتی!

تماس بیننده برنامه: من تعجب کردم که آقای دکتر یک روز فرمودند که مرحوم دکتر شریعتی به مرجعیت ضربه زدند و...

آیة الله دکتر حسینی قزوینی: در رابطه با «شریعتی» ما واژه ی «شهید» به کار نمی بریم. هیچ وقت ایشان را در آن حد نمی دانیم اصلا و ابداً.

استدلالی عجیب در شبکه های وهابی!!

در رابطه با آیه شریفه ی 134 از سوره ی بقره، خب در اینجا دارد که:

(تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَها ما كَسَبَتْ وَ لَكُمْ ما كَسَبْتُمْ وَ لا تُسْئَلُونَ عَمَّا كانُوا يَعْمَلُون)

آنها امتى بودند كه درگذشتند، اعمال آنها مربوط به خودشان بود و اعمال شما نيز مربوط به خود شما است، و هيچگاه مسئول اعمال آنها نخواهيد بود.

این ها معمولاً در شبکه های وهابی این استدلال می کنند به این آیه بر این که آقا ما نسبت به مطالبی که نسبت به امت گذشته هست وقتی بحث جنگ جمل پیش می آید جنگ صفین پیش می آید، ظلم هایی در حق امیرالمومنین شده است، ظلم هایی که به حضرت زهرا شده است، ظلم هایی که به امام حسین شده است، آقا قرآن گفته است «تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَها ما كَسَبَتْ وَ لَكُمْ ما كَسَبْتُمْ» آنها کار خوب کردند مال خودشان! شما هم کار خوب کرده اید مال خودتان! ما نباید الآن به سر و کله هم بزنیم!!!

منکر خلافت «ابوبکر» و «عمر» کافر است!!!

آقای «ابن عابدین» از فقوای بزرگ احناف هست ایشان می گوید:

«من انکر خلافه الصدیق او عمر فهو کافر»

هركسى خلافت صديق يا عمر را منكر شود كافر است.

ابن عابدين، محمد أمين بن عمر (متوفاي1252هـ)، حاشية رد المختار على الدر المختار شرح تنوير الأبصار فقه أبو حنيفة، ج1 ص 561، ناشر: دار الفكر للطباعة والنشر. - بيروت. - 1421هـ - 2000م.

تقدم و تأخر ائمه چهارگانه اهل سنت:

آیة الله دکتر حسینی قزوینی: اکثریت اهل سنت در عصر حاضر از حنفی ها هستند. ابوحنیفه محمد بن نعمان ثابت متوفای 150 هجری، بعد از آن مالکی ها هستند. امام مالک متوفای 179 هجری، بعد از آن شافعی ها هستند متوفای 204 ، بعد حنبلی ها هستند 241 هجری. و الان هم طبق آماری که بنده دارم از آقایان اهل سنت اکثریت با احناف هست. بعد از آن ها مالکی ها، بعد شافعی ها و حنبلی ها در اقلیت هستند!

به خدا قسم! هرگز زنان پیغمبر مشمول آیه تطهیر نیستند!!

«صحیح مسلم» ج7، ص123 حدیث شماره 6122، خب در آن جا صراحاً از «زید بن ارقم» سوال می کنند بر این که آیا زنان پیغمبر جزو اهل بیت پیغمبر هستند ایشان می گوید قسم به خدا یک زنی با یک مردی زندگی می کند بعد طلاق می دهد بر می گردد به طرف خودش:

«فَقُلْنَا مَنْ أَهْلُ بَيْتِهِ نِسَاؤُهُ قَالَ لاَ وَايْمُ اللَّهِ إِنَّ الْمَرْأَةَ تَكُونُ مَعَ الرَّجُلِ الْعَصْرَ مِنَ الدَّهْرِ ثُمَّ يُطَلِّقُهَا فَتَرْجِعُ إِلَى أَبِيهَا وَقَوْمِهَا»

از زید بن ارقم درباره أهل بیت سؤال شد که آیا شامل همسران نیز می شود؟ او پاسخ داد: به خدا قسم هرگز، زیرا ممکن است شوهر، پس از مدتی زندگی با همسرش، او را طلاق دهد و او به قوم و پدرش مراجعت کند.

صحيح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري، دار النشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج4، باب مِنْ فَضَائِلِ عَلِىِّ بْنِ أَبِى طَالِبٍ، ص 1874، ح 2498

مسئله «ارتداد صحابه»، در منابع اهل سنت!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی: در رابطه با ارتداد صحابه، خود عایشه همسر پیغمبر نقل کرده اند که:

«لمَّا قُبِض رسولُ اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ارْتَدَّت الْعَرَبُ قَاطِبةً»

وقتی پیغمبر از دنیا رفت، تمام مردم عرب مرتد شدند!

النهایه فی غریب الحدیث ابن اثیر، ج 4 ص 79؛ البدایه و النهایه ابن کثیر، ج 6 ص 304؛ تاریخ مدینه دمشق، ج 30 ص 314 (بر اساس نرم افزار الجامع الکبیر)

تفصیل مطالب این برنامه

مجری:

سلام ما به بقیع و بقاع ویرانش / به آن حریم که باشد ملک نگهبانش

سلام ما به بقیع و آن تجسم غربت / گواه بر سخنم تربت امامانش

بقیع تربت پاک چهار معصوم است / چهار نور خدا می دمد ز دامانش

یکی حضرت باقر از آن چهار امام / که داغ او زده آتش به قلب یارانش

غریب اوست که در موسم زیارت حج / مدینه و آن همه زائر که هست مهمانش

شب شهادت او یک نفر نمی ماند / که اشک غم بفشاند به قبر ویرانش

بسم الله الرحمن الرحیم. با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد، سلام عرض می کنم خدمت بینندگان عزیز. هر کجای عالم هستید عرض ادب و احترام دارم خدمت شما.

در شب شهادت مولایمان امام محمد باقر (علیه السلام) هستیم. پیشگاه مقدس امام زمان علیه السلام عرض تسلیت داریم و عرض سر سلامتی به مولا و صاحبمان داریم که حجت بن الحسن العسکری هر کجا هستی خدا تو را زیر سایه ی خود حفظ کند و عرض تسلیت داریم به پیشگاه مقدس تو برای شهادت جد بزرگوارت امام محمد باقر علیه السلام.

امیدواریم خداوند این سال را فرج تو قرار بدهد و ما را در رکاب حضرتعالی در ظهورش قرار بدهد ان شالله. خیلی ممنون هستیم. بینندگان عزیز که این برنامه را انتخاب کردید برنامه ای که به نام «حبل المتین» هست به صورت زنده و مستقیم تقدیم شما می شود.

این هم نشان از عِرق مذهبی بودن شماست که در میان این ها شبکه ها، شبکه ای را انتخاب می کنید که دم از دین می زند و توجه اش به مسایل دینی هست. برنامه ای که تقدیم شما عزیزان می شود قصد دارد تاریخ اسلام را دوباره بازبینی کند و در این واکاوی تاریخی می خواهد وقایع تاریخ اسلام را که در صدر اسلام به وجود آمده است مورد بررسی قرار بدهد و آنها را در بوته ی نقد و بررسی قرار دهد.

ما عمده مطالبی را که تقدیم شما عزیزان می کنیم از کتب اهل سنت است به هر صورت این اتفاقات که در تاریخ مکتوب شده است عمده ی آن در کتب اهل سنت هست ما ترس از بیان مطالب به صورت علمی نداریم و قصد داریم این گونه عمل کنیم. اما جسارت و توهین و بی ادبی را کنار می گذاریم. و اصلا با بی ادبی و جسارت به طرف مقابلمان اشاره نمی کنیم دوست داریم شما عزیزی هم که با ما ارتباط برقرار می کنید این گونه باشید که این دستور موالی ما هست که یک برنامه علمی و سالم را تقدیم همه ی بینندگان عزیز بکنیم در این عصر ارتباطات.

ان شالله امیدواریم تا پایان برنامه همراه ما باشید و از برنامه ی ما استفاده بفرمایید. ما در خدمت استاد عزیزم حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی هستیم سلام و عرض ادب دارم خدمت استاد عزیز.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته. بنده هم خدمت همه ی بینندگان عزیز که در هر کجای این کره ی خاکی ما را میهمان کانون گرم و باصفای خانواده خویش قرار دادند سلام عرض می کنم. موفقیت همه عزیزان را از خدای منان خواهانم.

همانطوری که برادر عزیزم جناب محسنی بزرگوار اشاره کردند و ما هم بارها گفته ایم ما هر گونه اهانت به مقدسات دیگر مذاهب اسلامی را گناهی بزرگ و نابخشودنی می دانیم و این را از مکتب اهل بیت (علیهم السلام) آموخته ایم و توصیه ی مراجع عظام تقلید ما به ما هست و منتی هم به سر اهل سنت و یا دیگر مذاهب نمی گذاریم و عزیزانی هم که تماس می گیرند چه برادران اهل سنت چه عزیزان شیعه ما تقاضای مصرانه داریم که این ادبیات مناسب قرآنی «قولوا للناس حسنا» را رعایت کنند و با توجه به سخنان نبی گرامی و اهل بیت عصمت و طهارت در برخوردمان با دیگران ادب و شخصیت خودمان را به نمایش بگذاریم من در خدمت برادر عزیزم آقای محسنی هستم.

مجری

خیلی ممنون هستیم استاد عزیز که از این فرصتی که به ما و بینندگان عزیز دادید. حاج آقا بحث ما ادامه دار هست در حوزه ی وهابیت بود اگر خاطر شریف حضرتعالی و بینندگان عزیزمان باشد.

خب مطالبی را در آن جلسه از حضرتعالی نقل کردیم و شما بزرگواری کردید و جواب دادید مطلبی را که امروز باز می خواهم در پیرامون آن مباحث گذشته از حضرتعالی سوال کنم این که در شبکه های وهابی بارها و بارها گفته می شود که ما شیعیان را تکفیر نمی کنیم ولی واقعا من نمی دانم که قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را!!

از این طرف می آیند در این شبکه های وهابی خیلی ژست می گیرند و خیلی مرتب حرف می زنند و از آن طرف وقتی فتوای این علمای وهابی را نگاه می کنیم همه ی کشت و کشتارها و این بمب ها و این انتحارها، این انفجارها را نگاه می کنیم ، و این همه قتل عام های که دارد می شود نمی دانیم کدامشان راست است؟ آن درست هست و یا این سخنی که حالا این شبکه های می گوید!؟

حاج آقا من می خواهم اصل و ریشه را اصلا این ایدئولوژی و این مطالبی که این ها در کتاب هایشان دارد مثل این که ابن تیمیه که امام اینها هست و در کتابشان تمام مطالب را آورده است لطف کنید برای بینندگان عزیزمان بیان کنید آیا ابن تیمیه سخنی صریح درباره ی کفر شیعه دارد یا نه؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم، بسم الله الرحمن الرحيم وبه نستعين وهو خير ناصر ومعين. الحمد لله والصلاة علي رسول الله وعلي آله آل الله لاسيما علي مولانا بقية الله واللعن الدائم علي اعدائهم اعداء الله الي يوم لقاء الله. أُفَوِّضُ أَمْري إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصيرٌ بِالْعِباد حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكيل.

سوالی که جناب آقای محسنی عزیزمان مطرح کردند، امروز یکی از مطالب مطرح شده در عرصه ی اینترنت و در رسانه های متعلق به وهابیت است.

این ها شعار می دهند که ما کسی را تکفیر نمی کنیم فتوا به قتل کسی نمی دهیم حتی می گویند اگر کسی مطلبی پیدا کند که مثلا از کتب اهل سنت فتوا به قتل شیعه داده باشد نمی دانم 270 میلیارد جایزه می دهیم!!

اولاً این که 270 میلیارد جایزه ها را از کجا می آوردند؟ این ها مشخص می شود که این ها وصل هستند به یک جایی!! خلاصه بینندگان عزیز بهترین داور هستند به قول آقایان، یکی از بینندگان گفت لوله ی نفت عربستان به استودیو اینها نیست بلکه چاه نفت عربستان در داخل این استودیو آقایان هست که میلیاردی جایزه قرار می دهند ولی من اتفاقا آمریکا بودم برادر عزیزمان جناب آقای یزدانی موارد متعددی از کتاب های اینها را همین جا به نمایش گذاشت ولی خب هیچ خبری از جایزه نشد.

مجری:

خیلی ممنون هستیم از شما بیننده عزیز عرض تسلیت مجدد داریم به مناسبت شهادت امام باقر علیه السلام، در این شب جمعه شب شهادت این امام مظلوم هست که همه زائران هم الان در مکه هستند به خاطر اعمال حج و بقیع همچنان تاریک هست و هیچ زائری ندارد. خیلی ممنون هستیم دوستان عزیز اگر خاطر شریفتان باشد الان منتظر هستیم تلفن های که شما با ما ارتباط برقرار کردید صدای گرم شما را بشنویم قبل از این که ارتباط برقرار بشود من تذکری را که همیشه می دادم خدمت شما بیننده عزیزی که با ما ارتباطی بر قرار می کنید بدهم و آن که ما به خاطر ضیق وقت و محدودیت زمانی فقط در دو دقیقه می توانیم در خدمت شما عزیزی باشیم که با ما ارتباط برقرار می کنید.

لطف کنید وقتی تماس می گیرید سوالاتان را خیلی کامل و آماده و بدون حاشیه بدون این که آن مطلبتان شهید بشود لطف کنید در آن دو دقیقه بیان کنید تا ما بتوانیم ان شالله پاسخش را بدهیم.

اگر بحث بیشتری دارید اگر سوال بیشتری دارید و می خواهید حرف بزنید حاج آقا هم فرمودند برنامه سه شنبه شب ها آنجا در برنامه «قضاوت با شما» هست ده دقیقه ، پانزده دقیقه، یک ربع هر چقدر امکان باشد آنجا به شما وقت می دهند و شما می تواند آنجا سوال خودتان را مطرح کنید یا درد دلی که دارید نسبت به قضایا.

تماس بینندگان برنامه:

امیدواریم که مدیریت زمان داشته باشید دو دقیقه را با ما آن سوالی که لپ مطلب شما هست و ما صدای گرم شما را انشاالله بشنویم. آقای محمدی از تهران، سلام و عرض ادب دارم خدمت شما دوست عزیز.

بیننده (محمدی از تهران - شیعه):

سلام علیکم شب شما بخیر. با عرض تسلیت به مناسب شهادت آقا امام محمد باقر. من سه تا سوال دارم ولی قبلش می خواهم یک نکته ای را عرض کنم .

مجری

صداتان خیلی ضعیف است اگر همکاران عزیزم صدای استودیو را بیشتر کنند ما توجه بشویم.

بیننده:

حاج آقا من سه تا سوال خدمتتان دارم ولی قبلش می خواهم یک مطلبی را بیان کنم.

مجری

دو دقیقه فراموشتان نشود.

بیننده:

نه، حتماً از دو دقیقه بیشتر نمی شود. مطلبم این است که من هفته ی پیش با این شبکه فارسی زبان «کلمه» تماس گرفتم و از آقای هاشمی سوال کردم از رحلت پیغمبر (سلام الله علیه و آله) تا روزی که خلیفه اول منصوب شد سه روز طول کشید و از فوت «عمر» تا روزی که «عثمان» به خلافت رسید، شش روز طول کشید!

در این شش روز امام امت که بود؟ که اگر بیعتش به گردن کسی نباشد و از دنیا برود بالاخره با مرگ جاهلیت از دنیا رفته است!!

من خیلی تعجب کردم از جواب ایشان گفتم بالاخره الان یک حدیثی، چیزی از آستینش در می آورد به ما می گوید و توجیه می کند ولی ایشان برگشتند به من گفتند کی مرده است؟ اسمش را بگو. من گفتم نمی دانم چه کسی مرده است واقعا اطلاعی ندارم گفت اگر کسی مرده بود ما می دانستیم.

حاج آقا سه تا سوال دارم. سوال اول این است حاج آقا این سوالی که می خواهم بکنم آیت الله قزوینی شاید دوست نداشتند جواب بدهند ولی فقط می خواهم بگویند سندش آیا در کتاب اهل سنت و کتب شیعه معتبر هست یا نه؟ آن طوری که ما می دانیم عده ای می خواستند پیغمبر اکرم را ترور کنند کی بود کی نبود همه هم خودشان می دانند آیا این از لحاظ سندی صحیح هست یا نه؟

سوال دومم این هست که آقای اصفهانی آقای سید حسن احمدی اصفهانی، من در منبرشان شنیدم که ایشان گفتند وقتی خلیفه ی اول و دوم تو مسجد نماز می خواندند یک جای مخصوص داشتند. یعنی جای همیشگی خودشان نماز می خواندند دو تا اشکال بت حال اینجور که می گفتند دفن کرده بودند و سجده به آن می کردند.

سوال آخرم این هست که این شبکه های وهابیت فارسی یک مطلبی از امام خمینی رحمه الله گفتند که امام خمینی معتقد بود حرمت نجاست دارد طلحه و زبیر و عایشه ولی در حرمتش شک داشته است بگوید حرمت دارد یا نه ؟ آیا این صحبت شده است؟

مجری:

من این سوال آخر را متوجه نشدم دیگر وقت شما تمام شد. ان شالله برای بعد خیلی ممنونیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خیلی خلاصه همین را جوابشان را بدهم خیلی خلاصه، نسبت به سوال اول ایشان «المحلی» ابن حزم در ج1، ص224 آورده است که:

«أَنَّ أَبَابَكْرٍ و َعُمَرَ وَ عُثْمَانَ وَ طَلْحَةَ وَ سَعْدَ بن أبي وَقَّاصٍ رضي الله عنهم أَرَادُوا قَتْلَ النبي وَ إِلْقَاءَهُ من الْعَقَبَةِ في تَبُوكَ»

ابوبکر و عمر و عثمان و طلحه و سعد بن ابی وقاص قصد کشتن پیغمبر را داشتند و می خواستند پیغمبر را از گردنه به پائین بیاندازند.

المحلى، اسم المؤلف: علي بن أحمد بن سعيد بن حزم الظاهري أبو محمد، دار النشر: دار الآفاق الجديدة - بيروت، تحقيق: لجنة إحياء التراث العربي؛ ج11، ص 224، کتاب الحد، باب حدالمرتد

از دیدگاه ما سند این روایت هم صحیح است.

مطلب دوم که از آقای احمدی اصفهانی آوردند همچین روایتی ما نداریم و اگر ایشان سندی دارد اعلام بکند. این ها یک مقداری این طور مطالب را مطرح کردن دور از شأن شیعه است سوال سوم هم ما متوجه نشدیم چه فرمودند.

مجری:

بله وقتشان هم گذشت. ان شالله ما دفعه بعد در خدمتشان هستیم، آقای بهروز سلام.

بیننده (آقای بهروز - شیعه):

عرض سلام دارم خدمت حاج آقای محسنی عزیز.

مجری:

و علیکم السلام، درود بر شما.

بیننده:

استاد حسینی عرض سلام دارم خدمت شما.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمت الله.

بیننده:

حاج آقا من سوال هایم را تند تند می پرسم که وقتم تمام نشود. درباره ی آیه 134 توضیح بدهید و احزاب 54 و دوست دارم بگویم مرده ها هیچ، «عبدالله عمر» تا آخر عمرش زنده بود با امیرالمومنین بیعت نکرد! احزاب 54 حاج آقا و بقره 134، یک سوالی هم داشتم از شما در مورد صحابه!

ما تو جنگ هایی که بعد رسول اتفاق افتاده است مثال جنگ جمل ما می دیدیم که طلحه و زبیر آن جا شهید شد یا فوت کردند یا مرده اند، هر چه اسمش را شما بگذارید! این طرف در جنگ صفین، عمار به شهادت رسید به دست لشکر معاویه، این ها تکلیفشان چه جوری می شود؟ در صحابه این ها را چگونه می شود حلاجی کرد؟

یک سوالی داشتم که یک حدیثی است .«یا علي بن أبي طالب بقتال الناكثين والقاسطين والمارقين» این را می خواستم اسنادش را در کتاب های اهل سنت به ما بگوید ممنون می شوم از لطف شما التماس دعا داریم خدانگهدار.

مجری:

خدا نگهدار ممنونیم. بیننده بعدی ما خانم مدرس زاده هستند. سلام بر شما.

بیننده (خانم مدرس زاده - شیعه):

سلام علیکم آقای محسنی. شهادت پنجمین پیشوای شیعیان حضرت امام محمد باقر را تسلیت عرض می کنم.

می خواستم بگویم که علی رغم تمام دلایل و برنامه های مفصلی که آقای قزوینی درباره ی توسل داشتند باز هم این آقایان وهابی با این مسئله مشکل دارند!

من می خواهم به اینها بگویم که مگر این نیست که ما باید از سنت الهی پیروی کنیم خداوند عالم با بنده هاش چه جوری حرف زده است!؟ مگر این نیست که با وسیله حرف زده است پیغمبرها را نازل کرده است.

حتی با پیغمبرها به وسیله ی فرشته ی وحی حرف زده است. خب ما هم باید همانطور پیروی از سنت الهی بکنیم. با خدا هم که می خواهیم حرف بزیند با وسیله حرف بزنیم وسیله چه کسی می تواند باشد کسانی که به مقام خلیفه اللهی رسیده اند. یعنی مرتضی علی، اولادشان همه ی اینها بودند که به این مقام رسیدند ما باید به وسیله ی این ها با خداوند عالم حرف بزنیم.

و واقعا این وهابی ها، مصداق این آیه شدند که می فرماید: «ختم الله علی قلوبهم و سمعهم و ابصارهم»!

و دیگر این که، این کارشناس کانال وهابی ها اینقدر تجاهل کرده است و به خاطر کتمان حق و این که حق را ناحق جلوه بدهد خودش را جاهل فرض کرده است که این جهلش از حالت عرضی شده جوهرش تا جایی که چند وقت پیش تو کانال کلمه در می آیید مسئله خلافت را تشبیه می کند به یک درخت گردو که می گوید حالا ما نمی گوییم هزار و چهارصد سال پیش می گوییم چهارصد سال پیش یک درخت گردوی بوده است دو گروه سرش دوا داشته اند حالا آن درخت گردو از بین رفته است همه آن گروه ها از بین رفته است الان بقیه دارند سر این مسئله با هم بحث می کنند!!

مجری:

متشکریم خانم مدرس زاده وقتتان تمام شد خیلی متشکریم.

بیننده بعدی برنامه:

الو سلام علیکم. سلام خدمت شما جناب آقای محسنی و آقای قزوینی سلام عرض می کنم.

در مورد برنامه ای که قبلا آقای قزوینی داشتند در مورد صحابه من به ایشان تبریک عرض می کنیم به خاطر مطالب ایشان در برگزاری این دادگاه صحابه رسول الله بعد از هزار و چهارصد سال. تا این سنی ها از خواب بیدار شوند.

چون آنها فقط نقاط مثبت صحابه را می بینند و از این هزاران خدمت مثبتی که به آنها کرده اند چون معصوم نبودند مرتکب لغزش هایی هم شده اند پس آنها را باید از دایره ی دین خارج کرده است لعن و ناسزا بگوییم.

چون این لغزش در بعضی از کتب خود اهل سنت هم نوشته شده است آنها الان در جهنم هستند و لابد فرشته عذاب منتظر دادگاه و نتیجه حکم آن توسط قاضی القضات جناب قزوینی هستند تا به سزای اعمالشان برسانند.

فرشته ها چه گناهی کرده اند بعد از هزار و چهارصد سال منتظر بمانند ایشان لطف کنند در این دنیا نوادگان و آن صحابه را شناسایی کنند و معرفی کنند تا انتقام پدرشان را از آنها بگیریم.

چون این سنی ها از راه به در شده اند چون یک نمونه آن توسط عمر، خواندن بیست رکعت نماز تراویح در ماه رمضان و اجاره کردن دختران مردم. این سنی ها هنوز نمی فهمند نباید از خدا خواست چون راه دیگری هم هست.

و جناب آقای قزوینی گفتند توهین بد است حالا مثلا در مورد آرایش حضرت عایشه آیا لازم بود این حدیث را بخوانند، آیا باید واقعا همه چیز را خواند باید همه چیز را گفت این چه دین و آیینی هست که مثلا همه چیز را به اسلام اصلا ندارد آخر نتیجه اش همین اللهیاری و دانشمند و اینها هستند چه فایده ای است چه کار می خواهید بکنید چه جور ثابت می کنید آیا این جوری است باید به پیامبر استهزاء کنید چرا که عمر و عثمان و ابوبکر را پیش خودش را نگه داشت و تا آخرین لحظه با او بودند. عایشه را تا آخرین لحظه پیش خودش نگه داشت. الان سنی ها چه گناهی دارند چه جوری پیغمبر، چه جوابی می دهند.

مجری:

بله. خیلی ممنونیم. و متشکر. آقای سلطان از بندر عباس، سلام شب شما به خیر.

بیننده (آقای رجبی - شیعه):

با عرض سلام و خسته نباشیم خدمت شما و حضرت آیت الله قزوینی.

عرض تسلیت به مناسب شهادت امام باقر (علیه السلام) قبل از این که چند تا سوال داشته باشم در کتاب سیره اعلام النبلاء ذهبی مطلب بسیار جالبی گفته است.

گفته که: ابو جعفر باقر، سید و امام و فقیه و کسی بود که برای خلافت صلاحیت داشت. بسیار برای من جالب بود و اما سوالی که داشتم حضرت آیت الله! پریشب که تماس گرفته بود گفتم در مورد مدرک این که حضرت امیرالمومنین که رسول خدا سر را در دامان علی گذاشته بودند و رحلت فرمودند منبع را محبت کنند که حاج آقا نفرموند!

یکی هم در کتاب مستدرک من جایی شنیدم که پیامبر فرموده است که علی وارث تمام علوم پیامبر هست. خواستم که ایشان محبت کنند شماره ی حدیث را در مستدرک محبت کنند این یک سوال.

سوال دیگرم خواستم که ترتیب اکثریت اهل سنت در دنیا را به ترتیب محبت کنند حاج آقا مثلا که حنفی، یا شافعی یا حنبلی و مالکی به ترتیب و اکثریت چه کسانی هستند؟

سوال بعدم که معنای کاک چه هست که یک نفر با آنها تماس گرفته بود خلاصه یک قاضی بود که گفتند کاک است مثل همان حالت ماموسات، اگر هم که صلاح دیدند که حاج آقا ممنون می شود این جریان کرپاسه خوردن خلیفه ی دوم را خلاصه سندش را لااقل محبت کنند.

مجری:

چی خوردن؟

بیننده:

جریان کرپاسه خوردن خلیفه دوم بود.

مجری:

من متوجه نمی شوم!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

کله پاچه خوردن؟

بیننده:

نه کرپاسه خوردن، مارمولک خوردنش را سندش را محبت کنند.

مجری:

بله خیلی ممنون. خدانگهدار، سلام آقای شریفی از مشهد

بیننده (شریفی از مشهد - شیعه):

سلام علیکم خسته نباشید آقای محسنی آقای قزوینی با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام باقر (علیه السلام)

یک سوال داشتم و یک انتقاد از برنامه تان آقای محسنی! سوالم از حاج آقا این بود که احادیثی که ثابت می کنند که زنان پیامبر جزو اهل بیت نیستند حاج آقا دوباره سندهایش را ذکر کنند چون من هفته ی پیش هم سوال پرسیدم حاج آقا جواب نداد و انتقادم به حاج آقا این است که می خواستم بگویم تا کی باید شیعیان فقط در حال دفاع باشند؟

در صورتی که شبکه های دیگر با این که هیچ چیزی هم ندارند از دو سال پیش دارم برنامه ها را نگاه می کنم شب ها خوابمان نمی برد از ناراحتی که ایجاد شبهه می شد الان خوابمان نمی برد به خاطر این که جواب هست واین ها همین طور دارند به هر حال نسبت به اعتقادات شیعه اینجور جسارت و توهین می کنند.

آن آقا از مدینه زنگ می زند اعتقادات شیعه را به عنوان نمی دانم زنجیر و قلاده فرض می کند و بعد می گوید نمی دانم موسسین مذهب شیعه یک سری افراد دزد و عقده ای بودند که این ها را برایشان حد جاری می کردند و همین افراد در همین الان به عنوان خمس مال مردم را چپاول می کنند!!

به نام «متعه» ناموس مردم را خدمت شما عرض می کنم تصرف می کنند و این ها منظورشان علما و مراجع الان است. می خواستم بگوییم حاج آقا ما دینی هستیم از بحث دفاعی باید بیاییم بیرون.

با این منابعی که ما داریم دست پر داریم الحمدالله به یک مقدار به هر حال برخورد ما حاج آقا با شبهات یک مقداری حاج آقا فکر می کنم که یک مقدار کُند عمل می کنیم هر جور شما صلاح می دانید.

مجری:

خیلی ممنونیم، ان شالله همه چیز درست می شود، دیگر فرصت فکر کنم نباشد. آقای مظفری از شیراز.

بیننده (مظفری از شیراز - شیعه):

سلام عرض می کنم.

مجری:

سلام و درود بر شما آقای مظفری.

بیننده:

شب شهادت امام باقر را تسلیت می گویم. شب جمعه است برای طلب آمرزش امواتم هم از حاج آقا التماس دعا داریم.

خدمت جنابعالی، دکتر حسینی سلام عرض می کنیم. ایشان افتخار شیعه هستند و با آن سندهای زیبا به برادران اهل تسنن پاسخ می دهند و ما استفاده می کنیم . و با آن سعه ی صدری که دارند من و همه خوشحال هستیم.

ولی من تعجب کردم که آقای دکتر یک روز فرمودند که مرحوم دکتر شریعتی به مرجعیت ضربه زدند ایشان سی و چند سال است که بین ما نیستند. یک زمانی هم بله یک اختلافی بین ایشان و روحانیت بوده است روحانیت آن زمان ساکت بودند برای مبارزه حالا ما نمی دانیم دقیقا ولی کتابهای که ایشان گفته اند در حد ابر شیعه است، علی تنهاست، علی وحدت، علی عدالت، علی مکتب ، اسلام شناسی در مشهد، اسلام شناسی در تهران.

خب بالاخره آدم باید آقای دکتر که ماشالله خیلی مطالعه شان بالا هست بهتر از بنده می دانند گفتن که مسئولیت شیعه بودن را به ما بگویند ما واقعا چکار کنیم؟ مثلا چه جوری باشیم چه جور روش داشته باشیم به خوش نیتی خوش فکری خوش قلبی که من در شما دارم با این شبکه محترم دلم می خواهد یک مقدار واضح تر صحبت کنند که خدایی نکرده اهانتی به کسی نشود من متشکرم این وقت را در اختیار ما گذاشتید التماس دعا دارم.

مجری:

بله خیلی متشکریم، آقای عبدالعزیز از قشم که تلفنشان هم قطع شد.

بیننده (عبدالعزیز از قشم – اهل سنت):

سلام علیکم. خسته نباشید .ببخشید می خواستم بدانم که این مختار ثقفی که قیام کرد به خونخواهی حسین بن علی، چرا یارانش او را ول کردند و نرفتند به انتقام گرفتن که ما فیلمش را داخل تلویزیون دیدیم.

می خواستم ببینم که چرا او را تنها گذاشتند و نیامدند کمکش که مثلا برود آن زبیر و جنگ و چرا تنهایش گذاشتند؟ چرا نرفتند و چرا خودش تنها آمد و مثلا چهار تا پنج تا یارانش آمد و آنها خیلی زود کشته شدند می خواستم این را دلیلش را بدانم و یک کمی هم در مورد قیام حسین بن علی می خواستم یک کمی برایمان توضیح بدهید.

مجری:

خیلی متشکر آقای عبدالعزیز. جناب آقای علی از سقز بفرمائید.

بیننده (آقای علی از سقز – اهل سنت):

سلام علیکم!

مجری:

علیکم السلام و درود بر شما.

بیننده:

سلام عرض می کنم خدمت حاج آقا قزوینی ببخشید من یک عرض کوچکی داشتم خدمتتان یک گله داشتم از برادران تشیع!

واقعاً نمی دانم ما اهل تسنن بالاخره حضرت عایشه ام المومنین خلاصه همسر پیامبر است ناموس پیغمبر هست خب به ما بر می خورد واقعا اگرکسی به او توهین کند! خدای ناکرده من از منظر شما از تلویزیون شما استفاده می کنم واقعا چطوری بگویم خیلی برایمان سخت هست یک نفر بنشیند از این آقایان تلویزیون اهل بیت گله دارم. فقط همین گله داشتم من از سال 72 در تهران و با اهل تشیع کار می کنم.

مجری:

ما مسئول شبکه خودمان هستیم جناب علی آقا ما ارتباطی با شبکه «اهل بیت» نداریم و ما مسئول کار خودمان هستیم و شما همانگونه می دانیم حاج آقا با صراحت بارها و بارها اعلام می کند هر کس توهین به عایشه کنند همسر پیامبر، خود ایشان درگیر می شوند و خود من برخورد می کنم. این نشان از این است که ما می خواهیم مسایل علمی باشد و توهین و جسارتی به هیچ کس حتی ناموس پیامبر نشود.

بیننده:

بالاخره الان خودم چندین وقت هست در تهران زندگی می کنم. آشنا دارم تشیع هستند. من خودم در مراسم هایشان شرکت می کنم. من واقعا شرمنده هستم برای این کانال بالاخره این ها واقعا با عقیده و باور ما دارند بازی می کنند. به خاطر همین واقعا می خواهند شیعه و سنی را از همدیگر جدا کنند واقعا من خیلی متاسفم.

مجری:

خیلی ممنونم علی آقا، درود بر شما متشکریم فرصت تمام شد.

خب اگر ان شالله اجازه بدهید ما یک میان برنامه، حاج آقا ببینیم ، برگردیم و به سوالات بپردازیم عرض تسلیت مجدد دارم خدمت شما بینندگان عزیز به مناسبت شهادت مولایمان امام محمد باقر (علیه السلام) در این شب جمعه.

خیلی ممنونیم که تا این لحظه همراه ما بودید. صدای گرم شما عزیزان را شنیدیم ان شاء الله در این فرصتی که باقی مانده برای پاسخگویی به سوالات شما از حضرت استاد سوال می کنیم در بخش بعدی هم اگر فرصت باشد ما صدای گرم شما عزیزان را خواهیم شنید.

خب حاج آقا یک سوال را که شما همانجا فی الجمله جواب دادید آقای بهروز بودند که گفتند سوره بقره آیه 134 و آیه 54 سوره احزاب را و گفتند آقای «عبدالله عمر» تا آخرین روز با امیرالمومنین بیعت نکرد این را هم بیان بفرمایید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

در رابطه با آیه شریفه ی 134 از سوره ی بقره، خب در اینجا دارد که:

(تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَها ما كَسَبَتْ وَ لَكُمْ ما كَسَبْتُمْ وَ لا تُسْئَلُونَ عَمَّا كانُوا يَعْمَلُون)

آنها امتى بودند كه درگذشتند، اعمال آنها مربوط به خودشان بود و اعمال شما نيز مربوط به خود شما است، و هيچگاه مسئول اعمال آنها نخواهيد بود.

این ها معمولاً در شبکه های وهابی این استدلال می کنند به این آیه بر این که آقا ما نسبت به مطالبی که نسبت به امت گذشته هست وقتی بحث جنگ جمل پیش می آید جنگ صفین پیش می آید، ظلم هایی در حق امیرالمومنین شده است، ظلم هایی که به حضرت زهرا شده است، ظلم هایی که به امام حسین شده است، آقا قرآن گفته است «تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَها ما كَسَبَتْ وَ لَكُمْ ما كَسَبْتُمْ»

آنها کار خوب کردند مال خودشان! شما هم کار خوب کرده اید مال خودتان و دیگر، برای شما عرض کنم هیچ ارتباطی به ما ندارد که ما بیایم این را علم کنیم امروز و بگوییم آقا مثلاً به خاطر این قضایا ما، سر و کله ی هم بزنیم و امثال این.

خب این را بارها در این شبکه ها ما داریم می بینیم آنجا که گیر می کنند زیر سوال می روند زیر ذره بین می روند، خودشان به این آیه استناد می کنند ما از این آقایان سوال می کنیم چشم. ما در رابطه با اینکه بعد از پیغمبر ابوبکر خلیفه بود یا علی خلیفه بود حرفی نمی زنیم به ما جواب بدهید این که شما آمدید گفته اید که هر کس منکر خلافت ابوبکر و یا عمر باشد، او کافر است؛ آیه این مربوط به تلک امه قد خلت است یا نه؟ آنجا که مربوط به خود شما هست.

بفرماید کتاب الفتاوی الهندیه ج2، ص263، البحر الرائق آقای ابن نُجیم مصری، متوفای 970، ج1، ص611، روضه الطالبین آقای نووی ج8، ص215، حتی آقای ابن عابدین از فقوای بزرگ احناف هست ایشان می گوید:

«من انکر خلافه الصدیق او عمر فهو کافر»

هركسى خلافت صديق يا عمر را منكر شود كافر است.

ابن عابدين، محمد أمين بن عمر (متوفاي1252هـ)، حاشية رد المختار على الدر المختار شرح تنوير الأبصار فقه أبو حنيفة، ج1 ص 561، ناشر: دار الفكر للطباعة والنشر. - بيروت. - 1421هـ - 2000م.

می گوید که هر کس خلافت ابوبکر یا عمر را منکر باشد این کافر است!! تقی الدین سبکی در کتاب فتاوی السبکی ج2، ص576 مال دارالمعرفه بیروت، ایشان مفصل می گویند:

«فَمَذْهَبُ أَبِی حَنِیفَةَ أَنَّ مَنْ أَنْکَرَ خِلَافَةَ الصِّدِّیقِ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ فَهُوَ کَافِرٌ وَکَذَلِکَ مَنْ أَنْکَرَ خِلَافَةَ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ وَمِنْهُمْ مَنْ لَمْ یَحْکِ فِی ذَلِکَ خِلَافًا وَقَالَ: الصَّحِیحُ أَنَّهُ کَافِرٌ»

مذهب ابوحنیفه این است که هرکس انکار کند خلافت ابوبکر را کافر است همچنین خلافت عمربن خطاب را...صحیح این است که کافر است.

السبكي، ابونصر تاج الدين عبد الوهاب بن على بن عبد الكافى (متوفاى 771هـ)، فتاوى السبكي، ج 2، ص576 ، ناشر: دار المعرفة - لبنان/ بيروت.

اینها را به ما جواب بدهند که آیا واقعا این تکفیری که شما دارید یا این که هر روز شما شیعه را تکفیر می کنید فتوای قتل صادر می کنید، مربوط به «تلک امه قد خلت» است!؟

این که از کتاب های شیعه هر روز می آورید روی آنتن نمی دانم جسارت می کنید به علامه مجلسی، مرحوم کافی و غیره این هم «تلک امه قد خلت» است یا نه!؟

مسئله ی خلافت مثل درخت گردو هست دو نفر دعوا داشتند حالا من نمی دانم این چه درخت گردوی است که اگر کسی درباره ی خلافت علی حرف بزند تلک امه قد خلت این اختلاف می اندازد و فتنه گری می کند ولی در رابطه با خلافت عمر و ابوبکر باشد کافر هست مرتد هست و قتلش واجب هست!!

بعد برادر عزیزمان نسبت به آیه 53 سوره احزاب پرسیدند، خب حالا آن یک بحث خیلی مفصلی دارد اگر بخواهیم توضیح بدهیم من نمی دانم این ظاهرا عزیزمان نسبت به آخر آیه نظر داشتند:

(وَ ما كانَ لَكُمْ أَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ وَ لا أَنْ تَنْكِحُوا أَزْواجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَداً إِنَّ ذلِكُمْ كانَ عِنْدَ اللَّهِ عَظيماً)

و شما حق نداريد رسول خدا را آزار دهيد و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسرى خود در آوريد كه اين كار نزد خدا عظيم است‏

می فرماید که حق ندارید پیغمبر را اذیت کنید و این که با همسرانشان ازدواج کنید. ظاهراً نظر عزیزمان این هست البته این را خود آقایان مفصل آورده اند جناب علامه بغوی کتابی دارد به نام همان «تفسیر بغوی» معروف است در نرم افزار «مکتبه اهل بیت» و همچنین نرم افزار «الجامع الکبیر» هست ج3، ص541.

ایشان می گوید بعضی از صحابه نشسته بودند طلحه برگشت گفت چطور پیغمبر مثلا دارد دختران ما دختر عموهای ما اینها را ازدواج می کند اگر پیغمبر از دنیا برود ما هم زن های او را به عقد خودمان در می آوریم!! و بر گشت گفت - نستجیر بالله - اگر پیغمبر بمیرد من با عایشه ازدواج می کنم!!!

تفسير البغوي، اسم المؤلف: البغوي، دار النشر: دار المعرفة - بيروت، تحقيق: خالد عبد الرحمن العك؛ ج3، ص 541

این را خود آقایان آورده اند به ما هیچ ارتباطی ندارد.

در رابطه با حدیث قتل ناکثین، قاسطین و مارقین گفته اند مدرک به ما بدهید. عزیزمان مراجعه کنند کتاب مستدرک الصحیحین ج3، ص150 آنجا دارد که خود ابو ایوب انصاری نقل می کند، می گوید:

«أمر رسول الله علي بن أبي طالب بقتال الناكثين والقاسطين والمارقين»

پیامبر به علی بن ابی طالب دستور داد تا با ناکثین و قاسطین و مارقین بجنگد.

المستدرك على الصحيحين، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاكم النيسابوري، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1411هـ - 1990م، الطبعة: الأولى، تحقيق: مصطفى عبد القادر عطا؛ ج3، ص 150، ح 4674

و همچنین آقای هیثمی در مجمع الزوائد ج7، ص238 با سند صحیح این قضیه را نقل می کند. بعد عزیز دیگری مطرح کردند که من این را اینجا کنار این یادداشت کردم در رابطه با سوسمار خوردن جناب خلیفه دوم.

البته این سوالات را دوستان نکنند بهتر است. ما خیلی زیاد دوست نداریم به این طور سوالات فرعی جواب بدهیم!! ولی خب مدرک خواستند عزیزمان، من فقط مدرک از اهل سنت می دهم دیگر قضاوت نمی خواهم بکنم. (المصنف في الأحاديث والآثار، اسم المؤلف: أبو بكر عبد الله بن محمد بن أبي شيبة الكوفي، دار النشر: مكتبة الرشد - الرياض - 1409، الطبعة: الأولى، تحقيق: كمال يوسف الحوت؛ ج5، ص 124، ح 24354، 24355، 24356)

این در حالی است که جناب هیثمی از علمای بزرگ اهل سنت متوفای 807 در کتاب مجمع الزوائد ج4، ص37 و چاپ دار الریان للتراث مال قاهره هست سال 1407 چاپ شده است که می گوید خوردن سوسمار جایز نیست!!

مجری:

یک دوست دیگرمان سوال کردند حاج آقا شما صحابه را به دادگاه می برید البته صحبت هایشان را ما نفهمیدیم چون نامفهوم بود.

ولی خیلی گلایه داشت به خاطر این که ما داریم در رابطه با صحابه حرف می زنیم در صورتی که داریم نقد و بررسی می کنیم. تاریخ را و می گوییم. صحابه دو دسته هستند آن هایی هستند که پیرو پیغمبر بودند حرف پیغمبر را گوش کردند و بعد از پیغمبر هم به اعتقادات پیغمبر بودند.

و بعضی ها آمدند کارهای خلاف را انجام دادند و ما نبردیم این ها را به دادگاه و بخواهیم این ها را به میز محاکمه بکشیم. بلکه آمده ایم تاریخ را نقد و بررسی می کنیم قضاوتش را به عهده شما گذاشتیم. سوالی البته نداشتند و فقط یک نقد این گونه داشتند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نه ما اصلا کاری نداریم. ما در برنامه ی «قضاوت با شما» موضوع بحثمان صحابه از منظر قرآن، از منظر سنت و در گذر تاریخ است. که اصلاً بین واقعیات صحابه چه بوده اند که آقایان دارند یک سویه به دادگاه می روند!؟

یعنی هم خودشان مدعی هستند هم از طرف مدعی الیه وکیل هستند هم خودشان قاضی هستند، حکم صادر می کنند! و هم مجری هستند حکم را هم اجرا می کنند!

خب ما می خواهیم بگوییم این عقیده ای که آقایان اهل سنت دارند نه با قرآن تطبیق می کند، نه با سنت و نه با آنچه که در گذر تاریخ از صحابه اتفاق افتاده، تطبیق نمی کند! خب این هم موضوع بحث ما است الان هم باز داریم اعلام می کنیم شب چهارشنبه هر کدام از آقایان اهل سنت واقعاً می خواهند بحث کنند قبلاً هماهنگی کنند یعنی می خواهند واقعا جنبه ی مناظره داشته باشد البته ما کل بحث را حاضریم بگویم البته به شرطی که افرادی که می آیند، خب ما گفته ایم دوستانی که می آیند یا باید از اساتید دانشگاه باشند یا از اساتید حوزه باشند یا صاحب تألیفاتی باشند اگر یک فرد جوان عادی بگویید آقا من می خواهم مناظره کنم فردا بگویند بله کسی که بلد نبود رفت. آقای مراد زهی پنجاه تا کتاب تألیف کردند وقتی مناظره کردیم آقای ملازاده گفت این احمق و بی سواد رفت با فلانی مناظره کرد آبروی اهل سنت را برد!!

خوب این شکلی هست این آقایان ما حاضریم قبلا هماهنگی کنند ما در خدمتشان هستیم وقت می دهیم به آقایان اگر می خواهند جنبه ی مناظره باشد وقت تقسیم می شود یا نه می گویند می خواهیم بیست دقیقه صحبت کنیم و برویم آن را هم حاضریم وقت بدهیم از علمای طراز اول اهل سنت از اساتید حوزه ها بزرگواری کنند با شبکه تماس بگیرند. هماهنگی کنند ما می گوییم یک ربع بیست دقیقه وقت می دهیم هر چه می خواهد دل نازت بگو ما هم بعداً در جوابش بیایم مطالبی را بگوییم.

مجری:

بله حاج آقا، آقای رجبی از شیراز گفتند سند این حدیث را بفرماید که سر مبارک حضرت رسول در دامان حضرت علی بودند هنگام رحلت.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

من عرض کردم در خطبه ی 197نهج البلاغه دارد که حضرت می فرماید:

«وَ لَقَدْ قُبِضَ رَسُولُ اللَّهِ وَ إِنَّ رَأْسَهُ عَلَى صَدْرِي»

پیغمبر در حالی که سرش بر سینه من بود از دنیا رفت.

البته «مستدرک» حاکم نیشابوری نیز این را دارد.

مجری:

پرسیدند که حدیث رسول خدا فرمود علی علیه السلام وارث علم تمام انبیاء هست

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

این را ما در رابطه با غدیر که یک شب را ما اختصاص بدهیم به علم امیرالمومنین (سلام الله علیه) این را ان شالله خدمت آقایان عرض خواهیم کرد

مجری:

دوست دیگرمان نیز فرمودند احادیثی که زنان پیغمبر اهل بیت نیستند را بیان کنید.

تقدم و تأخر ائمه چهارگانه اهل سنت:

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اکثریت اهل سنت در عصر حاضر این ها، هم تقدم زمانی را سوال کردند برادر عزیزمان البته اولین فرقه ای که از اینهاست حنفی هستند. ابوحنیفه محمد بن نعمان ثابت متوفای 150 هجری، بعد از آن مالکی ها هستند. امام مالک متوفای 179 هجری، بعد از آن شافعی ها هستند متوفای 204 ، بعد حنبلی ها هستند 241 هجری.

و الان هم طبق آماری که بنده دارم از آقایان اهل سنت اکثریت با احناف هست حنفی ها هستند بعد از آن ها مالکی ها، بعد شافعی ها و آنچه که من دارم حنبلی ها در اقلیت هستند!

مجری:

احادیثی که زنان پیغمبر جزو اهل بیت نمی دانند حاج آقا و نیستند را لطف کنید برای بینندگان عزیزمان بیان کنید حتی خودشان گفته اند ما جزو اهل بیت نبوده ایم .

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله در رابطه با این که ما جزو اهل بیت نبوده ایم ؛ ما به هیچ وجهی روایتی نداریم از آقایان اهل سنت که از عایشه از حفصه از ام سلمه، ام حبیبه بیایند ادعا کنند که ما جزو اهل بیت هستیم!

یک روایتی برای ما بیاورند که عایشه با این که این آقایان می گویند خدای عالم به عایشه فرزندی نداد تا این که شبانه روز ملازم پیغمبر باشد و بعد از او هم از میان امهات مومنین تنها عایشه هست که در ملاء عام احادیث پیغمبر آن چه که حتی مطالب مربوط به زناشویی را با پیغمبر را مطرح کرده است!!

ولی در یک روایت ما هم نداریم که عایشه ادعا کرده باشد که من جزو اهل بیت هستم اگر دارند یک روایت برای ما بیاورند. بر این که آیا واقعا ما آقایان ما اهل سنت همین حضرات، برای شما عرض کنم شبکه های وهابی بیایند به ما اعلام بکنند بر این که آقا ما روایتی داریم بر این که زنان پیغمبر جزو اهل بیت است.

از آن طرف «صحیح مسلم» ج7، ص123 حدیث شماره 6122، خب در آن جا صراحاً از «زید بن ارقم» سوال می کنند بر این که آیا زنان پیغمبر جزو اهل بیت پیغمبر هستند ایشان می گوید قسم به خدا یک زنی با یک مردی زندگی می کند بعد طلاق می دهد بر می گردد به طرف خودش:

«فَقُلْنَا مَنْ أَهْلُ بَيْتِهِ نِسَاؤُهُ قَالَ لاَ وَايْمُ اللَّهِ إِنَّ الْمَرْأَةَ تَكُونُ مَعَ الرَّجُلِ الْعَصْرَ مِنَ الدَّهْرِ ثُمَّ يُطَلِّقُهَا فَتَرْجِعُ إِلَى أَبِيهَا وَقَوْمِهَا»

از زید بن ارقم درباره أهل بیت سؤال شد که آیا شامل همسران نیز می شود؟ او پاسخ داد: به خدا قسم هرگز، زیرا ممکن است شوهر، پس از مدتی زندگی با همسرش، او را طلاق دهد و او به قوم و پدرش مراجعت کند.

صحيح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري، دار النشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج4، باب مِنْ فَضَائِلِ عَلِىِّ بْنِ أَبِى طَالِبٍ، ص 1874، ح 2498

و همچنین در حدیث 6119 به صراحت می گوید زنان پیغمبر جزو اهل بیت پیغمبر نیستند و خود آقای آلوسی از استوانه های علمی اهل سنت است به صراحت می گوید:

«ان النساء المطهرات غير داخلات في أهل البيت الذين هم أحد الثقلين»

زنان پیغمبر داخل در اهل بیت نیستند که این جزو ثقلین هستند.

روح المعاني في تفسير القرآن العظيم والسبع المثاني، اسم المؤلف: العلامة أبي الفضل شهاب الدين السيد محمود الألوسي البغدادي، دار النشر: دار إحياء التراث العربي – بيروت؛ ج22، ص16

این را تفسیر آلوسی را آقایان مراجعه کنند که خود پیغمبر اکرم هم به صراحت فرمود آیه ی تطهیر در حق پنج نفر نازل شده است من علی، فاطمه، حسن و حسین. معجم الاوسط طبرانی را آقایان ببینند ج3، ص380، معجم الکبیر، ج3، ص56 و همچنین مجمع الزوائد، ج9، ص127 ؛درالمنثور، ج5، ص198.

و خود امام «تهاوی» که دیگر آقایان به سرش قسم می خورند مشکل الآثار، ج1، ص230 به صراحت می نویسد بر این که زنان پیغمبر جزو اهل بیت نیستند و مشمول آیه ی تطهیر نیستند حالا آن آقایان دارند چیز می کنند ما کاری نداریم!

مجری:

دوستی سوال کرده اند آقای مظفری در رابطه با شهید شریعتی سوال کردند که توضیحی بدهید.

توضیحی پیرامون شخصیت «شریعتی»!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

در رابطه با «شریعتی» ما واژه ی «شهید» به کار نمی بریم. هیچ وقت ایشان را در آن حد نمی دانیم اصلا و ابداً.

ایشان در کتاب هایش بدترین اهانت ها را به فقهای ما، علمای ما کرده است. ما گفتیم بر این که ایشان خدماتی هم داشته اند ولی ما کاری به خدماتش نداریم.

کتابی آقای «ابوالحسنی منذر» نوشته اند به نام «مطهری افشاگر توطئه» آنجا تمام حرف های مخالف قرآن، مخالف سنت، توهین به علما و غیره را که از شریعتی در کتاب هایشان بوده است ایشان آورده اند.

ما البته جسارت نمی کنیم. اهانت هم نمی کنیم. ولی ارادت هم نداریم به خاطر جسارت هایی که ایشان کردند. حتی امام راحل هم که بعد از این که ایشان در خارج کشته شد و غیره، دانشگاه ها از سراسر جهان تسلیت گفتند و کلمه ی شهید به کار بردند امام راحل در جواب گفت قتل شریعتی، واژه ی شهید هم امام به کار نبردند این در سایت ها هست در صحیفه ی نور هم هست.

مجری:

در کتابی هم خواندم که خودشان به شهید مطهری گفته بودند من کتاب هایم اشکال دارد باید اشکالاتش را برطرف کنیم. ایشان اقرار کرده بودند.

آقای عبدالعزیز در مورد «مختار» سوال کردند چرا یارانش او را رها کردند و تنهایش گذاشتند خودشان جواب خودشان دادند امام حسین را هم رها کردند رفته اند دیگر حالا می خواهید مختار را رها نکنند یک سوال عجیبی هست.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله، در جنگ «احد» پیغمبر را رها کردند و رفتند بالای کوه، در جنگ «حنین» پیغمبر را رها کردند و فرار کردند حالا مختار را سوال می کنید!؟

مجری:

درباره ی قیام امام حسین هم سوال کردند این دوستمان از اهل سنت بودند خب البته، معلوم بود در مورد قیام امام حسین هم مطلبی نمی دانستند حالا در یکی دو دقیقه نمی شود قیام امام حسین را مطرح کرد نمی دانم حالا چگونه می خواهید جواب بدهید حاج آقا.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ان شالله محرم می رسد ما در این زمینه صحبت می کنیم.

و آن برادر آخرم سوال کردند در رابطه با از عزیزان اهل سنت بود علی از قشم بود این را برادر بزرگوار! ما پاسخگوی دیگر شبکه ها نیستیم. ما پاسخگوی شبکه خودمان هستیم و ملزم هستیم در اینجا به مقدسات اهل سنت اهانت نشود حقایق تاریخی را هم نقل می کنیم هیچ ابای هم نداریم از منابع اهل سنت.

و بارها هم گفته ایم اگر چنانچه ناخودآگاه کارشناسان و حتی خود بنده مطالبی بیان بشود بوی اهانت به اهل سنت بیاید ما پیشاپیش از اهل سنت پوزش می طلبیم. چون ما معتقدیم فرهنگ شیعه، مذهب شیعه، یک مذهب با منطق هست با دلیل هست با برهان هست. کسی که دلیل و برهان و منطق داشته باشد فحش نمی دهد. توهین نمی کند. توهین مال اراذل و اوباش کوچه و خیابان هست.

افرادی که منطق ندارند بی منطق هستند فحش می دهند و اهانت می کنند و آن شبکه ی لوس آنجلسی یا سنتیاگو به ما ارتباطی ندارد. خودشان پاسخگو هستند.

همین آقا دیشب خانمی آن شب، شب دوشنبه مطرح کرده بودم آورد و همانجا هم دیدیم شروع کرد به اهانت و جسارت کردن به خود ما و غیره و من این را گفته ام و باز هم من دارم می گویم اگر کسی نسبت به زنان پیغمبر نسبت بی ناموسی بدهد بی شرفی بدهد فحشا بدهد و این منجر به اهانت به پیغمبر شود این کفر هست!

اگر کسی جلوی من کسی به ناموس پیغمبر نسبت فحشا و بی ناموسی بدهد و این اهانت به پیغمبر شمرده شود من توی دهانش می زنم و این آقا رفته نمی دانم امام زمان می آید و حد جاری می کند بابا تو که رجال نخوانده ای سواد نداری حتی در رابطه با قضیه ی شیر دادن ابوطالب آن بابایی هم که جوجه هم حساب نمی شود تو را در منگنه قرار داد نتوانستی جواب بدهی آن وقت رفته ای یک روایات جعلی، روایات دروغین، روایات بی سند، اینها را مطرح کرده اند در یک شبکه ی ماهواره ای، مردم هم تصور می کنند فرهنگ شیعه این است

خب آقا شما بیا یک روایت بخوان بررسی سندی بکن یا تصحیح علما را بیاورد که حداقل مشخص بشود این روایت صحیح است این روایت مورد تأیید آقایان است. همین طوری فله ای شما، شبکه های وهابی هم همین کار را دارند می کنند فله ای بدون این که سواد رجال و درایه داشته باشند یک روایتی را بر می دارند مثل این خرمگسی که به قول خودشان می رود و فقط نقاط کثیف را می بییند می آیند انتخاب می کنند و علیه شیعه شعار می دهند فرق شما با آن چه هست؟

ما بیائیم اگر واقعا بنا هست مناظره کنیم یک مناظره ی علمی کنیم. برنامه باشد خب ما سه تا مناظره داشتیم همه ی دنیا دیدند آن وقت می گویند آقا این افتخار شیعه است والله من از اول تا آخر دیدیم تکرارش را هم دیده ایم جزو زیر سوال بردن فرهنگ شیعه ما از این مناظره ی آقایان چیزی ندیدیم! نه از ایشان نه از آن آقا ، آن آقا باید نمره بدهیم دو تا نمره ی منفی و این آقای هاشمی هم نمره بدهیم دویست تا نمره ی منفی به این آقا می دهیم جز نمره ی منفی این ها هیچ چیز نداشته اند، حرفی برای زدن نبوده، جزء اهانت، جزء تحقیر، جز مسخره کردن.

یک جا می بیند ایشان مثلا می گوید فلان آیه مثلا در سوره ی آل عمران است شروع می کند به هتاکی کردن. آقا شما که بلد نیستند در کدام سوره است سوره ی بقره را نمی دانید این مشخص هست که حرفی برای زدن ندارد. دنبال این است که یک نقطه ضعفی یک جایی پیدا کند شروع کند شعار دادن یا قضیه ی همان شیر خوردن رسول اکرم از از ابوطالب را ، شروع می کند روی آن مانور دادن، دیگر مثل این که آدم کور، می گویند وقتی شپش پیدا می کند دیگر به این سادگی ولش نمی کند این هم روی قضیه، خوب آن هم احساس می کند در بحث رجالی ضعیف هست شروع می کند برای شما عرض کنم این ها دیگر مناظره نیست این ها آبرو ریزی هست هم این آقا آبروی خودش را برد هم آن آقا.

ما اصلا در مقام قضاوت نیستیم ولی این آقا که می آید شروع می کند هتاکی کردن یک مقداری هم حداقل ادبی یاد بگیرند بعد بیاید برای شما عرض کنم.

مجری:

حاج آقا، آقای علی آقا از دانمارک تماس گرفته اند با اتاق فرمان حاج آقا خیلی هم درخواست داشته اند که به اتاق وصلشان کنند ولی فرصت نبوده است ولی سوالشان را گفته اند و من نوشته ام کدام یک از ائمه ی اهل سنت از این چهارتا، دست بسته نمازشان را شروع کرده است به خواندن و بعد پیروانش دست بسته نماز خواندند این را هم لطف کنید بگویید حاج آقا.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

البته دست بسته نماز خواندن را، آنچه که مرحوم صاحب جواهر نقل می کند از خلیفه دوم البته ما خودمان در بحث فقه مقارن فرضا حدود شاید بالای بیست و پنج شش جلسه آنجا مطرح کردیم در زمینه ی همین واژه ی «تکتف» و غیره از چیزهایی است که خلیفه ی دوم وارد نماز کرده است و این ارتباطی به آقایان علما و بزرگان اهل سنت ندارد.

حالا ان شالله اگر فرصت بشود برنامه ها را من نمی دانم آن زمان دوستان شبکه ی سلام ضبط می کردند خارج فقه ما را اگر ما بگوییم آن ها واقعا نوارشان در حد پخش باشند آن ها را هم پخش کنند و مردم آنجا ببینند.

مجری:

خیلی ممنون هستیم. عرض تسلیت داریم شهادت مولایمان امام محمد باقر و عرض سلامتی به فرزند بزرگوارش حضرت حجت بن حسن عسکری که می گوییم مولا جان امشب شب جمعه است و روز جمعه متعلق به شماست و در این روز که روز شهادت جد بزرگوار تو است و الان قبر این بزرگوار تاریک است و زائری ندارد و شما ان شالله زائر هستید و نائب الزیاره ی همه شیعیان تان هستید در بقیع.

ممنونیم تا این لحظه همراهی کردید بخش دوم برنامه هست من سوالی را از حاج آقا خواهم پرسید و در این مدتی که حالا باقی مانده است و ان شالله در فرصت باقیمانده بتوانیم صدای گرم شما عزیزان را بشنویم و به سوالات شما پاسخ بدهیم.

مسئله «ارتداد صحابه»، در منابع اهل سنت!

حاج آقا سوالی را که می خواهم مطرح کنم و از حضرتعالی بپرسم این است که در ادامه ی بحثی که داشتیم در بخش اول آیا در کتب اهل سنت موضوع ارتداد صحابه مطرح شده است یا نه؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

در رابطه با ارتداد صحابه با تعابیر مختلف، عبارات گوناگون مطرح شده است این را از خود عایشه همسر پیغمبر نقل کرده اند بر این که ایشان گفت:

«لمَّا قُبِض رسولُ اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ارْتَدَّت الْعَرَبُ قَاطِبةً»

وقتی پیغمبر از دنیا رفت، تمام مردم عرب مرتد شدند!

النهایه فی غریب الحدیث ابن اثیر، ج 4 ص 79؛ البدایه و النهایه ابن کثیر، ج 6 ص 304؛ تاریخ مدینه دمشق، ج 30 ص 314 (بر اساس نرم افزار الجامع الکبیر)

پیغمبر که از دنیا رفت تمام عرب مرتد شد و خلاصه شعله های نفاق از میان مردم برداشته شد.

اگر دوستان مانیتور من را بدهند به آنتن من ممنون می شوم. این کتاب «البدایه و النهایه» ابن کثیر دمشقی هست ج6، ص304 از هشام بن عروة از پدرش عروه از عایشه و همچنین حدیث قاسم و عروه از عایشه نقل می کند که گفت:

«قالت لما قبض رسول الله ارتدت العرب قاطبة وأشربت النفاق والله لقد نزل بي ما لو نزل بالجبال الراسيات»

می گوید وقتی پیامبر از دنیا رفت تمامی عرب، «قاطبة» همه عرب، اگر در کتاب های ما شیعیان، پنج نفر از ارتداد، استثنا شده است در حدیث عایشه همان هم استثنا نشده است. عزیزان متشکر از اتاق فرمان.

همین روایت را جناب آقای «شوکانی» در «نیل الأوطار» ج1، ص36 آورده است که روایت صحیح است. «ابن سعد» در طبقاتشان آورده است. آقای «بیهقی» در سنن آورده است، ج8، ص177آورده است. آقای «عبدالرزاق صنعانی» در «مصنف» ج 1، ص52، آورده است. امام «قرطبی» در تفسیرشان ج8، ص147. آقای «حاکم نیشابوری» در «المستدرک علی الصحیحین» ج3، ص260 و دهها عالم سنی آورده اند بر این که جناب عایشه گفته اند بر این که بعد از نبی گرامی (صلی الله علیه و اله و سلم) تمام عرب مرتد شده اند.

و این قضیه هم ما را سر در گم کرده است و خلاصه گویا تمام سنگینی کوهها بر من نازل شده است از آن طرف باز در منابع اهل سنت اگر دوستان باز مانتیتور من را بدهند به آنتن ممنون می شوم که خود آقای «مزی» در کتاب «تهذیب الکمال» شان که از کتاب های معتبر اهل سنت است در 35 جلد است که «تهذیب التهذیب» «ابن حجر» خلاصه این کتاب است ایشان ج21، ص557 می گوید:

«لما مات النبي كفر الناس إلا خمسة.»

وقتی پیغمبر از دنیا رفت، تمام مردم به جز پنج نفر، کافر شدند.

تهذيب الكمال، اسم المؤلف: يوسف بن الزكي عبدالرحمن أبو الحجاج المزي، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بيروت - 1400 - 1980، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. بشار عواد معروف؛ ج 21، ص 557

می گوید پیغمبر که از دنیا رفت تمام مردم کافر شدند غیر از پنج نفر، خب این را جناب ذهبی در تاریخ اسلام ج11، ص280 دارد. آقای ابن کثیر دمشقی در البدایه و النهایه ج6، ص83 و ابن حجر عسقلانی در تهذیب التهذیب ج8، ص9 دارد.

خب این آقایان برای این چه جواب دارند؟ هر جوابی آقایان از این روایات دادند آقایان می گویند روایت ضعیف است ما هم می گوییم ضعیف است! توجیح دارد می گوید مراد از ارتداد مخالفت با پیامبر است ما هم همین را می گوییم.

اصلاً می گوئید که این روایات جعلی هست، ما هم می گوییم جعلی هست به قولی این که دیگر دعوا ندارد. شما در کتاب هایتان آمده است خب در کتاب های ما هم آماده است ما دوست داریم این آقایان این انصاف داشته باشند تند تند هر روز دارند می گویند آی مردم ببینید در کتاب های شیعه آمدند بعد از پیغمبر همه مرتد شدند و رفتند آقای ابن تیمیه می گوید بله آن کسی که می گوید بعد از پیغمبر مرتد شدند غیر از تعداد اندکی ده نفر و خرده ای این ها کافر هست و هر کس بر کفر این ها شک کند او هم کافر هست؛ بفرمایید این عبارت هایی که شما دارید؛ نسبت به این عبارت ها شما چه می فرماید یا در «تاریخ اسلام» آقای ذهبی ج4، ص177 نکته ایی قشنگی دارد از وکیع نقل می کند که:

«قال وكيع: سلم من الفتنة من المعروفين أربعة: سعد، وابن عمر، وأسامة بن زيد، ومحمد بن مسلمة، واختلط سائرهم »

از فتنه فقط چهار نفر سالم ماند سعد بن ابی وقاص، عبدالله بن عمر ، عثمان بن زید، محمد بن مسلمه. و دیگران همه به هم ریختند.

تاريخ الإسلام ووفيات المشاهير والأعلام، اسم المؤلف: شمس الدين محمد بن أحمد بن عثمان الذهبي، دار النشر: دار الكتاب العربي - لبنان/ بيروت - 1407هـ - 1987م، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. عمر عبد السلام تدمرى؛ ج4، ص 177

این «تاریخ اسلام» ذهبی است از «وکیع» هم نقل می کند و از نظر سند هم هیچ اشکالی هم ندارد. تاریخ اسلام را آقایان ببینند و همچنین در خود «صحیح بخاری» هست از ابوهریره نقل می کند بر این که:

«لَمَّا تُوُفِّيَ رسول اللَّهِ وَاسْتُخْلِفَ أبو بَكْرٍ بَعْدَهُ وَكَفَرَ من كَفَرَ من الْعَرَبِ»

وقتی پیغمبر از دنیا رفت، و بعد از او ابوبکر جانشین او شد، تمام مردم عرب کافر شدند.

الجامع الصحيح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي، دار النشر: دار ابن كثير , اليمامة - بيروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقيق: د. مصطفى ديب البغا؛ ج6، ص 2657، ح 6855

این ها چی هست مراد چی هست؟ حالا ما ان شالله به حول و قوه ی الهی در رابطه با این قضایا آیا مراد اصحاب رده هست یا نه، امشب بعید هست که برسیم. ان شالله ما در جلسه ی بعدی مطرح خواهیم کرد.

در یکی از شبکه ها می گفتند دیشب بود یا پریشب این آقایی که از پشت ویرانه های سقیفه تماس گرفته بود می گفت بله آقا این مراد همان اصحاب رده است! حالا من نمی دانم این آقایان خودشان را به جهالت می زنند یا مخاطبین را دارند به جهالت می زنند!!

حداقل برای شعور مخاطبین خودشان حداقل یک ارزشی قائل بشوند اینطوری نه که به قولی همه را من عذر می خواهم احمق تصور کنند! همه را جاهل تصور کنند! اگر عزیزان مانیتور من ر ا بدهند به آنتن باز این روایت را هم بگوییم در خلاصه خدمت بینندگان عزیز هستیم اگر سوالاتی دارند سوالاتشان را مطرح بفرمایند به حول و قوه الهی. بله همین حدیث حوض را من آورده ام که این حالا به قولی حضرتعالی که نگاه می کردید به مانیتور همان حدیث حوض را آوردم و دادم به آنتن

بفرمایید از ابوهریره است که می گوید:

«عن النبي قال بَيْنَا أنا نائم إذا زُمْرَةٌ حتى إذا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ من بَيْنِي وَبَيْنِهِمْ فقال هَلُمَّ فقلت أَيْنَ قال إلى النَّارِ والله»

نبی گرامی می گوید در قیامت من هستم یک دسته از صحابه را می آورند یک فردی از ملائکه بلند می شود این ها را می کشاند به یک طرف دیگر من می گویم این ها را کجا می برید می گویند به خدا سوگند داریم می بریم به طرف آتش جهنم.

قلت وما شَأْنُهُمْ

این ها گناهشان چی هست؟

قال إِنَّهُمْ ارْتَدُّوا بَعْدَكَ على أَدْبَارِهِمْ القهقري

این ها یا پیغمبر! بعد از تو همه مرتد شدند

ارْتَدُّوا بَعْدَكَ

بعد از این که تو از دنیا رفتی مرتد شدند و به دوران و زمان جاهلیت برگشتند. این دسته را می برند به طرف آتش جهنم. دوباره دسته ای دیگری می آید یک مردی از ملائکه بلند می شود این ها را به طرف جهنم می برد دوباره یک دسته ی دیگری می آید بعد جالب این آخرش می گوید:

فلا اراه یخلص منهم إلا مِثْلُ هَمَلِ النَّعَمِ

می گوید از این اصحاب من غیر از تعداد اندکی از آتش جهنم خلاصی پیدا نمی کند تعداد اندکی.

الجامع الصحيح المختصر ، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي، دار النشر: دار ابن كثير، اليمامة - بيروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقيق: د. مصطفى ديب البغا؛ ج5، ص 2407، كتاب الرقاق، باب في الحوض ح 6215

آنچه که من می بینم از صحابه غیر از تعداد اندکی انگشت شمار، «همل النعم» را آقایان ببینند تعداد اندکی گله ای که سرگردان در بیابان هست را می گویند.

خب اولا این حدیث حوض اثبات می کنند ارتداد صحابه را بعد از پیامبر و برگشتن به دوران جاهلیت و فردای قیامت این ها وارد آتش جهنم می شوند جز تعداد اندکی از این ها خلاصی پیدا نمی کنند.

من یک نکته ای را برای عزیزان بیننده عرض کنم این روایت را در شبکه ی «المستقله» دو سه سال قبل بود که یکی از علمای شیعه مطرح کرد الان تو ذهنم نیست که «عرعور» بود یا کس دیگر اینجا گفته یک زمره ای یک دسته ای از صحابه بوده است مراد از زمره چیز اندکی بود یک هفت هشت نفر بوده است این ها را برده اند به جهنم این ها آنهایی هستند که با ابوبکر مخالفت کرده اند زمره یعنی تعداد انگشت شمار!!

اولاً آنچه آخر روایت دارد «فلا أُرَاهُ يَخْلُصُ منهم إلا مِثْلُ هَمَلِ النَّعَمِ» این که اصلا منافات دارند و ثانیاً چه کسی گفته است که «زمره» چهار پنج نفر است!؟

در خود صحیح بخاری ج7، ص40 با این برنامه مکتبه اهل البیت حدیث 5811 دوستان این روایت را به ذهنشان بسپارند حدیث 5811 که پیغمبر زمره را خودش معنا کرده است زمره چقدر است؟ پیغمبر می فرماید:

«يَدْخُلُ الْجَنَّةَ من أُمَّتِي زُمْرَةٌ هُمْ سَبْعُونَ أَلْفًا»

در قیامت زمره ای از امت من که هفتاد هزار نفر باشند، وارد بهشت خواهند شد.

الجامع الصحيح المختصر ، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي، دار النشر: دار ابن كثير، اليمامة - بيروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقيق: د. مصطفى ديب البغا؛ ج5، ص 2396، كتاب الرقاق، باب في الحوض ح 6176

می فرماید فرادی قیامت از امت من، نه از صحابه من، از امت من وارد بهشت می شوند. یک زمره که آمار این ها هفتادهزار نفر است. پیغمبر اینجا به هفتادهزار نفر، زمره گفته است. در این روایت حدیث بخاری هم حدیث حوض هم دو بار و سه بار کلمه ی زمره آمده است. یک زمره ای می آیند وارد آتش جهنم، زمره ی دوم وارد آتش جهنم. آتش اگر دو تا زمره باشد می شود 140 هزار نفر. تعداد صحابه هم 120 هزار نفر بوده است!!!

علی ای حال این آقایان مطلبی را به ذهنشان می سپارند ولی یک چند تا مطلب دیگر را فراموش می کنند!!

مجری:

استدلال قشنگی هست متشکریم حاج آقا. بله حاج آقا اگر اجازه بفرماید پانزده بیست دقیقه باقیمانده را تلفن بگیریم. ان شالله در وقت پایانی در خدمتیم ممنونیم.ا

بخش دوم تماس بینندگان برنامه!

آقای رسول از مهاباد از برادران اهل تسنن سلام و عرض ادب دارم خدمت شما آقا رسول.

بیننده (آقای رسول از مهاباد - اهل سنت):

سلام علیکم. خسته نباشید! خوبید؟ یکی دو تا سؤال از آقای قزوینی داشتم.

مجری:

دو دقیقه را فراموش نکنید ما در خدمت شما هستیم

بیننده:

چشم بله، آقای قزوینی! مگر خداوند پیامبران را برای هدایت دین اسلام نیاورده است؟ و به انسان عقل داده است که خوب و بد را از هم تشخیص دهند. مانند حضرت ابراهیم. آیا همین پیامبر نبود که به تمام افراد گفت من فرستاده ی خدا هستم که باید به الله تعالی و قرآنش ایمان بیاورید و من فرستاده ی او هستم! ای مردم اگر می خواهیم به خداوند ایمان بیاورید بگویید اشهدان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله، مگر پیامبر همین را نگفت به مردم آن زمان؟ بین انسان و خداوند یک پیامبر و قرآنش بود و نه کسان دیگر!

سوال دوم: بین تمام شبکه هایی که اسمش را می گذارید وهابی، شاید کمتر از ده میلیون نفر نگاه می کنند تا به حال دیده اید به یک اصحاب توهین کنند و ناراحتی شما به خاطر این است که حضرت علی علیه السلام را خلیفه ی چهارم قبول دارند!!

و سوال آخر؛ آن کس کافر است که انکار خداوند، پیامبر و قرآنش را بکند و نه کسی که حضرت علی را به عنوان خلیفه چهارم قبول داشته باشد دستتان درد نکند!

مجری:

آقای دانشور از کرج سلام شب شما بخیر

بیننده (آقای دانشور از کرج – شیعه):

سلام علیکم. آخر و عاقبت همه ی ولایتمداران بخیر. عرض من که یک موضوع تحقیقی می خواستم از حاج آقا قزوینی که تا حالا پیگیر شده اند یا نشده اند ببینید هر کسی یک شجره نامه ی دارد یک شجره ای در بحث خانوادگی دارد مثلا حاج آقا قزوینی شجره نامه شان می خورد به امام موسی بن جعفر.

خب این بحث وهابیون اگر ما شجره نامه ی این ها را یک پیگیری بشود یک نتیجه ای برسد من خودم به این نتیجه رسیده ام که شجره ی ایشان آخر سر اگر نگاه کنیم می خورد به «معاویه»، «یزید»، «بنی امیه» و «عمر بن سعد» و «شمر» و «ابن مرجانه» و «ابوجهل» و تا آخر اگر ما بتوانیم این را به دست بیاریم.

لذا می بینیم که اگر اینها دارند به این صورت بحث کنند این ها می خواهند انتقام علی را از ما بگیرند. چرا که علی با شمشیرش، با این ها زمانی که به حرف نیامدند با شمشیر آمد حسین با شمشیر آمد مختارها آمدند اگر یک نگاه تحقیقی بکنید شجره ی این ها را دربیاوریم برای مردم شیعه و حتی برای مردم حتی برادران محترم اهل سنت، خیلی از مسایل مشخص می شود ما این ها باید یک مقدار از نظر تحقیقی فقط به این مسایل توجه نکنیم.

مجری:

البته آقای دانشور! اگر از بنده پیشنهاد بخواهید من می گویم این مباحث لازم نیست به آن بپردازیم. ما مباحث علمی که لازم است و برای اعتقاداتمان هست مورد بررسی قرار بدهیم مابقی بحث ها این ها حاشیه است. ودیگر لزومی ندارد چون ما می خواهیم حقیقت را برای بینندگان و برای خودمان مشخص کنیم. پس چه بهتر است که به مباحث علمی تر و مباحثی که جزو اعتقادتمان هست بحث کنیم.

بیننده:

ببینید زمانی که ما برسیم به آن نقطه، یک جا می بینیم آب گل است وقتی می رویم می بینیم از سرچشمه گل هست! اگر همه بدانند از سرچشمه گل هستند دیگر این همه بالا راه نمی دهند...

مجری:

درود بر شما وقتتان تمام شد یا علی. جناب آقای غضنفری برای بار دوم

بیننده (آقای غضنفری – شیعه):

سلام علیکم حاج آقا. بسم الله الرحمن الرحیم. خدمت شما حاج آقا محسنی و حضرت آیت الله قزوینی سلام عرض می کنم و شهادت امام محمد باقر هم تسلیت عرض می کنم به تمام شیعیان.

حاج آقا یک مسئله ای بود راجع به غرض ورزی آقایان وهابی یک مطلبی بود که می خواستم خدمتتان عرض بکنم.

این که آقایان وهابی حضرت ابوطالب را مسلمان نمی دانم مگر نه این است که هیچ زن مسلمانی نمی تواند در نکاح مرد کافر باشد!؟ پس چرا فاطمه بنت اسد مادر امیرالمومنین (علیه السلام) همسر حضرت ابوطالب بود که در اوایل بعثت ایمان آورده بود!؟

و یا مگر نه این است که طبق گفته ی «ابن ابی الحدید» در شعری در ص318 کتاب شرح نهج البلاغه، چاپ مصر که گفته و خلاصه آن می شود که اگر ابوطالب و پسرش حضرت علی علیه السلام نبودند دین اسلام پا برجا نبود و قوامی نداشت!؟

و مسئله ی بعدی این است که خواهش می کنم از حاج آقای قزوینی توضیح بدهند که چرا برادران اهل تسنن «محمد بن ابی بکر» را که شرافتش قابل قیاس با معاویه نبود «خال المومنین» نمی خوانند!؟ تشکر می کنم که وقت به من دادید از شما خداحافظی می کنم.

مجری:

درود بر شما. بله آخرین تلفن آقای فراز از کردستان از برادران اهل سنت

بیننده (آقای فراز از کردستان - اهل سنت):

خسته نباشید. با عرض سلام و عرض ادب خدمت حاج آقا حسینی قزوینی و امیدواریم که تن و بدن مبارک ایشان نیازمند ناز طبیبان مباد.

مجری:

الهی آمین

بیننده:

واقعا حافظه ی ایشان بعضی مواقع ما اندر عجب هستیم حافظه ی ایشان حتی مثل بعضی ها نیستند که از رو هم می خواهند بخوانند اشتباه می کنند بعد هم صرف نظر از هر عقیده و مسلکی، فقط و فقط از منظر انسانی یک سه چهار تا نکته داشتم که می خواهم خدمتتان عرض کنم.

یکی این که این حضرات منادی اسلام بسیار خشنی هستند که یک ذره در آن انعطاف و معنویت شما نمی بینید. این ها مبلغان همان اسلام طالبانی و ملا عمری هستند شاید مدام بنده اگر باور ندارید در مورد موضوعشان، در مورد طالبان سوال کنید تا جمود و خشکی افکارشان برایتان مشخص باشد این یک نکته.

نکته ی دیگری هم داشتم در مورد مغلطه ای که این بزرگواران می کنند ببینید هر انسانی فقط و فقط خواسته باشد تحقیقا، تحقیق تاریخی و عملی داشته باشد به یک مغلطه ای که این بزرگواران می کنند بر می خورد در خیلی از مسایل، یعنی بین مسایل تاریخی را می گویند اما حقیقت موضوع را نمی گویند. واقعیت را می گویند یعنی به این معنی که واقعیت موضوع می فهمند اما حقیقت را لاپوشانی و محوش می کنند.

برای تقریب به ذهن یک مثالی می زنم ببییند اگر شما به یک انسانی بگویید قد تو یک متر هست، خب این را واقعیت گفته ای اما اگر به او بگویید قد شما یک متر است و کوتاه هست این حقیقت است حالا کاری ندارم به خاطر تقریب به ذهن گفتم که در موضوعاتی مثل جنگ جمل که از آنها سوال می شود که آقا این چه شد این همه خون ها آن همه انسان های مومنی که کشته شد توی این آتش و فتنه بودند. چی شد رضی الله عنه و تمام!؟

کسانی که محققانه و بی غرضانه تاریخ می خوانند این سوالات خیلی برایشان پیش می آید وقتی به این تناقض ها و این مغلطه ها می رسند این هم یک نکته.

نکته ی دیگری که فکر من را خیلی مشغول کرده است ببخشید اجازه هست آقای محسنی خیلی سریع بگویم!

مجری:

وقتتان تمام شده دیگر فرصتی نداریم!

بیننده:

سی ثانیه اگر امکان باشد؟

مجری:

سی ثانیه عیب ندارد

بیننده:

ببیند در مورد این مجری بزرگوار که به نظر مخلص بسیار متفکرانه و اندیشمندانه آقای هاشمی دارند دروغ می گویند ببینید ایشان که خودشان را خلاصه ی موجودات و نقطه ی کائنات فرض کرده اند واقعا دارند توهین می کنند به شعور بینندگانشان، ببینید در آن مناظره ای که با آن آقا داشتند بنده تحقیقا و دقیقاً دیدم که ایشان واقعا دروغ گفتند و توهین کردند و این را هم می خواستم بگویم به بینندگانشان

هر که را پیرش چنین گمره بود / کی مریدش را به فردوس ره بود

و این ها برای تفرقه و تضاد، تخاصم آمده اند این ها با این منظره و قیافه هایی که دیدید معلم های لایعلم و واعظ های غیر متعهد دارند

مجری:

آقای فراز شما لطف کنید شب های چهار شنبه، ان شالله صحبت های شما را خواهیم شنید

بیننده:

من استطاعت مالی ندارم. اگر بزرگواری کنید حاج آقا یک تماسی باهام بگیرند خیلی خوشحال می شوم و هم باعث سعادت و خوشحالیم هست خیلی ممنون اگر امکان داشته باشد!؟

مجری:

با شما تماس می گیرند درود بر شما

حاج آقا در این فرصت باقیمانده ما، حاج آقا همکارانمان در اتاق فرمان می گویند فقط پنج دقیقه وقت داریم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

در رابطه با این برادر عزیزمان که از مهاباد زنگ زدند ما خیلی تشکر می کنیم از این که خیلی مودب حرف زدند و این که ایشان می گویند پیامبران برای هدایت آمدند و انسان ها خوب و بد را تشخیص می دهند ما همین را می گوییم!

ولی کدام خوب و بد، خوب و بدی که وارونه به ما نشان دادند یا نه خوب و بد واقعی را تشخیص می دهند!؟

شما وقتی از حقایق تاریخی بی خبر باشید این ها بیایند هر طوری که خواستند برای شما نقل کنند شما تصور می کنید همین طور هست! یک کسی که مثلا نابینا هست شما بگویید آقا الان مثلا این غذا رنگش قرمز است؛ دیوار رنگش آبی هست؛ خب نمی فهمد چی هست و آن هم تصور می کند که این است و بین انسان خدا یک پیغمبر و قرآن بوده است نفهمیدیم که چه می خواهد بگوید.

خب ما هم معتقدیم تمام پیامبران آمده اند آن کسی که بین خلق و خدای عالم آورده اند کتاب آورده اند ولی پیامبر اکرم فرمود بر این که:

«وإني تارك فيكم الثقلين كتاب الله وعترتي و اهل بیتی»

در کنار قرآن اهل بیتش را هم برای بعد از خودشان گذاشته اند و رفته اند.

خب این ها را شما مورد بررسی قرار دهید. حدیث جعلی و دروغ «کتاب الله و سنتی» را وارونه برای شما نشان داده اند برادر بزرگوارم، سرور عزیزم!

و این که فرمودید که شبکه ی وهابی به صحابه توهین نمی کنند ظاهرا حضرتعالی یا توجه ندارید یا گوش نمی دهید یا گوش می دهید ولی با نظر خوش بینی نگاه می کنید فحش ها و توهین های آقایان را خلاصه نمی بینید همین که می آید می گوید:

«المرأه شر کلها»

تمام زنها شر هستند.

به صورت وقیحانه و بی شرمانه تطبیق می کنند به حضرت زهرا!!

یا نسبت به امیرالمومنین ما کلیپش را پخش کردیم کی گفته علی از اهل بیت بود؟ قرآن گفته اهل بیت است. پیامبر گفته است. تمام علمای اهل سنت در این پانزده قرن گفته اند اهل بیت است، حالا این آقا از پشت ویرانه های سقیفه بعد از هزار و چهارصد سال می آید می گوید که چه کسی گفته است از اهل بیت است!!؟

آیا این توهین به علی نیست؟ آیا شما قبول دارید این را یا قبول ندارید؟ یا این آقا یک روایت پیدا کرده است روایت ضعیف که نمی دانم حضرت ابوطالب به پیغمبر اکرم شیر داده است؛ پس ازدواج علی با حضرت زهرا ازدواج خواهر و برادر هست!!!!!

خب آقا یک روایتی که دروغ است جعلی هست سندش مشکل دارد این را چطور دارید مطرح می کنید!؟

از «صحیح مسلم» می خوانند می گویند «زید بن ارقم» گفته زنان پیامبر داخل در آیه تطهیر نیستند. با بی حیایی می گویند که «زید» اشتباه کرده است چون ما می گوییم زنان پیغمبر مشمول آیه تطهیر است زید بن ارقم ولو در صحیح مسلم گفته، غلط کرده گفته است ولی شما می آیید این جا روایتی که ضعیف است را نقل می کنید. «علی بن معلی» برادرشان «محمد بن معلی» مجهولند. «علی بن ابی همزه» از روسای واقفه هست. مرحوم علامه دارد که بسیار ضعیف است! خود حضرت آیت الله العظمی خویی (رضوان الله تعالی علیه) در کتاب رجالشان تضعیف می کنند.

خب از آن طرف شما بفرمایید خود شما آقای هاشمی معتقد هستید اگر چنانچه یک مردی در پستانشان شیر بیاید، از فقهایتان سوال کنید شما اخیرا من هم دیده ام توی سایت ها یک آقای از «سریلانکا» خانمش مرده بود. این بچه را انداخته بوده به پستانش، پستانش شیر آمده است!!!

اصلا بچه داشت شیر بابا را می خورد نشان می دادند از خود شما سوال می کنیم از این کارشناسان بی سوادتان نه، از فقهایتان استفتاء کنید. اگر چنانچه یک مردی به پستانش شیر بیاید این بیاید به یک بچه ای را شیر بده آیا این واقعا شیر موجب حرمت می شود یا نمی شود؟؟!!

بابا شما که می گویید اهل قرانیم اهل کتابیم. در سوره ی نساء آیه 23 می فرماید:

(أُمَّهاتُكُمُ اللاَّتي‏ أَرْضَعْنَكُم)

مادرانى كه شما را شير داده‏اند

می فرماید آن چیزی که موجب حرمت می شود شیر مادران شما هست! خوب این کاملا مشخص است. بزرگان شما آقای زکریای انصاری شافعی متوفای 936 به صراحت می گوید:

«فلا یثبت تحریم من لبن رجل»

حرمت با شیر مرد ثابت نمی شود.

اگر یک مرد، ده سال هم به یک بچه شیر بدهد فرضا حرمت نمی آورد. حداقل در کتاب های خودتان بروید بخوانید بعد بیاید حرف بزنید. قولی آدم ضعیفی پیدا می کنید شروع می کنید برای داد زدن ما با این که موضعمان نسبت به آن آقا مشخص است موضع فقهایمان مشخص است ولی ما بارها پیام هم داده ایم دوستانمان هم زنگ زده اند اگر این آقایان بیایند میدان، ما با این که با آنها اختلاف داریم ولی می آییم مساعدت می کنیم اینجا که جرأت نمی کنند بیاید من رفته ام پشت خط ولی اجازه نداد من حرف بزنم.

من همانجا این را مچاله می کردم آقای هاشمی را اب لمبو می کردم آبش را هم به قولی می ریختم دیگر بعد از این هزار سال بعد هم فکرش نیاید که بخواهد بیاید با یک شیعه ، حالا من عرض کردم موضع مان نسبت به آن آقا مشخص هست ولی حداقلش از نظر سواد پانصد برابر کارشناس های شما سواد دارد او، خب این آقا این مطالب را نمی بیند می گوید آقا ناراحتی شما این هست که حضرت، خلیفه،

بله ناراحتی ما این است پیغمبر علی را خلیفه قرار داده است خدا علی را خلیفه اول قرار داده است ولی این که این حقایق را برای شما در طول این چهارده قرن مخفی کرده اند برای ما ناراحتی است!! دلمان می سوزد برادر عزیزمان از کرج زنگ زده بودند شجره نامه ی این ها به معاویه و بنی امیه می رسد ما هم شبهه ای نداریم این ها دارند همان انتقام بدر و احد را دارند از امیرالمومنین و از شیعیان می گیرند.

آقای فراز هم داشتند که این ها اسلام را خشن دارند معرفی می کنند اسلام طالبانی خب این حرفی ندارد واقعا هر کس یک هفته یا سه روز چهار روز برنامه ی این ها را نگاه کند کاملا مشخص است چون افرادی که از علمای اهل سنت فضل دارند با این آقایان همکاری نمی کنند آن افرادی هم که آورده اند خوب ما هم در برنامه های خودمان و هم برنامه های کلمه ی طیبه هست برنامه هایشان را پخش می کنیم و نقد می کنیم این آقایان بیایند بگویند فلان نقدی که شبکه ی ولایت کرده است وارد نیست نقد علمی بکنند ما توهین هم نمی کنیم فحش هم نمی دهیم.

مجری:

خیلی ممنون حاج آقا وقت هم تمام شد اگر اجازه بفرمایید که من قبل از این که حضرتعالی دعا بخوانید حسن ختام جلسه باشد باز لیستی که همکاران عزیزمان داده اند و گویا آقای ملازاده هم تماس گرفته اند ولی مثل این که قطع کرده اند ما خیلی دوست داشتیم ایشان هم بیایند و صدایشان را تلفنی بشنویم ولی قطع کردند مثل این که صلاح ندانسته اند با ما ارتباط برقرار کنند.

آقای انصاری از رشت، آقای رسول عبدالهی از قم ،آقای دلاوری از شیراز ،آقای ولی پور از مازندران ،آقای عسگر از اصفهان، آقای محمد از قزوین ،آقای آریان از زاهدان ،آقای دیلمی از اهواز ،آقای رضایی از اصفهان،آقای مومنی از کرمان ،آقای یوسفی از اصفهان ،آقای سید علی از مشهد ،آقای جواد از تهران ،آقای نوری از کردستان ،آقای علی از کابل ،آقای رضایی از تهران ،آقای محمد از اهواز،آقا رضا از کرج ،آقای خسرو شاهی از کرمان ،آقای دادخواهی از تهران، آقای یاری از تهران، آقای احمد از اصفهان ،آقای فرهاد از قزوین ،اقای فریدونی از خوزستان، آقای حیدری از قم، آقای ضیایی قای از شیراز ،آقای جهرمی از جهرم ،آقای علی از کاشکن ، و دوستان عزیزی که ما دیگر نمی توانیم اسامیشان را بخوانیم این نشان می دهد که بینندگان عزیز پای خط و پشت تلفن می مانند ولی متأسفانه محدودیت هست و امکان این نیست که ما صدای گرمشان را بشنویم.

ان شالله مجالی باشد حالا حاج آقا لطف کردند یک روز را هم اضافه به برنامه هایشان یک سه شنبه ای هم اضافه شده است فکر می کنم این گونه که بینندگان دارند درخواست می کنند ما روزهای دیگری هم باید اضافه کنیم که خلاصه صدای حاج آقا را هر روز و هر شب داشته باشیم که ان شالله مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

حاج آقا آخر برنامه هستند دعای حضرتعالی در این شب جمعه شب شهادت امام باقر علیه السلام ما منتظر دعای حضرتعالی هستیم تا همه ی بینندگانمان با هم دعا کنیم و آمین بگوییم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

در پایان شهادت جانسور امام باقر (سلام الله علیه) را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) و همه بینندگان عزیز تسلیت عرض می کنیم و خدا را به آبروی امام باقر (سلام الله علیه) سوگند می دهیم پاداش ما را تسریع در فرج آقا ولی عصرآقایمان مولایمان تاج سرمان و نور چشممان بقیه الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداه قرار بدهد و ما را از یاران ویژه آن بزرگوار به شمار آورد.

خدایا به آبروی امام باقر سلام الله علیه رفع گرفتاری از همه گرفتاران بفرما به ویژه آنهایی که التماس دعا کردند و گرفتاری هایی که مد نظر هست.

خدایا به به قلب شکسته ی امام باقر به آن جایگاه امام باقر نزد تو و مادرش زهرا سلام الله علیها رفع گرفتاری از همه بفرما حوائج حاجت مندان روا نما حوائج ما حوائج دست اندرکاران شبکه ی جهانی ولایت حوائج بینندگان عزیز حوائج کسانی که تکرار برنامه را می بینند خدایا به آبروی امام باقر و مادرشان صدیقه طاهره حوائج همه و همه را برآورده نما دعا های ما را به اجابت برسان.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

مجری:

خیلی ممنونیم حاج آقا از این فرصتی که در اختیار ما و بینندگان عزیز قرار دادید از همه ی همکاران عزیزم که لطف کردند این برنامه را تدارک دیدند بسیار سپاسگزارم و از شما بیننده ی عزیز که تا این لحظه همراه بودید متشکریم ان شالله تا دیداری دیگر خداوند یار و نگهدار شما عزیزان.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب