2024 May 20 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1403
اثبات «غصب فدک» از منابع اهل سنت!
کد مطلب: ٨٩٤٦ تاریخ انتشار: ٢٣ فروردين ١٣٩٤ - ١٣:٣٣ تعداد بازدید: 11430
حبل المتین » نقد خلافت خلفای سه گانه
اثبات «غصب فدک» از منابع اهل سنت!

اثبات غصب فدک از منابع معتبر اهل سنت و مطالبه واستدلال حضرت زهرا سلام الله علیها
حبل المتین 94/01/23

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ : 94/01/23

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمد الله رب العالمین.

شکر خدا مست می کوثرم / شکر خدا فاطمه شد مادرم / شکر خدا اهل تولی شدم / عاشق ذریه زهرا شدم / شکر خدا بر در این خانه ام / شکر خدا نوکر این خانه ام / شکر خدا پیش علی روز دم / دم ز عطا و کرم او زدم / شکر خدا قلب و دلم با علی است / شکر خدا ذکر لبم یا علی است / نام و نشان گرچه ندارم ولی / نوکر و مسکین علی ام علی / گر که بپرسند گدای که ای / ریزه خور خان عطای که ای / نازم و گویم که کنم سروری / شکر خدا حیدری ام حیدری

السلام علیک یا امیر المومنین. السلام علیک یا امین الله فی ارضه و حجته علی عباده.

درود و سلام به پیشگاه یکایک شما بیننده گان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت. بیننده های خوبی که همراه هستید، با برنامه زنده «حبل المتین» خانم ها و آقایان محترم گوشه و کنار ایران اسلامی هر کجای این کره خاکی که دلتان در گرو محبت علی و اولاد علی است خوشا بحالتان و خوشا به سعادتتان.

همه عزیزان چه شیعه و چه سنی که محبت امیرالمومنین و اهل بیت در دلتان هست ان شاء الله قدر این عشق ها و محبت ها و ارادت ها را بدانیم و ان شاء الله سعی کنیم در زندگی مان معرفتمان هم نسبت به این بزرگواران بیشتر بشود.

در هر کجای ایران اسلامی همراه هستید به ما می توانید پیامک بدهید به 30001203 همچنین پیامک بین المللی شبکه جهانی ولایت با افتخار در خدمت شما هست منتظر هستیم که با دستان مهربانتان برای ما پیامک بدهید.

از عشق و ارادت و محبت خودتان در رأس از آقایمان مولایمان امیر مومنان علی (علیه السلام) و در مجموع از اهل بیت عصمت و طهارت برای ما بگویید و احیانا اگر در خصوص موضوع برنامه هم سوالی، مطلبی، به ذهن شما می رسد ما با افتخار در خدمت شما خواهیم بود ان شاء الله بتوانیم کمکی هم به شما داشته باشیم.

البته در پایان برنامه، حتماً بخشی از برنامه را اختصاص خواهد داشت به تلفن های شما و صدای گرم شما را هم خواهیم شنید. به هر صورت ما منتظر هستیم عشق و ارادت و محبت خودتان را به ساحت مقدس آقا امیرالمومنین و اهل بیت نشان بدهید با دادن حداقل یک پیامک به برنامه زنده ما.

برویم اتاق فرمان برگردیم ان شاء الله با انرژی تمام برنامه زنده «حبل المتین» را تقدیم حضور شما بکنیم.

خب با نام و یاد آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) مولای عرشیان و فرشیان برنامه را آغاز کردیم از مدح و منقبت این آقا گفتیم. دلهایمان آماده شد. وجودمان آماده شد. طراوت گرفت. مثل باران بهاری چطور که وقتی که می بارد بر دشت و کوهسار یک طراوت پیدا می کند ما هم با شنیدن نام مولا امیرالمومنین دل و جان و وجودمان طراوت پیدا می کند. شاداب می شود. ان شاء الله که تا آخرین لحظه حیات ما این عشق و این ارادت این محبت و حتی گفتن ذکر یا علی بر زبان ما ان شاء الله باشد.

همانطور که گفتم، پیامک هم زیر نویس شد. ما منتظر هستیم. پیامک های سراسر مهر و محبتتان را برای ما بفرستید 30001203 برای عزیزانمان در ایران اسلامی و همچنین پیامک بین المللی شبکه جهانی ولایت اجازه بدهید این بار شماره را بخوانم 00447797801309 چون بعضی وقتها دوستانمان می گویند آقا علاوه بر اینکه پیامک ها زیر نویس می شود بگویید پیامک ها را. چشم این هم اطاعت امر کردیم پیامک ها را گفتیم تا ان شاء الله ببینیم شما چه می کنید پیامک های قشنگتان را برای ما بفرستید.

امشب هم توفیق داریم در محضر حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی هستیم با برنامه زنده «حبل المتین». استاد سلام علیکم و رحمة الله.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته. بنده هم خدمت همه بیننده گان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هر کجای این گیتی پهناور بیننده این برنامه هستند و ما را مهمان کانون گرم و با صفای خانواده خودشان قرار دادند خالصانه ترین سلامم را همراه با آروزی موفقیت، سر بلندی، پیروزی تقدیم می کنم.

خدا را به آبروی صدیقه طاهره (سلام الله علیها) سوگند می دهم فرج مولای ما ولی عصر نزدیک نموده و همه ما را از یاران ویژه آن بزرگوار قرار بدهد. همه ما و شما گرامیان را حاجت روا نموده، دغدغه های فکری ما را برطرف سازد و دعاهای ما را به اجابت برساند. ان شاء الله.

مجری:

استاد! توفیق داریم امشب هم خدمتتان هستیم. دوستان عزیز بیننده ای که همراه بودند با برنامه زنده ما برنامه های گذشته را مفصل دنبال کردند ما موضوع «فدک» را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. ابعاد مختلفش را بحث کردیم. این که پیغمبر گرامی اسلام فدک را بخشیدند در زمان حیاتشان به حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از این دست نمونه ها بوده در زندگی پیامبر و مباحث مختلفی که در برنامه گذشته این را خدمت دوستان بیننده حضرت عالی فرمودید. منتهی برای اینکه دوستانمان یک آمادگی ذهنی پیدا بکنند خلاصه ای از آنچه که در برنامه گذشته فرمودید را یک مرور کنیم تا ان شاء الله سوالات جدید را طرح کنیم.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر الناصر و معین الحمد الله و الصلواة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و لعن دائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیراللهم وفقنا لما تحب و ترضی و لا تکلنا الی انفسنا طرفة عین ابدا

خلاصه ای از مباحث گذشته!

همانطوری که عزیزم اشاره کردند یکی از موضوعاتی که خیلی ها دوست دارند این حقیقت «فدک» روشن بشود و اینکه واقعاَ این فدک چه سرنوشتی را به دنبال داشته و به تعبیر شهید «صدر»، «فدک» فقط چند وجب زمین نبود. فدک ملاک حقانیت زهرا و ملاک حقانیت شیعه و ملاک حقانیت امامت امیرالمومنین و عصمت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) هست.

و غصب حقوق این بزرگواران و مسائلی که در رابطه با فدک هست، شاید برای خیلی از عزیزان شیعه ما پوشیده مانده و حقایق روشن نشده است. و همچنین عزیزان اهل سنت ما خب بعضی ها می آیند روی خط می گویند خب چرا فدک را به حضرت زهرا داد؟ یکی می گوید فدک از بیت المال بود! یکی می گوید فدک از آن پیغمبر هم بود! پیغمبر ارث نمی گذاشت! یکی می گوید فدک چه بود که حضرت زهرا به خاطر مثلا چند و جب زمین بیاید مثلا چنین و چنان کند!! نه قضیه فراتر از اینهاست.

در رابطه با «فدک» ما مباحثی را در گذشته اشاره کردیم که فدک ملک اختصاصی نبی مکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) بوده و ارتباطی به بیت المال نداشت. ما مدارک متعددی از منابع اهل سنت نقل کردیم. و همچنین ما مدارک متعددی را آوردیم که نبی گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم)؛ «فدک» را به صدیقه طاهره بخشیدند.

این مهم هست. حالا یا بیت المال است یا ملک شخصی است و نبی مکرم وقتی یک کاری را انجام می دهد؛ طبق نص قرآن، کسی حق دخالت ندارد:

(وَ ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِم‏)

هيچ مرد و زن با ايمانى حق ندارد هنگامى كه خدا و پيامبرش امرى را لازم بدانند اختيارى از خود (در برابر فرمان خدا) داشته باشد.

سوره احزاب(33)، آیه 36

کسی حق اعتراض ندارند. حتی فکر اعتراض هم در ذهنشان نباید بیاید. مهم این قضیه هست. ما در جلسه گذشته اهدای «فدک» به حضرت زهرا را به نقل «ابویعلی» به نقل «بلاذری» به نقل «سیوطی» به نقل «شوکانی» و به نقل «ابن کثیر دمشقی» بیان کردیم.

و «ابن کثیر» هم که اشکالی که داشتند ما شش ،هفت تا جواب محکم به اشکال ابن کثیر دمشقی دادیم. که ایشان اعتراض می کند به صحت روایت ولی می گوید خب این آیه «و آت ذا القربی حقه» در مکه نازل شده که از این اشکال هم، ما شش، هفت تا جواب دادیم که در مکه نازل شده باشد چه اشکالی دارد؟

آیه نماز جمعه (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذا نُودِيَ لِلصَّلاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلى‏ ذِكْرِ الله) در مکه نازل شد. و حال آنکه به اعتراف علمای اهل سنت، یک مرتبه هم در مکه نماز جمعه برقرار نشد. مثل زکات فطره که در مکه واجب شده و حال آنکه مکه نه روزه ای بود نه عید فطری بود نه زکات فطره ای بود!!

نمی دانم بعضی از این آقایان وقتی که حرف می زنند اینها را حساب نمی کنند. یا مطالعه نمی کنند .یا همین طوری هر دم بیلی می آیند یک حرفی را فله ای بیان می کنند. ما این مطالب را مفصل مطرح کردیم و ثابت شد بر اینکه قضیه فدک ملک شخصی پیغمبر بود و پیغمبر این فدک را به صدیقه طاهره بخشیده این خلاصه بحث گذشته بود.

مجری:

درست است. ممنونم. حتماً دوستان خوب بیننده، شاید حالا چند برنامه را نتوانستند ببینند در این چند دقیقه مطالب خوبی دستشان را گرفته باشد.

مسئله «غصب فدک» در منابع اهل سنت!

خب ما همه این بحثها را در مورد «فدک» و اتفاقاتی که افتاد، بحث کردیم. اما نکته مهم و موضوع مهم تر در بحث «غصب فدک» است. که خب مورد بحث است. ما این را خیلی مطرح کردیم. جاهای مختلف هم مطرح می شود. اما می خواهیم امشب ازیک نگاه دیگر به موضوع نگاه بکنیم. این موضوع «غصب فدک» برای ما بسیار کامل و روشن و مشخص هست که در منابع شیعه آمده است. اما می خواهیم ببینیم این موضوع غصب فدک در منابع عزیزان اهل سنت و در کتب آنها آمده یا خیر؟

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

در رابطه با قضیه غصب فدک، مطالب خیلی زیاد است. من خیلی به اختصار نکاتی را که عزیزان اهل سنت آوردند مطرح می کنم. صدیقه طاهره وقتی می آید فدک را مطالبه می کند می گوید فدک را پیغمبر به من داده است. بعد «ابوبکر» دنبال بیّنه و شاهد است. این دلیل بر این است که فدک غصب شده بود. و در او هیچ شکی نیست.

ولی در بعضی از کتب اهل سنت مثل جناب آقای «ابن شبة النمیری» متوفی 262 هجری هست یعنی یک سال بعد از «مسلم» از دنیا رفته. ایشان در «تاریخ مدینه منوره» مطلبی را نقل می کند که البته ما صدر روایت مورد استدلال ما هست که «نمیره بن حسان» می گوید به زید گفتم:

«ان ابابکر رضی الله عنه انتزع من فاطمة رضی الله عنها فدک»

ابوبکر فدک را از دست فاطمه در آورد.

تاریخ المدینة المنورة با تحقیق فهیم محمد شلتوت، ج1، ص 199

این دیگر خیلی واضح و روشن هست. و همچنین آقای «ابن حجر هیثمی» هم همین عبارت را در کتاب «الصواعق المحرقه» در آخر صفحه دارد که:

«قيل له إن أبا بكر انتزع من فاطمة فدك»

همانا ابوبکر فدک را از دستان فاطمه درآورد.

الصواعق المحرقة على أهل الرفض والضلال والزندقة، اسم المؤلف: أبو العباس أحمد بن محمد بن علي ابن حجر الهيثمي، دار النشر: مؤسسة الرسالة - لبنان - 1417هـ - 1997م، الطبعة: الأولى، تحقيق: عبد الرحمن بن عبد الله التركي - كامل محمد الخراط؛ ج1، ص 157

این دیگر خیلی واضح روشن هست در کتب عزیزان اهل سنت این قضیه آمده است.

آقای «أبي بكر أحمد بن عبدالعزيز الجوهري البصري البغدادي» هم، در کتاب «السقیفه و فدک» ص 110 ایشان کاملا آنجا بحث همان «انتزع ابوبکر فدک من فاطمة» آنجا کاملا این قضیه را مطرح کرده است.

مجری:

درست است. خب حالا بحث غصب فدک به صراحت روشن شد که در منابع اهل سنت آمده. حالا البته شما چون به دلیل محدودیت وقت، برخی از آنها را به آن اشاره کردید، قطعاً منابع بیشتری هم در این زمینه آمده است.

ادله مطالبه فدک از ناحیه حضرت زهرا؛ در منابع اهل سنت!

اما استاد! نکتی مهمی که در اینجا هست و شما هم یک اشاره کوچکی داشتید در ابتدای فرمایشاتتان؛ این است که در کتب اهل سنت آمده که حضرت زهرا (سلام الله علیها) فدک را به عنوان ملک شخصی از خلیفه اول، در واقع ادعا نمود و خلیفه اول از حضرت زهرا، شاهد و بینه خواست! در خصوص این هم بیشتر صحبت بفرمایید و منابعش را ذکر بفرمایید.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

بله در همین روایت هم دلالت می کند که «فدک» غصب شده است. ببینید عزیزان آقای «بلاذری» متوفی 279 هجری هست، یعنی همان سالی که آقای «ترمذی» از دنیا رفته. ایشان روایتی را نقل می کند که:

«أن فاطمة رضي الله عنها قالت لأبي بكر الصديق رضي الله عنه اعطني فدك فقد جعلها رسول الله لي فسألها البينة»

فاطمه به ابوبکر گفت که فدک را به من بر گردان. پیغمبر فدک را ملک من قرار داده است. ابوبکر از فاطمه شاهد خواست.

فتوح البلدان، اسم المؤلف: أحمد بن يحيى بن جابر البلاذري، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت - 1403، تحقيق: رضوان محمد رضوان؛ ج1، ص 44

در این جا، چند تا مطلب است. یکی مطالبه فدک. دوم این که فدک ملک پیغمبر بود و در اختیار صدیقه طاهره. و سوم اعتراض حضرت بر اینکه چرا شما این فدک را غصب کردید و از ما گرفتید!!

می گوید: «فسألها البینه»!! این خیلی عجیب است. خلیفه اول گفت: اگر چنانچه پیغمبر این را به تو بخشیده، بینه بیاور. برو شاهد بیاور! که شاهد تو چه کسی است؟ چه کسی شهادت می دهد بر اینکه پیغمبر این فدک را در اختیار شما قرار داده؟

این را هم عزیزان می توانند ببینند کتاب «فتوح البلدان» از جناب آقای «بلاذری» است. که البته مفصل هست که علی بن ابی طالب شهادت داد. گفت یک شاهد دیگر بیاور. «ام ایمن» آمد. اینها مفصل ان شاء الله در بحثهای آینده ما اینها را مطرح می کنیم.

این از این مسئله. جناب آقای «یاقوت حمویی» هم در کتاب «معجم البلدان» این قضیه را مطرح می کند. ایشان هم متوفی 626هجری هستند. در رابطه با فدک می گوید:

«و هی التی قالت فاطمة سلام الله علیها نحلنیها ان رسول الله

فدک همانی است که پیغمبر آن را به من بخشیده است.

فقال ابوبکر رضی الله عنه ارید لذلک شهودا

ابوبکر گفت من برای این ادعای تو شاهد می خواهم.

بعد می گوید

و لها قصة

یک داستانی هم دارد

معجم البلدان، اسم المؤلف: ياقوت بن عبد الله الحموي أبو عبد الله، دار النشر: دار الفكر – بيروت؛ ج4، ص 238

بعد می گوید ابوبکر فدک را نداد. بعد اجتهاد خلیفه دوم به این منجر شد که بعد از شهادت حضرت زهرا، فدک را به فرزندان حضرت زهرا بر گرداند. جناب آقای «شمس الدین سرخسی» متوفی 483 از فقهای بزرگ «احناف» است. ایشان هم می گوید:

«انها یعنی فاطمة سلام الله علیها ادعت ان رسول الله وهب فدک لها»

فاطمه ادعا کرد که پیامبر فدک را به او هبه کرده و بخشیده است.

این هم کتاب مبسوط سرخسی که از کتابهای مفصل و معتبر عزیزان حنفی مذهب هست نشر دارالمعرفة بیروت، این هم ج 12، ص 20 که ایشان گفت که:

ان رسول الله وهب فدک لها و اقامت رجلا و امراة

فاطمه ادعا کرد پیغمبر فدک را به او بخشیده و یک مرد و یک زنی را برای شهادت حاضر کرد.

ضمی الی الرجل رجلا او الی المراة امراة

ابوبکر به فاطمه زهرا گفت حالا علی شهادت داده یک مرد هم بیاور کنار علی شهادت بدهد یا یک زن بیاور کنار ام ایمن شهادت بدهد.

فلما لم تجد ذلک

فاطمه زهرا کسی را پیدا نکرد که بیاید شهادت بدهد.

حالا این هم مظلومیت صدیقه طاهره است که نمی تواند کسی را برای کمک پیدا کند!!

جعلت تقول من یرثک

فاطمه زهرا به ابوبکر گفت که بعد از اینکه تو بمیری از تو چه کسی ارث می برد.

فقال ابوبکر رضی الله عنه اولادی

ابوبکر گفت که اولاد من از من ارث می برند.

فاطمه گفت:

ان یرثک اولادک و لا ارث انا من رسول الله؟

عجب اولاد تو از تو ارث می برند ولی من از پدرم پیغمبر ارث نمی برم؟

ابوبکر گفت بله از پیغمبر شنیدم که:

انا معشر الانبیاء لا نورث

ما جماعت پیامبران بعد از خودمان ارث نمی گذاریم.

ما ترکناه صدقة

تمام اموال ما صدقه و بیت المال است.

المبسوط، اسم المؤلف: شمس الدين السرخسي، دار النشر: دار المعرفة - بيروت ج12، ص 29

دیگر ایشان دیگر نیاورد که حضرت زهرا برگشت گفت تو که می گویی «انا معشر الانبیاء لا نورث»؛ این خلاف قرآن است. در قرآن در رابطه با حضرت سلیمان می گوید:

«وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُد»

سلیمان از داود ارث برد.

سوره نمل(27): آیه 16

نسبت به حضرت زکریا و یحیی می گوید:

«يَرِثُني‏ وَ يَرِثُ مِنْ آلِ يَعْقُوب»

از من و از خاندان آل یعقوب ارث ببرد.

سوره مریم (19): آیه 6

بعد حالا آن قضایای مفصلی که در مسجد اتفاق افتاد.

و همچنین جناب آقای «ابوجعفر طحاوی» یکی از علمای بزرگ اهل سنت است و کتابهای ایشان کتابهای درسی هست. در کتاب «شرح معانی الاثار» با تحقیق محمد زهری النجار محمد سید الجاد الحق با اشراف آقای یوسف عبدالرحمن مرعشلی، در ج3 ،ص 308 ایشان همین جا هم، روایتی را از «ام هانی» نقل می کند به اینکه:

«فَاطِمَةَ رضي الله عنها قالت لِأَبِي بَكْرٍ من يَرِثُك إذَا مِتَّ

فاطمه به ابوبکر گفت که آیا وقتی که تو بمیری چه کسی از تو ارث می برد

ابوبکر گفت فرزند و اهل بیت من. فاطمه گفت:

فمالك تَرِثُ رَسُولَ اللَّهِ دُونَنَا

چطور شد فرزندان تو از تو ارث می برند ولی از پیغمبر تو داری ارث می بری!؟

خیلی جالب است که وارث تو بعد از تو فرزندان تو هستند ولی پیغمبر که از دنیا رفته بچه هایش ارث نمی برند تو وارث پیغمبری!؟

قال يا ابْنَةَ رسول اللَّهِ ما وَرَّثَ أَبُوك دَارًا وَلاَ مَالًا وَلاَ غُلاَمًا وَلاَ ذَهَبًا وَلاَ فِضَّةً

ابوبکر گفت: ای دختر پیغمبر! پدر تو نه خانه ای، نه مالی، نه غلامی، نه طلایی و نه نقره ای به ارث نگذاشته است.

شرح معاني الآثار، اسم المؤلف: أحمد بن محمد بن سلامة بن عبدالملك بن سلمة أبو جعفر الطحاوي، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1399، الطبعة: الأولى، تحقيق: محمد زهري النجار؛ ج3، ص 308

می گوید بابایت نه خانه ای داشت ارث بگذارد، و نه مالی داشت! حالا من نمی دانم این حجراتی که زنهای پیغمبر هشت تا، نه تا می نشستند، اینها واقعا خانه پیغمبر نبود؟ من نمی دانم والله قضیه چه هست؟ خداوند می فرماید:

(يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُيُوتَ النَّبِي)

ای کسانی که ایمان آورده اید، به خانه های پیغمبر وارد نشوید.

سوره احزاب (33): آیه 53

این دیگر آیه قرآن است. شما با این چه می کنید!؟ به صیغه جمع هم است. خانه های پیغمبر! و خب اینجا به صراحت آقای ابوبکر می گوید بابایت نه خانه ای ارث گذاشت نه مالی نه غلامی نه طلایی نه نقره ای حضرت زهرا گفت:

«فَدَكُ التي جَعَلَهَا اللَّهُ لنا وَصَافِيَتَنَا التي بِيَدِك لنا»

همان فدکی که خداوند برای ما قرار داد. و آنچه که الآن دست توست، مخصوص ماست.

و فدکی که خدا او را برای ما قرار داده همان اشاره به آیه «و آت ذا القربی حقه» و آن خمس یا مصفا و صافی فیء و اموالی که به عنوان غنائم می آوردند صافی آن، بهترینش مختص نبی مکرم بوده. بعد ابوبکر برگشت گفت که پیغمبر گفت:

إنَّمَا طُعْمَةٌ أَطْعَمَنِيهَا اللَّهُ عز وجل

اینها در حقیقت یک طعمه و لقمه ای بوده خدا در اختیار من قرار داده

فإذا مِتَّ فَهِيَ بين الْمُسْلِمِينَ

وقتی من مُردم آن میان مسلمین باید تقسیم بشود.

شرح معاني الآثار، اسم المؤلف: أحمد بن محمد بن سلامة بن عبدالملك بن سلمة أبو جعفر الطحاوي، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1399، الطبعة: الأولى، تحقيق: محمد زهري النجار؛ ج3، ص 308

ظاهرا حضرت زهرا و حضرت علی، جزء مسلمانها نبودند!!! چون اگر بناست تقسیم هم بشود باید یک سهمی به حضرت زهرا برسد. دیگر به قول آقای «ابن تیمیه» می گوید ابوبکر که آمد:

«كبس البيت»

به زور وارد خانه شد.

منهاج السنة النبوية، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. محمد رشاد سالم؛ ج8، ص 291

می خواست ببینید آیا در خانه حضرت علی و زهرا از بیت المال چیزی اینها آنجا دزدی کردند مخفی کردند که اینها را در بیاورد و بین مسلمانها تقسیم بکند!!! دیگر حالا به این شکلی هست دیگر چکار باید کرد!؟

در هر صورت، جناب آقای «ابن شبة النمیری» هم باز همان بحثی را که ما داشتیم در «اخبار مدینه منوره» ایشان دیگر خیلی در اینجا در ج1 مفصل مسئله را آورده که می گوید فاطمة زهرا به ابوبکر گفت:

«من یرثک اذا مت»

وقتی که از دنیا رفتی چه کسی از تو ارث می برد؟

گفت فرزند من و خانواده من. گفت: چطور از پیغمبر تو داری ارث می بری فرزنداش ارث نمی برند گفت که:

ما ورث اباک دارا و لا مالا و لا ذهبا و لا فضة

بعد حضرت زهرا گفت بله سهمی که خدا برای ما قرار داده و آن صافی های فیء در اختیار ما هست فدک بعد ایشان می گوید که این یک طعمه ای بود لقمه ای بود خدا در اختیار من قرار داد وقتی که از دنیا من رفتم

کانت بین المسلمین

این اموال در اختیار مسلمانها باید قرار بگیرد

تاريخ المدينة المنورة، اسم المؤلف: أبو زيد عمر بن شبة النميري البصري، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1417هـ-1996م، تحقيق: علي محمد دندل وياسين سعد الدين بيان؛ ج1، ص123

حالا دیگر این بحثهایی است که جناب حاج علی آقا، من از چند مورد با تصویر کتابهایش با اینکه تصویرش را با زحمت توانستیم ما این اسکن کتابها را تهیه کنیم که دیگر عزیزان اهل سنت نیایند بگویند که آقا شما تقطیع کردید. اول روایت آخر روایت ما. این تصاویری که نشان دادیم جلد و صفحه جلد کتاب را نشان دادیم. صفحه اول کتاب را نشان دادیم. صفحه مورد نظر هم نشان دادیم.

ان شاء الله این را هم دوستانمان روی سایت می گذارند. عزیزان شیعه و عزیزان اهل سنت ما می آیند اینها را نگاه می کنند. ببینند واقعا اینها حقیقتی داشته یا نه شما ببینید این مطالبی را که ما آوردیم روایت ضعیف هم باشد، وقتی طرق متعدد شد به تعبیر آقای «ابن تیمیه» که می گوید:

«فَإِنَّ تَعَدُّدَ الطُّرُقِ وَ كَثْرَتَهَا يُقَوِّي بَعْضَهَا بَعْضًا حَتَّى قَدْ يَحْصُلُ الْعِلْمُ بِهَا وَ لَوْ كَانَ النَّاقِلُونَ فُجَّارًا فُسَّاقًا»

همانا تعدد و کثرت طرق نقل یک روایت، یکدیگر را تقویت می کند و از این کثرت نقل، به آن مطلب علم حاصل می شود، اگر چه ناقلین روایت، فساق و فجار باشند.

كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية، اسم المؤلف: أحمد عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة: الثانية، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجدي؛ ج18، ص 26

ما در خدمتتان هستیم حاج علی آقا!

مجری:

خواهش می کنم حالا نکته ای که استاد اشاره فرمودید اینکه خوب در واقع خلیفه می آید مطالبه شاهد می کند از حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها)!

واقعاً تصور این هم برای مسلمانها الان هم که دوستان بیننده ما که الان همراه هستند خیلی سخت است که خوب از چه کسی طلب شاهد می کنی؟ آن هم از حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا؟ در واقع یادگار رسول خدا این خیلی مسئله مهمی هست!

اما می خواهیم ببینیم که این با قرآن و سنت تطبیق دارد؟ این مطالبه و شاهد خواستن، آن هم از حضرت زهرا (سلام الله علیها)!!

آیا مطالبه شاهد و بیّنه از حضرت زهرا؛ با قرآن و سنت منافات ندارد!؟

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

درد اساسی هم همین جاست. که وقتی دختر پیغمبر که با آن همه آیات و روایاتی که درباره او هست ادعای او مورد قبول قرار نگیرد!

به قول این آقای «المؤید» همین که می گوید ما در قم آیت الله بودیم، به قول وهابی ها کجا ایشان آیت الله بوده کجا ایشان مرجع تقلید بوده؟ من بعضی از این نوارهایش را که در این شبکه ها می گذارند دیدم این آقا حالا در فقه و اصول و اینها شاید یک مقداری کار کرده ولی در مباحث تاریخی و کلامی ایشان بی سواد و بی سوادِ بی سواد است!!

یعنی اگر چنانچه حتی من معتقدم نه آقای شریفی کمتر از آقای شریفی هم با ایشان مناظره کند این را قاطعانه دارم من اعلام می کنم اینجا در همان دو دقیقه اول این را زمین گیر می کند!!

یا بگوییم این «غنچه های ولایت» بیایند با ایشان مناظره کنند. و وحشت هم دارد که با کسی مناظره کند. خوب آن آقای «یاسرالخبیث» یاسر الحبیب است چه هست، گفت که گفتیم که بیاید با ما مناظره کند که حداقل ما الان 14یا 15 سال است درس خارج تدریس می کنیم من عذر می خواهم گواهی اجتهادمان برای سال 67 آن زمان است که ایشان تازه لمعه می خوانده!!

ما آن زمان گواهی اجتهاد داشتیم حاشیه بر عروه داشتیم و اضافه مدرک دانشگاهی و حوزوی اش را هم داریم ما و بیاید با ما مناظره کند. راست می گوید ولی من دیدم نه این آقا واقعا وحشت دارد حتی مجری که با ایشان حرف می زند به مراتب با سواد تر از ایشان هست!!

مجری به ایشان می گوید آقا در کتابهای شیعه من اینطوری دیدم. مثلا خانه حضرت علی مثلا درب نداشت، می گوید که نه من ندیدم. همچنین روایتی را چند مورد ایشان می گوید در مطالب اینطوری است ایشان می گوید: من ندیدم این را!!

ولی خب این مترجمین ایشان، از ترسشان اینها را ترجمه نمی کنند. جالب این است که ایشان می گوید آقا من علمای شیعه را به مبارزه می طلبم. در سطح بالا هم باشد که نمی توانند مظلومیت حضرت زهرا را اثبات بکنند!! و این دروغ است!! و واقعیت ندارد!! و یک روایت هم آقایان ندارند!!

من نمی دانم این حرف ایشان را چه بگویم. حالا بعضی وقت ما می گوییم مرغهای پخته می خندند ولی گمانم به حرف ایشان دیوانه های دارالمجانین هم می خندیدند به این آقا!!

من واقعا تعجب می کنم که این وهابی ها چقدر بی عقلند! احمق هستند! آلت دست این آدم بی سواد قرار گرفتند! یعنی واقعا آدم بی سواد حالا اضافه بر آنکه جاسوسی اش و غیره که واقعا عجیب بود و یکی از این خواهرهای کارشناس ما، همان دو تا جلسه به ایشان جواب داد و من به نظرم خیلی زیادش بود.

یعنی واقعا دوستان ما، به نظرم انصاف را رعایت نکردند. کارشناسهای خانم برای ایشان یعنی الحق والانصاف خیلی زیادی است. همین به قول فاطمه خانم یزد، بیاید به ایشان جواب بدهد. من به نظرم خیلی بهتر و شایسته هست.

خب یکی از نماد مظلومیت حضرت زهر ا همین است. شما دیدید این همه روایات می گوید «فدک» از من است می گوید شاهد بیاور. و الله این قضیه آیه تطهیر که بابا زنهای پیغمبر هم باشند، حضرت زهرا هست. نباشند هم حضرت زهرا هست. حضرت علی هم مشمول آیه تطهیر باشد حضرت زهرا هست. نباشد هم، حضرت زهرا هست. این دیگر در آن شکی نیست یا اصالتا یا تبعا.

ببینید این کتاب «صحیح مسلم» هست عزیزان دقت کنند این صحیح مسلم از دارالطیبة از ریاض هم هست عزیزان ببینند حدیث شماره 2424

«قالت عَائِشَةُ خَرَجَ النبي غَدَاةً وَعَلَيْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ من شَعْرٍ أَسْوَدَ فَجَاءَ الْحَسَنُ بن عَلِيٍّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ جاء الْحُسَيْنُ فَدَخَلَ معه ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَةُ فَأَدْخَلَهَا ثُمَّ جاء عَلِيٌّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ قال (إنما يُرِيدُ الله لِيُذْهِبَ عَنْكُمْ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا)»

رسول خدا خارج شد در حالي كه بر دوشش پارچه اي سياه از موي شتر داشت. حسن بن علي و حسين بن علي و بعد از آن فاطمة و بعد از آنها علي وارد شده و همگي به زير آن پارچه داخل شدند و در اين حال بود كه رسول خدا فرمود: «إِنَّمَا يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا»

صحيح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري، دار النشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج4، ص1883، ح2424

خب بابا حضر ت زهرا جزء آیه تطهیر هست یا نه؟ اگر نستجیربالله حضرت زهرا دارد دروغ می گوید خب این آیا این «لیذهب عنکم الرجس اهل البیت» باطل نیست؟ آیا این ادعای نبی مکرم باطل نیست؟

جناب آقای «البانی» در کتاب «صحیح سنن ترمذی» با تالیف آقای محمد ناصرالدین البانی است ایشان هم ببینید می گوید وقتی این آیه «إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ...» بر پیغمبر نازل شد؛ در خانه ام سلمه هم بود حضرت رسول اکرم فاطمه حسن و حسین آورد و علی هم پشت سرش بود، اینها را این عبای یمانی را کشاند روی اینها و فرمود:

«اللهم هؤلاءُ اهل بیتی فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهیراً»

خدایا اینها اهل بیت من هستند. رجس و ناپاکی را از اینها دور کن و پاکشان گردان.

این دیگر دعای پیغمبر است. می گوید خدیا اینها را پاک کن و هر گونه پلیدی را از اینها بردار بعد «ام سلمه» برگشت گفت:

یا رسول الله انا معهم؟

من هم با اینها هستم

حضرت فرمود:

انت علی مکانک و انت علی خیر

تو سر جایت بایست حق نداری بیایی جلو. تو آدم خوبی هستی.

و همچنین در این چاپش هم به همین شکل هست که خود آقای تزمذی می گوید

«هذا حدیث حسن صحیح و هو احسن شیء روی فی هذا الباب»

این روایت به اعتباری حسن هست به اعتباری صحیح است. بهترین روایتی است که در اینجا وارد شده

صحيح وضعيف سنن الترمذي؛ المؤلف: محمد ناصر الدين الألباني (المتوفى: 1420هـ)، مصدرالكتاب: برنامج منظومة التحقيقات الحديثية - المجاني - من إنتاج مركز نور الإسلام لأبحاث القرآن والسنة بالإسكندرية؛ ج8، ص 371

دیگر از این واضح تر آیا شما می خواهید؟ ببینید با این وضع که آیه تطهیر در حق حضرت زهرا نازل شده آیا بینه خواستن از حضرت زهرا آیا مخالف با آیه تطهیر نیست؟ خیلی عجیب است علی بن ابیطالب شهادت داده! علی که جزء آیه تطهیر است، آیا اینها دلیل بر مظلومیت امیر المومنین و صدیقه طاهره نیست؟ همه آنهایی که شیعه می گوید دروغ ولی اینها چه؟

همچنین در آیه مباهله پیغمبر اکرم در «مباهله» دنبال چه کسانی رفته؟ عزیزان شیعه عزیزان اهل سنت شما را به هر چه که قبول دارید عقیده دارید من سوگند می دهم یک ذره فکر کنید. ببینید مباهله برای چه بود؟

مباهله برای این بود اثبات بشود حضرت محمد یپغمبر هست یا پیغمبر نیست!؟ آیا در این ادعای رسالت صادق هست یا صادق نیست!؟ خب برای این چه کسانی را برده حضرت علی را برده، حضرت زهرا را برده، عجب حضرت علی و حضرت زهرا برای اثبات نبوت پیغمبر شایستگی دارند! به نص خدای عالم برای اثبات صداقت پیغمبر شایستگی دارند ولی برای قضیه فدک شایستگی ندارد !!؟

آیا این مظلومیت نیست!؟ خب این کتاب «صحیح مسلم» است عزیزان دقت کنند باز هم از دارالطیبة ریاض هم هست عزیزان ملاحظه کنند این حدیث 2404 ببینید:

«و لما نزلت هذه الآیة (آیه 61 سوره آل عمران)

فرمود پیغمبر بگو به نصارای نجران:

فقل تعالوا ندعوا ابناءنا و ابناءکم

بیایید ما فرزندانمان و شما هم فرزندانتان را بیاورید.

ما زنانمان شما زنانتان ما جانمان را می آوریم و انفسنا شما هم جانتان را بیاورید خب بعد

دعا رسول الله علیا و فاطمة و حسنا و حسینا

بعد عرضه داشت:

اللهم هؤلاء اهلی

اینها اهل بیت من هستند

صحيح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري، دار النشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي؛ ج4، ص 1871، ح2404

خب آیا این حضرت زهرا و حضرت علی که برای اثبات رسالت و صداقت پیغمبر رفته شهادت می دهد، آیا این کفایت نمی کند که ما حرف او را بپذیریم؟

ببینید فدک چه ارزشی داشته؟ چقدر ارزش داشته؟ بابا گیرم فدک برای مسلمانها بوده آیا این قدر ارزش نداشت که آقای ابوبکر برود بالای منبر آی مردم حضرت زهرا آمده فدک برای عموم مردم است مطالبه کرده آیا راضی هستید من فدک را به حضرت زهرا بدهم! یک نفر مسلمانها اعتراض می کرد به این ؟ اصلا گیرم برای او هم نبود، آمده می گوید فدک را من می خواهم.

چطور آقای جابر می آید مال بحرین را ادعا می کند دو برابر در اختیارش قرار می دهند یا در رابطه با قاتل دختر «ابولؤلؤ» که عبدالرحمن پسر «عمر بن خطاب» است. که وقتی می آید می کشد و ناحق هم می کشد، خب فرض بفرمایید ابو لؤلؤ قاتل عمر بوده، ولی دخترش چه گناهی کرده؟ برادرش چه گناهی کرده؟ خب تمام مسلمانها می گویند پسر خلیفه باید حد زده بشود! اعدام بشود! امیرالمومنین می گوید باید حد جاری بشود! و همان جا می گوید هر روزی به قدرت برسم حد به تو جاری می کنم.

و لذا در جنگ جمل هم امیرالمومنین ایشان را کشت. ولی خلیفه رفت بالای منبر ایها الناس من حق خودم را نسبت به این مقتول دختر ابولولو و برادرش من بذل کردم بخشیدم. شما هم ببخشید همه هم گفتند بخشیدیم!! عجب فدک به این اندازه هم ارزش نداشت !؟

از آن طرف آقای «ابن کثیر دمشقی» - این هم بد نیست دوستان ببینند - در «تفسیر قرآن العظیم» این هم چاپ دارالطیبة ریاض. ببینید ایشان می گوید همان قضایا را مطرح می کند از جابر بن عبدالله انصاری می گوید پیغمبر اکرم با نصارای نجران بحث کردند و اینها قانع نشدند و اینها بنا شد که بیایند با هم ملاعنه بکنند. همدیگررا لعن کنند. نفرین کنند.

پیغمبر اکرم آمد دست علی و فاطمه و حسن و حسین را گرفت و آمدند جلو. تا اینجایی که می گوید:

«نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُم قال جابر و انفسنا و انفسکم رسول الله و علی بن ابی طالب»

جابر گفته است که منظور از انفسنا و انفسکم پیغمبر و علی بن ابی طالب است.

تفسيرالقرآن العظيم، اسم المؤلف: إسماعيل بن عمر بن كثير الدمشقي أبو الفداء، دار النشر: دار الفكر - بيروت – 1401؛ ج1، ص372

ابناءنا امام حسن و حسین نساءنا فاطمه زهرا است. بعد ایشان می گوید حاکم در مستدرکش این را نقل کرده و گفته که صحیح است بر شرط مسلم. بعد از شعبی و غیره نقل می کند و می گوید که این اصح روایات است.

خب عزیزان ملاحظه بکنند که ببینند واقعا مطالبه شاهد، مطالبه بینه، با این دو تا روایتی که ما در خود «صحیح مسلم» آوردیم و از آن طرف هم «صحیح سنن ترمذی» و آقای «ابن کثیر دمشقی» با اعتراف بر صحت روایت و نقل صحت آقای «حاکم نیشابوری» آیا اینها منافات ندارد؟! مطالبه این بینه با این قضایا اگر ندارد دیگر قضاوت را به عهده بیننده گان می گذاریم من در خدمت شما هستم.

مجری:

ممنونم استاد! من حالا یک سوال دیگر هم دارم ان شاء الله می پرسم شما یک اشاره ای به آیه مباهله کردید و صحبت از جان پیغمبر آقا امیرمومنان علی (علیه السلام) آمد که فدای خاک حرمش.

به قول استاد، قدیم ها یادم هست من بچه بودم در مسجد بعضی ها که می خواستند ذکر صلوات را بلند می گویند یک نفر بلند می شد می گفت:

بارها گفت محمد که علی جان من است

هم به جان علی و جان محمد صلوات

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. دلم نیامد از این بخش بگذرم که نام آقا امیر مومنان به عنوان جان پیغمبر، هم علی جان پیغمبر هست و هم پیامبر جان علی، که فدای هر دو آنها بشویم. گفتم که ذکر نورانی و با فضیلت صلوات بر محمد بر آل محمد هم بر زبانمان جاری بشود ما وقتمان کم هست می خواهیم اختصاص بدهیم به دوستان بیننده.

اما یک نکته هم به عنوان سوال پایانی من عرض بکنم. استاد من یک تورقی می کردم نگاه می کردم دیدم در کتب عزیزان اهل سنت از قول عایشه ام المومنین در واقع این مطلب آمده که «اصدق الناس» بعد از پیغمبر وجود مقدس حضرت زهرا نقل شده که ایشان صادق ترین آدم ها بعد از پیغمبر حضرت زهرا است. حالا یک سوال اینجا مطرح است پس چگونه وقتی که این شخصیت به عنوان «اصدق الناس» و راستگوترین آدم ها بعد از پیغمبر هست باز هم بینه و شاهد می خواست!

لقب «اصدق الناس» برای حضرت زهرا (سلام الله علیها)

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

دیگر جناب حاج علی آقا شما دردل را بیشتر می کنید! و واقعاً نمی داند آدم چکار بکند و البته دوستان عزیز اهل سنت هم دقت کنند ما بارها گفتیم که هر گونه اهانت به مقدسات را گناه کبیره می دانیم! گناه نابخشودنی می دانیم!

و حتی از کبائر هم از هر کبیره ای اهانت به مقدسات اهل سنت را بزرگ تر می دانیم. ولی بحث های علمی یک چیز هست و بحث اهانت یک چیز دیگر هست. بحثهای علمی طرف حسابش عقل و منطق و خرد است.

بحثهای سب و ناسزا به احساسات و عواطف و دل بخواهی هست و لذا عزیزان و بزرگواران اهل سنت من خواهش دارم که رنجیده خاطر نشوند.

حالا اگر مطالبی من بارها هم گفتم توسط خود بنده، یا دیگر کارشناسانان مهمان عزیز ما مطرح می شود، شاید بعضا تند هم باشد من واقعا از عزیزان اهل سنت هزاران پوزش می طلبم و تلاش ما بر این هست که ما هر کارشناسی و مهمانی می آید اینجا ما می گوییم دو تا خط قرمز ما داریم یک نسبت به اهل سنت کوچکترین اهانتی نباید صورت بگیرد. دوم اینکه وارد بحث سیاسی نشوید ما این دو شرط را با همه می کنیم بینندگان عزیزمان که می آیند روی خط ما این دو تا شرط را می کنیم.

بارها بوده یک سنی آمده روی خط چه بسا علیه شیعه حرف زده ما آزاد پخش کردیم ولی یک شیعه آمد کوچکترین جمله تندی خواست بگوید ما بلافاصله قطع کردیم. این را ما در این طول این مدت چندین مرتبه اتفاق افتاده عزیزان هم شاهدش هستند.

ولی این بحث ها را من تقاضا دارم و مخصوصا این بخش را من یک مقداری خیلی سریع می گویم تصاویر کتابها را هم نشان می دهم. چون فرصت آن قدر نیست ما وقت عزیزان بیننده را هم خیلی اشغال نکنیم بلکه در چهار، پنج دقیقه مفصل من سوال حضرت علی را جواب بدهم.

این کتاب «مسند ابویعلی الموصلی» هست ایشان در اینجا «حسین سلیم احمد» این را تحقیق کرده ج 8 این روایت را عزیزان ببینند:

«قالت عایشه ما رایت احدا قط اصدق من فاطمة کان بینهما شیء فقالت یا رسول الله سلها فانها لا تکذب »

من هرگز کسی را راستگوتر از زهرا ندیدم بین حضرت زهرا و عایشه یک اختلافی بود. از حضرت زهرا بپرس قطعا او دروغ نمی گوید.

مسند أبي يعلى، المؤلف: أبو يعلى أحمد بن علي بن المثُنى بن يحيى بن عيسى بن هلال التميمي، الموصلي (المتوفى: 307هـ)، المحقق: حسين سليم أسد، الناشر: دار المأمون للتراث – دمشق، الطبعة: الأولى، 1404 – 1984؛ ج8، ص 153، ح4700

«قط» یعنی هرگز. غیر از پدرش

یا کان بینهما شیء شاید بین عایشه و پیغمبر یک اختلافی بوده عایشه گفت از حضرت زهرا بپرس. داور حضرت زهرا او هرگز دروغ نمی گوید. خب ببینید ایشان البته می آورد می گوید آقا سندش ضعیف است عمر بن دینار «لم یسمع من عایشه» که البته این را ما قبول نداریم باشد «دینار» تابعی هم که باشد آقایان می گویند مرسلات تابعی حجت هست!

بعد ایشان می آید می گوید «هیثمی» آمده گفته رجالش رجال صحیح هست. «ابن حجر» در «المطالب العالیة» آمده و حاکم نیشابوری گفته صحیح است. باز حاکم نیشابوری در جای دیگر گفته شرایط صحیح مسلم را دارد. ذهبی هم گفته صحیح هست. این از کتاب مسند آقای ابو یعلی!

اما «مستدرک حاکم» عزیزان دقت کنند این مستدرک حاکم نیشابوری هست ج1 عزیزان خوب دقت کنند ص 175 که می گوید:

«ان عائشة رضي الله عنها أنها كانت إذا ذكرت فاطمة بنت النبي قالت ما رأيت أحدا كان أصدق لهجة منها إلا أن يكون الذي ولدها»

هر وقت اسم فاطمه می آمد می گفت من ندیدم احدی را که راستگو تر از حضرت زهرا باشد مگر آن کسی که او را به دنیا آورده (پدرش).

غير از پدرش من راستگوتر از حضرت زهرا ندیدم. این هم باز این را عزیزان دقت بکنند که آقای حاکم نیشابوری این را می آورد و می گوید:

«هذا حدیث صحیح علی شرط مسلم»

این حدیث شرایط صحیح مسلم را دارد.

المستدرك على الصحيحين، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاكم النيسابوري، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1411هـ - 1990م، الطبعة : الأولى، تحقيق: مصطفى عبد القادر عطا؛ ج3، ص175، ح4756

همچنین کتاب «حلیه الاولیاء» آقای «ابو نعیم اصفهانی» در ج2 ایشان هم باز از عایشه می گوید

«ما رایت احدا قط اصدق من فاطمه غیر ابیها»

من هرگز فردی راستگوتر از فاطمه ندیده ام غیر از پدرش.

حلية الأولياء وطبقات الأصفياء، اسم المؤلف: أبو نعيم أحمد بن عبد الله الأصبهاني، دار النشر: دار الكتاب العربي - بيروت - 1405، الطبعة: الرابعة؛ ج2، ص42

من هرگز راستگوتر از فاطمه زهرا ندیدم همان عبارتی را که از مسند ابویعلی آوردیم ایشان در اینجا مطرح می کند.

آقای «ابن عبدالبر» در «الاستیعاب» ج 4 ایشان هم در اینجا می آورد که عبارات متعددی دارد می گوید وقتی فاطمه زهرا می آمد پیغمبر اکرم می ایستاد در برابرش و او را می بوسید و به او خوش آمد می گفت عایشه می گفت:

«ما رایت احدا اصدق لهجة من فاطمه»

من هرگز کسی را راستگوتر از حضرت زهرا ندیدم

الاستيعاب في معرفة الأصحاب، اسم المؤلف: يوسف بن عبد الله بن محمد بن عبد البر، دار النشر: دار الجيل - بيروت - 1412، الطبعة: الأولى، تحقيق: علي محمد البجاوي؛ ج4، ص 1896

این هم کتاب «مجمع الزوائد» آقای «هیثمی» متوفی 807هجری، ببینید این هم در ج 9 باز ایشان می گوید:

«عن عایشه قالت ما رایت افضل من فاطمه غیر ابیها»

عایشه گفته است که من بافضیلت تر از فاطمه ندیدم مگر پدرش را.

که البته اینجا اصدق را ایشان کرده افضل کرده حالا دیگر چه بوده قضیه اش این را ما نمی دانیم. بله می گویند المعنی فی بطن الشاعر بعد می گوید

فکان بینها شیء فقالت یا رسول الله سلها

بین آن دو نفر مسئله ای بوده است. به پیغمبر گفت که از فاطمه بپرس.

ذیل روایت برای ما کافی است که می گوید از حضرت زهرا بپرسید:

فانها لا تکذب

حضرت زهرا دروغ نمی گوید

بعد ایشان می گوید طبرانی در اوسط ابویعلی آورده گفته که

ما رایت احدا قط اصدق من فاطمه»

من هیچ کس را راستگوتر از فاطمه ندیدم

«و رجالهما رجال الصحیح»

رجال این دو تا روایت روایت طبرانی و ابو یعلی رجالش صحیح هست

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد، اسم المؤلف: علي بن أبي بكر الهيثمي، دار النشر: دار الريان للتراث/‏دار الكتاب العربي - القاهرة , بيروت – 1407؛ ج9، ص 201

خوب این هم از جناب آقای هیثمی!

«ابن حجر عسقلانی» هم در کتاب «المطالب العالیة» آنجا آورده عزیزان دقت کنند که حدیث 3957 که می گوید:

«ما رایت احدا قط اصدق من فاطمه غیر ابیها»

هرگز راستگوتر از فاطمه غیر از پدرش ندیدم

محقشش هم می گوید:

«صحیح بهذا الاسناد»

این روایت با این سند صحیح است.

المطالب العالية بزوائد المسانيد الثمانية، اسم المؤلف: أحمد بن علي بن حجر العسقلاني، دار النشر: دار العاصمة/ دار الغيث - السعودية - 1419هـ ، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. سعد بن ناصر بن عبد العزيز الشتري؛ ج16، ص177

«هیثمی» نقل کرده، «طبرانی» و «ابویعلی» آورده رجالش هم رجال صحیح است. «حاکم نیشابوری» گفته «صحیح علی شرط شیخین»؛ آقای ذهبی هم گفته:پ

کذا قال بل صحیح

بلکه این روایت صحیح است

یعنی حاکم نیشابوری گفته صحیح است. آقای هیثمی گفته صحیح است. حالا «ابن حجر عسقلانی» هم باز در کتاب «الاصابه» ایشان هم در اینجا تعبیرش این هست که:

«ما رایت قط احدا افضل من فاطمه غیر ابیها»

عایشه گفته است که من بافضیلت تر از فاطمه ندیدم مگر پدرش را.

الإصابة في تمييز الصحابة، اسم المؤلف: أحمد بن علي بن حجر أبو الفضل العسقلاني الشافعي، دار النشر: دار الجيل - بيروت - 1412 - 1992، الطبعة: الأولى، تحقيق: علي محمد البجاوي؛ ج8، ص55

بعد می گوید اخرجه الطبرانی؛ طبرانی که دارد «اصدق» هست، نه! «افضل» ایشان می گوید: «و سنده صحیح علی شرط شیخین» تا آقای عمر بن دینار این سند صحیح است این هم از این.

آقای «ذهبی» هم در «سیرالاعلام النبلاء» ج 2 با تحقیق «شعیب الارنؤوط» از محققین به نام حضرات وهابی ها، نقل کرده است که عایشه گفته که:

«ما رایت احدا کان اصدق لهجة من فاطمة»

من ندیدم کسی را راستگوتر از حضرت زهرا باشد.

سير أعلام النبلاء، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413، الطبعة: التاسعة، تحقيق: شعيب الأرناؤوط، محمد نعيم العرقسوسي؛ ج2 ص131

بعد در پاورقی هم ایشان می گوید حاکم نیشابوری آورده گفته صحیح است. آقای دهبی هم گفته صحیح است.

آقای «محمد بن یوسف صالح شامی» هم در «سبل الهدی و الرشاد» در جلد 11 ص 47، بر صحت روایت صحه گذاشته است:

«وروى أبو يعلى برجال الصحيح عن عائشة...»

سبل الهدى والرشاد في سيرة خير العباد، اسم المؤلف: محمد بن يوسف الصالحي الشامي، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1414هـ، الطبعة: الأولى، تحقيق: عادل أحمد عبد الموجود وعلي محمد معوض؛ ج11، ص 47

شما ببینید که چندین نفر آمدند و گفتند رجال این سند صحیح است. اگر نبود غیر از «ذهبی» برای ما کفایت می کرد. همین کافی است که ایشان می گوید عایشه گفته است راستگوتر از فاطمه ندیدم باشد مگر بابایش.

و لذا اینها همه آنچه که آوردیم روشن شد. من باز دوباره این کتاب مستدرک حاکم نیشابوری را عزیزان دقت کنند این کتاب مستدرک حاکم نیشابوری ج 1 این هم ص 175 ایشان می گوید

«هذا حدیث صحیح علی شرط مسلم»

پاورقی هم دارد که

قالت فی التلخیص

ذهبی در تلخیص هم گفته

علی شرط مسلم

این روایت شرائط صحیح مسلم دارد

خوب حالا این البته مسئله زیاد است من این هفت هشت مورد را الان آماده داشتم خدمت بیننده گان عزیز تقدیم کردم.

بنابراین ثابت شد که حضرت زهرا، راستگوترین فرد، نه اینکه فقط راستگو باشد؛ راستگوترین انسانهاست. اصدق الناس، اصدق الناس، فقط پدرش را استثناء کرده. حالا اصدق الناس بگیریم از انبیاء هم شامل می شود. یا حداقلش همه مسلمانها را شامل می شود. حتی خلفای ثلاثه را هم شامل می شود. خود عایشه را هم شامل می شود.

دو تا احتمال است دیگر، اصدق الناس یعنی صادق ترین مردم از حضرت آدم تا قیام قیامت حالا این را هم به قولی می گوئیم سلمنا. حداقلش در زمان خودش در عصر خودش اصدق الناس بود غیر از پدرش. یعنی بعد از پدر بزرگوارش صادق ترین راستگوترین انسانها بود.

خب آقا! کسی که صادق ترین انسانهاست، می آید می گوید بابایم «فدک» را به من داده! آیا باید از او بیّنه خواست!؟

بابا بینه برای محکمه است. که مثلا من می آیم می گویم مثلا این کتی که تن جناب آقای حاج علی آقاست، برای من است. می گوید خب برو بیّنه بیاور. وقتی که من می گویم آقا این عبا برای من است، این دیگر بینه نمی خواهد. اینجا قاعده «ید» جاری است. یعنی کسی که دستش بر آن هست.

مثلا کسی بیاید بگوید که آقا این خانه شما از کجا معلوم برای توست. شاهد داری؟ کسی که قاعده ید دست او هست، دیگر نمی شود از آن بینه خواست. حالا شما بیایید ببینید این حضرت امیر می گوید «فدک» را بخشیده و کارگران حضرت زهرا آنجا کار می کردند که بعد از این قضیه، رفتند کارگرها را بیرون کردند. و این را مصادره کردند.

این قضیه کوچکی نیست. صدیقه طاهره علت اینکه آمد در آن خطبه غراء و کوبنده، دیگر آبروی برای کسی نگذاشت، حضرت زهرا چیزی جا نگذاشته در آنجا. یعنی واقعا چیزی جا نگذاشته و به عنوان یک سند قطعی این ثبت شد. در آستان حضرت معصومه با حضور مراجع عظام تقلید این ثبت شده.

خب این خطبه برای چیست؟ برای اینکه مردم روشن بشوند همان گونه ای که حضرت زهرا می آید می گوید فدک را پیغمبر به من بخشیده. می گوید آقا شاهد بیاور! فردا می گویند آقا حضرت زهرا آمد گفت فدک برای من است نه آقا معلوم نیست شاهد بیاور! حضرت زهرا می آید در جمع مهاجرین و انصار فریاد می زند بر سر خلیفه، بر سر مهاجرین، بر سر انصار، بر سر زنان مهاجرین و انصار، تا این قضیه در تاریخ برای همیشه بماند. آینده گان بیایند قضاوت کنند. که این قضیه چه بوده! بله برادر عزیزمان جناب آقای دکتر «نیکنام» یک شعری را فرستاده بودند این را هم بخوانم:

سرفصل کتاب آفرینش زهراست / روح ادب و کمال و بینش زهراست

روزی که گشایند در باغ بهشت / مسئول گزینش و پذیرش زهراست

فدایش بشوم

مجری:

دستشان درد نکند. خیلی متشکر و ممنونم استاد! واقعا جای سوال دارد. گاهی باید یک مقدار بنشینیم فکر بکنیم با این همه ویژگی و خصوصیتی که حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا )سلام الله علیها( دارند و به قول عایشه،راستگوترین انسان در دوره خودشان هستند بعد از پیغمبر، این آدم وقتی بیاید این شخصیت نورانی و با فضیلت چیزی را عنوان بکند باید برای او دلیل خواست؟ بینه خواست؟ شاهد خواست ؟ خودتان عنایت بفرمایید قدری فکر بکنید!

بخشی از پیامک های بینندگان!

خب خیلی متشکرم از عزیزانی که لطف کردند برای ما پیامک دادند 30001203 زیر نویس شده برای عزیزانمان در ایران و همچنین پیامک بین المللی شبکه جهانی ولایت. من چند تا پیامک بخوانم و یک یاعلی باحال بگوییم با همدیگر و یک میان برنامه زیبا بعد صدای شما را خواهیم شنید.

گفتند که خانم موسوی به همراه همسرشان بیننده برنامه ما هستند از پل دختر لرستان استاد از شما هم التماس دعا گفتند خواستند در واقع ویژه و هم یک حلالیت از شما طلبیدند گفتند به هر صورت حلال کنید.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

هر کس غیبت ما را کرده ، می کند، خواهد کرد ما می بخشیم. مگر طلبه باشد! طلبه ها را نمی بخشیم. چون طلبه ها اول کفر آدم را ثابت می کنند بعد غیبت می کنند به قول آقای بهجت بله.

مجری:

عجب! خب آقای میلاد موذنی از کرج گفتند که سلام به شما خوبان اجرتان با امام زمان. گفتند: خدا شاه و ولی عهدش حسین است / میان سفره مهمانی حق نمک حیدر نمکدانش حسین است.

حالا یک مقداری این چیزی که برای من فرستادند یک مقدار جابجا آمده. خب باز هم آن چیری که ما می خواهیم برای ما فرستادند از عشق و اردات و محبتشان به مولا امیر المومنین و اهلبیت.

گفتند اجرتان با بهترین بانوی جهان حضرت زهراست. امیر حسین درخشانی از کرج ممنونم از شما.

گفتند که حضرت استاد و حقیر را خطاب کردند شب گذشته کنار ضریح آقایمان امام مهربان حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام جایتان خالی. به نیابت از همه شما عزیزان دو رکعت نماز حاجت خواندم. و درخواست سلامتی شما را خواستار شدم. آقا هادی از مشهد مقدس برای ما این پیامک را فرستادند.

محمد از شهر شیراز خسته نباشید گفتند و تشکر کردند گفتند همه عالم بدانند که فدک برای حضرت زهراست.

و عزیز دیگرمان تبریک گفتند ایام ولادت را که خب همچنان در ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هستیم و شادی دل اهل بیت هست و نابودی آل سعود را خواستند. آقای جعفر ابوالحسنی از آباده.

یک یا علی مدد برایمان فرستادند. آقای غالم حسن از زابل.

یک صلوات برای ما فرستادند عزیزامان که اسمشان را برای ما نگفتند.

گفتند سلام! در گرجستان وهابیت به نام اهل سنت با خرج پول عربستان، شروع به تبلیغ می نماید ولی با روشن شدن حقایق در خصوص اهانت این شیطان به حضرت زهرا، همان کسانی که سنگ وهابیت را به سینه می زدند با روشن شدن حقایق که از شبکه ولایت گفته و ترجمه آن به زبان گرجی انجام شده تمام تبلبغ آنها مانند برف آب شد.

خوب الحمد الله خدا را شکر و خیلی از عزیزان دیگری که لطف کردند و همراهی کردند برای ما یپامک فرستادند از تک تکشان ممنون و سپاسگذار هستم.

من اهل ورزش هستم کم و بیش. ولی خیلی اهل فوتبال نیستم که بگویم حالا طرفدار این تیم هستم یا طرفدار آن تیم. اما یک لذتی بردم هفته گذشته در ورزشگاه یک صد هزار نفری آزادی دو سه روز پیش دیروز فکر می کنم روز قبل تر بود یک کلیپی را برای من فرستادند که همه صد هزار نفر حیدر حیدر می گفتند و یا علی می گفتند و واقعاً

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

به کور چشم وهابی ها!

مجری:

بله به کوری چشم وهابی ها و آل سعود که دارند ظلم می کنند ذکر یا علی و ذکر حیدر حیدر خیلی لذت داشت برای من دیدن این کلیپ و ذکر و نام مولا امیر مومنان علی (علیه السلام)

بر بلندای فلک ذکر ملائک یا علی است / هر که گوید یا علی در روز محشر با علی است

خوب مطمئنم که با آن یک بیت شعری که من گفتم و این میان برنامه خیلی قشنگی که ما واقعا از آن لذت می بریم وگفتن ذکر یا علی حتما دل و جانتان جلا گرفته.

البته این را من همیشه می گویم گفتن تنها یا علی کافی نیست. ما شیعه باید همه مان از خودم شروع می کنم. عرض می کنم همه عزیزان بیننده ای که انشاء الله شما این شایستگی را دارید ما باید همه رفتارمان ، کردارمان ، روشمان ، منشمان مورد رضایت آقا علی علیه السلام باشد که وقتی ما را می بینند بگویند اِ این شیعه علی است این محب امیر المومنین است؟ این رهرو راه آقا امیرالمومنین است؟ این طوری باید عاشق بشوم.

اگر قرار است کسی عاشق امیرالمومینن باشد باید با رفتار ما و کردار ما یک طوری رفتار بکنیم که در واقع ما را به عنوان شیعه مولا امیر المومنین و البته عزیزان اهل سنتی که هم که همیشه به ما می گویند و در برنامه ها می گویند در جاهای مختلف هم عنوان می کنند اینها هم محب امیر مومنان علی علیه السلام هستند گوارای وجودشان باشد انشاء الله.

من یک نکته را می خواهم عرض بکنم ما معمولا یک بخشی از برنامه که از این لحظه به بعد هست پاسخگو سولات تلفنی شما هستیم. ولی می خواهیم در واقع دامنه را یک کم گسترده تر بکنیم عزیزان به صورت پیامکی هم می توانند سوالاتی که مد نظرشان هست حالا در خصوص موضوع برنامه که امشب ما بحث کردیم و گفتگو کردیم یا هر سوال دیگری در خصوص شبهات دوست دارند به صورت پیامکی هم پیامک بکنند.

آقای کیان زحمت کشیدند زیر نویس کردند ما هم سوالات تلفنی شما را پاسخ می دهیم هم سوالات پیامکی در واقع به این شکل خواستیم یک مقدار دامنه کار گسترده تر بشود چون خیلی از عزیزان گلایه می کنند آقا ما ساعت ها، مدتها تماس گرفتیم نشد روی خط بیاییم حالا این راه هم راه خوبی است که شما بتوانید پیامک بدهید و سولات خودتان را مطرح بکنید و ما هم تلاش می کنیم انشاء الله پیامک های شما را در برنامه مطرح بکنیم.

تماس بینندگان با برنامه:

اما از این لحظه به بعد در خدمت دوستان خوب بیننده مان هستیم می خواهیم صدایشان را بشنویم فقط خواهش و درخواستمان این هست که فرمایشاتشان مختصر و مفید باشد. چه عزیزان شیعه مان و چه عزیزان اهل سنتمان که انشاء الله بتوانیم تلفنهای بیشتری را داشته باشیم.

آقای دامنی از شیراز از عزیزان اهل سنت ما هستند آقای دامنی سلام به شما

آقای «دامنی» از «شیراز» (اهل سنت):

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته. سلام عرض می کنم خدمت استاد محترم و جناب عالی. وقت کم است و مطالبی که من در ذهنم هست خیلی زیاد است ولی وقت کم است و باید وقت دیگر بزرگان را بگیرم.

حالا خدمت شما عر ض کنم مطالبی که حاج آقا درباره زهرا حضرت زهرا توضیح دادند، همه درست است. یعنی هیچ شکی نه تشیع دارد نه اهل سنت که در راستگویی و صداقت و بزرگی و عظمت این بزرگوار عزیزمان.

اما چند تا مسئله هست من می خواهم یک دقیقه صحبت کنم بعد حاج آقا چون صدای چیز را هم بستم از تلفن دارم می شنوم به خاطر این تلفنی خوبی نیست صدای خش خش دارد دیگر معذورم.

انشاء الله که آنجه که در ذهنم هست بعد خدمت شما عرض کنم که بحث این است که من کتابهایی که دیدم و از بزرگان از علمای شیعه و سنی می شنوم کتابها را بگذاریم کنار. چون هر چه علمای اهل تشیع می گویند اهل تسنن قبول ندارند و اهل تسنن می گویند تشیع قبول ندارند این ضد و نقیض وجود دارد!

مجری:

البته من این نکته را بگویم آقای دامنی ما از کتابهای شما گفتیم نه از کتابهای شیعه

بیننده:

بله همین را می گویم. الان خود بیاناتی که آنها می کنند می گویند این مطلب ها یک معنای دیگر دارد. حالا ما اینها را کنار گذاشتیم. حاج آقا بزرگوار در حدود هشت میلیارد انسان کم و بیش وجود دارد در حدود دو میلیارد مسلمان است و از این دو میلیارد، یک میلیارد و پانصد میلیون کم و بیش اهل سنت هستند و الباقی اهل تشیع.

خلاصه مطلب این است که ما و شما الان باید چکاری بکنیم در امروز که اسلام به این صورت گرفتار است افرادی می آیند به نام اسلام این کارهایی می کنند ما چه باید بکنیم که اسلام را در دنیا پیشرفت دهیم. این شش میلیارد حالا هیچ این دو میلیارد را چطوری با هم جمع کنیم ما باید بیاییم به قرآن کریم بچسبیم.

مجری:

بله البته آقای دامنی عزیز! ما همیشه این را گفتیم ما می گوییم حساب کسانی که به اسم اسلام دارند می آیند حالا وهابیت و کسانی دیگر که دارند ضربه می زنند از حساب دیگر مسلمانان حالا چه شیعه و سنی جداست. ما این را همیشه گفتیم در این شبکه و نکته ای هم شما گفتید از شما ممنون هستیم با شما خداحافظی می کنیم التماس دعای خیر داریم.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید برادر بزرگوارم آقای دامنی عزیز! تنها به قرآن استناد کردن این صد در صدر اشتباه است. چون این خلاف خود قرآن است! یعنی فقط قرآن باشد، خلاف قرآن است. قرآن می گوید:

(يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم)

ای کسانی که ایمان آوردید، از خدا اطاعت کنید. و از پیامبر و صاحبان امر خود اطاعت کنید.

سوره نسآء(4): آیه 59

یا می فرماید:

(وَ ما آتاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا)

هر چه را که پیغمبر می آورد بگیرید و هر چه را که نهی می کند، ترک کنید.

سوره حشر (59): آیه7

دستورات پیغمبر باید اجرا بشود. دستورات پیغمبر غیر از دستورات خدا در قرآن است. لذا در سوره نحل دارد که:

(وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِم)

ای پیغمبر! این قرآن را بر تو نازل کردیم تا برای مردم تبیین کنی.

سوره نحل(16): آیه 44

نمی گوید لتقراه علی الناس برای مردم قرائت کنی! بخوانی! تلاوت کنی! می گوید تبیین کنی! خب تبیین چیست؟ ببین اگر بنا باشد ما آقای دامنی بزرگوار! قرآن ر املاک قرار بدهیم قطعا جناب عالی و بنده یک دو رکعت نماز صبح را هم نمی توانیم از قرآن استفاده کنیم.

ما بارها هم گفتیم شما یک جا به ما بگویید که آقا در فلان جا گفتند که نماز صبح واجب است! صلاة صبح واجب است! ان الصلاة الفجر کان واجبا! حالا کان مشغولا و غیره آن را کار نداریم. یا اصلا نماز صبح دو رکعت است! کجا هست نماز صبح حمد و سوره دارد؟ رکوع و سجده دارد تشهد و سلام دارد؟

ببین برادر بزرگوارم! ما بهترین راه این است عزیز دل من چه شیعه چه سنی ما بیاییم قرآن را با سنت راستین نبی مکرم در میان مردم منتشر کنیم و آنچه که پیغمبر فرمود را با قرآن عجین کنیم. این دیگر واضح است.

انی ترکت فیکم الثقلین

من دو چیز گرانبها میان شما می گذارم و می روم

ان تمسکتم بهما لن تضلوا

اگر به این دو تمسک کردید گمراه نمی شوید.

المستدرک علی الصحیحین حاکم نیشابوری، ج1، ص 172، کتاب العلم، باب حدیث عبدالله بن نمیر، ح 319

کتاب و اهل بیت و عترت مادامی که آقای دامنی عزیز! دامنی های عزیز ما! قرآن را بگیریم اهل بیت را رها کنیم، گمراهیم! اهل بیت را بگیریم قرآن را رها کنیم باز گمراهیم!

بهترین راه نجات این به قول شما دو میلیارد مسلمان! این هست که به این سخن نبی مکرم دقت کنیم ببینیم دستورات قرآن برای نجات بشر چیست؟ دستورات اهل بیت چیست؟ حتی شما بگیرید کتاب الله و سنتی ما می گوییم آقا اهل بیت هم غیر از سنت پیغمبر چیز دیگری را بیان نمی کنند چون امام صادق فرمود که هر روایتی که از من می شنوید از پدرم ، پدرم از پدرش او از جدش از علی از پیغمبر ما نقل می کنیم:

«حَدِيثِي حَدِيثُ‏ أَبِي‏ وَ حَدِيثُ‏ أَبِي‏ حَدِيثُ جَدِّي وَ حَدِيثُ جَدِّي حَدِيثُ الْحُسَيْنِ وَ حَدِيثُ الْحُسَيْنِ حَدِيثُ الْحَسَنِ وَ حَدِيثُ الْحَسَنِ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ حَدِيثُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَدِيثُ رَسُولِ اللَّهِ وَ حَدِيثُ رَسُولِ اللَّهِ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.»

حدیث من، حدیث پدرم است. و حدیث پدرم، حدیث جدم است. و حدیث جدم حدیث امام حسین است. و حدیث امام حسین، حدیث امام حسن است. و حدیث امام حسن، حدیث امیرالمؤمنین است و حدیث امیرالمؤمنین، حدیث رسول الله است. و حدیث رسول الله، کلام خداوند بلندمرتبه است. كافي، ج‏1 ص53

تمام روایاتی که ائمه دارند به پیغمبر بر می گردد. سندش را ذکر بکنند یا سندش را ذکر نکنند. مثل اینکه الان فرض بنده می آیم اینجا می گویم آی مردم من تمام مطالبی که می گویم این مطالب را مثلا در نهج البلاغه دیدم خوب حالا بعد شروع می کنم مطالب را بیان کردن ده تا روایت می آورم لازم نیست که در ده تا روایت هم بگویم آقا نهج البلاغه این را گفته چون اولش گفتم آقا تمام اینها از نهج البلاغه است. این دیگر نشان می دهد تمام حرفهای من یک مصدر بیشتر ندارد.

مجری:

بسیار خوب! خیلی متشکرم آقای دامنی عزیز از شما هم سپاسگذار هستم انشاء الله که پاسخ سوالتان را دریافت کرده باشید با شما خداحافظی می کنیم.

اما بیننده بعدی ما باز هم از عزیزان اهل سنت ما هستند. آقا نصیر احمد، ایشان هم از فارس هستند. حالا ببینیم که کجای استان فارس هستند. آقای نصیر احمد سلام به شما.

آقای «نصیر احمد» از استان «فارس» (اهل سنت):

سلام علیکم. یک سوالی داشتم از آیت الله قزوینی اول سلام عرض می کنیم خدمتتان.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله برادر بزرگوارم!

مجری:

بفرمایید در خدمتیم

بیننده:

آیت الله قزوینی گفتند روایات ما همه از ائمه هست درست است؟

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

بله

بیننده:

خوب اگر اینطوری است پس چرا یک کتاب صحیح ندارید که حداقل مردم بدانند این روایت ضعیف است یا صحیح است؟

کتاب حدیثی در شیعه، که روایات صحیح و ضعیفش مشخص شده است!

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

شما کتاب «مرأة العقول» را دیدید؟

بیننده:

شما یک کتاب درست دارید که روایتش صد در صد درست باشد؟

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

بله عزیزم! ما چند تا کتاب داریم که تمام روایت صحیح و ضعیف را از هم جدا کردند. «مرأة العقول» علامه مجلسی، هشت کتاب کافی را روایات ضعیفش را از صحیحش جدا کرده. پدر بزرگوارشان آمده «من لا یحضر» و «تهذیب شیخ طوسی» روایات صحیح و ضعیفش را جدا کرده است.

بیننده:

والله من که ندیدم این کتاب را

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

ندیدن شما که شرط نیست عزیز دل من! ببین برادر بزرگوارم حالا من می خواهم به شما نشان بدهم. ببینید ببین عزیز دل من! این نرم افزار مکتبه اهل بیت است. الان من اینجا می زنم مرآة العقول ببین عزیز دل من «مرآة العقول علامه مجلسی» چند جلد است 26 جلد است.

ایشان در اینجا الان مثلا من همان اتفاقی جلد 5 ر ا می آورم ایشان می آید دانه دانه تمام روایت ها را مثلا بسم الله الرحمن الرحیم باب فیه فلان! ایشان می آید اینجا دانه دانه مطرح می کند می گوید الحدیث الاول مرسل می بینید یا نه عزیز دل من؟

بعد می آید توضیح می دهد می آید می رسد به حدیث بعدی همین طور توضیح می دهد می آید الان من بیایم تا حدیث بعدی. ببینید برادر بزرگوارم همین طوری می آید جلو این مطالب همه مربوط به حدیث اول هست. من حالا این را یک مقداری بزرگش بکنم که بیننده گان عزیز ما هم ببینند. همین طور حدیث چهارم حسن ملاحظه می کنید یا نه؟ الحدیث رابع حسن روایت چهارم مثلا حسن است بعد می آید حدیث پنجم مجهول دید حالا یا ندیدید!

بیننده:

بله بله

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

خدا اموات شما را بیامرزد!

مجری:

خب حل شد آقای نصیر احمد ؟

بیننده:

بله حل شد!

مجری:

به امید خدا التماس دعا خدا نگهدار شما باشد.

اما بیننده بعدی ما جناب آقای امیریان هستند از اصفهان از شیعیان مولا امیر المومنین آقای امیریان سلام!

آقای «امیریان» از «اصفهان» (شیعه):

با عرض سلام خدمت آقای اسماعیلی و استاد قزوینی

مجری:

سلامت باشید در خدمتتان هستیم آقای امیریان

بیننده:

جناب آقای قزوینی!

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

جان دلم!

سؤالی بسیار سخت، از برادران اهل سنت!!

بیننده:

قبل از اینکه شبکه ولایت را ببینیم اگر یک اهل سنت از ما می پرسید دلیل شما برای ولایت حضرت علی چیست می گفتیم فکر کنیم در غدیر حضرت علی به امامت منصوب شده آن هم چون که در تقویم تعطیل بود می دانستیم! ولی الان با وجود شبکه ولایت می بینیم که غدیر قطعه ای از دریای دلایل امامت حضرت علی است این یک موضوع.

موضوع بعدی این که من می خواهم یک سوالی از شما بپرسم صحیح بخاری در همان اول صحیح بخاری آمده که اگر یک مسلمان با یک مسلمان سه روز قهر باشد جهنمی می شود از آن طرف حضرت زهرا با جناب خلیفه اول قهر کردند نه یک ماه نه دوماه نه، حداقل پنج شش ماه یک سال و دو سال تا آخر عمرشان.

حالا می خواستم ببینم از نظر اهل سنت حضرت زهرا که با خلیفه قهر کرده آیا حضرت زهرا جهنمی شده یا نه؟ حضرت زهرا جناب خلیفه را برادر دینی خودش نمی داند این سوال را می خواستم از شما بپرسم

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

این را باید از آن شبکه ها بپرسید ما جواب نمی دهیم ما درس این را نخواندیم. سوادمان به آن اندازه نیست!

ما فقط همین اندازه می دانیم که در صحیح بخاری و مسلم و در سایر کتابها، با تواتر نقل شده فاطمه اهل بهشت است. که هیچ، فاطمه سیدة النساء اهل الجنة سیده و بانوی و سرور تمام زنان بهشتیان هست. ما این را بلد هستیم این را درسش را خواندیم اما آنکه حضرت عالی فرمودید آن را دیگر باید آقایان جواب بدهند!

مجری:

دیگر حالا هر کسی که می خواهد می تواند این دو تا روایت را کنار هم بگذارد خودش تصمیم بگیرد و نظر بدهد

آقای امیریان ممنونیم از شما از اصفهان

آقای محمد علی از تهران بیننده بعدی ما هستند آقا سلام به شما آقا محمد علی از تهران سلام!

آقا «محمد علی» از «تهران» (شیعه):

سلام علیکم

مجری:

سلام علیکم و رحمة الله

بیننده:

خسته نباشید حال شما خوب است انشاء الله

مجری:

خیلی متشکرم در خدمتیم آقا

بیننده:

زنده باشید ممنون. من سوال می خواستم از خدمت حاج آقا بپرسم درباره این که سنی ها ادعا می کنند ابوبکر و عمر اهل بهشت هستند بر مبنای کتابهای خودشان صحیح مسلم و صحیح بخاری حضرت زهرا تا وقت از دنیا رفتن با اینها قهر بودند آیا اینها اهل بهشت هستند یا اهل جهنم؟

بعد یک سوال دیگر خدمتشان داشتم که در رابطه یک سری مداحها می گویند مثلا هر چه سنی هستند حرام زاده هستند. ما با حرام زاده ها سر برادری نداریم. از نظر شما این چه جایگاهی دارد جوابشان را به من بدهم ممنون می شوم.

مجری:

بسیار خوب با شما خداحافظی می کنیم خدا نگهدارتان باشد انشاء الله البته این توهین و جسارت از هر کسی صادر بشود قطعا قابل قبول نیست

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

بله اینکه بیایند بگویند نمی دانم اهل سنت حرام زاده هستند، این آقا یا جاهل است یا مغرض و معاند است. اگر جاهل هست باید روشنش کرد که ما معتقدیم اهل سنت که هیچ، یهودی ها که با هم ازدواج می کنند، مجوسی ها که ازدواج می کنند، این زن برای این شوهر است.

اگر یک مجوسی یک یهودی یک مسیحی زنش را طلاق بدهد بلافاصله یک مسلمان نمی تواند با او ازدواج کند باید عده نگه دارد بعد ازدواج کند من نمی دانم این آقایان اصلا به قولی می فهمند یا نَوَفهمند این از این جهتش که این تعابیری که اینها دارند به کار می برند.

بله نسبت به نواصب ما روایت داریم نواصب کسانی هستند که به ائمه فحش می دهند ناسزا می گویند من گمان نمی کنم در کره زمین در تاریخ اهل سنتی که پیدا کنیم به ائمه ناسزا بگویند. به اهل بیت فحش بدهند. آن کسی که به اهل بیت فحش بدهد نه تنها اهل سنت نیست مسلمان هم نیست!

حالا اگر جاهلند این آقایان باید یک مقداری بیدارشان کرد بعضی ها بحث نمی دانم چیز را مطرح می کنند یک حرف بچه گانه بلکه احمقانه آقا اهل سنت طواف نساء ندارند هر کس طواف نساء نداشته باشد با زنش...

خب بابا جان شما برو در کتابهای فقهی اهل سنت نگاه کن اینها همان طواف نساء اسمش را عوض کردند گفتند طواف وداع! تمام فقهای ما فتوا دادند بر اینکه همان طواف وداع اسمش عوض شده. ولی همان که ما می گوییم طواف نساء آخر انجام می دهیم اینها طواف وداع دارند. جای آن را می گیرد این هم دلیل براین است که این آقا یک مقداری کتابهای حداقل فقهای ما را نمی خوانند. حالا اگر معاند است خوب با معاندین ما دیگر کاری نداریم معاند حرف خدا و پیغمبر را گوش نمی دهید حالا بیاید حرف ما را گوش بدهد.

مجری:

نه! البته حالا یک مقدار ایشان گفتند مداح ها خیلی گسترده کردند. اصلا اینطوری نیست حالا ممکن است یک مداحی یک جایی یک چیزی را گفته باشد

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

نه، ما کلی گفتیم هر کس مداح باشد ، آخوند باشد ، کاسب باشد ، تاجر باشد هر کس باشد ما این قاعده کلی ما گفتیم فتاوای فقهای ما بزرگان ما این است این حرف بنده هم نیست شما بروید از هر مرجعی دفترش استفتاء کنید همین جواب را به شما می دهد.

مجری:

درست است بسیار خوب. خیلی متشکریم از شما آقای محمد علی با شما خداحافظی می کنیم. بیننده بعدی ما جناب آقای محمدی از کرج آقای محمدی سلام به شما.

آقای «محمدی» از «کرج» (شیعه):

سلام آقای اسماعیلی خسته نباشید. حال شما خوب است آقای اسماعیلی؟

مجری:

خیلی متشکرم

بیننده:

سلام عرض می کنم خدمت سید بزرگوار آقای قزوینی! آقای اسماعیلی من یک گلایه داشتم از جناب آقای قزوینی هم یک گلایه بزرگ داشتم!

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

باشد عزیزم دست شما درد نکند!

بیننده:

آقای اسماعیلی! من می گویم شما که در این شبکه های وهابی دیدید که داعش به عراق حمله کرد اینها گفتند انقلابی هستند درست است؟ گفتند انقلابیون عراقی درست است ؟

بعد الان خودشان دارند تکذیب می کنند من خودم زنگ زدم به شبکه وهابی گفتم شما به همین چهار تا شبکه وهابی به همه آنها زنگ زدم، گفتم شما گفتید انقلابی کلیپهایشان را دارم می گویند ما اصلا همچنین چیزی نگفتیم الان دارند می زنند زیرش. من می گویم داعش وهابی این همه جنایت که می کند شما چرا از آن برنامه کم می گذارید؟

تازه اش هم این چهار تا شبکه وهابی هزینه اش را از کجا می آورد چرا برای اینها برنامه نمی سازید.

اگر خدای ناخواسته شیعه ها 100/1 جنایت داعش را انجام می دادند شما فکر کنید اینها چکار می کردند؟ چه برنامه هایی درست می کردند؟ ولی الان این داعش ها که دارند این همه وحشی گری می کنند در تکریت که داعشی ها داشتند شکست می خوردند اینها گفتند ایران دارد فرقه گرایی می کنند شیعه ها دارند فرقه گرایی می کنند!

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید آقای محمدی جان اولا خیی از عزیزان اهل سنت زنگ زدند به ما، در همین جا هم پخش شد که اگر این آگاه سازی شما نبود اطلاعات شما در رابطه با داعش و این تروریست ها نداده بودید، ما هم الان در سوریه و عراق در کنار این تروریست ها می جنگیدیم. پس معلوم می شود برنامه داشتیم و برنامه ها تاثیر هم گذاشته.

برادر بسیار عزیزم حضرت حاج آقای شهرستانی داماد معزز حضرت آیت الله العظمی سیستانی رفته بودند برای عمل به لندن، وقتی که برگشتند من رفته بودم به عیادتشان پنجاه ، شصت نفر هم نشسته بود ایشان همان جا جلو همه گفت من لندن که بودم هر کس آمد پیش من از شبکه ولایت تشکر می کرد و می گفت این اطلاع رسانی که شبکه ولایت نسبت به داعش داشت بی نظیر بوده! این هم انعکاس خارجی اش آقای محمدی عزیز پس گلایه شما وارد نیست.

بیننده:

آقای قزوینی من می گویم اینها این همه جنایتی می کنند الان مثلا دروغی می گویند شیعه ها یک جایی که می روند با داعش جنگ بکند اینها دروغی نشان می دهند در سوریه نمی دانم سر بریدند شیعه ها فلان کردند به دروغ ولی اینها که این همه دارند جنایت می کنند واقعا سر می برند. من می گویم که شما باید خیلی بیشتر نشان بدهید اینها را همه بشناسند همه این وهابی ها را.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

همه را هم که نمی توانیم نشان بدهیم. ببین آقای محمدی جان شبکه ولایت مثل دانشگاه می ماند ما ببینید برنامه قرآنی باید داشته باشیم. برنامه ادعیه صحیفه سجادیه داریم. اخلاق داریم. بحث خانواده داریم.

و در کنارش بحث مسیحیت داریم در کنارش هم یک بخشی هم پاسخ به شبهات ، شبهات هم فقط منحصر به این نیست. حالا مثلا این بحث جنایات که نسبت به این دو جوان ایرانی کردند خب ما اگر بخواهیم در همین زمینه فتاوای وهابی ها عمل وهابی ها آنهایی که گرفتار عمل شنیع لواط بودند و رسوا شدند در رسانه ها اگر اینها را بخواهیم بگوییم حداقل باید یک ده شب یک ساعت و نیم، دو ساعت برنامه داشته باشیم.

یعنی ده شب ، ده تا دو ساعت ما بیاییم فتوای وهابیت در جواز لواط عملکرد وهابیت حالا دیشب یک بخش کوچکی را دوستان ما آنهایی که امثلا عرعور و عبدالرحمن دمشقیه و غیره اینها یک نمی از یم بود اینها آوردند.

ما اگر بخواهیم فقط فیلمهایی که اینها در این عمل شنیع قوم لوط داشتند البته یکی از این وهابی ها می گوید آقا من تبلیغ می کنم و گرفتار این عمل هستم چکار کنم؟ دست از تبلیغ بردارم می گوید نه! دست از تبلیغ بر ندار!! خب ببینید ولی اینها این مباحث را آقای محمدی اگر بخواهیم روی هر موضوعی تا هم فیها خالدون برویم باید همه برنامه هایمان را تعطیل کنیم فقط به این موضوع بچسبیم!

مجری:

خوب آقای محمودی نژاد از دزفول بیننده بعدی ما هستند خدمت شما سلام عرض می کنم شبتان بخیر

آقای «محمودی نژاد» از «دزفول» (شیعه):

سلام علیکم شب شما هم به خیر و شادی انشاء الله زیر سایه حضرت مهدی ارواحنا له الفداه

با عرض سلام و ارادت و تبریک خدمت بقیة الله العظم ارواحناه له الفداه و حضرت آیت الله جناب دکتر قزوینی و مجری محترم و همه عوامل پشت دوربین فنی و غیره شبکه مقدسه ولایت و به خصوص محبین اهل بیت در سراسر عالم.

پیشنهادی دارم به برادران و خواهرانی که محب اهل بیت هستند:

اولا خواهشا سراغ شبکه های وهابیت نروند چون دیدن یا شنیدن حرف وهابیون مشرک، کفاره دارد. دوم جواب آن برادر به ظاهر شیعه اصفهانیمان مشرکین چه خلیفه باشند چه حاکم باشند چه خادم الحرمین شریفین باشند، قهر کردن با اینها از واجبات مسلم تشیع است. شرمنده ام خدمت حضرت آیت الله قروینی هم در دزفول بودم از محضر ایشان استفاده بردم. عرض سلام و دست بوسی بنده را هم ابلاغ بفرمایید متشکرم.

مجری:

خواهش می کنم ممنونم آقای محمودی نژاد انشاء الله که موفق باشید التماس دعی خیر. اما بیننده بعدی ما جناب آقای مقیمی هستند از هشتگرد آقای مقیمی سلام و درود به شما

آقای «مقیمی» از «هشتگرد»(شیعه):

سلام عرض می کنم خسته نباشید شبتان بخیر جناب آقای اسماعیلی. همچنین جناب دکتر قزوینی سلام و عرض خسته نباشید دارم خدمتشان.

مجری:

در خدمتتان هستیم آقای مقیمی عزیز!

بیننده:

خواهش می کنم آقای اسماعیلی! من یک موضوعی که در ذهنم هست ما در خانواده نسبتا مذهبی از اول با مفاهیم شیعه کاملا آشنا بودیم، بعد یک مسئله که در ذهنم ایجاد شده در این مراسماتی که مربوط به اهل تشیع هست تعزیه خوانی خیلی رواج دارد.

در منطقه ما حالا قسمت زنجان می شود بیشتر گفت بعد عرض کنم خدمت شما در این مراسم تعزیه یک بخشی هست که مربوط به مراسم حضرت حمزه هست. بعد در این مراسم در غزواتی که پیغمبر صلوات الله علیه در آن شرکت داشتند یک جایی هست که وقتی کفار به پیغمبر فشار می آوردند حضرت پیغمبر حضرت علی را ندا می زند که در تعزیه این ندا از طریق ملکوت و یک طوری می شود گفت که از طریق فرشته ها به گوش حضرت علی می رسد و حضرت علی به فریاد پیغمبر در این جنگ می رسد. الان هم حضور ذهن ندارم که بدانم کدام جنگ است فقط می خواستم از حضرت استاد بپرسم این قضیه در کتابهای حالا یا اهل سنت یا اهل تشیع ثبت سندی دارد یا یک طوری مربوط به خود تعزیه هست؟

مجری:

آقای مقیمی جان ای کاش یک مقدار بیشتر اطلاعات به ما می دادید که حالا مقصود چه جنگی هست آن ندا چه بوده اینها را یک مقدار توضیح می دادید.

بیننده:

ندا زد حضرت علی را یعنی یک حالت توسل ، توسل حضرت پیغمبر به حضرت علی که من در تنگا قرار گرفتم به دادم برس از دست کفار. بعد در تعزیه حضرت علی ندای پیغمبر را می شنود و شرکت می کند و خودش را فورا می رساند به جنگ و در همان مرحله هم هست که ذوالفقار فرود می آید.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

این قضیه که می فرمایید برای جنگ احد هست برادر بزرگوارم! که در آنجا همه فرار کردند از هفتصد از مسلمانها که در جنگ احد بودند فرار کردند. از این هفتصد نفر، هفتاد نفرشان شهید شدند ما بقی هم فرار کردند.

حضرت امیر با تعداد دو سه چهار نفری اطراف نبی مکرم بودند امیر المومنین مثل پروانه که دور شمع می چرخد دور شمع وجود نبی مکرم می چرخید. حتی بعضی از زنها ماندند از پیغمبر دفاع کردند. ولی بعضی ها فرار کردند.

در همان جنگ هم بود که «لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار» حضرت امیر هم دارد که در آن جنگ نزدیک نود تا زخم برداشت حضرت امیر (سلام الله علیه).

این قضیه ای که شما می فرمایید ولی اینکه متوسل شود و غیره این آب و تابی که آقایان دارند می دهند این خلاصه در قوطی حوزوی ها نیست. مگر اینکه به قول این آقایان یک مقداری پیاز داغش را اضافه کرده باشند.

مجری:

بسیار خوب خیلی متشکرم آقای مقیمی خدا نگهدارتان باشد انشاء الله. فرصتمان خیلی کم هست یک بیننده عزیز دیگر هم آقای هاشمی از تهران پشت خط هستند آقای هاشمی سلام به شما

آقای «هاشمی» از «تهران» (شیعه):

سلام علیکم. یک سلام دارم خدمت حاج آقا قزوینی. حاج آقا آخر برنامه عرضم را کوتاه عرض کنم خدمتتان.

عرض کنم که یک شبهه ای هست این آقایان مطرح کردند در ارتباط با ذکر «یا علی» این ها یک استدلالی حاج آقا من شنیدم که یک کم جنبه فنی داشت. می خواستم اگر شما محبت بفرمایید توضیح بدهید راجع آن.

آن هم اینکه آنها می گویند وقتی که شما می گویید یا علی، نعوذ بالله مرتکب شرک شدید! چرا چون که وقتی می گویید یا علی، یعنی در واقع علی را خطالب قرار می دهید. یعنی معتقدید که علی شما را می شنود و طبیعتا شما را هم می بیند. هم سمیع هست هم بصیر هست.

خب امتثال صفات خدا به غیر خدا آیا شرک نیست؟ اینها این شبه را مطرح کردند. راجع آن خیلی صحبت و اینها مسئله چون از یک جنبه فنی دارد من خواستم از خدمت شما استعلام بگیرم.

مجری:

بسیار خوب آقای هاشمی ما البته این را بارها و بارها پاسخ دادیم. بحث هم یا علی هم یا رسول الله اینها را همه را در این شبکه در برنامه های مختلف توضیح دادیم. وقتمان هم خیلی کم هست استاد حالا یک مختصر توضیحی بفرمایید.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید برادر بزرگوارم! این بزرگان اهل سنت همه عقیده دارند بر اینکه اینکه آقایان می آیند می گویند نمی دانم که یا علی گفتن شرک است و غیره؛ با اینکه خیلی فرصت هم نداریم این کتاب «شواهد الحق فی الاستغاثه بسید الخلق» از جنابآقای «شیخ یوسف بن اسماعیل النبهانی» از علمای بزرگ اهل سنت هست.

و ایشان ببینید تعبیرشان چه هست می گوید اگر چنانچه ما بیاییم افرادی را ببینید بگوییم یا سیدی احمد یا شیخ فلان، این شرک نیست:

«و قول: يا سيدي أحمد أو يا شيخ فلان ليس من الاشراك لأن القصد التوسل والاستغاثة»

این که کسی بگوید ای آقایم احمد! یا فلان شیخ! این شرک نیست. زیرا منظور در اینجا توسل و استغاثه است.

شواهد الحق فی الاستغاثه بسید الخلق، ص 142

آن کسی که می گوید یا سیدی! یا علی! یا رسول الله! یا امام رضا! یا شیخ فلان! این می خواهد متوسل به او بشود. و اگر بنا بر این باشد که همین که شما می گویید یا رسول الله، این هم باید شرک باشد، دیگر هیچ فرقی که نمی کند.

و تمام فقهای اهل سنت در آداب زیارت نبی مکرم آیه 64 سوره نساء را آوردند و توسل به قبر مطهر پیغمبر را مطرح کردند. برادر عزیزم این هم یک عالم سنی می گوید اگر بگویید یا سیدی مثلا فلان یا سیدی یا علی یا امیر المومینن یا امام رضا یا امام حسین این به هیچ وجه شرک نیست آنهایی که می گویند شرک هست نه قرآن خواندند نه روایت خواندند عزیز دل من!

مجری:

بسیار خوب خیلی متشکرم آقای هاشمی از شما. امیدوارم که پاسخ سوالتان را دریافت کرده باشید. با شما خداحافظی می کنیم و از همه عزیزان بیننده هم ممنون و سپاسگذار و مثل همیشه باید شرمنده گی خودمان را اعلام بکنیم عذرخواهی به دلیل اینکه فرصتمان حالا یک مقداری هم که در اختیار قرار می گیرد باز هم کم هست. خیلی از دوستان می خواستند بیایند صحبت بکنند نکاتشان را بیان بکنند فرصت نشد استاد دعا بفرمایید.

آیةالله دکتر حسینی قزوینی:

البته بعضی از عزیزان ما هم مریض دارند گرفتارند مخصوصا آقای مسلمی عزیز ما پیام داده بودند که خانواده ما مریض هست. حالا ما یک مقداری فرصت هم داریم من به نیت همه مریض ها در هر کجای این کره خاکی هستند در گوشه بیمارستانها هستند یا در گوشه زندانها افتادند، مریض هستند همه اینها را ما در نظر بگیریم مخصوصا مریضهای مورد نظر پنج مرتبه آیه «امن یجیب» را ما بخوانیم که ان شاء الله خدای عالم مقدمات صحت کامل این مریضها را فراهم کند

«اعوذ بالله من الشیطان الرجیم امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء»

الهی تو را قسم می دهیم به اسماء حسنایت و به الهیت و ربوبیتت و به اولیائت بویژه به حضرت صدیقه طاهره فرج مولای ما امام زمان نزدیک بگردان.

ما را از یاران ویژه آ ن بزرگوار قرار بده.

خدا به آبروی حضرت زهرا بر تمام بیماران ،بیماران مورد نظر شفای عاجل کرم فرما

رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما

شر اشرار از سر مسلمانان کم و کوتاه بگردان

بویژه خدایا شر داعش و شر آل سعود را از سر مسلمانهای یمن مصر و همچنین عراق و سوریه و بحرین خود عربستان سعودی خدا به آبروی زهرا کوتاه بگردان و اینها را به وبال کارشان گرفتار بگردان

خدایا به آبروی زهرا حوائج ما حوائج دست اندر کاران شبکه جهانی ولایت حوائج بیننده گان عزیز بویژه حوائج عزیزان ولایت یاور را همه و همه برآورده بنما

دعاهای ما را به اجابت برسان

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

خیلی ممنون و سپاسگذارم از توجه تان از نگاه مهربانتان از همراهی شما بیننده های عزیز ،عزیزانی که در ایران اسلامی شمال و جنوب و شرفق وغرب و مرکز و هر جایی که همراه بودید و همچنین تشکر ویژه از همراهی عزیزان بیننده ای که در کشورهای مختلف در قاره های مختلف شاید امیدشان فقط به همین دیدن شبکه جهانی ولایت هست و این مطالبی که گفته می شود عشق و ارادت و محبتی که نشان داده می شود ان شاء الله که هر کجا هستید زیر سایه مرتضی علی باشید در پناه حضرت حق ممنونم از توجه و عنایتتان

یا علی مدد خدا نگهدارShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب